Kolejne zarzuty w sprawie zakupu AdMoba

Kolejne zarzuty w sprawie zakupu AdMoba

07.04.2010 11:15

Amerykański senator, Herb Kohl, domaga się przyjrzenia się sprawie zakupu firmy AdMob przez Google’a. To już kolejne żądanie, które wpłynęło do Federalnej Komisji Handlu (FTC) - coraz więcej osób twierdzi, że Google szykuje się do przejęcia rynku reklam w telefonii komórkowej.

Jak donosi Reuters, Kohl napisał w liście do FTC, że dzięki zakupowi AdMoba firma Google stanie się wiodącym dostawcą reklam dla urządzeń przenośnych popularnie znanych jako „smartfony”. Senator sugeruje dokładne przyjrzenie się transakcji, która miała miejsce w listopadzie zeszłego roku. Google nabył wtedy AdMoba za rekordową sumę 750 mln dolarów. Wcześniej zakupem firmy specjalizującej się w reklamach dla telefonów zainteresowany był Apple. Transakcja nie spodobała się organizacjom chroniącym prawa konsumenckie w USA. Już w grudniu do FTC wpłynęły żądania zablokowania zakupu AdMoba. Prosiły o to dwie organizacje - Consumer Watchdog i Center For Digital Democracy. Powodem m.in. była cena zakupu, która ich zdaniem kilkakrotnie przewyższyła ogólną wartość rynku reklam dla telefonów komórkowych.

Amerykański senator nie był już tak stanowczy w osądzie - zażądał jedynie, aby FTC zbadała sprawę zakupu. Nie wspomina się natomiast o możliwości jego zablokowania. Google nie jest jedyną firmą, która poważnie przygotowuje się do wkroczenia na rynek reklam dla telefonów. W styczniu Apple zakupił firmę Quattro Wireless, która również zajmuje się technologiami umożliwiającymi reklamowanie się w urządzeniach przenośnych. Według prognoz rynek, o który toczy się gra, już za trzy lata może być warty 3,1 mld dolarów.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (5)