Komisja Europejska znów walczy z Google. Szykuje się kolejna rekordowa kara

Komisja Europejska znów walczy z Google. Szykuje się kolejna rekordowa kara

Komisja Europejska znów walczy z Google. Szykuje się kolejna rekordowa kara
Oskar Ziomek
08.06.2018 11:15, aktualizacja: 08.06.2018 16:12

Znów mówi się głośno o kontrowersyjnych, monopolistycznych praktykach Google. Wszystko wskazuje na to, że firma może zostać z tego powodu ukarana przez Unię Europejską, a warto przypomnieć, że nie będzie to pierwsza taka sytuacja. Niemal dokładnie rok temu miała miejsce inna sprawa, na której zasądzono rekordową karę dla Google: prawie 2,5 miliarda euro.

Wówczas kontrowersje budził sposób zarządzania przez Google wynikami wyszukiwania. Promowane były wpisy, które dawały firmie bezpośrednie korzyści, przez co konkurencyjne wyniki spadały dużo niżej. A to, w świetle unijnych przepisów antymonopolowych, uznać należy za praktyki nielegalne.

Margrethe Vestager, konferencja prasowa Komisji Europejskiej w sprawie Google w 2017 roku.
Margrethe Vestager, konferencja prasowa Komisji Europejskiej w sprawie Google w 2017 roku.

Teraz ponownie na tapecie są działania monopolistyczne, tym razem związane bezpośrednio z Androidem. Jak informuje Reuters, Google ma odpowiedzieć za wykorzystywanie mobilnego systemu do dostarczania wyłącznie własnych aplikacji i utrudnianie innym producentom promowania alternatyw. Mowa ma być na przykład o konkurencyjnych programach do aplikacji Google oraz Map.

Komisja Europejska ma podjąć decyzję w tej sprawie w najbliższym czasie. Mówi się o dacie 9 lipca, ale może ona jeszcze ulec zmianie. Reuters informuje, że jeśli zasądzona zostanie kolejna kara, to istnieją duże szanse, iż zrówna się ona wysokością z grzywną nałożoną na Google rok temu. Nie można również wykluczyć kolejnego rekordu.

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (77)