Korea Płd. pracuje nad własnym procesorem. Ma przełamać monopol Intela

Korea Płd. pracuje nad własnym procesorem. Ma przełamać monopol Intela

Korea Płd. pracuje nad własnym procesorem. Ma przełamać monopol Intela
Piotr Urbaniak
16.11.2020 14:12

Układ K-AB21 ma oferować 16 teraflopsów mocy obliczeniowej i docelowo zastąpić jednostki Intela, które są obecnie jedynymi w południowokoreańskiej siatce systemów HPC.

O tym, że Korea Płd. ma ambicje stworzenia wysokowydajnego procesora mówi się od dawna, ale pierwszy raz na światło dziennie wychodzi więcej szczegółów tej inicjatywy. Jak ujawniono, chip powstaje rękoma Instytutu Elektroniki i Telekomunikacji (ETRI), a model programowy dostarcza Arm, od niedawna należące do Nvidii.

Sam projekt jest o tyle ciekawy, że zakłada stworzenie jednostki skrajnie elastycznej, która zastąpi zarówno klasyczne CPU, jak i GPU. Z jednej strony bowiem układ ma radzić sobie z naukowymi obliczeniami zmiennoprzecinkowymi podwójnej precyzji (FP64), z drugiej zaś – sieciami neuronowymi i sztuczną inteligencją, gdzie używa się zazwyczaj 8-bitowych liczb całkowitych (INT8).

350311865840389524

Zdaniem Youngsu Kwona z działu badań procesorów sztucznej inteligencji ETRI, pierwsze wyniki są bardzo obiecujące. Prototyp nowego K-AB21 w przetwarzaniu masowo równoległym osiąga wydajność około 2,5 raza wyższą niż najszybsze obecnie akceleratory, a jednocześnie zużywa o 60 proc. mniej energii od porównywalnych klastrów. Architekt podkreśla również szeroką kompatybilność z frameworkami, obejmującą m.in. PyTorch i Tensorflow, ale też OpenCL.

Siłą rzeczy nie mniej intrygująca jest makroarchitektura chipu. Otóż K-AB21 składa się z czterech zasadniczych bloków funkcjonalnych, pamięci HBM2E oraz kontrolerów DDR5 i PCI Express 5.0, które komunikują się wzajemnie poprzez magistralę mesh. Każdy z tych bloków ma dwa rdzenie Arm Zeus i podblok do operacji macierzowych, zwany tutaj XEMC.

350311865840586132

Co ciekawe, z przedstawionych informacji wynika, że XEMC może być programowany niezależnie. Ma własną pamięć podręczną, kolejkę rozkazów, dekoder i oczywiście jednostki wykonawcze. Pamięć HBM2E służy tymczasem za przestrzeń wspólną. Pozwala współpracować rdzeniom Zeus i podblokowi XEMC bez potrzeby wykonywania transferów do wolniejszego RAM-u. Bierze również udział w niezbędnym przy takiej budowie uzgadnianiu cache'ów.

Pierwszy autorski procesor Koreańczyków trafi ponoć do masowej produkcji jeszcze przed końcem 2021 r., a głównym kamieniem milowym jak na razie jest stworzenie klastra o mocy obliczeniowej 1600 teraflopsów. Byłoby to około 15 proc. więcej niż osiąga obecnie najszybszy komputer w Korei Płd., Nurion, plasujący się na 17. pozycji rankingu TOP500 i zbudowany w oparciu o rozwiązania Intela. Dość archaiczne, dodajmy. Zważywszy na obecność Xeona Phi.

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (83)