reklama

LibreOffice 6.0.5

Strona główna Windows Biuro Pakiety biurowe
Pobierz program
zabezpiecz pobieranie Asystent może proponować instalację ofert reklamowych, na które nie musisz wyrażać zgody w celu pobrania programu. Możesz też użyć linków bezpośrednich bez asystenta (przycisk obok). W przypadku omyłkowej instalacji niechcianego oprogramowania polecamy skorzystanie z naszego poradnika.

LibreOffice to zupełnie darmowy pakiet biurowy, który stanowi świetną alternatywę dla płatnego Microsoft Office. Dzięki aplikacjom w nim zawartym użytkownik może tworzyć i edytować dokumenty tekstowe, arkusze kalkulacyjne, prezentacje, a także bazy danych. Jego ogromną zaletą jest stosunkowo wysoka zgodność z plikami pakietu Office, dzięki czemu mogą być one otwierane i modyfikowane bez utraty informacji.

Chcesz nauczyć się sprawnie korzystać z pakietu LibreOffice, poznać pełnię jego możliwości? Polecamy nasz cykl Poznaj LibreOffice – to praktyczne porady, które krok po kroku pokażą, co można osiągnąć z darmowym i wolnym pakietem biurowym.

Dzięki programom zawartym w pakiecie LibreOffice stworzymy zarówno proste dokumenty takie jak listy motywacyjne lub CV, ale i całe prace dyplomowe. Niestraszne mu również obliczenia, dzięki czemu upraszcza rachunkowość. Ze względu na otwartą licencję pakiet może zostać wykorzystany również w firmie, bez ponoszenia jakichkolwiek opłat z tym związanych. Tworzone przez niego dokumenty są obowiązującym standardem administracji publicznej, a na dodatek jest on kompatybilny z plikami Microsoft Office i Office for Mac OS X. Zaawansowani użytkownicy również znajdą dla niego zastosowanie m.in. dzięki obsłudze VBA i wsparciu dla OpenCL. W skład pakietu wchodzą następujące aplikacje:

Writer

Rewelacyjny procesor tekstu nadający się nawet do profesjonalnych zastosowań. Ten edytor posiada wszelkie możliwości jakie cechują ekstraklasę w tej dziedzinie: do dokumentu można wstawiać grafikę, tabele, wykresy. Użytkownik ma do dyspozycji arkusze stylów. Writer obsługuje korespondencję seryjną, posiada rozbudowany słownik do którego można wstawiać nowe wyrazy. Podczas pisania edytor podpowiada dalszy ciąg wyrazu, co może wydatnie przyspieszyć prędkość wprowadzania tekstu. Writer posiada również bogatą listę szablonów ułatwiających i przyspieszających tworzenie efektownych dokumentów. Bardzo rozbudowane funkcje formatowania i indeksowania tekstu nie ustępujące możliwościom Worda.

Calc

Jest to rozbudowany, wygodny w obsłudze arkusz kalkulacyjny. Dzięki niemu użytkownik wykona wiele obliczeń przy użyciu komputera, tym bardziej, że reguły można wprowadzać w języku polskim. Arkusz zapewnia m.in. automatyczną konwersję na Euro, obliczanie kursów na podstawie aktualnych danych pobranych z Internetu, a także możliwość tworzenia własnych funkcji. Problemu nie stanowią wykresy, ani formatowanie komórek, które można dokładnie dopasować za pomocą wielu funkcji edycyjnych. Calc pozwala na wymianę danych z Excelem.

Impress

To narzędzie do tworzenia prezentacji, które zapewnia duże możliwości i wiele łatwych w obsłudze narzędzi: bloki tekstowe, grafiki, gotowe szablony, a także wsparcie dla animacji. Program pozwala również na tworzenie prezentacji 3D, zapewnia obsługę grafiki rastrowej jak i wektorowej. Impress pozwala na tworzenie plików wykonywalnych, do których otworzenia nie jest potrzebny żaden pakiet biurowy, zapewnia ponadto obsługę formatu stosowanego przez PowerPointa. Dodatkową zaletą jest opcja tworzenia prezentacji w formacie Macromedia Flash.

Draw

Dzięki programowi Draw użytkownik może stworzyć praktycznie dowolne ilustracje i efekty podnoszące wartość dokumentów tworzonych poprzez pakiet LibreOffice. Jest to aplikacja, która oferuje użytkownikowi duże możliwości obróbki obiektów, edytowanie gradientu, manipulowanie przeźroczystością, fotorealistyczny rendering tekstur, efekty oświetlenia, perspektywy, przeźroczystości, czy nawet formularze obiektów 3D. Dodatkowymi zaletami jest obsługa konwersji rastrów na wektory, skalowanie na siatkach i prowadnicach, rozciąganie tekstu po liniach i tworzenie krzywych Beziera. Draw pozwala na wykorzystanie możliwości OpenGL.

Math

Ten składnik pakietu pozwala na tworzenie reguł matematycznych. Jest to narzędzie bardzo przydatne dla studentów, nauczycieli i pracowników naukowych. Pozwala on na wstawianie w reguły operatorów jedno i dwuargumentowych, relacji, operacji na zbiorach, funkcji, atrybutów, nawiasów, a także określonych formatów jak np. potęgi. Bez najmniejszego problemu można tworzyć w nim zapisy macierzowe, a dzięki gotowej liście można do formuły szybko dodać np. oznaczenie nieskończoności. Reguły utworzone w tym programie mogą być wykorzystane w innych składnikach pakietu.

Base

Jest to moduł pozwalający tworzyć i edytować bazy danych. Pozwala on na modyfikację tabel, formularzy, zapytań i raportów. Program wykorzystuje do działania wbudowany silnik bazodanowy H-SQL, potrafi również obsługiwać bazy oparte o dBASE. Przechowuje dane w plikach XML, praca zaś możliwa jest w jednym z trzech trybów: kreator, widok projektu, widok SQL. Do działania modułu Base konieczne jest zainstalowanie w systemie oprogramowania Java.

© dobreprogramy
reklama

Recenzje użytkowników

małe wymagania sprzętowe, odczytuje prawie wszystkie znane formaty i tak samo z zapisem
długie uruchamianie, sypiące się czcionki (sporadycznie), trochę toporny w obsłudze (kwestia wprawy)
ocena użytkownika

Bardzo fajny program. Dobra alternatywa dla Office dla użytkownika domowego bez przesadnych wymagań. Sam program podobny w obsłudze do starych wersji Office. Trochę długo się uruchamia i czasami ma problemy z czcionkami. Mógłby być bardziej intuicyjny, ale z czasem na pewno wszystko naprawią. Ja jestem zadowolony i w domu w zupełności się sprawdza. Odczytał bez problemu pliki z Office 2007-2010 i 2013.

26.08.2017 16:30 | Recenzja do wersji 5.4.0
Szybki, intuicyjny interfejs, radzi sobie z popularnymi typami dokumentów.
Zdarza się, że nie zawsze dobrze odczyta plik.
ocena użytkownika

Libre Office jest jednym z najlepiej dopracowanych pakietów biurowych. Nie jest on pozbawiony wad, ale coraz większe zainteresowanie tym programem sprawia, że jest on cały czas aktualizowany i usuwane są błędy. Osobiście nie miałem z nim większych problemów, pakiet ten stanowi bardzo dobrą alternatywę dla osób korzystających z płatnej opcji (MS Office).

22.05.2017 21:12 | Recenzja do wersji 5.3.3
reklama

Komentarze

0 nowych
  #1145 01.07.2018 23:22

LibreOffice znowu jest aktywnie tlumaczone na polski: https://translations.documentfoundation.org/pl/

kvasir1   13 #1144 24.06.2018 10:39

@mly: To zależy od przyzwyczajeń. Ja tam nie narzekam na interfejs, generalnie czy wstążka jest czy jej nie ma mi to obojętnie. Writer to idealny nie jest a samo oprogramowanie do najszybszych nie należy ale jako darmowa alternatywa dla Microsoft Office to jest najlepszy

mly   9 #1143 24.06.2018 10:36

@kvasir1:Do wad należy zaliczyć nieintuicyjny interfejs poza wstążką - chodzi mi o układ menu np. numerowanie stron . Drugą wadą edytora tekstu jest wysypywanie się układu strony przy zamieszczaniu dużych zdjęć na wielu stronach, z praktyki wychodzi mi, że do 30 stron jest ok ale powyżej to edytor się wykłada albo niesamowicie zamula. Word zresztą też ale mniej. Co do arkusza kalkulacyjnego wypowiadam się tylko pozytywnie ciągle się rozwija i jest na przyzwoitym poziomie. Gdyby poprawili tworzenie tabel przestawnych byłoby excellence.

Autor edytował komentarz w dniu: 24.06.2018 21:33
  #1142 23.06.2018 12:17

6.1 daje rade, ale to jeszcze nie to. Jednak z darmowych alternatyw wydaje się najlepszy.

kvasir1   13 #1141 22.06.2018 17:55

Ja tam nie mogę narzekać na Libre, jedynie czasami jest nie kompletne tłumaczenie.

  #1140 05.06.2018 08:24

@Anonim (niezalogowany): Zmień sobie na Notebook Toolbar i wejdź w opcje ustawień, a wtedy pogadamy.

  #1139 29.05.2018 02:08

@Anonim (niezalogowany): "niestety tu nie chodzi o tylko dwa lub trzy słówka."

Tylko jakieś 5, lub 6.

Nie ma to jak narzekać na coś co się ma za darmo i nie przyłożyło się niczego do ulepszenia. Deweloperzy LO bardzo chętnie przyjmą poprawki tłumaczenia.

  #1138 17.05.2018 09:48

@Anonim (niezalogowany): niestety tu nie chodzi o tylko dwa lub trzy słówka.

  #1137 16.05.2018 14:37

@Anonim (niezalogowany): "To wciaz cholerna amatorka, a pozniej placz i zdziwienie: czemu uzywaja MS Office'a?

 "

Więc użyj swoich wielkich umiejetności i zgłoś się na tłumacza. Dostałeś świetny pakiet za darmo i jeszcze narzekasz, że dwa lub trzy słówka są nie przetłumaczone. W MS Office płacisz a i tak masz błedy.

  #1136 10.05.2018 13:38

@Anonim (niezalogowany): Sluszne pytanie. To wciaz cholerna amatorka, a pozniej placz i zdziwienie: czemu uzywaja MS Office'a?

  #1135 07.05.2018 13:25

Czy ktoś wie co dalej z polską lokalizacja pakietu? Jak z polonizacją? Niestety ostatnie wersje mająco raz więc braków w tłumaczeniu.

Odysseusz   1 #1134 25.04.2018 17:31

Używam od dawna, obecnie wersja 6.0.3, głównie ze względu na konieczność pisania dość skomplikowanych wzorów (matematyka i fizyka), wszystko jest ok i pod linuksem (stareńka Mandriva) i pod Win 10, jestem zadowolony z pakietu, choć pod Win 10 straszliwie wolno startuje i w ogóle mułowaty - na linuksie lepiej działa. Drukarka HP, działa bez problemów.

Autor edytował komentarz w dniu: 25.04.2018 17:32
  #1133 13.04.2018 10:50

Dlaczego mój LibreOffice nie znajduje aktualizacji?

gooorylan1   6 #1132 10.04.2018 15:57

@wijanek@poczta.onet.pl (niezalogowany): to niech pan sterowniki zainstaluje jeszcze raz: Ja mam Canon MP 220 i nie miałem tego problemu z libreoffice,drukowałem tabelkę

Krzysztof.   9 #1131 06.04.2018 22:25

@PyryZCzosnkiem (niezalogowany): Wiem, że się nie rozwija, ale ciągle go używam. Microsoft Office 2007, który mam też praktycznie stoi w miejscu, bo są nowsze wersje, ale różnicy między nim a takim np. MO 2016 (który miałem okazję używać) nie widzę. Libre Office testowałem, ale nie przypadł mi do gustu.

  #1130 06.04.2018 21:34

Pobrany przeze mnie program Libre Office nie chce współpracować z drukarką Epson. Po naciśnięciu "drukuj"program zawiesza się.Gdy miałem Worda wszystko było opl.

  #1129 06.04.2018 07:43

@Krzysztof.: Różni się i to wiele. OpenOffice teraz prawie się nie rozwija w przeciwieństwie do Libre. Według mnie LibreOffice 6 nie jest lepszy od Microsoft Office 2016 ale dla większości zwykłych użytkowników(nie licząc firm) w 100% odpowiada ich potrzebom. A skoro tak się dzieje to po co mają płacić za coś co jest za darmo(nie licząc darowizn)?

Kris_de_bard   6 #1128 06.04.2018 07:05

LibreOffice rozwala makra. Został odinstalowany do odwołania.

Krzysztof.   9 #1127 05.04.2018 22:11

@szpon5: Myślę, że się nie uda. Kiedyś próbowałem tego w odniesieniu do OpenOffice - chciałem mieć tylko Writer i tak zaznaczyłem w ustawieniach instalatora. Mimo to zainstalował mi się cały pakiet.

Krzysztof.   9 #1126 05.04.2018 22:06

Program ten niczym się różni od OpenOffice. Liderem pozostaje tu niewzruszenie Microsoft Office. Mam dosyć już starą wersję MO 2007, ale bije ona na głowę OpenOffice i - jak sądze - Libre.

reklama
Polecamy w WP TechnologieWP TechnologieNie wiemy, co jemy - państwowe badania to kropla w morzu. Projekt FoodRentgen chce to zmienić