Laptopy dla uczniów. Ustawa nie jest precyzyjna

Laptopy dla uczniów. Ustawa nie jest precyzyjna

Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek (P) i minister cyfryzacji Janusz Cieszyński (L)
Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek (P) i minister cyfryzacji Janusz Cieszyński (L)
Źródło zdjęć: © PAP | PAP/Piotr Nowak
Oskar Ziomek
25.08.2023 14:10

Uczniowie i nauczyciele już niebawem otrzymają laptopy, które ułatwią proces edukacji i nauki, ale ustawa z tym związana nie jest dostatecznie precyzyjna we wszystkich kwestiach - sygnalizuje Rzeczpospolita. Okazuje się, że w dokumencie nie sprecyzowano m.in. kwestii odpowiedzialności rodzica.

Rzeczpospolita zwraca uwagę, że w ustawie dotyczącej laptopów dla uczniów i nauczycieli nie doprecyzowano części kluczowych kwestii związanych z logistyką całego przedsięwzięcia. Największe wątpliwości ma budzić między innymi fakt niedoprecyzowania odpowiedzialności karnej rodzica w przypadku zgubienia sprzętu lub wcześniejszej sprzedaży - co teoretycznie jest zabronione przez okres pierwszych 5 lat od otrzymania urządzenia przez dziecko.

Dodatkowo nie jest jasne, co stanie się, gdy laptop dla ucznia zostanie uszkodzony po okresie 36-miesięcznej gwarancji lub gdy zostanie skradziony. RP zwróciła się z takimi pytaniami do ministerstwa, ale nie otrzymała odpowiedzi. Temat jest intrygujący, zważywszy, że części rodziców może nie być stać na pokrycie kosztów naprawy lub zakupu nowego sprzętu po okresie gwarancji - o ile resort zakłada, że w ten sposób miałyby być rozwiązywane wszelkie problemy z laptopami po okresie 36 miesięcy.

"Umowa jest bardzo lakoniczna. Nie precyzuje, co będzie się działo, jeżeli sprzęt ulegnie uszkodzeniu lub zostanie uczniowi ukradziony. Czy w takim przypadku koszt naprawy sprzętu poniosą rodzice, organ prowadzący, a może rząd? Czy uczeń będzie miał szansę dostać nowy laptop? Umowa tego nie określa. Wygląda na to, że rządzącym chodzi jedynie o efekt propagandowy, a nie o to, aby uczniowie przez pięć lat naprawdę z tego sprzętu korzystali" - komentuje cytowana przez Rzeczpospolitą Krystyna Szumilas, posłanka KO, była minister edukacji.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Do przetargu na laptopy dla czwartoklasistów zakwalifikowały się firmy, które zaproponowały łącznie 6 modeli: HP ProBook 440 G9, Dell Latitude 3540, ASUS ExpertBook B1502CBA, Acer TravelMate P215-54, Lenovo V15 G3 IAP CTO oraz Acer TravelMate P214-54. Komputer dla ucznia będzie posiadać system operacyjny, a także preinstalowany pakiet biurowy, zaś obudowa urządzenia będzie odpowiednio oznaczona.

Oskar Ziomek, redaktor prowadzący dobreprogramy.pl

Programy

Zobacz więcej
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (53)