Kompilacja 10074: nowe animacje, Aero Glass i sporo ulepszeń w interfejsie

Kompilacja 10074: nowe animacje, Aero Glass i sporo ulepszeń w interfejsie30.04.2015 13:11
Kompilacja 10074: nowe animacje, Aero Glass i sporo ulepszeń w interfejsie
Redakcja

Na stronach Microsoftu opublikowana została kolejna kompilacja Windows 10. Tym razem jest oznaczona numerem 10074, a jej nazwę zmieniono na Insider Preview. Zmiany to głównie poprawki w interfejsie, dzięki którym system robi znacznie lepsze wrażenie, niż w poprzedniej kompilacji. Jeżeli jesteście zainteresowani testami, na stronach korporacji znajdziecie już nowe obrazy ISO.

Ta wersja wyciekła z serwerów Microsoftu przed rozpoczęciem konferencji Build, teraz jest już dostępna oficjalnie. Wprowadza odświeżone animacje np. wysuwania i Menu Start, które wyglądają dobrze. Menu stało się natomiast częściowo przezroczyste i rozmyte (jak w Aero Glass znanym z Windows 7), ale tylko u połowy testerów: to eksperyment, który ma wyłonić zwycięzcę i zadecydować o tym, czy efekt zostanie wprowadzony do innych elementów interfejsu. Pojawiły się także obrotowe „kostki”, które przeplatają się jednak ze standardowymi animacjami odświeżania animowanych ikon w menu. Na razie efektem jest bałagan, który nijak nie pasuje do całej reszty. Mamy nadzieję, że ten element zostanie dopracowany i finalnej wersji systemu.

  • Slider item
  • Slider item
[1/2]

Zgodnie z wcześniejszymi przeciekami, w systemie zmieniły się dźwięki powiadomień. Teraz są delikatniejsze i bardziej pasują do nowoczesnego interfejsu. Zmian doczekała się Cortana. Wyszukiwarka wyświetla tapety Bing, a także zajmuje znacznie mniej miejsca, zgodnie z tym, co mogliśmy zobaczyć na konferencji Build. W nowej wersji obsługuje także integrację z kolejnymi aplikacjami, ale w przypadku języka polskiego nie da się z tych funkcji jeszcze korzystać. Microsoft zaktualizował aplikacje do odtwarzania muzyki, filmów, jak również Xbox. Obecnie możemy pobierać filmy i programy telewizyjne na dysk, a następnie odtwarzać je na wielu urządzeniach. Aplikacja związana z grami umożliwia przeglądanie zrzutów ekranów i profili użytkowników, wprowadza także animowaną ikonę. W aplikacji sklepu Windows znajdziemy z kolei programy, które zakupiliśmy podczas korzystania z Windows 8.1. Docelowo sklep ma być uniwersalny dla wszystkich urządzeń.

  • Slider item
  • Slider item
[1/2]

Oprócz tego Microsoft poprawił skalowanie aplikacji dla wyświetlaczy o wysokim DPI, a także poprawił błąd związany z brakiem możliwości uruchamiania aplikacji Win32 z Menu Start. Obecnie uruchamiają się już one prawidłowo, choć nasze testy pokazały, że menu czasami przestaje reagować i konieczne jest zabicie, a następnie ponowne uruchomienie procesu explorer.exe. Pewne zmiany są związane z nowym panelem sterowania, w którym pojawia się coraz więcej opcji – w kategorii odpowiedzialnej za aktualizacje i bezpieczeństwo znajdziemy ustawienia wbudowanego antywirusa Windows Defener.

Testerów korzystających z maszyn wirtualnych w VMWare ucieszy wiadomość, że w nowej wersji działają elementy integracyjne – możliwe jest łatwe przenoszenie danych do maszyny z Windows 10, a także automatyczne dopasowywanie rozdzielczości do wielkości okna. Obrazy nowej kompilacji są dostępne na stronach Microsoftu. Instalując system na nowo przekonamy się, że firma postanowiła nieco zmodyfikować także jego instalator.

Programy

Aktualizacje
Aktualizacje
Nowości
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (126)