r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a

LibreOffice 5.3.4

Strona główna Windows Biuro Pakiety biurowe
Pobierz program przy pomocy Asystenta pobierania zabezpiecz pobieranie Asystent może proponować instalację ofert reklamowych, na które nie musisz wyrażać zgody w celu pobrania programu. Możesz też użyć linków bezpośrednich bez asystenta (przycisk obok). W przypadku omyłkowej instalacji niechcianego oprogramowania polecamy skorzystanie z naszego poradnika.

LibreOffice to zupełnie darmowy pakiet biurowy, który stanowi świetną alternatywę dla płatnego Microsoft Office. Dzięki aplikacjom w nim zawartym użytkownik może tworzyć i edytować dokumenty tekstowe, arkusze kalkulacyjne, prezentacje, a także bazy danych. Jego ogromną zaletą jest stosunkowo wysoka zgodność z plikami pakietu Office, dzięki czemu mogą być one otwierane i modyfikowane bez utraty informacji.

Galeria programu

Chcesz nauczyć się sprawnie korzystać z pakietu LibreOffice, poznać pełnię jego możliwości? Polecamy nasz cykl Poznaj LibreOffice – to praktyczne porady, które krok po kroku pokażą, co można osiągnąć z darmowym i wolnym pakietem biurowym.

Dzięki programom zawartym w pakiecie LibreOffice stworzymy zarówno proste dokumenty takie jak listy motywacyjne lub CV, ale i całe prace dyplomowe. Niestraszne mu również obliczenia, dzięki czemu upraszcza rachunkowość. Ze względu na otwartą licencję pakiet może zostać wykorzystany również w firmie, bez ponoszenia jakichkolwiek opłat z tym związanych. Tworzone przez niego dokumenty są obowiązującym standardem administracji publicznej, a na dodatek jest on kompatybilny z plikami Microsoft Office i Office for Mac OS X. Zaawansowani użytkownicy również znajdą dla niego zastosowanie m.in. dzięki obsłudze VBA i wsparciu dla OpenCL. W skład pakietu wchodzą następujące aplikacje:

Writer

Rewelacyjny procesor tekstu nadający się nawet do profesjonalnych zastosowań. Ten edytor posiada wszelkie możliwości jakie cechują ekstraklasę w tej dziedzinie: do dokumentu można wstawiać grafikę, tabele, wykresy. Użytkownik ma do dyspozycji arkusze stylów. Writer obsługuje korespondencję seryjną, posiada rozbudowany słownik do którego można wstawiać nowe wyrazy. Podczas pisania edytor podpowiada dalszy ciąg wyrazu, co może wydatnie przyspieszyć prędkość wprowadzania tekstu. Writer posiada również bogatą listę szablonów ułatwiających i przyspieszających tworzenie efektownych dokumentów. Bardzo rozbudowane funkcje formatowania i indeksowania tekstu nie ustępujące możliwościom Worda.

Calc

Jest to rozbudowany, wygodny w obsłudze arkusz kalkulacyjny. Dzięki niemu użytkownik wykona wiele obliczeń przy użyciu komputera, tym bardziej, że reguły można wprowadzać w języku polskim. Arkusz zapewnia m.in. automatyczną konwersję na Euro, obliczanie kursów na podstawie aktualnych danych pobranych z Internetu, a także możliwość tworzenia własnych funkcji. Problemu nie stanowią wykresy, ani formatowanie komórek, które można dokładnie dopasować za pomocą wielu funkcji edycyjnych. Calc pozwala na wymianę danych z Excelem.

Impress

To narzędzie do tworzenia prezentacji, które zapewnia duże możliwości i wiele łatwych w obsłudze narzędzi: bloki tekstowe, grafiki, gotowe szablony, a także wsparcie dla animacji. Program pozwala również na tworzenie prezentacji 3D, zapewnia obsługę grafiki rastrowej jak i wektorowej. Impress pozwala na tworzenie plików wykonywalnych, do których otworzenia nie jest potrzebny żaden pakiet biurowy, zapewnia ponadto obsługę formatu stosowanego przez PowerPointa. Dodatkową zaletą jest opcja tworzenia prezentacji w formacie Macromedia Flash.

Draw

Dzięki programowi Draw użytkownik może stworzyć praktycznie dowolne ilustracje i efekty podnoszące wartość dokumentów tworzonych poprzez pakiet LibreOffice. Jest to aplikacja, która oferuje użytkownikowi duże możliwości obróbki obiektów, edytowanie gradientu, manipulowanie przeźroczystością, fotorealistyczny rendering tekstur, efekty oświetlenia, perspektywy, przeźroczystości, czy nawet formularze obiektów 3D. Dodatkowymi zaletami jest obsługa konwersji rastrów na wektory, skalowanie na siatkach i prowadnicach, rozciąganie tekstu po liniach i tworzenie krzywych Beziera. Draw pozwala na wykorzystanie możliwości OpenGL.

Math

Ten składnik pakietu pozwala na tworzenie reguł matematycznych. Jest to narzędzie bardzo przydatne dla studentów, nauczycieli i pracowników naukowych. Pozwala on na wstawianie w reguły operatorów jedno i dwuargumentowych, relacji, operacji na zbiorach, funkcji, atrybutów, nawiasów, a także określonych formatów jak np. potęgi. Bez najmniejszego problemu można tworzyć w nim zapisy macierzowe, a dzięki gotowej liście można do formuły szybko dodać np. oznaczenie nieskończoności. Reguły utworzone w tym programie mogą być wykorzystane w innych składnikach pakietu.

Base

Jest to moduł pozwalający tworzyć i edytować bazy danych. Pozwala on na modyfikację tabel, formularzy, zapytań i raportów. Program wykorzystuje do działania wbudowany silnik bazodanowy H-SQL, potrafi również obsługiwać bazy oparte o dBASE. Przechowuje dane w plikach XML, praca zaś możliwa jest w jednym z trzech trybów: kreator, widok projektu, widok SQL. Do działania modułu Base konieczne jest zainstalowanie w systemie oprogramowania Java.

© dobreprogramy

Publikacje powiązane

W LibreOffice 6.0 dla Linuksa można już testować aktualizacje delta

21
OPROGRAMOWANIE 22.06.2017 | Oskar Ziomek (o.zio)

Po niespełna roku prac, użytkownikom linuksowej wersji LibreOffice udostępniony został mechanizm automatycznych aktualizacji programu, działający w trybie delta. Choć pozostaje na razie jedynie w testowej fazie alpha, dotyczy nadchodzącej wersji LibreOffice 6.0 i ewentualne błędy w działaniu są niewykluczone, już teraz warto się nim zainteresować, ponieważ powinien działać na większości dystrybucji Linuksa, włącznie z Ubuntu. Aktualizacje delta to takie, w których nie jest konieczne każdorazowe pobieranie całej aplikacji, a jedynie tych jej fragmentów, które uległy zmianie. Celem jest…

Jak używać korespondencji seryjnej w LibreOffice Writer?

10
OPROGRAMOWANIE 21.04.2017 | Przemysław Kreft (p.kreft)

Edytor tekstu to prawdopodobnie jeden z najczęściej wykorzystywanych programów przez użytkowników komputerów na całym świecie. Często traktujemy go jednak jako zwykły „program do pisania” i nie wykorzystujemy bardziej zaawansowanych funkcji. Warto to zmienić – zwłaszcza, że darmowy edytor LibreOffice Writer wyposażono w wiele przydatnych narzędzi, jak na przykład moduł do obsługi korespondencji seryjnej. Narzędzie do korespondencji seryjnej pozwala zautomatyzować proces wypełniania wielu dokumentów. Najczęściej stosowany jest do uzupełniania danych…

Recenzje użytkowników

Szybki, intuicyjny interfejs, radzi sobie z popularnymi typami dokumentów.
Zdarza się, że nie zawsze dobrze odczyta plik.
ocena użytkownika

Libre Office jest jednym z najlepiej dopracowanych pakietów biurowych. Nie jest on pozbawiony wad, ale coraz większe zainteresowanie tym programem sprawia, że jest on cały czas aktualizowany i usuwane są błędy. Osobiście nie miałem z nim większych problemów, pakiet ten stanowi bardzo dobrą alternatywę dla osób korzystających z płatnej opcji (MS Office).

22.05.2017 21:12 | Recenzja do wersji 5.3.3
Według mnie szybszy.
Nie do końca przetłumaczony. W Prezentacji sypią się czcionki przy otwieraniu plików zapisanych w poprzednich wersjach.
ocena użytkownika

Zachęcam do traktowania wersji x.x.0 aż do co najmniej x.x.4 jako eksperymentalnych.
Co prawda na stronie https://pl.libreoffice.org/ mamy ciągle informację o przybyciu LibreOffice 4 (wylądował), ale wersje stabilne LibreOffice 5 już także wylądowały. Ostatnia stabilna, to 5.1.6, a w oczekiwaniu - 5.2.5 - już i tak dobra i stabilna.

Wersja 5.3.0 posiada język polski trochę jeszcze niedopracowany (tzn. nie wszystko przetłumaczono np. w Narzędzia-Opcje). I nie byłoby to problemem, gdyby nie fakt, że w Prezentacji (Impress) coś szwankuje w przypadku czcionek.
Otworzyłem prezentację zapisaną w styczniu (wersja 5.1.6 - czytelna także w 5.2.5) i napisy się rozjechały. Natomiast napisy pionowe (we wzorcu) są nie do odczytania. Wszelkie próby naprawy, przywrócenia czytelności, okazały się niemożliwe do uzyskania.
Próbowałem także wprowadzić nowe pole tekstowe (pionowe) we wzorcu. Efekt katastrofalny. Tak więc należy jeszcze trochę poczekać na wersje bardziej przyjazną do pracy codziennej.

Reasumując: kierunek rozwoju dobry, ale do pracy jeszcze nie do wykorzystania.

02.02.2017 08:54 | Recenzja do wersji 5.3.0
r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a

Komentarze

0 nowych
jankesd   2 #1064 23.06.2017 15:48

Dzień dobry wszystkim czytelnikom dobrych programów. Ukazała się kolejna wersja LO i co ona nowego wniosła dla zwykłego Kowalskiego?, czy naprawili główny błąd ,który cały czas się powtarza w postaci braku stabilności np. piszesz w Writerze jesteś już na 30 stronie swojej pracy i tu „zonk” samoczynnie się wyłącza, a twój projekt pomimo, że ma opcję włączoną zapisywać co 5 minut poszedł w kosmos na planetę Melmack, gdzie zamieszkiwał „Alf”, taka jest prawda o tym oprogramowaniu. Nie do odzyskania napisany materiał szkoda czasu i poświęcenia nie mówiąc już o szarpanych nerwach.

Spieszą się z nowymi wydaniami nie słuchając użytkowników, gdzie są największe problemy-usterki, a poprawiają nie istotne zagadnienia w postaci wyglądu itp. Tak trzeba się cieszyć, iż nadal oprogramowanie jest rozwijane. Można wiele przykładów podać jak użytkownicy używają słów powszechnie obelżywych w stosunku do programu, ale po co pisać.

Według mnie jest on przeznaczony dla entuzjastów „sportów ekstremalnych”. Takich problemów ze stabilnością nie ma program ApacheOpenOffice, którego używam wraz z MS Office 2007.Każde oprogramowanie ma wady i zalety i w zależności do czego jest używane przez użytkowników.

Trzymam kciuki za dalsze prace nad LO i niech tak mocno się nie spieszą z nowymi wydaniami, niech zrobią raz, ale porządnie na pół roku nowe wydanie uwzględniając najważniejsze-denerwujące błędy, które najbardziej drażnią zwykłych użytkowników i to chyba jest do zrobienia ,a nie szukając nowych wrażeń w LO chwaląc poprawienie przecinka!! oraz na dodaniu nowego numerka.

Autor edytował komentarz w dniu: 23.06.2017 18:23
sacc   10 #1063 23.06.2017 07:32

Może to i byłby całkiem dobry program gdyby nie kilka drobiazgów.
Po pierwsze - co jeden idiota (MS) wymyślił (wstążka) to kolejny kretyn bezkrytycznie powielił.
A tak naprawdę czym jest wstążka?
Niczym innym jak trwale rozwiniętym MENU bezsensownie kradnącym miejsce na ekranie. Zarazem, cała masa opcji - funkcjonaslności albo jest niedostępna albo też skrzętnie poukrywana.
Kilka dni temu byłem zmuszony (nie ukrywam - z odrazą) zasiąść do tego badziewia by sformatować arkusz w sposób choć nieco podobny do tego jak mogę skonfigurować arkusz Excela. (gwoli jasności - MS office i jego składniki do pracy nadają się do wersji 2010 a jeszcze lepiej 2003 - przy wersjach 2013/2016/365 w człowieku po 5 minutach kontaktu z "tem czemś" narastą żądza mordu idiotów, którzy to goowno wymyślili i wytworzyli)
Efekt?
Po 15 minutach poszukiwania bardzo ekstrawaganckiej funkcji jaka jest połączenie komórek stwierdziłem iz łatwiej będzie przekonać decydentów do zakupu licencji Excela.
Słowem - zamiast poszczać parę w gwizdek na powielanie goowna rodem z MS - w tym skrajnie debilnego stworzonego przez idiotów dla kretynów interfejsu "białe na białym" z minimalistycznymi ikonkami minimalnie się od siebie różniącymi - może niech programiści przysiądą i zajmą się ergonomią pracy a nie wodotryskami i podążaniem za pomysłami debili z MS

  #1062 15.06.2017 23:18

@Anonim (niezalogowany): Wywala się w losowych momentach. Nie nadaje się do pracy.

  #1061 31.05.2017 12:47

Uważajcie na swoje dokumenty, w których macie obrazki, czasami/bardzo rzadko podczas zapisu one po prostu znikają. Tym samym LO nie nadaje się do użytku gdy w dokumencie są obrazki. Nawet nie będziecie wiedzieli że je utraciliście.

  #1060 30.05.2017 09:58

Jak się sprawuje wersja 5.3.3?

krexon   5 #1059 28.05.2017 20:10

Wkrótce będzie wersja 5.4. Opis zmian: https://wiki.documentfoundation.org/ReleaseNotes/5.4

  #1058 03.05.2017 15:06

Po raz pierwszy zainstalowałem LibreOffice na Win10x64 i mam jakieś dziwne problemy z wersją 5.3.2 x64.
Dotąd używałem tej samej wersji na Win7x64 i wydawało się wszystko w porządku.
Natomiast na Win10 w arkuszu kalkulacyjnym po pierwsze obcina z lewej i na dole okno programu,
tak że np. ten dolny pasek z sumą, średnią, itd. jest widoczny tylko w połowie. Wygląda to trochę tak,
jakby całe wnętrze okna było za bardzo przesunięte do lewego, dolnego rogu. Drugi problem zapewne
wynika z tego pierwszego, ponieważ kursor myszy zaznacza komórki i elementy menu sąsiednie do tych,
które chcemy zaznaczyć, tzn. że z punktu widzenia systemu wszystko jest na swoim miejscu tylko te problemy
z wyświetlaniem powodują, że te elementy są widoczne w innym miejscu niż one się w rzeczywistości znajdują.

  #1057 01.05.2017 20:18

@Anonim (niezalogowany): Jak się klika przy pobieraniu gdzie popadnie a nie czyta komunikatów, to tak się dzieje...

krexon   5 #1056 10.04.2017 14:19

@Don Pedro.13 (niezalogowany): nie musisz odinstalowywać, nowa wersja zastąpi dotychczasową (chyba, że instalujesz wersje alpha i beta - one są instalowane "obok" istniejąej wersji RC lub finalnej)

przemyslaw-rapacz   6 #1055 09.04.2017 18:23

@raptos: Ten błąd wyskakiwał mi już w listopadzie ubiegłego roku.

  #1054 08.04.2017 07:59

Mam już ten program na komputerze i pokazała się opcja nowszej aktualizacji w programie .Pytanie czy aktualizować z podanej w ramce strony aktualizacji nie usuwając programu ? Czy najpierw odinstalować Libre i zainstalować drugi nowszą wersję programu ? Wydaje mi się ,że ta opcja pierwsza jest prawidłowa .

  #1053 07.04.2017 11:18

Byłoby całkiem nieźle, gdyby kursor podczas pisania/czytania był lepiej widoczny. Grubszy i w kontrastowym kolorze (grubość i kolor ustawiane przez Użytkownika?)

  #1052 05.04.2017 17:35

beznadzieja jakaś gra mi się pobrała

Oczkins92   4 #1051 16.03.2017 18:04

@morfeusz1805: No tak.No chyba że chcesz użyć jakieś konwertery z .odt do .docx ale z doświadzcenia wiem że i tak mogą popsuć formatowanie.

Autor edytował komentarz w dniu: 16.03.2017 18:05
morfeusz1805   3 #1050 16.03.2017 17:58

@Oczkins92: Dzięki. O tym to ja wiem. Tylko czasami człowiek zapomina i automatycznie zapisuje nie zastanawiając się a później okazują się problemy z otworzeniem. Więc wychodzi na to, że nie ma innej opcji jak tylko przez zapisem wybierać rodzaj pliku?

Oczkins92   4 #1049 16.03.2017 17:56

Testował ktoś wersje 5.3.1?Działa już bardziej stabilnie?Jest w już w pełni spolszczone?

Oczkins92   4 #1048 16.03.2017 17:54

@morfeusz1805: Możesz użyć opcji zapisz jako. I tam masz możliwości wyboru poszczególnych formatów.Jak musisz zapisywać ze zgodnością dla worda użyj .doc bo .docx choć ja wysyłałem prace i tak i nie było problemów z formatowaniem.Tylko ja na swoich pracach miałem tylko tabele i teskt.Wiem że z obrazkami są problemy.

  #1047 14.03.2017 16:15

fajne

morfeusz1805   3 #1046 13.03.2017 22:28

Czy ktoś zna sprawdzony sposób aby zapisując pliki w Libre office można je było później otworzyć np. w wordzie. Chodzi mi o to, aby za każdym razem przed zapisaniem nie trzeba było zmieniać typ pliku w jakim chciałoby się zapisać, bo nie zawsze o tym się pamięta.

  #1045 06.03.2017 08:13

Uwaga! LO Impress z grupy 5.3.0.3 64b - na win10 gubi formatowanie tekstu w prezentacjach robionych na LO 5.2.5.

r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a
Czy wiesz, że używamy cookies (ciasteczek)? Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień.
Korzystając ze strony i asystenta pobierania wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.