Kolejne mobilne PlayStation na horyzoncie? Sony opatentowało nowy typ nośnika gier

Źródło: Depositphotos
Źródło: Depositphotos
Piotr Urbaniak

27.11.2018 20:13

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Podczas gdy większość branży jest zdania, że fiasko PlayStation Vita oznacza koniec Sony na rynku przenośnych konsol, bardzo intrygujące informacje napływają z Korei Południowej. W tamtejszym urzędzie patentowym złożono szkice, które przedstawiają projekt nowej generacji kartridża do gier – informuje Koreańska Agencja ds. Własności Intelektualnej.

Projekt przedstawia niewielki (co sugeruje mobilne zastosowanie) kartridż z obudową wykonaną z metalu i żywicy syntetycznej – jest to sprecyzowane w opisowej części patentu. Ogólny zarys bryły nośnika przypomina nieco te stosowane we wspomnianej Vicie, tyle że nowy kartridż ma dodatkowo relatywnie sporych rozmiarów otwór o nieznanym zastosowaniu, a jego interfejs w pewnym stopniu nawiązuje do Micro USB 3.0 typu B.

Źródło: Sony Computer Interactive
Źródło: Sony Computer Interactive

Oczywiście samo opatentowanie projektu nowego nośnika nie świadczy o trwających pracach nad jakąś konsolą, niemniej – choć parokrotnie wprost informowano o braku planów na handheld – aktualny szef Sony, John Kodera, dał do zrozumienia, że jest zainteresowany graniem mobilnym. W wywiadzie udzielonym Bloombergowi konsole przenośne określił „jedną z metod na dostarczenie graczom większej ilości doświadczeń”.

Pierwsza konsola przenośna Sony, PlayStation Portable z 2004 r., okazała się prawdziwym hitem, rozchodząc na całym świecie w ponad 80 mln egzemplarzy. Na nieszczęście przedsiębiorstwa, jej wydanej w 2011 r. następczyni nie wiedzie się tak dobrze. Do tej pory sprzedano około 16 mln sztuk, w odniesieniu chociażby do 73 mln konkurencyjnego Nintendo 3DS-a.

Na dzień dzisiejszy Vita jest szerzej wspierana grami już tylko w Azji, gdzie cieszy się nie najgorszą, ale według plotek firma z Tokio i tak chce przerwać jej produkcję już w przyszłym roku. Logika nakazywałaby zacząć na poważnie myśleć o następcy, oczywiście o ile Sony wciąż interesuje się sektorem handheldów. Przy czym w grę wchodzi stworzenie unikatowego sprzętu na rynki azjatyckie, co – nawiasem mówiąc – tłumaczyłoby złożenie wniosku patentowego w Korei Południowej, a nie na przykład w Stanach Zjednoczonych.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl