Komputerek Nvidii wielkości karty kredytowej będzie „mózgiem” autonomicznych dronów

Komputerek Nvidii wielkości karty kredytowej będzie „mózgiem” autonomicznych dronów

Komputerek Nvidii wielkości karty kredytowej będzie „mózgiem” autonomicznych dronów
11.11.2015 17:13

Losy procesorów Tegra potoczyły się inaczej, niż Nvidii sięmarzyło – na palcach rąk można policzyć urządzenia mobilne, wktórych znalazły zastosowanie. Wygląda jednak na to, że nieconieoczekiwanie mogą one zdominować rynek zupełnie innego rodzajusprzętu – autonomicznych robotów i dronów. Wprowadzona właśniena rynek płytka deweloperska Jetson TX1 daje wszystkim chętnym dowyłożenia kilkuset dolarów gotowy „elektroniczny mózg”, któryporadzi sobie z rozpoznawaniem obrazu i nawigacją w czasierzeczywistym.

Zainteresowani tematem płytek deweloperskich nazwę „Jetson”zapewne kojarzą. W zeszłym roku NVIDIA pokazała płytkę JetsonTK1, z procesorem Tegra K1. Był to kompletny komputerek zawierającyoprócz procesora także pamięć operacyjną, pamięć masową,zestaw interfejsów I/O oraz wstępnie skonfigurowanego Linuksa,oczywiście z kompletnym sterownikiem dla potężnego GPU i perłą wkoronie zielonych – frameworkiem CUDA do obliczeń równoległych.Producent liczył na to, że wydanie Jetsona TK1 przyspieszyopracowywanie produktów bazujących na Tegrze, mając taką płytkęłatwo było przejść od prototypu do produkcji.

Kupienie Jetsona było jednak bardzo trudne. NVIDIA po prostu niespodziewała się takiego zainteresowania. Ludzie zamiast korzystaćz niego jako urządzenia dla deweloperów, potraktowali płytkę jakoelement swoich własnych produktów, dzięki czemu mogli oszczędzićsobie problemów z projektowaniem, skupiając się na rozwojuperyferiów i oprogramowania.

Obraz

Tym razem zieloni od początku chcą zabłysnąć na rynku takichinteligentnych modułów do urządzeń wbudowanych, robotów idronów. Jetson TX1 to odświeżenie platformy, przynoszące przedewszystkim znany z konsoli SHIELD i komputera samochodowego Drive PXprocesor Tegra X1. Dostajemy więc na płytce o wymiarach kartykredytowej (50×87 mm)cztery rdzenie CPU ARM A57 taktowane zegarem ok. 1 GHz, 256-rdzenioweGPU Maxwell o mocy obliczeniowej 1 TFLOPS, 4 GB RAM LPDDR4 oprzepustowości 25,6 GB/s, 16 GB pamięci masowej eMMC, moduł Wi-Fi802.11ac 2x2 z Bluetoothem 4.0/LE, kontroler gigabitowego Ethernetu,oraz specjalne 400-pinowe złącze rozszerzeń. Wszystko to ma podmaksymalnym obciążeniem zużywać nie więcej niż 10 W – i mabyć dostępne w przyszłym roku w sprzedaży w cenie 299 dolarów,przy zamówieniach min. 1000 sztuk.

Obraz

Wcześniej jednak na rynek ma trafić pełen zestaw deweloperskiJetson TX1, który oprócz wspomnianej płytki o rozmiarach kartykredytowej przynosi specjalną płytę główną, do której moduł zprocesorem wpinany jest przez to 400-pinowe złącze. Znajdziemy nanim złącza antenowe, ethernetowe, interfejsy GPIO, szeregowe złączakamer, slot PCIe x4, HDMI 2.0, USB 3.0, a nawet interfejs M.2 dopodpięcia szybkich dysków SSD. Taki zestaw ma być sprzedawany wUSA już od 16 listopada w cenie 599 dolarów (i 299 dolarów dlainstytucji edukacyjnych), a w przyszłym roku wprowadzony zostanie dosprzedaży na całym świecie.

Obraz

Oczywiście cała platforma oprogramowania pisana jest z myślą oLinuksie (wspierane są domyślnie Fedora i Ubuntu). NVIDIA oferujekompletny zestaw sterowników, framework CUDA, narzędzia maszynowegouczenia (cuDNN, Caffe, torch i theano), narzędzia do rozpoznawaniaobrazu (VisionWorks, OpenVX i OpenCV) oraz wsparcie dla interfejsówgrafiki Vulkan, OpenGL i OpenGL|ES. Do tego dochodzą narzędziaprogramistyczne, z tracerem, profilerem, debuggerem i wtyczkami doEclipse włącznie.

Obraz
Obraz

Wydajna sieć neuronowa w niewielkim module będzie rewolucją wprzemyśle, rozrywce i bezpieczeństwie. Zieloni już zapowiadająpowstawanie robotów, które nie tylko wykonują zaprogramowaneoperacje, ale dostosowują je do indywidualnych potrzeb, drony, którenie wymagają zdalnego sterowania, ale same radzą sobie z nawigacjąw trudnych warunkach, wykonując misje ratunkowe, czy podręcznesystemu bezpieczeństwa, które nie tylko skanują tłumy, ale teżwykrywają „podejrzane” zachowania. Cena wydaje się byćniewygórowana do takich zastosowań, tym bardziej, że nikt inny nieoferuje tak zaawansowanego oprogramowania i sprzętu do maszynowegouczenia się. Oczywiście płytki deweloperskie Intela z procesoremEdison są sporo tańsze, ale trudno porównywać dwurdzeniowegoAtoma z procesorem Nvidii, który zapewnia moc obliczeniową taką,jak superkomputery z początku stulecia.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (29)