Kompromitacja ankiety tvp.info – boty oddawały 1000 głosów na sekundę

Kompromitacja ankiety tvp.info – boty oddawały 1000 głosów na sekundę11.02.2015 12:37
Kompromitacja ankiety tvp.info – boty oddawały 1000 głosów na sekundę

W związki ze zbliżającymi się wyborami prezydenckimi w serwisie tvp.info można było w ostatnim czasie wziąć udział w ankiecie badającej poparcie społeczne dla kandydatów. Jak zauważył na swoim kanale YouTube Bartosz Barwikowski, urzędujący prezydent cieszył się wprost niewiarygodnym poparciem – w niektórych momentach na Bronisława Komorowskiego oddawano... tysiąc głosów na sekundę.

Oddanie niemal tysiąca głosów na sekundę w portalu tvp.info nie jest oczywiście możliwe poprzez uczciwe kliknięcia, do głosowania wykorzystywano zatem boty. Pierwsze podejrzenia o manipulację padły na administratorów tvp.info, jednak serwis opublikował pod ankietą komunikat obwiniający o nieuczciwe praktyki internautów:

Ze względu na wykorzystywanie przez niektórych internautów automatów do głosowania, które w ciągu kilku sekund oddawały dziesiątki tysięcy głosów wypaczając wyniki ankiety, redakcja portalu tvp.info była zmuszona zamknąć głosowanie, za co naszych czytelników serdecznie przepraszamy.

[yt=https://www.youtube.com/watch?v=SMaIY-LLxww]Czy za manipulację wynikami odpowiedzialne jest tvp.info czy internauci prawdopodobnie nigdy się nie dowiemy. Nie zmienia to faktu, że poziom zabezpieczeń ankiety stał, a właściwie leżał, na bardzo niskim poziomie. Aby ograniczyć działalność botów wystarczyło przecież wprowadzić choćby weryfikację CAPTCHA. Ponadto oddawać głosy w ankiecie można było wielokrotnie z tego samego IP.

Pozostaje jeszcze pytanie o to, czy jeżeli głosowanie za pomocą botów nie zostałoby udowodnione w tak oczywisty sposób, jak zrobił to Barwikowski, to czy opinia publiczna kiedykolwiek dowiedziałaby się o manipulacji.

Wyniki z ankiety internetowej nie powinny być oczywiście na równi z profesjonalnymi sondażami, których wynikami również można dowolnie manipulować dostosowując do potrzeb zamawiającego sondaż czas i miejsce jego przeprowadzenia. Niemniej tak niski poziom zabezpieczeń i możliwość wielokrotnego oddawania głosów z tego samego IP w zasadzie przekreśla jakąkolwiek rzetelność i miarodajność ankiet tego typu.

Programy

Aktualizacje
Aktualizacje
Nowości
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (77)