KE daje zielone światło - przejęcie Motoroli przez Google staje się faktem

KE daje zielone światło - przejęcie Motoroli przez Google staje się faktem

Wojciech Cybulski
14.02.2012 12:08, aktualizacja: 14.02.2012 12:40

Komisja Europejska ogłosiła, że wyraża zgodę na przejęcie firmy Motorola Mobility przez Google. Aprobata ze strony KE była ostatnim krokiem koniecznym do finalizacji wartej 12,5 miliarda dolarów transakcji.

Przypomnijmy, w połowie lipca 2011 roku Google ogłosił, że za gigantyczną sumę 12,5 miliarda dolarów kupił Motorola Mobility, dział Motoroli zajmujący się głównie produkowaniem urządzeń mobilnych. Od tego momentu rozpoczął się żmudny okres finalizowania transakcji, co wiązało się z koniecznością uzyskania szeregu pozwoleń oraz aprobaty ze strony inwestorów. Najwięksi akcjonariusze Motoroli już pod koniec roku wyrazili formalną zgodę na przejęcie. Kilka dni temu transakcja została zaaprobowana przez amerykańskiego regulatora rynku, więc do jej finalizacji brakowało już tylko zgody Unii Europejskiej. Google by nieco zmiękczyć urzędników w Brukseli zapewnił, że będzie kontynuował prowadzoną przez Motorolę przejrzystą politykę patentową.

Komisja Europejska miała przedstawić swoją decyzję wczoraj, 13 lutego. Unijny regulator często odwleka wydanie ostatecznej decyzji, zasłaniając się koniecznością dokładnego zbadania sprawy. Tak było między innymi przy okazji głośnego przejęcia Sun Microsystems przez Oracle. Na szczęście tym razem obyło się bez opóźnień i KE oficjalnie zatwierdziła przejęcie Motorola Mobility przez Google. Komisja stwierdziła, że transakcja nie narusza unijnego prawa antymonopolowego i nie zaburzy konkurencji w krajach UE. Dzięki formalnej akceptacji KE firma Google stała się prawowitym właścicielem Motorola Mobility.

Otwartym pozostaje pytanie, jak Google planuje wykorzystać potencjał Motoroli. Ostatnie informacje sugerują, że internetowy gigant może uruchomić produkcję własnych urządzeń, co pozwoli mu na nawiązanie bezpośredniej rywalizacji z Apple'em.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (16)