Koniec wsparcia dla Windows XP – na ulicach Wrocławia nie ma paniki

Koniec wsparcia dla Windows XP – na ulicach Wrocławia nie ma paniki08.04.2014 17:00

8 kwietnia to dla użytkowników Microsoftu nie tylkodzieńpremiery nowego Windows 8.1 Update 1, ale też (a może przedewszystkim), dzień zakończenia wsparcia dla Windows XP – systemu,który stanowił nieodłączną część środowiska IT przezostatnie 12 lat. Z tej okazji przygotowaliśmy dla Was sondęuliczną. Odpytaliśmy przechodniów na wrocławskim rynku owykorzystywane przez nich systemy operacyjne.

Według danych serwisu ranking.pl, z XP korzystawciąż ponad 23% polskich internautów. Decyzja Microsoftu oporzuceniu wsparcia dla Windows XP oznacza więc dla przynajmniejkilku milionów mieszkańców naszego kraju realne ryzyko. Rozpoczynasię otwarty sezon polowań, permanentny 0-day – wszystkie odkryteteraz luki w Windows XP nigdy już nie zostaną załatane, będąintensywnie wykorzystywane przez cyberprzestępców do wszelkiegorodzaju ataków. Co gorsze, znalezienie tych luk nie będzie trudne,pomóc może w tym sam Microsoft, publikując swoje biuletynybezpieczeństwa dla nowszych, wspieranych wersji systemu – na ichpodstawie przygotowywanebędą ataki na XP, dzielące przecież wiele komponentów zVistą, „siódemką” i „ósemką”.

Posłaliśmy więc dobrze Wam już znaną KarolinęMosur do odpytania przechodniów, z jakich systemów operacyjnychkorzystają – i jeśli wciąż trzymają się XP, to jak się z tymczują. O ile odpowiedzi na pierwsze pytanie raczej nie zaskakiwały,to widać, że straszenie infokalipsą po 8 kwietnia nie przyniosłooczekiwanego rezultatu. Zobaczcie zresztą sami:

Spokój bijący z użytkowników XP na pewno niezachwyci Microsoftu, liczącego na to, że każdy z nich kupi nowsząwersję „okienek”. Wiele osób nie widzi jednak najmniejszegopowodu, by zmieniać system operacyjny, który otrzymali wraz zkomputerem, z którego wciąż korzystają. Przekonują o tymdeklaracje osób, które wciąż korzystają z systemu, który –jako mogłoby się wydawać – ma dziś miejsce jedynie w muzeum. Ajednak w 2014 roku ktoś naprawdę korzysta wciąż z... Windows 98.

Ostatnio szeroko cytowana jest wypowiedź jednego zekspertów bezpieczeństwa, Willa Markhama, który stwierdził, żeużywanie Windows XP po 8 kwietnia jest jak jazda po autostradzie,podczas której nagle rozpinamy pasy bezpieczeństwa. Być możebędziesz miał wypadek, być może nie, ale znacząco zwiększasz wten sposób ryzyko jazdy.

Analogia jest ciekawa, alenie do końca trafna, wygląda bowiem na to, że nowe pasybezpieczeństwa do starego auta będzie można dostać od innegodostawcy. Wiele firm zajmujących się bezpieczeństwem deklaruje, żezabezpieczenie użytkowników XP jest dla nich teraz priorytetem. Czyfaktycznie oprogramowanie antywirusowe może zastąpić łatki odMicrosoftu? Pewne dane wskazują na to, że tak.

W Chinach zorganizowanoostatnio konkurs o nazwie *The EXP Challenger Contest. *Zaproszenido niego hakerzy z całego świata, łącznie 179 osób, otrzymali zazadanie skuteczne zaatakowanie komputerów z Windows XP, na którychdziałały chińskie produkty antywirusowe – Qihoo 360 Safeguard XPShield, Tencent Computer Manager XP Special Edition oraz CheetahMobile's Duba Antivirus XP Protection Shield.

Narzędzie Tencentaustąpiło napastnikom już po 57 sekundach, jednak oprogramowanieQuihoo wytrzymało 13 godzin nieustannych ataków, chroniąc XPprzed próbami przejęcia czy wykradzenia danych. Jak widać,zabezpieczenie takie jest możliwe, choć z drugiej strony, nigdy niebędziemy mieli pewności, że akurat nasz antywirus bezpieczeństwoto staremu systemowi zapewnić może.

Programy

Aktualizacje
Aktualizacje
Nowości
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (150)