Kim jest gwiazdor TikToka? Khaby Lame błyskawicznie podbił serca internautów

Kim jest gwiazdor TikToka? Khaby Lame błyskawicznie podbił serca internautów

Khaby Lame
Khaby Lame
Źródło zdjęć: © TikTok/Khaby Lame
Łukasz Michalik
05.06.2021 10:28

Khaby Lame miał 20 lat, gdy z powodu pandemii stracił pracę. Zaledwie rok później jest globalną gwiazdą TikToka z 67 mln obserwujących. Ogromny sukces osiągnął sam, bez marketingowego wsparcia i wielkich inwestycji. Na dodatek nie powiedział przy tym ani słowa.

Początkowo nic nie zapowiadało wielkiej popularności. Gdy Khaby Lame został zwolniony z fabryki, gdzie pracował jako szeregowy robotnik, zamiast – jak radził mu ojciec – poszukać konkretnej pracy, całe dnie spędzał na TikToku.

Trafił tam na popularne w sieci treści aspirujące do lifehacków – sprytnych rozwiązań, ułatwiających życie. Niektóre z nich to faktycznie wartościowe porady, jednak znaczną część stanowią śmieci: pozbawione sensu próby zrobienia czegoś prostego w niedorzecznie skomplikowany sposób, przedstawiane jako genialne pomysły.

Absurd wyszydzony bez słowa

Przykład pierwszy z brzegu – obieranie banana tasakiem czy robienie uchwytu do szklanki z kilku trytytek. Khaby ma na to fantastyczną odpowiedź.

Po prostu pokazuje, jak tę samą czynność może wykonać człowiek posiadający mózg i dłonie z przeciwstawnymi kciukami. Po czym kwituje pokaz wymownym gestem i pełnym politowania spojrzeniem.

To prawdopodobnie najlepszy możliwy komentarz do wszystkich tych bezwartościowych treści, które – niekiedy skutecznie – usiłują skraść nas czas i uwagę. Zwłaszcza, że Khaby Lame robi wszystko bez słowa, bazując na mimice i gestach, przez co jego filmy są uniwersalne i zrozumiałe na całym świecie.

20 lat bez obywatelstwa

Sukces TikTokera polega jednak nie tylko na popularności i liczbie śledzących jego poczynania. Wraz z rozpoznawalnością Khaby Lame stał się wyrzutem sumienia dla włoskiej biurokracji.

Choć mieszka we Włoszech od 1 roku życia, czuje się Włochem i – jak zauważa New York Times – kibicuje Juventusowi, to formalnie ciągle jest Senegalczykiem, który z senegalskim paszportem musiał zapomnieć choćby o wizycie w Stanach Zjednoczonych.

Człowiek sukcesu

Khaby Lame jest już najpopularniejszym TikTokerem we Włoszech. Pod względem popularności pokonał nawet słynnego Gianlucę Vacchi – 53-letniego milionera, który swój bajecznym majątek odziedziczył po przedsiębiorczym ojcu.

Nieźle, jak na kogoś, kto przed rokiem po utracie pracy zabijał czas, oglądając bezwartościowe lifehacki.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (30)