LibreOffice 6.2 już dostępny. Wprowadza nowy interfejs i sporo innych zmian

LibreOffice 6.2 już dostępny. Wprowadza nowy interfejs i sporo innych zmian

LibreOffice 6.2 już dostępny. Wprowadza nowy interfejs i sporo innych zmian
LibreOffice 6.2 już dostępny. Wprowadza nowy interfejs i sporo innych zmian
08.02.2019 14:08, aktualizacja: 08.02.2019 14:32

Zgodnie z zapowiedzią na serwerach The Document Foundation znalazły się już pliki instalacyjne dla otwartego pakietu biurowego LibreOffice w wersji 6.2. Najbardziej rozpoznawalne są zmiany w interfejsie programów, ale to nie jedyne zmiany, jakie zostały wprowadzone.

LibreOffice 6.2 wprowadził nowy, opcjonalny interfejs o nazwie Tabbed (znany również jako Notebookbar, co jest bardzo mylące), dostępny dla najważniejszych programów: Write, Calc, Draw i Impress. Polecenia zostały zebrane tematycznie w kartach, których widoczność możemy włączać i wyłączać tak samo, jak tradycyjnych pasków narzędziowych. Dostępne w programach interfejsy mogą się różnić, ale wraz z tabbed powinien pojawić się także tabbed compact, a jeśli włączymy funkcje eksperymentalne, zobaczymy więcej opcji wyboru.

  • menu zmiany interfejsu, macOS
  • interfejs tabbed w Draw na macOS
[1/2] menu zmiany interfejsu, macOS
  • Slider item
  • Slider item
[1/2]

LibreOffice 6.2 wprowadza też wiele innych poprawek. Możemy liczyć między innymi na lepsze działanie importu i eksportu prezentacji PPT i PPTX z pakietu Microsoft Office oraz dokładniejszy import i renderowanie grafik wektorowych. W dokumentach tekstowych możemy zaś wklejać zawartość arkuszy kalkulacyjnych od razu do tabeli. W arkuszach kalkulacyjnych można wstawić miejsce na podpis, co przyda się przy wystawianiu rachunków i zamówień. Można też korzystać z wyrażeń regularnych (funkcja REGEX) podczas przeszukiwania i zastępowania tekstu w komórkach. Na Linuxie skorzystamy z poprawionej integracji ze środowiskiem KDE, bibliotekami graficznymi Qt5 i LXQt. Na wszystkich systemach program powinien lepiej prezentować się na ekranach HiDPI.

Na Linuxa nie są już przygotowywane 32-bitowe kompilacje LibreOffice'a. Poprawiona została również przeglądarka plików dla Androida i przeglądarkowa wersja pakietu. Pełna lista zmian znajduje się na Wiki.

W naszej bazie programów znajdziecie LibreOffice dla Windowsa i macOS-a, na Linuxie możecie zainstalować go z repozytorium swojej dystrybucji, na wielu pakiet jest instalowany domyślnie.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (83)