LibreOffice 6.1.1

Strona główna Windows Biuro Pakiety biurowe
Pobierz program
zabezpiecz pobieranie Asystent może proponować instalację ofert reklamowych, na które nie musisz wyrażać zgody w celu pobrania programu. Możesz też użyć linków bezpośrednich bez asystenta (przycisk obok). W przypadku omyłkowej instalacji niechcianego oprogramowania polecamy skorzystanie z naszego poradnika.

LibreOffice to zupełnie darmowy pakiet biurowy, który stanowi świetną alternatywę dla płatnego Microsoft Office. Dzięki aplikacjom w nim zawartym użytkownik może tworzyć i edytować dokumenty tekstowe, arkusze kalkulacyjne, prezentacje, a także bazy danych. Jego ogromną zaletą jest stosunkowo wysoka zgodność z plikami pakietu Office, dzięki czemu mogą być one otwierane i modyfikowane bez utraty informacji.

Chcesz nauczyć się sprawnie korzystać z pakietu LibreOffice, poznać pełnię jego możliwości? Polecamy nasz cykl Poznaj LibreOffice – to praktyczne porady, które krok po kroku pokażą, co można osiągnąć z darmowym i wolnym pakietem biurowym.

Dzięki programom zawartym w pakiecie LibreOffice stworzymy zarówno proste dokumenty takie jak listy motywacyjne lub CV, ale i całe prace dyplomowe. Niestraszne mu również obliczenia, dzięki czemu upraszcza rachunkowość. Ze względu na otwartą licencję pakiet może zostać wykorzystany również w firmie, bez ponoszenia jakichkolwiek opłat z tym związanych. Tworzone przez niego dokumenty są obowiązującym standardem administracji publicznej, a na dodatek jest on kompatybilny z plikami Microsoft Office i Office for Mac OS X. Zaawansowani użytkownicy również znajdą dla niego zastosowanie m.in. dzięki obsłudze VBA i wsparciu dla OpenCL. W skład pakietu wchodzą następujące aplikacje:

Writer

Rewelacyjny procesor tekstu nadający się nawet do profesjonalnych zastosowań. Ten edytor posiada wszelkie możliwości jakie cechują ekstraklasę w tej dziedzinie: do dokumentu można wstawiać grafikę, tabele, wykresy. Użytkownik ma do dyspozycji arkusze stylów. Writer obsługuje korespondencję seryjną, posiada rozbudowany słownik do którego można wstawiać nowe wyrazy. Podczas pisania edytor podpowiada dalszy ciąg wyrazu, co może wydatnie przyspieszyć prędkość wprowadzania tekstu. Writer posiada również bogatą listę szablonów ułatwiających i przyspieszających tworzenie efektownych dokumentów. Bardzo rozbudowane funkcje formatowania i indeksowania tekstu nie ustępujące możliwościom Worda.

Calc

Jest to rozbudowany, wygodny w obsłudze arkusz kalkulacyjny. Dzięki niemu użytkownik wykona wiele obliczeń przy użyciu komputera, tym bardziej, że reguły można wprowadzać w języku polskim. Arkusz zapewnia m.in. automatyczną konwersję na Euro, obliczanie kursów na podstawie aktualnych danych pobranych z Internetu, a także możliwość tworzenia własnych funkcji. Problemu nie stanowią wykresy, ani formatowanie komórek, które można dokładnie dopasować za pomocą wielu funkcji edycyjnych. Calc pozwala na wymianę danych z Excelem.

Impress

To narzędzie do tworzenia prezentacji, które zapewnia duże możliwości i wiele łatwych w obsłudze narzędzi: bloki tekstowe, grafiki, gotowe szablony, a także wsparcie dla animacji. Program pozwala również na tworzenie prezentacji 3D, zapewnia obsługę grafiki rastrowej jak i wektorowej. Impress pozwala na tworzenie plików wykonywalnych, do których otworzenia nie jest potrzebny żaden pakiet biurowy, zapewnia ponadto obsługę formatu stosowanego przez PowerPointa. Dodatkową zaletą jest opcja tworzenia prezentacji w formacie Macromedia Flash.

Draw

Dzięki programowi Draw użytkownik może stworzyć praktycznie dowolne ilustracje i efekty podnoszące wartość dokumentów tworzonych poprzez pakiet LibreOffice. Jest to aplikacja, która oferuje użytkownikowi duże możliwości obróbki obiektów, edytowanie gradientu, manipulowanie przeźroczystością, fotorealistyczny rendering tekstur, efekty oświetlenia, perspektywy, przeźroczystości, czy nawet formularze obiektów 3D. Dodatkowymi zaletami jest obsługa konwersji rastrów na wektory, skalowanie na siatkach i prowadnicach, rozciąganie tekstu po liniach i tworzenie krzywych Beziera. Draw pozwala na wykorzystanie możliwości OpenGL.

Math

Ten składnik pakietu pozwala na tworzenie reguł matematycznych. Jest to narzędzie bardzo przydatne dla studentów, nauczycieli i pracowników naukowych. Pozwala on na wstawianie w reguły operatorów jedno i dwuargumentowych, relacji, operacji na zbiorach, funkcji, atrybutów, nawiasów, a także określonych formatów jak np. potęgi. Bez najmniejszego problemu można tworzyć w nim zapisy macierzowe, a dzięki gotowej liście można do formuły szybko dodać np. oznaczenie nieskończoności. Reguły utworzone w tym programie mogą być wykorzystane w innych składnikach pakietu.

Base

Jest to moduł pozwalający tworzyć i edytować bazy danych. Pozwala on na modyfikację tabel, formularzy, zapytań i raportów. Program wykorzystuje do działania wbudowany silnik bazodanowy H-SQL, potrafi również obsługiwać bazy oparte o dBASE. Przechowuje dane w plikach XML, praca zaś możliwa jest w jednym z trzech trybów: kreator, widok projektu, widok SQL. Do działania modułu Base konieczne jest zainstalowanie w systemie oprogramowania Java.

© dobreprogramy

Recenzje użytkowników

małe wymagania sprzętowe, odczytuje prawie wszystkie znane formaty i tak samo z zapisem
długie uruchamianie, sypiące się czcionki (sporadycznie), trochę toporny w obsłudze (kwestia wprawy)
ocena użytkownika

Bardzo fajny program. Dobra alternatywa dla Office dla użytkownika domowego bez przesadnych wymagań. Sam program podobny w obsłudze do starych wersji Office. Trochę długo się uruchamia i czasami ma problemy z czcionkami. Mógłby być bardziej intuicyjny, ale z czasem na pewno wszystko naprawią. Ja jestem zadowolony i w domu w zupełności się sprawdza. Odczytał bez problemu pliki z Office 2007-2010 i 2013.

26.08.2017 16:30 | Recenzja do wersji 5.4.0
Szybki, intuicyjny interfejs, radzi sobie z popularnymi typami dokumentów.
Zdarza się, że nie zawsze dobrze odczyta plik.
ocena użytkownika

Libre Office jest jednym z najlepiej dopracowanych pakietów biurowych. Nie jest on pozbawiony wad, ale coraz większe zainteresowanie tym programem sprawia, że jest on cały czas aktualizowany i usuwane są błędy. Osobiście nie miałem z nim większych problemów, pakiet ten stanowi bardzo dobrą alternatywę dla osób korzystających z płatnej opcji (MS Office).

22.05.2017 21:12 | Recenzja do wersji 5.3.3

Komentarze

0 nowych
raptos   5 #1166 15.09.2018 18:48

Czy ta wersja również zamula przy uruchamianiu się? Od chwili zainstalowania 6-tej wersji LO wyraźnie zwolnił w stosunku do 5-tej.
Zauważyłem to na kilku komputerach z i5 i i7 , wręcz zastanawiam się nad powrotem do wersji 5-tej

Kris_de_bard   7 #1165 15.09.2018 15:37
przemor25   14 #1164 14.09.2018 18:31

@Kris_de_bard: Niestety prędzej dla WPS Office.

  #1163 14.09.2018 14:19

@synaptyk: ale Openoffice wystarcza do większości zastosowań, jest wyraźnie szybszy i stabilniejszy od Libreoffice. Nie rozwija się zbytniio, ale już ma to co trzeba.

  #1162 14.09.2018 14:16

@tommess: Też wybieram OpenOffice zamiast Libreoffice. Ten pierwszy szybciej startuje i pracuje, oraz jest generalnie lżejszy od Libre, wyglądem też bardziej mi się podoba chociaż niektórzy twierdzą, że ma przestarzały GUI. Brak lagów i problemów.
Libreoffice próbowałem trzy razy, ale jego powolność i ogólne wrażenie odrzucały mnie skutecznie. Liczę, że OpenOffice pozostanie alternatywą dla LO. Oczywiście, OO nie ma tylu funkcji, ale spokojnie wystarcza do pracy biurowej, a nawet więcej.

Kris_de_bard   7 #1161 14.09.2018 14:03

Widzę że Libre się rozwija i bardzo dobrze. Zawsze jakaś konkurencja dla MS Office.

doriska73   1 #1160 05.09.2018 12:32

@Zerbera (niezalogowany): formatowanie warunkowe polega na ty, że jeśki w danej komórce pojawi się jakaś określona wartość to komórka będzie sformatowana w określony sposób. np. jeśli zaznaczysz że w danych zaznaczonych formatowaniem komórkach, w których wartość jest wyższa niż np. 50 mają być formatowane czerwoną czcionką. Formatowanie warunkowe można ustawiać samemu personalizując, lub wybierając z formatów ustalonych przez program.

  #1159 28.08.2018 15:12

@Adam1170 (niezalogowany): Co to jest niby, to formatowanie warunkowe?

  #1158 28.08.2018 00:23

Używam LibreOffice. Mam duży problem z formatowaniem warunkowym - nie mogę utworzyć działającego formatowania warunkowego komórki znajdującej się pod powyższą, która ma już utworzone formatowanie warunkowe.

Crazygod   8 #1157 26.08.2018 13:39

@kamiloxf: Niestety to nie takie proste

  #1156 24.08.2018 14:42

@Anonim (niezalogowany): tak - jak go przetłumaczyłem dla Was.
Pozdrawiam
Piotr Roszkowski

  #1155 10.08.2018 15:34

@Magik: " czego nigdy wcześniej nie życzył sobie."

Ponieważ w nowej wersji pomoc jest w HTML, a nie CHM.
Skype w wersji 7.xx używa IE Frame, zatem zajętość uchwytów HTML przez IE zmusza do zamknięcia programów domyślnie skojarzonych z HTML albo restartu po instalacji.

kamiloxf   3 #1154 09.08.2018 10:07

@Crazygod: Zrobisz spolszczenie GUI do free office

Magik   10 #1153 09.08.2018 03:17

Zastanawia mnie jedno (a właściwie dwa) - w czasie instalacji wywalił mi coś o Skype (jakby był powiązany), ale olałem. A po instalacji musiałem uruchomić ponownie Windowsa, czego nigdy wcześniej nie życzył sobie.

tommess   1 #1151 05.08.2018 19:05

Ostatnio zaktualizowałem oba pakiety biurowe: LibreOffice i OpenOffice. Uczucia mam mieszane co do LO. Z jednej strony ładny odświeżony wygląd, choć może trochę zbyt cukierkowy dla osób przyzwyczajonych do starszych wersji, ale to sprawa gustu. Z drugiej można zauważyć kilka niedoróbek względem starszej wersji LO oraz aktualnej OO. Przede wszystkim LibreOffice ma czasami problem z prawidłowym wyświetlaniem odnośników do zakładek w dokumencie. Odnoszę wrażenie że w ostatniej wersji ten problem nawet lekko się nasilił. Polega to na tym że gdy usuniemy formatowanie bezpośrednie z takiego odnośnika i usuniemy ręcznie podkreślenie i wybierzemy inny rodzaj czcionki niż Times New Roman, to po zapisaniu i ponownym otwarciu pojawia się podkreślenie pod takim odnośnikiem. Po wyeksportowaniu do PDF-a problem też istnieje (wygląda to nieestetycznie). Natomiast po otwarciu tego samego dokumentu w OpenOffice wszystko jest w porządku, także po wyeksportowaniu do PDF-a.
Na gorsze zaliczam też usnięcie ikonki "Kolor tła" z paska narzędzi, trzeba się naszukać żeby to odnaleźć ukryte gdzieś w jakiejś Sekcji, podobnie jak podział tekstu na kolumny. Akurat te dwie funkcje są dla mnie ważne i często z nich korzystam. Uważem że obecnie OpenOffice jest lepszą alternatywą od LibreOffice!

  #1150 04.08.2018 14:46

Generalni korzystam z chińskiego WPS w zarejestrowanej wersji i bardzo sobie chwalę, jednak czasami dla testu lubię sprawdzić co się zmieniło (poprawiło ?) w nowych wersjach LOO. Próbowałem niedawno sprawdzić LOO 6.0.4 (nieco wcześniej v 6.0.3) w wersjach portable i niestety ale nie udało mi się uruchomić na żadnym z dwóch komputerów. Instalacja poszła teoretycznie normalnie, tyko że po uruchomieniu dowolnego modułu na ekranie pojawiało się białe idealnie puste okno, z którym już nic nie dawało się zrobić. W starszych wersjach (5,,,), które także czasami uruchamiałem jako portable nie było tego typu problemu.

ogniomistrz   6 #1149 03.08.2018 12:40

@gemini43: FO-brak języka polskiego.brak słownika,porównanie OO (tego używam) do LO na korzyść OO (moim zdaniem).

gemini43   7 #1148 02.08.2018 20:35

http://www.freeoffice.com/en/ i OO razem z LO nie mają szans

synaptyk   8 #1147 02.08.2018 17:31

@Anonim (niezalogowany): OpenOffice jest przestarzały, nie nadąża za Microsoft Office ani nawet za LibreOffice. Nie mają prawie aktywnych deweloperów