r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a

LibreOffice 5.4.4

Strona główna Windows Biuro Pakiety biurowe
Pobierz program przy pomocy Asystenta pobierania zabezpiecz pobieranie Asystent może proponować instalację ofert reklamowych, na które nie musisz wyrażać zgody w celu pobrania programu. Możesz też użyć linków bezpośrednich bez asystenta (przycisk obok). W przypadku omyłkowej instalacji niechcianego oprogramowania polecamy skorzystanie z naszego poradnika.

LibreOffice to zupełnie darmowy pakiet biurowy, który stanowi świetną alternatywę dla płatnego Microsoft Office. Dzięki aplikacjom w nim zawartym użytkownik może tworzyć i edytować dokumenty tekstowe, arkusze kalkulacyjne, prezentacje, a także bazy danych. Jego ogromną zaletą jest stosunkowo wysoka zgodność z plikami pakietu Office, dzięki czemu mogą być one otwierane i modyfikowane bez utraty informacji.

Galeria programu

Chcesz nauczyć się sprawnie korzystać z pakietu LibreOffice, poznać pełnię jego możliwości? Polecamy nasz cykl Poznaj LibreOffice – to praktyczne porady, które krok po kroku pokażą, co można osiągnąć z darmowym i wolnym pakietem biurowym.

Dzięki programom zawartym w pakiecie LibreOffice stworzymy zarówno proste dokumenty takie jak listy motywacyjne lub CV, ale i całe prace dyplomowe. Niestraszne mu również obliczenia, dzięki czemu upraszcza rachunkowość. Ze względu na otwartą licencję pakiet może zostać wykorzystany również w firmie, bez ponoszenia jakichkolwiek opłat z tym związanych. Tworzone przez niego dokumenty są obowiązującym standardem administracji publicznej, a na dodatek jest on kompatybilny z plikami Microsoft Office i Office for Mac OS X. Zaawansowani użytkownicy również znajdą dla niego zastosowanie m.in. dzięki obsłudze VBA i wsparciu dla OpenCL. W skład pakietu wchodzą następujące aplikacje:

Writer

Rewelacyjny procesor tekstu nadający się nawet do profesjonalnych zastosowań. Ten edytor posiada wszelkie możliwości jakie cechują ekstraklasę w tej dziedzinie: do dokumentu można wstawiać grafikę, tabele, wykresy. Użytkownik ma do dyspozycji arkusze stylów. Writer obsługuje korespondencję seryjną, posiada rozbudowany słownik do którego można wstawiać nowe wyrazy. Podczas pisania edytor podpowiada dalszy ciąg wyrazu, co może wydatnie przyspieszyć prędkość wprowadzania tekstu. Writer posiada również bogatą listę szablonów ułatwiających i przyspieszających tworzenie efektownych dokumentów. Bardzo rozbudowane funkcje formatowania i indeksowania tekstu nie ustępujące możliwościom Worda.

Calc

Jest to rozbudowany, wygodny w obsłudze arkusz kalkulacyjny. Dzięki niemu użytkownik wykona wiele obliczeń przy użyciu komputera, tym bardziej, że reguły można wprowadzać w języku polskim. Arkusz zapewnia m.in. automatyczną konwersję na Euro, obliczanie kursów na podstawie aktualnych danych pobranych z Internetu, a także możliwość tworzenia własnych funkcji. Problemu nie stanowią wykresy, ani formatowanie komórek, które można dokładnie dopasować za pomocą wielu funkcji edycyjnych. Calc pozwala na wymianę danych z Excelem.

Impress

To narzędzie do tworzenia prezentacji, które zapewnia duże możliwości i wiele łatwych w obsłudze narzędzi: bloki tekstowe, grafiki, gotowe szablony, a także wsparcie dla animacji. Program pozwala również na tworzenie prezentacji 3D, zapewnia obsługę grafiki rastrowej jak i wektorowej. Impress pozwala na tworzenie plików wykonywalnych, do których otworzenia nie jest potrzebny żaden pakiet biurowy, zapewnia ponadto obsługę formatu stosowanego przez PowerPointa. Dodatkową zaletą jest opcja tworzenia prezentacji w formacie Macromedia Flash.

Draw

Dzięki programowi Draw użytkownik może stworzyć praktycznie dowolne ilustracje i efekty podnoszące wartość dokumentów tworzonych poprzez pakiet LibreOffice. Jest to aplikacja, która oferuje użytkownikowi duże możliwości obróbki obiektów, edytowanie gradientu, manipulowanie przeźroczystością, fotorealistyczny rendering tekstur, efekty oświetlenia, perspektywy, przeźroczystości, czy nawet formularze obiektów 3D. Dodatkowymi zaletami jest obsługa konwersji rastrów na wektory, skalowanie na siatkach i prowadnicach, rozciąganie tekstu po liniach i tworzenie krzywych Beziera. Draw pozwala na wykorzystanie możliwości OpenGL.

Math

Ten składnik pakietu pozwala na tworzenie reguł matematycznych. Jest to narzędzie bardzo przydatne dla studentów, nauczycieli i pracowników naukowych. Pozwala on na wstawianie w reguły operatorów jedno i dwuargumentowych, relacji, operacji na zbiorach, funkcji, atrybutów, nawiasów, a także określonych formatów jak np. potęgi. Bez najmniejszego problemu można tworzyć w nim zapisy macierzowe, a dzięki gotowej liście można do formuły szybko dodać np. oznaczenie nieskończoności. Reguły utworzone w tym programie mogą być wykorzystane w innych składnikach pakietu.

Base

Jest to moduł pozwalający tworzyć i edytować bazy danych. Pozwala on na modyfikację tabel, formularzy, zapytań i raportów. Program wykorzystuje do działania wbudowany silnik bazodanowy H-SQL, potrafi również obsługiwać bazy oparte o dBASE. Przechowuje dane w plikach XML, praca zaś możliwa jest w jednym z trzech trybów: kreator, widok projektu, widok SQL. Do działania modułu Base konieczne jest zainstalowanie w systemie oprogramowania Java.

© dobreprogramy

Publikacje powiązane

LibreOffice w wersji przeglądarkowej zyskał obsługę okien

61
OPROGRAMOWANIE 22.12.2017 | Oskar Ziomek (o.zio)

Użytkownicy zainteresowani korzystaniem z pakietów biurowych w chmurze powinni z zaciekawieniem spojrzeć na najnowszy pakiet Collabora Online Development Edition 3.0, który pozwala korzystać z LibreOffice w trybie online, bez konieczności lokalnej instalacji. Nowa wersja wprowadza do usługi przede wszystkim obsługę klasycznych okien dialogowych, które znane są z desktopów. Użytkownicy będą teraz w stanie korzystać z zaawansowanego numerowania we Writerze czy też dodatkowych filtrów w przypadku arkusza kalkulacyjnego. W przyszłości do programu ma trafić także więcej skomplikowanych elementów…

LibreOffice 5.4: przydatne nowości we Writerze, Calcu i Impressie

157
OPROGRAMOWANIE 28.07.2017 | Oskar Ziomek (o.zio)

Do użytkowników Windowsa, Maka oraz Linuksa trafia właśnie najświeższa edycja pakietu biurowego LibreOffice, którą oznaczono numerem 5.4. Jest to jednocześnie ostatnie wydanie rozpoczynające się od numeru 5, ale także jedno z ciekawszych – zmian jest wiele i dotyczą wszystkich wchodzących w skład pakietu aplikacji. Do pakietu dodano teraz między innymi paletę kolorów bazującą na modelu RYB, zadbano o lepszą kompatybilność formatów ze szczególnym zwróceniem uwagi na grafiki wektorowe EMF oraz poprawiono obsługę plików PDF, zwiększając przy tym jakość podczas ich wyświetlania. Pojawiło się…

Recenzje użytkowników

małe wymagania sprzętowe, odczytuje prawie wszystkie znane formaty i tak samo z zapisem
długie uruchamianie, sypiące się czcionki (sporadycznie), trochę toporny w obsłudze (kwestia wprawy)
ocena użytkownika

Bardzo fajny program. Dobra alternatywa dla Office dla użytkownika domowego bez przesadnych wymagań. Sam program podobny w obsłudze do starych wersji Office. Trochę długo się uruchamia i czasami ma problemy z czcionkami. Mógłby być bardziej intuicyjny, ale z czasem na pewno wszystko naprawią. Ja jestem zadowolony i w domu w zupełności się sprawdza. Odczytał bez problemu pliki z Office 2007-2010 i 2013.

26.08.2017 16:30 | Recenzja do wersji 5.4.0
Szybki, intuicyjny interfejs, radzi sobie z popularnymi typami dokumentów.
Zdarza się, że nie zawsze dobrze odczyta plik.
ocena użytkownika

Libre Office jest jednym z najlepiej dopracowanych pakietów biurowych. Nie jest on pozbawiony wad, ale coraz większe zainteresowanie tym programem sprawia, że jest on cały czas aktualizowany i usuwane są błędy. Osobiście nie miałem z nim większych problemów, pakiet ten stanowi bardzo dobrą alternatywę dla osób korzystających z płatnej opcji (MS Office).

22.05.2017 21:12 | Recenzja do wersji 5.3.3
r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a

Komentarze

0 nowych
przemox   9 #1094 18.01.2018 07:32

@Kisielek: Zastanawiasz się czasem nad tym, co piszesz? Spróbuj.

pstrowsky   10 #1093 19.12.2017 02:32

@Kisielek: Pewnie używasz tej najnowszej, polecanej na DP wersji. Ostatnia stabilna to 5.3.7 I do czasu kolejnego stabilnego wydania nie ma sensu próbować pośrednich wersji Beta. Sam się na to naciąłem parę razy i zdecydowanie nie polecam. Tu jest opisane co i jak: https://www.libreoffice.org/download/release-notes

  #1092 20.11.2017 21:17

@Oczkins92: Zawsze działał wolniej na windzie.Teraz nie wiem przetestuję.Uzywam wersję portable.

Pardus   6 #1091 14.10.2017 14:30

@Oczkins92:
Zdaje się Tak. Nie widzę tego teraz, bo na obecnym sprzęcie mam tylko edytor tekstu z Libre Office. Gdyby było inaczej to bym tego na hdd nie trzymał.

Oczkins92   6 #1090 14.10.2017 09:10

@Pardus : A w AOO da się ustawić instalacje według upodobań

Autor edytował komentarz w dniu: 14.10.2017 09:10
Oczkins92   6 #1089 09.10.2017 22:11

Czy tylko ja odnoszę wrażenie że wersja na Windowsa działa zdecydowanie gorzej niż na Linuxa?Wraz z nowszymi wydaniami Libreoffice działa coraz wolniej.Nie wiem czemu tak się dzieje i drażni mnie to.

rip LunarBird CLH   3 #1088 09.10.2017 15:59

@wojtekel (niezalogowany): Pod linuksem LibreOffice NIE MOŻE korzystać z MS Visual C++, bo pod Linuksami te biblioteki po prostu nie istnieją. Stąd brak problemów z nimi w LibreOffice w wersji linuksowej. Po prostu.

Kisielek   10 #1087 07.10.2017 07:48

Przecież to jakaś proteza jest! Ledwo działa nawet wersja stabilna, tnie się i niepoprawnie otwiera dokumenty!
Apache Open Office znacznie lepszy. Libre chyba tylko dla pryszczatych waginosceptyków z redakcji 'sponsorowanychprogramów' się nadaje.

Seba228215   6 #1086 06.10.2017 21:51

Kiedy twórca zrobi tak, aby dziurawa java nie była wymagana dla base?

Autor edytował komentarz w dniu: 06.10.2017 21:53
Pardus   6 #1085 05.10.2017 18:47

Czekam aż powrócą do instalatora z MOŻLIWOŚCIĄ WYBORU instalacji tego co użytkownik potrzebuje a nie wszystkiego !
Potrzebuję tylko Edytor Tekstu i czasem Arkusz Kalk. i Nic więcej. Nie potrzeba mi tej całej matematyki, slajdów, rysunków, baz danych itp.
Używam starej wersji, bo instalator ma wybór modułów do instalacji. Od jakiegoś czasu lądują wszystko bez pytania i na siłę.
Co za ludzie ??? :-/

Autor edytował komentarz w dniu: 05.10.2017 18:48
HnauHnakrapunt   5 #1084 27.09.2017 11:36

Mnie działa prawidłowo na Win7 i z wyjątkiem pewnych zmian w formatowaniu arkuszy kalkulacyjnych podczas wymian Excel-Calc nie mam większych zastrzeżeń. Bardzo podoba mi się to, że aplikacje uruchamia się jednym uniwersalnym skrótem z pulpitu - mniej miejsca na pulpicie zajmuje i wszystko pod ręką zarazem. Ze względów technicznych (praca) na razie traktuję go jako równoległy do Office, ale używam i zamierzam używać dalej.

Autor edytował komentarz w dniu: 27.09.2017 11:40
Zero Ghost   16 #1083 23.09.2017 15:23

@głupi misiek.86 (niezalogowany): Za bardzo się przejmujesz . Śmiało aktualizuj ,nowe z jednej strony naprawiają błędy a z drugiej od czasu do czasu wprowadzają nowości.
https://www.libreoffice.org/download/release-notes/

  #1082 14.09.2017 10:08

Staram się wykonywać zalecania ,że trzeba ciągle zezwalać na aktualizowane programów dla bezpieczeństwa a nawet samemu aktualizować do najnowszej wersji .Większość programów ,narzędzi ,dodatków mam ręcznie zaktualizowane na najnowsze i nie blokuję tej czynności automatycznej . Czytam i mam mętlik w głowie ,że jakaś wersja działa lepiej lub gorzej lub starsza dobrze a najnowsza ma jakieś sensacje .Mam starszą wersję Libre Office 5.2.4.2 (x64) i nie mam z nią problemów być może dlatego , że jej nie aktualizowałem zgodnie z zaleceniami producenta ale zastanawiam się czy robię dobrze lub nie popełniam błędu nie aktualizując. Z reguły najnowsza aktualizacja coś tam poprawia ,usuwa luki i błędy , modyfikuje i powinno być na lepsze a tu są wypowiedzi też i negatywne . Nie wiem czy to błędy programu czy tego co instalował ,aktualizował dany program ale dobrze ,że piszą osoby oprócz pozytywnych z wypowiedziami negatywnymi dając do myślenia , jakich błędów nie popełniać , pisząc o usterkach ,co robić .

Geneq   1 #1081 07.09.2017 17:54

Co z tego, że program LO jest polecany przez DP, zamiast AOO, jak ma feler. Po instalacji na Windows 7 x64 LO w wersji 5.4 wszystkie przyciski i budki są puste (bez opisów), co czyni, że LO jest całkowicie bezużyteczny. Szkoda czasu na instalację! Minęło już trochę czasu, a producent jest bierny.

  #1080 26.08.2017 11:50

Goole nie gryzie . Wklej i poszukaj odpowiedzi w google

  #1079 23.08.2017 12:57

Nie wiem jak z wersją LO 5.4.0, ale u mnie w wersji LO 5.3.5 są braki w polskim tłumaczeniu oraz migają czcionki w interfejsie programu...

  #1078 07.08.2017 15:01

Zainstalowałem Microsoft Visual C++ i dalej przy próbie zapisania pliku wyskakuje błąd programu LO 5.4. Wróciłem do wersji LO 5.3.4

  #1077 06.08.2017 20:38

Niestety, ale u mnie na Wiecznej becie x64 w wersi 1607 ostatnią działającą wersją była 4.4. Próbowałem 5.4, 5.3 i 5.1, wszystkie w wersji x64 i wszystkie instalują się z błędem:
"Ostrzeżenie 1946. Nie można ustawić właściwości "System.AppUserModel.ID" dla skrótu "LibreOffice Base.lnk"."
Powyższy komunikat pojawia się również dla plików:
LibreOffice Calc.lnk,
LibreOffice Draw.lnk,
LibreOffice Impress.lnk,
LibreOffice Math.lnk,
LibreOffice Writer.lnk.

Przy próbie uruchomienia np. Calc, proces LibreOffice wisi w menadżerze zadań i obciąża procesor na 20 kilka %.
Antywirus wyłączony.
Co może być przyczyną?
Spróbuję jeszcze wersji x86 LibreOffice-a.

  #1076 05.08.2017 16:15

@Libre (niezalogowany): Witaj! Do poprawnego działania LO 5.4 niezbędny jest pakiet redystrybucyjny programu Microsoft Visual C++ 2015. Można go pobrać bezpłatnie z oficjalnej witryny Microsoftu:
https://www.microsoft.com/pl-pl/download/details.aspx?id=53587
Pozdrawiam!

pstrowsky   10 #1075 30.07.2017 00:18

@strzala (niezalogowany): Zainstaluj sobie 5.2.7 ten na pewno działa, wersje pośrednie nie nadają się do użytku. 5.4.0 jeszcze nie testowałem więc nie wiem jak się sprawuje.

r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a
Czy wiesz, że używamy cookies (ciasteczek)? Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień.
Korzystając ze strony i asystenta pobierania wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.