r   e   k   l   a   m   a
reklama

LibreOffice 6.0.4

Strona główna Windows Biuro Pakiety biurowe
Pobierz program
zabezpiecz pobieranie Asystent może proponować instalację ofert reklamowych, na które nie musisz wyrażać zgody w celu pobrania programu. Możesz też użyć linków bezpośrednich bez asystenta (przycisk obok). W przypadku omyłkowej instalacji niechcianego oprogramowania polecamy skorzystanie z naszego poradnika.

LibreOffice to zupełnie darmowy pakiet biurowy, który stanowi świetną alternatywę dla płatnego Microsoft Office. Dzięki aplikacjom w nim zawartym użytkownik może tworzyć i edytować dokumenty tekstowe, arkusze kalkulacyjne, prezentacje, a także bazy danych. Jego ogromną zaletą jest stosunkowo wysoka zgodność z plikami pakietu Office, dzięki czemu mogą być one otwierane i modyfikowane bez utraty informacji.

Chcesz nauczyć się sprawnie korzystać z pakietu LibreOffice, poznać pełnię jego możliwości? Polecamy nasz cykl Poznaj LibreOffice – to praktyczne porady, które krok po kroku pokażą, co można osiągnąć z darmowym i wolnym pakietem biurowym.

Dzięki programom zawartym w pakiecie LibreOffice stworzymy zarówno proste dokumenty takie jak listy motywacyjne lub CV, ale i całe prace dyplomowe. Niestraszne mu również obliczenia, dzięki czemu upraszcza rachunkowość. Ze względu na otwartą licencję pakiet może zostać wykorzystany również w firmie, bez ponoszenia jakichkolwiek opłat z tym związanych. Tworzone przez niego dokumenty są obowiązującym standardem administracji publicznej, a na dodatek jest on kompatybilny z plikami Microsoft Office i Office for Mac OS X. Zaawansowani użytkownicy również znajdą dla niego zastosowanie m.in. dzięki obsłudze VBA i wsparciu dla OpenCL. W skład pakietu wchodzą następujące aplikacje:

Writer

Rewelacyjny procesor tekstu nadający się nawet do profesjonalnych zastosowań. Ten edytor posiada wszelkie możliwości jakie cechują ekstraklasę w tej dziedzinie: do dokumentu można wstawiać grafikę, tabele, wykresy. Użytkownik ma do dyspozycji arkusze stylów. Writer obsługuje korespondencję seryjną, posiada rozbudowany słownik do którego można wstawiać nowe wyrazy. Podczas pisania edytor podpowiada dalszy ciąg wyrazu, co może wydatnie przyspieszyć prędkość wprowadzania tekstu. Writer posiada również bogatą listę szablonów ułatwiających i przyspieszających tworzenie efektownych dokumentów. Bardzo rozbudowane funkcje formatowania i indeksowania tekstu nie ustępujące możliwościom Worda.

Calc

Jest to rozbudowany, wygodny w obsłudze arkusz kalkulacyjny. Dzięki niemu użytkownik wykona wiele obliczeń przy użyciu komputera, tym bardziej, że reguły można wprowadzać w języku polskim. Arkusz zapewnia m.in. automatyczną konwersję na Euro, obliczanie kursów na podstawie aktualnych danych pobranych z Internetu, a także możliwość tworzenia własnych funkcji. Problemu nie stanowią wykresy, ani formatowanie komórek, które można dokładnie dopasować za pomocą wielu funkcji edycyjnych. Calc pozwala na wymianę danych z Excelem.

Impress

To narzędzie do tworzenia prezentacji, które zapewnia duże możliwości i wiele łatwych w obsłudze narzędzi: bloki tekstowe, grafiki, gotowe szablony, a także wsparcie dla animacji. Program pozwala również na tworzenie prezentacji 3D, zapewnia obsługę grafiki rastrowej jak i wektorowej. Impress pozwala na tworzenie plików wykonywalnych, do których otworzenia nie jest potrzebny żaden pakiet biurowy, zapewnia ponadto obsługę formatu stosowanego przez PowerPointa. Dodatkową zaletą jest opcja tworzenia prezentacji w formacie Macromedia Flash.

Draw

Dzięki programowi Draw użytkownik może stworzyć praktycznie dowolne ilustracje i efekty podnoszące wartość dokumentów tworzonych poprzez pakiet LibreOffice. Jest to aplikacja, która oferuje użytkownikowi duże możliwości obróbki obiektów, edytowanie gradientu, manipulowanie przeźroczystością, fotorealistyczny rendering tekstur, efekty oświetlenia, perspektywy, przeźroczystości, czy nawet formularze obiektów 3D. Dodatkowymi zaletami jest obsługa konwersji rastrów na wektory, skalowanie na siatkach i prowadnicach, rozciąganie tekstu po liniach i tworzenie krzywych Beziera. Draw pozwala na wykorzystanie możliwości OpenGL.

Math

Ten składnik pakietu pozwala na tworzenie reguł matematycznych. Jest to narzędzie bardzo przydatne dla studentów, nauczycieli i pracowników naukowych. Pozwala on na wstawianie w reguły operatorów jedno i dwuargumentowych, relacji, operacji na zbiorach, funkcji, atrybutów, nawiasów, a także określonych formatów jak np. potęgi. Bez najmniejszego problemu można tworzyć w nim zapisy macierzowe, a dzięki gotowej liście można do formuły szybko dodać np. oznaczenie nieskończoności. Reguły utworzone w tym programie mogą być wykorzystane w innych składnikach pakietu.

Base

Jest to moduł pozwalający tworzyć i edytować bazy danych. Pozwala on na modyfikację tabel, formularzy, zapytań i raportów. Program wykorzystuje do działania wbudowany silnik bazodanowy H-SQL, potrafi również obsługiwać bazy oparte o dBASE. Przechowuje dane w plikach XML, praca zaś możliwa jest w jednym z trzech trybów: kreator, widok projektu, widok SQL. Do działania modułu Base konieczne jest zainstalowanie w systemie oprogramowania Java.

© dobreprogramy
reklama

Publikacje powiązane

LibreOffice w wersji przeglądarkowej zyskał obsługę okien

61
22.12.2017  •  Oskar Ziomek

Użytkownicy zainteresowani korzystaniem z pakietów biurowych w chmurze powinni z zaciekawieniem spojrzeć na najnowszy pakiet Collabora Online Development Edition 3.0, który pozwala korzystać z LibreOffice w trybie online, bez konieczności lokalnej instalacji. Nowa wersja wprowadza do usługi przede wszystkim obsługę klasycznych okien dialogowych, które znane są z desktopów. Użytkownicy będą teraz w stanie korzystać z zaawansowanego numerowania we Writerze czy też dodatkowych filtrów w przypadku arkusza kalkulacyjnego. W przyszłości do programu ma trafić także więcej skomplikowanych elementów…

LibreOffice 5.4: przydatne nowości we Writerze, Calcu i Impressie

157
28.07.2017  •  Oskar Ziomek

Do użytkowników Windowsa, Maka oraz Linuksa trafia właśnie najświeższa edycja pakietu biurowego LibreOffice, którą oznaczono numerem 5.4. Jest to jednocześnie ostatnie wydanie rozpoczynające się od numeru 5, ale także jedno z ciekawszych – zmian jest wiele i dotyczą wszystkich wchodzących w skład pakietu aplikacji. Do pakietu dodano teraz między innymi paletę kolorów bazującą na modelu RYB, zadbano o lepszą kompatybilność formatów ze szczególnym zwróceniem uwagi na grafiki wektorowe EMF oraz poprawiono obsługę plików PDF, zwiększając przy tym jakość podczas ich wyświetlania. Pojawiło się…

Recenzje użytkowników

małe wymagania sprzętowe, odczytuje prawie wszystkie znane formaty i tak samo z zapisem
długie uruchamianie, sypiące się czcionki (sporadycznie), trochę toporny w obsłudze (kwestia wprawy)
ocena użytkownika

Bardzo fajny program. Dobra alternatywa dla Office dla użytkownika domowego bez przesadnych wymagań. Sam program podobny w obsłudze do starych wersji Office. Trochę długo się uruchamia i czasami ma problemy z czcionkami. Mógłby być bardziej intuicyjny, ale z czasem na pewno wszystko naprawią. Ja jestem zadowolony i w domu w zupełności się sprawdza. Odczytał bez problemu pliki z Office 2007-2010 i 2013.

26.08.2017 16:30 | Recenzja do wersji 5.4.0
Szybki, intuicyjny interfejs, radzi sobie z popularnymi typami dokumentów.
Zdarza się, że nie zawsze dobrze odczyta plik.
ocena użytkownika

Libre Office jest jednym z najlepiej dopracowanych pakietów biurowych. Nie jest on pozbawiony wad, ale coraz większe zainteresowanie tym programem sprawia, że jest on cały czas aktualizowany i usuwane są błędy. Osobiście nie miałem z nim większych problemów, pakiet ten stanowi bardzo dobrą alternatywę dla osób korzystających z płatnej opcji (MS Office).

22.05.2017 21:12 | Recenzja do wersji 5.3.3
reklama
r   e   k   l   a   m   a

Komentarze

0 nowych
  #1138 17.05.2018 09:48

@Anonim (niezalogowany): niestety tu nie chodzi o tylko dwa lub trzy słówka.

  #1137 16.05.2018 14:37

@Anonim (niezalogowany): "To wciaz cholerna amatorka, a pozniej placz i zdziwienie: czemu uzywaja MS Office'a?

 "

Więc użyj swoich wielkich umiejetności i zgłoś się na tłumacza. Dostałeś świetny pakiet za darmo i jeszcze narzekasz, że dwa lub trzy słówka są nie przetłumaczone. W MS Office płacisz a i tak masz błedy.

  #1136 10.05.2018 13:38

@Anonim (niezalogowany): Sluszne pytanie. To wciaz cholerna amatorka, a pozniej placz i zdziwienie: czemu uzywaja MS Office'a?

  #1135 07.05.2018 13:25

Czy ktoś wie co dalej z polską lokalizacja pakietu? Jak z polonizacją? Niestety ostatnie wersje mająco raz więc braków w tłumaczeniu.

Odysseusz   1 #1134 25.04.2018 17:31

Używam od dawna, obecnie wersja 6.0.3, głównie ze względu na konieczność pisania dość skomplikowanych wzorów (matematyka i fizyka), wszystko jest ok i pod linuksem (stareńka Mandriva) i pod Win 10, jestem zadowolony z pakietu, choć pod Win 10 straszliwie wolno startuje i w ogóle mułowaty - na linuksie lepiej działa. Drukarka HP, działa bez problemów.

Autor edytował komentarz w dniu: 25.04.2018 17:32
  #1133 13.04.2018 10:50

Dlaczego mój LibreOffice nie znajduje aktualizacji?

gooorylan1   6 #1132 10.04.2018 15:57

@wijanek@poczta.onet.pl (niezalogowany): to niech pan sterowniki zainstaluje jeszcze raz: Ja mam Canon MP 220 i nie miałem tego problemu z libreoffice,drukowałem tabelkę

Krzysztof.   9 #1131 06.04.2018 22:25

@PyryZCzosnkiem (niezalogowany): Wiem, że się nie rozwija, ale ciągle go używam. Microsoft Office 2007, który mam też praktycznie stoi w miejscu, bo są nowsze wersje, ale różnicy między nim a takim np. MO 2016 (który miałem okazję używać) nie widzę. Libre Office testowałem, ale nie przypadł mi do gustu.

  #1130 06.04.2018 21:34

Pobrany przeze mnie program Libre Office nie chce współpracować z drukarką Epson. Po naciśnięciu "drukuj"program zawiesza się.Gdy miałem Worda wszystko było opl.

  #1129 06.04.2018 07:43

@Krzysztof.: Różni się i to wiele. OpenOffice teraz prawie się nie rozwija w przeciwieństwie do Libre. Według mnie LibreOffice 6 nie jest lepszy od Microsoft Office 2016 ale dla większości zwykłych użytkowników(nie licząc firm) w 100% odpowiada ich potrzebom. A skoro tak się dzieje to po co mają płacić za coś co jest za darmo(nie licząc darowizn)?

Kris_de_bard   6 #1128 06.04.2018 07:05

LibreOffice rozwala makra. Został odinstalowany do odwołania.

Krzysztof.   9 #1127 05.04.2018 22:11

@szpon5: Myślę, że się nie uda. Kiedyś próbowałem tego w odniesieniu do OpenOffice - chciałem mieć tylko Writer i tak zaznaczyłem w ustawieniach instalatora. Mimo to zainstalował mi się cały pakiet.

Krzysztof.   9 #1126 05.04.2018 22:06

Program ten niczym się różni od OpenOffice. Liderem pozostaje tu niewzruszenie Microsoft Office. Mam dosyć już starą wersję MO 2007, ale bije ona na głowę OpenOffice i - jak sądze - Libre.

  #1125 04.04.2018 16:02

@synaptyk: "Jedynym mankamentem są niewielkie braki w tłumaczeniu" - niestety będzie ich więcej. Nik już nie pracuje nad polską lokalizacją, a przede wszystkim tłumaczeniem programu.

Angelus7   2 #1124 28.03.2018 09:04

Proszę o pomoc jak wyłączyć zakotwiczenie w dokumencie tekstowym nie mogę zakreślić tekstu gdy naciskam

prawy klawisz myszy pojawia się ramka zakotwiczenia.

synaptyk   8 #1123 23.03.2018 09:40

Nowa wersja 6 działa znakomicie, bardzo dobrze odczytuje dokumenty doc i docx zwłaszcza ze starszych wersji podczas gdy word 2016 miał z tym problemy z rozjeżdżającymi się elementami. W stosunku do nowszych wersji ms office zabiera znacznie mniej zasobów sprzętu przy podobnych możliwościach. Jedynym mankamentem są niewielkie braki w tłumaczeniu.

szpon5   11 #1122 20.03.2018 15:56

Przepraszam, takie pytanie mam, może ktoś podpowie jak to zrobić.

Kiedyś podczas instalacji LibreOffice (instalacja użytkownika, tam gdzie wybór pakietów), można było zdecydować czy instalować cały pakiet, czy np. tylko arkusz kalkulacyjny, edytor tekstu itp.
Natomiast teraz nie widzę, żeby można było to wybrać. Oczywiście można wybierać między różnymi innymi elementami, ale nie można pomiędzy całymi pakietami.
Czy ktoś wie jak zainstalować wyłącznie np. tylko pakiet Writer (do dokumentów tekstowych) oraz Calc (do arkuszy kalkulacyjnych)?

Autor edytował komentarz w dniu: 20.03.2018 15:57
  #1121 17.03.2018 15:29

Ja mam od paru lat wersję 5.2.4.2 i działa dobrze ,więc nie zamierzam nowej aktualizacji pobierać . Co jakiś czas program wyświetla mi monit o nowej wersji do pobrania i mimo ,że zalecane jest dla bezpieczeństwa aktualizowanie do najnowszej wersji - to ja na razie wstrzymuje się i co wy na to ?

  #1120 16.03.2018 09:52

Użytkuje pakiet od Star Office 6 i mam pewne uwagi. Wyjdę na wielkiego krytyka bo co wersja to mam zastrzeżenia i teraz kolejne które pojawiły się już we wcześniejszych wersjach pakietu. Zauważam, że oprócz tych którzy rozwijają pakiet są jeszcze tak zwani "ulepszacze". Przykładowo ulepszono "Formatowanie warunkowe". Czy udaje się komuś w 6.0.2 stworzyć taki format? Nie mówię o działaniu formatowania warunkowego utworzonego w pliku dla wcześniejszej wersji pakietu. Kolejne ulepszenie to formatowanie prezentacji - prezentacje stworzone w pakietach do LO 5.2.5 otwierają się niekoniecznie właściwie w pakietach późniejszych - dotyczy głównie zmiany rozstawu i formatowania wierszy tekstowych. No i totalna porażka moim zdaniem - tworzenie kopi zapasowej. Dla prezentacji i edytora tekstu w ogóle nie wykonuje kopi zapasowej a dla arkusza kalkulacyjnego wykonuje chwilową wykasowując ją po zakończeniu pracy i wyjściu. Cała idea wykonywania kopii zapasowej bierze w łeb. Kolejne działania skutecznie zniechęcające użytkowników do pakietu. Tak samo jak odejście od typowych skrótów dla arkuszy. A może "ulepszacze" to dywersanci? :)

  #1119 13.03.2018 22:17

@Anonim (niezalogowany): Cudownie.

reklama
Czy wiesz, że używamy cookies (ciasteczek)? Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień.
Korzystając ze strony i asystenta pobierania wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.   
Polecamy w WP TechnologieWP TechnologieSnap ma się coraz gorzej. A jego twórca jest najlepiej opłacanym na świecie prezesem