LastPass 3.0 z nowym interfejsem i folderem rodzinnym

LastPass 3.0 z nowym interfejsem i folderem rodzinnym

LastPass 3.0 z nowym interfejsem i folderem rodzinnym
Redakcja
05.11.2013 11:49

Coraz większa i większa liczba kont w różnych usługach internetowych i nie tylko takich doprowadza do tego, że użytkownik w końcu musi zainteresować się jakimś sposobem na zapisywanie haseł i innych wrażliwych danych. Oczywiście może on wykorzystać manager wbudowany w używaną przeglądarkę, ale nie zawsze jest to rozwiązanie bezpieczne, nawet pomimo ustawienia hasła głównego. Na popularności, przynajmniej wśród bardziej rozgarniętych użytkowników, zyskują więc takie rozwiązania jak KeePass, AI RoboForm czy też LastPass. Ten ostatni doczekał się właśnie sporej aktualizacji, zarówno w wypadku wersji dekstopowej jak i mobilnej.

Obraz

Najpierw może przypomnijmy, czy tak naprawdę jest wspomniany LastPass. Krótko mówiąc, jest to usługa internetowa, która daje użytkownikom dostęp do osobistej, specjalnej zabezpieczonej internetowej bazy haseł, notatek oraz tożsamości internetowych. Integruje się ona z popularnymi przeglądarkami internetowymi pozwalając na wykorzystanie dodatku zamiast oryginalnego managera haseł. Wszelkie dane użytkownika są gromadzone w internetowej bazie producenta w formie zaszyfrowanej hasłem głównym. Jego utrata wiąże się z utratą danych zapisanych w bazie, nawet po potwierdzeniu właściciela konta przy pomocy adresu email (o czym miałem wątpliwą przyjemność samodzielnie się kiedyś przekonać). Dodatek zapewnia wsparcie dla Internet Explorera, Firefoksa, Chrome, Opery a także Safari, zarówno na systemie Windows, Mac jak i Linuksie.

Obraz

Po utworzeniu konta lub zalogowaniu się do już istniejącego, LastPass przejmuje rolę managera haseł, zaleca również wyłączenie tego wbudowanego w przeglądarkę. Manager oprócz automatycznego zapisywania danych, a później wypełniania formularzy, oferuje szereg przydatnych opcji. Użytkownik może grupować dane, przeglądać je, edytować. Możliwe jest również zapisywanie bezpiecznych notatek, zarówno tekstowych, jak i specyficznych np. dane karty kredytowej, dane do poczty email, informacje z paszportu, klucze SSH itp. LastPass oferuje także tworzenie profili automatycznego wypełniania formularzy, oraz gotowych tożsamości do użytku w Internecie. Aplikacja wspiera uwierzytelnienie dwuskładnikowe np. przy pomocy aplikacji Google Authenticator lub tokenów YubiKey. Z poziomu dodatku użytkownik może przeprowadzić kontrolę bezpieczeństwa, która wskaże mu słabe lub zduplikowane hasła, a także oceni ich siłę.

Największą jej zaletą jest fakt, że działa jako dodatek do przeglądarki internetowej przez co jest uniwersalna i dostępna na niemal każdej platformie. Aplikacja w wersji podstawowej jest bezpłatna. Rozszerzona wersja Premium dostępna na okres testowy 14 dni pozwala na użycie LastPass na urządzeniach mobilnych takich jak Android, Windows Phone, iOS, czy Symbian, posiada także rozszerzone, priorytetowe wsparcie pomocy technicznej w wypadku problemów. Nowa wersja to przede wszystkim zmiany w interfejsie. Zyskał on na czytelności, został spłaszczony i rozjaśniony nieco na wzór tego, co można zobaczyć w pakiecie MS Office 2013. Aplikacja obsługuje już Windows 8.1, a więc przede wszystkim nową wersję Internet Explorera, z którą poprzednia wersja nie była zgodna, pozwala także na stworzenie „folderu rodzinnego” do współdzielenia wrażliwych danych z maksymalnie 5 innymi użytkownikami.

Obraz

Ogromne zmiany zaszły w wersji mobilnej, która również posiada nowy interfejs, ale także o wiele większą ilość ustawień. Wbudowana w nią przeglądarka nareszcie nadaje się do użytku, pozwala także na przeglądanie stron w kartach. Czy warto? Na pewno warto spróbować, aby samodzielnie przekonać się, co tak naprawdę oferuje LastPass i czy jest rozwiązaniem lepszym, niż tradycyjne managery haseł wbudowane w używane na co dzień aplikacje. W bazie programów naszego serwisu znajdziecie instalator dla przeglądarek w systemie Windows, a także wersję dla systemu Android. Dodatek do poszczególnych przeglądarek dla systemów Mac oraz Linux znajdziecie na oficjalnej stronie producenta.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (18)