Latające motocykle pomogą policji ścigać przestępców. To nie jest science fiction

Latające motocykle pomogą policji ścigać przestępców. To nie jest science fiction

Latające motocykle pomogą policji ścigać przestępców. To nie jest science fiction
Piotr Urbaniak
12.11.2018 18:24, aktualizacja: 13.11.2018 15:29

Nie, nie chodzi o scenę z filmu SF, ale całkowicie poważny pomysł dubajskiej policji, która rozpoczyna właśnie szkolenie funkcjonariuszy z pilotażu latającego motocykla S3 2019 Hoverbike. Zdaniem pomysłodawców projektu, dzięki pojazdom nowego typu, stróże prawa łatwiej i szybciej dotrą w trudno dostępne miejsca, takie jak podjazdy z wysokim krawężnikiem.

Dubajska policja, a właściwie wchodzący w jej struktury departament ds. sztucznej inteligencji temat latających motocykli poruszył już przed rokiem. Na Gitex Technology Week prezentowano prototypowy sprzęt tego typu, Hoversurf Scorpion. – To pierwsza jednostka, która odpowie na wezwanie do trudno dostępnego obszaru – zachwalał pomysł dyrektor generalny departamentu Khalid Alrazooqi, cytowany przez CNN.

Teraz odważna wizja testowana jest w praktyce.

Hoverbike S3 2019 Dubai Police flying lesson

Nie wszyscy są jednak orędownikami idei Alrazooqiego. Sceptycy zauważają, że S3 2019 Hoverbike rozwija prędkość maksymalną 96 km/h i może latać raptem 10 - 25 min na jednym ładowaniu, w zależności od masy ciała funkcjonariusza. Tymczasem ponowne naładowanie akumulatora zajmuje blisko 2 godz., a do tego dochodzi jeszcze bardzo wysoka cena pojazdu, ustalona na 150 tys. dol. za sztukę, choć to akurat – w dubajskich realiach – najmniejszy problem.

[twitter=https://twitter.com/FullNelson79/status/1060892409431760897]Polacy nie gęsi, iż swój hoverbike mają...Co ciekawe, sam temat hoverbike'ów ma też polski akcent. W roku 2016, zanim latającymi motocyklami zainteresowała się dubajska policja, firma Skynamo Aerospace z niewielkiego Wojnicza (pow. tarnowski) zaprezentowała pojazd Hoverbike Raptor. Przy czym jako napęd nasi rodacy wykorzystali nie silnik elektryczny, lecz spalinowy i to o mocy aż 380 KM, zapożyczony od motocykla torowego Suzuki Hayabusa.

Źródło: Skynamo Aerospace
Źródło: Skynamo Aerospace

Wehikułem zainteresowało się ponoć Wojsko Polskie, a wkrótce potem prototyp oglądał też prezydent Andrzej Duda, w ramach forum biznesowego Kongres 590. Niemniej póki co polski Hoverbike Raptor cały czas tkwi w fazie projektowej, podczas gdy Arabowie dysponują teoretycznie gotowym modelem, zdatnym ich zdaniem do wprowadzenia do czynnej służby.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (93)