KPRM wydała ważny komunikat. Chodzi o internetowe wyzwania

KPRM apeluje do rodziców, aby rozmawiali z dziećmi na temat bezpieczeństwa w sieci
KPRM apeluje do rodziców, aby rozmawiali z dziećmi na temat bezpieczeństwa w sieci

27.01.2021 17:57

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Kancelaria Prezesa Rady Ministrów zamieściła na swojej stronie internetowej ważny komunikat dotyczący internetowych wyzwań. Możemy w nim przeczytać między innymi o tym, z jak ekstremalnym ryzykiem wiążą się popularne "challenge". KPRM zwraca się ze specjalnym apelem do rodziców, aby rozmawiali z dziećmi na temat bezpiecznego korzystania z sieci.

"Challenge”, bo o nim mowa, to mówiąc najprościej wyznaczanie konkretnego zadania oraz typowanie osób, które mają je wykonać - zaczyna swój komunikat Kancelaria Prezesa Rady Ministrów. Następnie przypomina o dramatycznych wydarzeniach, które kilka dni temu rozegrały się we Włoszech. Mowa o historii 10-letniej Antonelli z Palermo, która wzięła udział w wyzwaniu pod tytułem "Black out challenge” rzuconym na TikToku . Chodziło w nim o zaciśnięcie sobie paska na szyi w celu utraty przytomności. Nieprzytomną dziewczynkę znalazła w łazience jej 5-letnia siostra. Lekarze nie zdołali jej uratować.

KPRM informuje, że internetowe wyzwania są popularne od lat, szczególnie wśród dzieci i młodzieży. - Rodzice często nawet nie zdają sobie sprawy, że ich dziecko bierze w nich udział. Niewinna z pozoru gra może mieć poważne i tragiczne konsekwencje. Dotyczy to przede wszystkim młodych ludzi, którzy prześcigają się w wymyślaniu kolejnych wyzwań. Często zadania, które trzeba wykonać są zabawne, ale i ryzykowne. Jeśli nastolatek zostanie wytypowany do wzięcia udziału w wyzwaniu i nie podejmie go, może narazić się na wykluczenie z grupy. Bywa, że to ryzyko jest naprawdę poważne - czytamy w komunikacie.

Ekstremalne ryzyko

  • Kilka lat temu było też głośno o wyzwaniu polegającym na robieniu sobie zdjęć na najwyższych konstrukcjach w okolicy, na dachu budynku, na masztach telekomunikacyjnych itp. To skrajne przykłady, ale jeśli przyjrzeć się kilku popularnym ostatnio "challengom”, można się osobiście przekonać, że zagrożenie jest realne - alarmuje KPRM.

Na rządowej stronie czytamy m.in. o "Eraser challenge" polegającym na energicznym pocieraniu skóry gumką i jednoczesnym wykonywaniu innego zadania, np. recytacji alfabetu. - Pocieranie gumką jest nie tylko bolesne, ale można sobie w ten sposób zrobić poważną krzywdę. Udowadniają to rodzice, którzy ku przestrodze, publikują w sieci zdjęcia poranionych rąk swoich dzieci - czytamy.

W komunikacie pojawia się też wzmianka o "Skull Breaker Challenge”. - W wyzwaniu biorą udział trzy osoby, dwie z nich są "wtajemniczone” w to, na czym polega zadanie, a trzecia jest niczego nieświadoma. Mówi się jej, że zostanie nauczona nowego tańca i ma po prostu podskoczyć w odpowiednim momencie. Gdy osoba wykonuje podskok i odrywa nogi od ziemi, "wtajemniczeni” koledzy podcinają ją, doprowadzając do upadku. Łatwo się domyślić, czym może się to skończyć - alarmuje KPRM.

Apel do rodziców

Kancelaria Prezesa Rady Ministrów przypomina, że to na rodzicach spoczywa obowiązek informowania dzieci o podstawowych zasadach bezpieczeństwa korzystania z sieci. - Dzieci często nie myślą o konsekwencjach. Działają pod wpływem impulsu w przekonaniu, że "mnie nic złego nie spotka”. Nie w pełni rozumieją konsekwencje ryzykownych zachowań, ale za to szybko odczuwają gratyfikację wywoływaną przez te zachowania. Po części jest to związane z etapem rozwoju. Ważniejsza niż zagrożenie jest także akceptacja grupy. Dlatego warto, aby rodzic od samego początku, kiedy tylko córka lub syn zaczynają przygodę z internetem, był ich przewodnikiem po wirtualnym świecie - tłumaczy Marta Witkowska, psycholog z Akademii NASK.

  • Rozmawiajmy z dziećmi o bezpiecznym korzystaniu z sieci. Mówmy o konsekwencjach, ale także o tym, że wszelkie problemy możemy rozwiązywać wspólnie. Interesujmy się tym, jak nasze dzieci spędzają czas online. I najważniejsze, świećmy przykładem - dodaje specjalistka.

KPRM przypomina, że zabawa w podejmowanie wyzwań nie jest niczym nowym. Zaznacza, że to, co się zmieniło dzięki dostępowi do internetu, to możliwość dotarcia do nieporównywalnie większej grupy odbiorców. - To, co kiedyś mogło zobaczyć ograniczone grono przyjaciół i znajomych, teraz może zobaczyć praktycznie cały świat. To duża pokusa dla młodych ludzi. Dlatego tak ważne, aby rodzice potrafili przekonać dziecko, że nie warto jej ulegać - czytamy w komunikacie.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (95)
Zobacz także