r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a

LibreOffice 5.3.1

Strona główna Windows Biuro Pakiety biurowe
Pobierz program Asystent pobierania włączony zabezpiecz pobieranie

LibreOffice to zupełnie darmowy pakiet biurowy, który stanowi świetną alternatywę dla płatnego Microsoft Office. Dzięki aplikacjom w nim zawartym użytkownik może tworzyć i edytować dokumenty tekstowe, arkusze kalkulacyjne, prezentacje, a także bazy danych. Jego ogromną zaletą jest stosunkowo wysoka zgodność z plikami pakietu Office, dzięki czemu mogą być one otwierane i modyfikowane bez utraty informacji.

Galeria programu

Chcesz nauczyć się sprawnie korzystać z pakietu LibreOffice, poznać pełnię jego możliwości? Polecamy nasz cykl Poznaj LibreOffice – to praktyczne porady, które krok po kroku pokażą, co można osiągnąć z darmowym i wolnym pakietem biurowym.

Dzięki programom zawartym w pakiecie LibreOffice stworzymy zarówno proste dokumenty takie jak listy motywacyjne lub CV, ale i całe prace dyplomowe. Niestraszne mu również obliczenia, dzięki czemu upraszcza rachunkowość. Ze względu na otwartą licencję pakiet może zostać wykorzystany również w firmie, bez ponoszenia jakichkolwiek opłat z tym związanych. Tworzone przez niego dokumenty są obowiązującym standardem administracji publicznej, a na dodatek jest on kompatybilny z plikami Microsoft Office i Office for Mac OS X. Zaawansowani użytkownicy również znajdą dla niego zastosowanie m.in. dzięki obsłudze VBA i wsparciu dla OpenCL. W skład pakietu wchodzą następujące aplikacje:

Writer

Rewelacyjny procesor tekstu nadający się nawet do profesjonalnych zastosowań. Ten edytor posiada wszelkie możliwości jakie cechują ekstraklasę w tej dziedzinie: do dokumentu można wstawiać grafikę, tabele, wykresy. Użytkownik ma do dyspozycji arkusze stylów. Writer obsługuje korespondencję seryjną, posiada rozbudowany słownik do którego można wstawiać nowe wyrazy. Podczas pisania edytor podpowiada dalszy ciąg wyrazu, co może wydatnie przyspieszyć prędkość wprowadzania tekstu. Writer posiada również bogatą listę szablonów ułatwiających i przyspieszających tworzenie efektownych dokumentów. Bardzo rozbudowane funkcje formatowania i indeksowania tekstu nie ustępujące możliwościom Worda.

Calc

Jest to rozbudowany, wygodny w obsłudze arkusz kalkulacyjny. Dzięki niemu użytkownik wykona wiele obliczeń przy użyciu komputera, tym bardziej, że reguły można wprowadzać w języku polskim. Arkusz zapewnia m.in. automatyczną konwersję na Euro, obliczanie kursów na podstawie aktualnych danych pobranych z Internetu, a także możliwość tworzenia własnych funkcji. Problemu nie stanowią wykresy, ani formatowanie komórek, które można dokładnie dopasować za pomocą wielu funkcji edycyjnych. Calc pozwala na wymianę danych z Excelem.

Impress

To narzędzie do tworzenia prezentacji, które zapewnia duże możliwości i wiele łatwych w obsłudze narzędzi: bloki tekstowe, grafiki, gotowe szablony, a także wsparcie dla animacji. Program pozwala również na tworzenie prezentacji 3D, zapewnia obsługę grafiki rastrowej jak i wektorowej. Impress pozwala na tworzenie plików wykonywalnych, do których otworzenia nie jest potrzebny żaden pakiet biurowy, zapewnia ponadto obsługę formatu stosowanego przez PowerPointa. Dodatkową zaletą jest opcja tworzenia prezentacji w formacie Macromedia Flash.

Draw

Dzięki programowi Draw użytkownik może stworzyć praktycznie dowolne ilustracje i efekty podnoszące wartość dokumentów tworzonych poprzez pakiet LibreOffice. Jest to aplikacja, która oferuje użytkownikowi duże możliwości obróbki obiektów, edytowanie gradientu, manipulowanie przeźroczystością, fotorealistyczny rendering tekstur, efekty oświetlenia, perspektywy, przeźroczystości, czy nawet formularze obiektów 3D. Dodatkowymi zaletami jest obsługa konwersji rastrów na wektory, skalowanie na siatkach i prowadnicach, rozciąganie tekstu po liniach i tworzenie krzywych Beziera. Draw pozwala na wykorzystanie możliwości OpenGL.

Math

Ten składnik pakietu pozwala na tworzenie reguł matematycznych. Jest to narzędzie bardzo przydatne dla studentów, nauczycieli i pracowników naukowych. Pozwala on na wstawianie w reguły operatorów jedno i dwuargumentowych, relacji, operacji na zbiorach, funkcji, atrybutów, nawiasów, a także określonych formatów jak np. potęgi. Bez najmniejszego problemu można tworzyć w nim zapisy macierzowe, a dzięki gotowej liście można do formuły szybko dodać np. oznaczenie nieskończoności. Reguły utworzone w tym programie mogą być wykorzystane w innych składnikach pakietu.

Base

Jest to moduł pozwalający tworzyć i edytować bazy danych. Pozwala on na modyfikację tabel, formularzy, zapytań i raportów. Program wykorzystuje do działania wbudowany silnik bazodanowy H-SQL, potrafi również obsługiwać bazy oparte o dBASE. Przechowuje dane w plikach XML, praca zaś możliwa jest w jednym z trzech trybów: kreator, widok projektu, widok SQL. Do działania modułu Base konieczne jest zainstalowanie w systemie oprogramowania Java.

© dobreprogramy

Publikacje powiązane

LibreOffice 5.3 to więcej niż „Wstążka” – to jak dotąd najobfitsze w zmiany wydanie (teraz też po śląsku)

162
OPROGRAMOWANIE 01.02.2017 | Adam Golański (eimi)

LibreOffice, najlepszy darmowy, opensource’owy pakiet biurowy na świecie właśnie doczekał się kolejnego wydania, oznaczonego jako 5.3.0. Dla niektórych jedynie „mało śmieszny żart”, dla innych podstawowe narzędzie pracy, jest już dostępny do pobrania – choć pamiętajcie, to wydanie dla entuzjastów. Biznes powinien jeszcze trzymać się wersji 5.2.5, sprawdzonej pod kątem stabilności. Dla wielu użytkowników LibreOffice najważniejszą innowacją (choć wciąż eksperymentalną – jak ją włączyć przeczytacie tutaj) będzie nowoczesny, elastyczny interfejs użytkownika o nazwie MUFFIN. Nazwę utworzono od…

Jak działa formatowanie warunkowe w LibreOffice Calc?

35
OPROGRAMOWANIE 17.01.2017 | Przemysław Kreft

Microsoft Excel zdominował rynek i stał się synonimem arkusza kalkulacyjnego. Wiele osób wykorzystuje go w codziennej pracy i nie wyobraża sobie przesiadki na inne oprogramowanie. Warto jednak dać szansę darmowemu LibreOffice, którego arkusz Calc z każdym wydaniem jest coraz bardziej dopracowanym narzędziem. Dane przygotowywane w arkuszu Calc możemy szybko wyróżnić za pomocą formatowania warunkowego. Wystarczy, że zaznaczymy wybrany zakres (na przykład kolumnę), klikniemy na ikonę formatowania warunkowego i wybierzemy jedną z dostępnych opcji – na przykład Pasek…

Recenzje użytkowników

Według mnie szybszy.
Nie do końca przetłumaczony. W Prezentacji sypią się czcionki przy otwieraniu plików zapisanych w poprzednich wersjach.
ocena użytkownika

Zachęcam do traktowania wersji x.x.0 aż do co najmniej x.x.4 jako eksperymentalnych.
Co prawda na stronie https://pl.libreoffice.org/ mamy ciągle informację o przybyciu LibreOffice 4 (wylądował), ale wersje stabilne LibreOffice 5 już także wylądowały. Ostatnia stabilna, to 5.1.6, a w oczekiwaniu - 5.2.5 - już i tak dobra i stabilna.

Wersja 5.3.0 posiada język polski trochę jeszcze niedopracowany (tzn. nie wszystko przetłumaczono np. w Narzędzia-Opcje). I nie byłoby to problemem, gdyby nie fakt, że w Prezentacji (Impress) coś szwankuje w przypadku czcionek.
Otworzyłem prezentację zapisaną w styczniu (wersja 5.1.6 - czytelna także w 5.2.5) i napisy się rozjechały. Natomiast napisy pionowe (we wzorcu) są nie do odczytania. Wszelkie próby naprawy, przywrócenia czytelności, okazały się niemożliwe do uzyskania.
Próbowałem także wprowadzić nowe pole tekstowe (pionowe) we wzorcu. Efekt katastrofalny. Tak więc należy jeszcze trochę poczekać na wersje bardziej przyjazną do pracy codziennej.

Reasumując: kierunek rozwoju dobry, ale do pracy jeszcze nie do wykorzystania.

02.02.2017 08:54 | Recenzja do wersji 5.3.0
Ładnie wygląda, dość szybki w prostych pracach, super do prac biurowych
Wersja 5.0.3 i niższe 5 - na wielu komputerach nie da się używać makr, zbyt często wydawane aktualizacje wersji stabilnych z kolejnymi bugami.
ocena użytkownika

Ogólnie nie da się włączyć makr na wielu komputerach przez zmianę poziomu zabezpieczeń. W sporadycznych przypadkach zmniejszenie poziomu zabezpieczeń udaje się. Nie działa debugowanie - podgląd zmiennych. Znacznie lepiej w tym zakresie działa OpenOffice - w zasadzie bez większych zarzutów. Nie wiem czy w wersji 5.0.4 to zostało naprawione - może ktoś to sprawdzał. Potwierdzam, iż w poprzednich wersjach linii 5 występuje problem częstego zawieszania się programu po którym należy odzyskiwać dokument.

17.12.2015 20:18 | Recenzja do wersji 5.0.4
r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a

Komentarze

0 nowych
Oczkins92   4 #1051 16.03.2017 18:04

@morfeusz1805: No tak.No chyba że chcesz użyć jakieś konwertery z .odt do .docx ale z doświadzcenia wiem że i tak mogą popsuć formatowanie.

Autor edytował komentarz w dniu: 16.03.2017 18:05
morfeusz1805   3 #1050 16.03.2017 17:58

@Oczkins92: Dzięki. O tym to ja wiem. Tylko czasami człowiek zapomina i automatycznie zapisuje nie zastanawiając się a później okazują się problemy z otworzeniem. Więc wychodzi na to, że nie ma innej opcji jak tylko przez zapisem wybierać rodzaj pliku?

Oczkins92   4 #1049 16.03.2017 17:56

Testował ktoś wersje 5.3.1?Działa już bardziej stabilnie?Jest w już w pełni spolszczone?

Oczkins92   4 #1048 16.03.2017 17:54

@morfeusz1805: Możesz użyć opcji zapisz jako. I tam masz możliwości wyboru poszczególnych formatów.Jak musisz zapisywać ze zgodnością dla worda użyj .doc bo .docx choć ja wysyłałem prace i tak i nie było problemów z formatowaniem.Tylko ja na swoich pracach miałem tylko tabele i teskt.Wiem że z obrazkami są problemy.

  #1047 14.03.2017 16:15

fajne

morfeusz1805   3 #1046 13.03.2017 22:28

Czy ktoś zna sprawdzony sposób aby zapisując pliki w Libre office można je było później otworzyć np. w wordzie. Chodzi mi o to, aby za każdym razem przed zapisaniem nie trzeba było zmieniać typ pliku w jakim chciałoby się zapisać, bo nie zawsze o tym się pamięta.

  #1045 06.03.2017 08:13

Uwaga! LO Impress z grupy 5.3.0.3 64b - na win10 gubi formatowanie tekstu w prezentacjach robionych na LO 5.2.5.

rysiek1956   1 #1044 02.03.2017 21:32

@Oczkins92: przed chwilą sprawdziłem wszystko działa .zaznacz kom€rkę pod liczbami i wpisz formułę sumy

Oczkins92   4 #1043 02.03.2017 18:45

@Anonim (niezalogowany): Jak to nie sumuje?

  #1042 28.02.2017 19:36

w libreoffice calc nie sumuje liczb.pokazuje tylko komórki które zostały użyte do dodawania.

Oczkins92   4 #1041 27.02.2017 20:58

Nie wiem czemu tak ludzie hejtują ten Muffin.Dla mnie jest użyteczny i nie muszę już tak szukać intersujących mnie funkcji.Brakuje troche spolszczenia całościowego i optymalizacji.

  #1040 13.02.2017 08:30

Stworzyłem rozszerzenia do Calca. Pierwsze umożliwia usunięcie powtórzonych wierszy, a drugie złączenie zawartości kolumn. Do pobrania z mojego repozytorium na GitHubie https://github.com/wojtekl/WojtekTools .
Wszelkie propozycje i uwagi mile widziane.

raptos   4 #1039 07.02.2017 18:47

To jest niedopracowana wersja. Miałem ją zainstalowaną na dwóch komputerach (służbowym i prywatnym, oba z Win 10 pro) i przy otwieraniu dokumentów (notabene pisanych za pomocą LO) najpierw następowało odzyskiwanie, a dopiero otwierał się docelowy dokument. Po powrocie do wersji: 5.2.5.1 (x64) tego rodzaju "atrakcje" już nie występują.

daro_ufo   2 #1038 06.02.2017 15:23

@Pioma: Też mnie strasznie irytują takie niedokończone, połówkowe spolszczenia więc dzięki za ostrzeżenie!

daro_ufo   2 #1037 06.02.2017 15:22

@Pioma: Też mnie strasznie irytują takie niedokończone, połówkowe spolszczenia więc dzięki za ostrzeżenie!

Crazygod   7 #1036 05.02.2017 13:23

Wpiszcie dowolny tekst lub cyfry w Calc, a następnie zmieńcie orientację tekstu na 90 stopni. Miłego oglądania. Działa tylko w LO 5.3.

Pioma   3 #1035 03.02.2017 14:03

Nie lubię programów których interfejs jest częściowo spolszczony (część po polsku, część po angielsku) a tak mi się zainstalowała wersja 5,3. Powróciłem do 5,2, która wydaje się być bardziej stabilna

  #1034 01.02.2017 21:37

Przeczytałem w jednym z komentarzy, że Impress nieźle radzi sobie także z edycją formatu pdf i z czystej ciekawości chwilę się tym pobawiłem (choć moim zdaniem do tego z darmowych aplikacji bez konkurencji pozostaje PDF-XChange Editor). Na przykładowym małym pliku porobiłem kilka zmian, eksport do nowego pdf-a z nową nazwą - stosunkowo nieźle. I niestety niemiłe zaskoczenie - kończąc pracę i wychodząc z programu na pytanie odnośnie obrabianego pdf-a czy zapisać zmiany dałem polecenie "nie". Ten źródłowy plik pozostał z datą sprzed pół roku jednak po jego otwarciu okazało się, że kilka z wykonywanych na nim edycji zostało zapisane i wygląda on mocno inaczej niż na początku, pomimo, że jeżeli wierzyć dacie z właściwości to od czerwca nie został zmieniony. Duży minus za to.

PitBoss   9 #1033 30.12.2016 23:30

Można zgłupieć czy ten w/w jest dobry/lepszy/gorszy np od ApacheOO hmm ? Przydałyby się jakieś zestawienia, ranking może... porównania z działaniem ?

Autor edytował komentarz w dniu: 30.12.2016 23:31
  #1032 07.12.2016 12:13

Do "dobrychprogramów": Zaktualizuje ktoś w końcu galerię LO na tej stronie???

r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a
Czy wiesz, że używamy cookies (ciasteczek)? Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień.
Korzystając ze strony i asystenta pobierania wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.