Koniec Javy dla Maków

Koniec Javy dla Maków22.10.2010 11:28

Udostępniona wczoraj aktualizacja platformy Java dla systemu Mac OS X jest jedną z ostatnich wydanych przez Apple. W dokumentacji do tego wydania znaleziono informację, że producent komputerów z jabłkiem zaprzestanie tworzenia i rozprowadzania swojej wersji Java Standard Edition.

Przez lata programiści z firmy Apple tworzyli własne pakiety z Java SE przeznaczone dla systemów Mac OS. Obecnie wiemy już, że środowisko uruchomieniowe Java dostarczone z Mac OS X 10.5 i 10.6 nie będzie rozwijane i może zostać usunięte z nadchodzących wersji systemu. Wsparcie techniczne dla wersji Javy już dostarczonych prawdopodobnie zakończy się wraz z końcem wsparcia dla systemów operacyjnych, którym towarzyszyła. Zapowiedziany niedawno Mac OS X 10.7 ma być zupełnie pozbawiony Javy (a przynajmniej wersji rozprowadzanej przez Apple). Wiadomo również, że do App Store dla Mac OS X nie będą przyjmowane programy używające „przestarzałych technologii”, co zdaniem Jobsa obejmuje również Javę.

Jednak przyszłość Javy na Makach nie jest jasna. Istnieją nikłe szanse, że Oracle — obecny właściciel technologii Java — zdecyduje się na produkcję swojego środowiska w wersji dla Mac OS X. Regulamin App Store dla Mac OS X nie zabrania dystrybucji oprogramowania innymi drogami, więc programy wymagające Java SE znajdą drogę do komputerów Mac.

Programy

Aktualizacje
Aktualizacje
Nowości
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (48)