Larry Tesler, aka kopiuj-wklej: zmarł człowiek, któremu zawdzięczamy ten niezastąpiony mechanizm

Larry Tesler, wynalazca "kopiuj-wklej" zmarł w wieku 74 lat, fot. Yodel Anecdotal / CC BY 2.0
Larry Tesler, wynalazca "kopiuj-wklej" zmarł w wieku 74 lat, fot. Yodel Anecdotal / CC BY 2.0

20.02.2020 12:52, aktual.: 21.02.2020 16:25

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Ze świecą znaleźć kogoś, kto nie korzystałby z mechanizmów kopiuj, wytnij i wklej. Bierzemy je za pewnik i mamy wyrobioną pamięć mięśniową do tego stopnia, że wykonujemy skrótami klawiaturowymi te czynności setki razy dziennie. Ten proces spopularyzował pracownik Apple, Larry Tesler, który zapoczątkował go jeszcze w 1974, pracując dla firmy Xerox. Wynalazca tego nieocenionego mechanizmu zmarł w wieku lat 74.

Xerox złożył mu na Twitterze hołd podkreślając, że wynalazca "wytnij/kopiuj i wklej" oraz "znajdź i zastąp" był badaczem firmy. – Nasza codzienna praca jest lżejsza dzięki Twoim rewolucyjnym pomysłom – możemy wyczytać w tweecie.

Tesler dołączył do Apple w 1980 i pracował nad pierwszym komputerem osobistym firmy, Lisa, który był zarazem jednym z pierwszych komputerów z graficznym interfejsem użytkownika. Jego początkowa cena wynosiła 9995 dol., a był wyposażony w oszałamiających wtedy rozmiarów pięciomegabajtowy dysk twardy. To właśnie Lisa była pierwszym komputerem, który oferował komendy takie, jak wytnij / kopiuj i wklej.

Apple Lisa, pierwszy komputer z komendą "kopiuj-wklej" w interfejsie, fot. Gerhard »GeWalt« Walter / domena publiczna
Apple Lisa, pierwszy komputer z komendą "kopiuj-wklej" w interfejsie, fot. Gerhard »GeWalt« Walter / domena publiczna

Co ciekawe, nad Lisą pracował wtedy Steve Jobs, który został ostatecznie wyrzucony z ekipy. Później Jobs wraz z garstką "odrzutków" opracował pierwszego Maca. Z kolei Tesler spędził łącznie w firmie z Cupertino 17 lat, zanim zmienił pracodawcę na Amazon, gdzie stał się kierownikiem ds. zakupów online, a następnie dołączył do Yahoo, gdzie przewodził ekipie od UX i UI.

W dalszej części kariery zajmował się konsultacjami technologicznymi jako "wolny strzelec". – Po tym jak zarobisz [w Dolinie Krzemowej] trochę pieniędzy, nie idziesz na emeryturę tylko starasz się pomóc ufundować inne firmy – powiedział w 2012 w wywiadzie z BBC.

Programy

Brak danych.
Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (94)