KDE Plasma 5.3: świetny pulpit z ulepszonym zarządzaniem energią i urządzeniami Bluetooth

Strona głównaKDE Plasma 5.3: świetny pulpit z ulepszonym zarządzaniem energią i urządzeniami Bluetooth
29.04.2015 10:57
KDE Plasma 5.3: świetny pulpit z ulepszonym zarządzaniem energią i urządzeniami Bluetooth
Redakcja
Redakcja

Zespół tworzący środowisko KDE poinformował o wydaniu Plasmy 5.3. Jest to wydanie bardzo istotne nie tylko ze względu na liczne poprawki zgłoszonych błędów, ale również wprowadzenie kilku istotnych ulepszeń. Najładniejszy pulpit Linuksa, który pod względem zarówno wyglądu, jak i możliwości może zawtydzić interfejs Windowsa, stał się właśnie jeszcze lepszy.

Autorzy dokładają wszelkich starań, aby ich środowisko było nie tylko szybkie, ale i ładne. Nowa wersja Plasmy to znaczny krok naprzód w kwestii zgodności z serwerem wyświetlania Wayland: menadżer okien KWin jest w stanie uruchomić serwer XWayland, który umożliwia korzystanie z aplikacji, które nie posiadają jeszcze natywnego portu dla Waylanada. Stanowi on swoisty „pomost”, pomiędzy X11, a nowym serwerem wyświetlania, dzięki któremu KWin jest w stanie obsługiwać okna Waylanda. Twórcy środowiska zaznaczają, że pełnej integracji powinniśmy spodziewać się w Plasma 5.4.

350134521473296321

Dla użytkowników ważniejsze mogą okazać się usprawnienia w funkcjach, jakie oferuje środowisko. Moduł zarządzania energią został rozbudowany o statystyki związane z poborem energii, umożliwia również zarządzanie ustawieniami oszczędzania dla różnych sytuacji. Monitor poinformuje nas także o tym, która z aktywnie działających aplikacji uniemożliwia np. przejście w stan uśpienia. Domyślnie nowa Plasma nie usypia laptopa gdy zamykamy klapę, a gdy jest on podłączony do zewnętrznego monitora. To tzw. tryb cinema, czyli automatyczne wykrywanie, że chcemy wyświetlać obraz na zewnętrznym ekranie, zamiast przechodzić w stan wstrzymania. Problemem nie będzie już usypianie podczas zamykania, do którego można było doprowadzić przypadkowo właśnie poprzez zamykanie klapy urządzenia.

Użytkowników ucieszy również nowy aplet do zarządzania urządzeniami Bluetooth. Z jego poziomu nie tylko włączymy lub wyłączymy cały moduł tego typu łączności, ale także szybko połączymy się z urządzeniami znajdującymi się w pobliżu. Kolejna nowość to zaawansowane zarządzanie gładzikiem. Konfiguracja akcji wykonywanych za pomocą naciskania, przewijania czy przeciągania nie stanowi już najmniejszego problemu. Możliwości są równie rozbudowane, co w niektórych sterownikach np. Synaptics dostępnych dla systemów Windows i pozwalają tak skonfigurować touchpad, abyśmy mieli z niego jak największy użytek. W nowej wersji znajdziemy także dodatkowe widgety, w tym takie, które były dostępne we wcześniejszych wersjach, a teraz powróciły (np. monitor CPU i dysku twardego).

Warto dodać, że nowa wersja poprawia aż 393 błędy. Jeżeli więc korzystaliście z Plasmy 5 i napotkaliście problemy, warto dokonać aktualizacji. Nową wersję można przetestować za pomocą obrazów dostępnych na stronach projektu. W przypadku systemu Kubuntu 15.04 zainteresowani powinni dodać dodatkowe repozytorium backports. Możecie dokonać tego uruchamiając w konsoli poniższe polecenia:

sudo add-apt-repository ppa:kubuntu-ppa/backports sudo apt-get update sudo apt-get dist-upgrade Zaznaczamy jednak, że w repozytorium nie znajdziemy jeszcze wszystkich zaktualizowanych pakietów i niektóre z omawianych tu funkcji mogą być niedostępne.

Programy

Aktualizacje
Aktualizacje
Nowości
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (59)