KDE integruje Dysk Google – na oficjalnego klienta nie ma co czekać

KDE integruje Dysk Google – na oficjalnego klienta nie ma co czekać

KDE integruje Dysk Google – na oficjalnego klienta nie ma co czekać
15.05.2017 13:24, aktualizacja: 15.05.2017 14:06

Podobno aby pracownik Google’a mógł korzystać z Windowsa,musi uzyskać specjalne zezwolenie od swojego przełożonego –normalnie do wyboru jest jedynie macOS oraz Linux (zwykle Ubuntu). Amimo tego stanu rzeczy, do dzisiaj Google nigdy nie wydało naLinuksa oficjalnego klienta Dysku Google, mimo że od lat korzystaćmogą z niego użytkownicy macOS-a, oraz właśnie Windowsa. Jakzwykle w takich sytuacjach bywa, problem społeczność linuksowarozwiązała sobie sama. Użytkownikom KDE Plazmy oficjalny klientnie jest już potrzebny, nowa wersja frameworka KAccounts (17.04)pozwala na korzystanie z Dysku Google bezpośrednio przez systemoweaplikacje.

Zintegrować Dysk Google z KDE można poprzez UstawieniaSystemowe. Tam w module Konta sieciowe (Online Accounts) wystarczyutworzyć połączenie z Kontem Google. Po przyznaniu Plazmie dostępudo zasobów konta, zobaczymy powiadomienie informujące o możliwościotworzenia menedżera plików (domyślnie Dolphina) lokalizacjigdrive://. Jedyną różnicą jest to, że nie zobaczymy tu rozmiarów dokumentów – API Google'a po prostu nie zwraca takich informacji.

Obraz

Oczywiście możemy w ten sposób pracować na plikach Dysku takżepoprzez widok folderu na pulpicie i systemowe okno dialogowe plików,dostęp oferowany jest poprzez mechanizm kioslaves (musimy w systemiezainstalować sterownik kio-gdrive).Jeśli tak daleko zakrojona integracja nam nie odpowiada, a chcemypozostawić połączenie z Kontem Google, w module Kont sieciowychmożna odznaczyć połączenie z Gdrive.

Obraz

Niestety nie wiadomo, czy to rozwiązanie stanie się domyślnączęścią KDE Plazmy. Wykorzystuje ono opracowany przez Canonicalamechanizm Accounts-SSO, którego przyszłość w świetle przemian,jakie przechodzi Ubuntu, wcale nie jest pewna. Póki co działa onojednak bardzo dobrze – o ile mamy połączenie z siecią. Niestety nie da się w ten sposób pracować offline, by synchronizować dane później, po przywróceniu połączenia z siecią.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (25)