Kim jest gwiazdor TikToka? Khaby Lame błyskawicznie podbił serca internautów

Kim jest gwiazdor TikToka? Khaby Lame błyskawicznie podbił serca internautów
05.06.2021 10:28
Khaby Lame
Khaby Lame
Źródło zdjęć: © TikTok/Khaby Lame

Khaby Lame miał 20 lat, gdy z powodu pandemii stracił pracę. Zaledwie rok później jest globalną gwiazdą TikToka z 67 mln obserwujących. Ogromny sukces osiągnął sam, bez marketingowego wsparcia i wielkich inwestycji. Na dodatek nie powiedział przy tym ani słowa.

Początkowo nic nie zapowiadało wielkiej popularności. Gdy Khaby Lame został zwolniony z fabryki, gdzie pracował jako szeregowy robotnik, zamiast – jak radził mu ojciec – poszukać konkretnej pracy, całe dnie spędzał na TikToku.

Trafił tam na popularne w sieci treści aspirujące do lifehacków – sprytnych rozwiązań, ułatwiających życie. Niektóre z nich to faktycznie wartościowe porady, jednak znaczną część stanowią śmieci: pozbawione sensu próby zrobienia czegoś prostego w niedorzecznie skomplikowany sposób, przedstawiane jako genialne pomysły.

Absurd wyszydzony bez słowa

Przykład pierwszy z brzegu – obieranie banana tasakiem czy robienie uchwytu do szklanki z kilku trytytek. Khaby ma na to fantastyczną odpowiedź.

Po prostu pokazuje, jak tę samą czynność może wykonać człowiek posiadający mózg i dłonie z przeciwstawnymi kciukami. Po czym kwituje pokaz wymownym gestem i pełnym politowania spojrzeniem.

To prawdopodobnie najlepszy możliwy komentarz do wszystkich tych bezwartościowych treści, które – niekiedy skutecznie – usiłują skraść nas czas i uwagę. Zwłaszcza, że Khaby Lame robi wszystko bez słowa, bazując na mimice i gestach, przez co jego filmy są uniwersalne i zrozumiałe na całym świecie.

20 lat bez obywatelstwa

Sukces TikTokera polega jednak nie tylko na popularności i liczbie śledzących jego poczynania. Wraz z rozpoznawalnością Khaby Lame stał się wyrzutem sumienia dla włoskiej biurokracji.

Choć mieszka we Włoszech od 1 roku życia, czuje się Włochem i – jak zauważa New York Times – kibicuje Juventusowi, to formalnie ciągle jest Senegalczykiem, który z senegalskim paszportem musiał zapomnieć choćby o wizycie w Stanach Zjednoczonych.

Człowiek sukcesu

Khaby Lame jest już najpopularniejszym TikTokerem we Włoszech. Pod względem popularności pokonał nawet słynnego Gianlucę Vacchi – 53-letniego milionera, który swój bajecznym majątek odziedziczył po przedsiębiorczym ojcu.

Nieźle, jak na kogoś, kto przed rokiem po utracie pracy zabijał czas, oglądając bezwartościowe lifehacki.

Programy

Aktualizacje
Aktualizacje
Nowości
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (30)