r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a

LibreOffice 5.4.1

Strona główna Windows Biuro Pakiety biurowe
Pobierz program przy pomocy Asystenta pobierania zabezpiecz pobieranie Asystent może proponować instalację ofert reklamowych, na które nie musisz wyrażać zgody w celu pobrania programu. Możesz też użyć linków bezpośrednich bez asystenta (przycisk obok). W przypadku omyłkowej instalacji niechcianego oprogramowania polecamy skorzystanie z naszego poradnika.

LibreOffice to zupełnie darmowy pakiet biurowy, który stanowi świetną alternatywę dla płatnego Microsoft Office. Dzięki aplikacjom w nim zawartym użytkownik może tworzyć i edytować dokumenty tekstowe, arkusze kalkulacyjne, prezentacje, a także bazy danych. Jego ogromną zaletą jest stosunkowo wysoka zgodność z plikami pakietu Office, dzięki czemu mogą być one otwierane i modyfikowane bez utraty informacji.

Galeria programu

Chcesz nauczyć się sprawnie korzystać z pakietu LibreOffice, poznać pełnię jego możliwości? Polecamy nasz cykl Poznaj LibreOffice – to praktyczne porady, które krok po kroku pokażą, co można osiągnąć z darmowym i wolnym pakietem biurowym.

Dzięki programom zawartym w pakiecie LibreOffice stworzymy zarówno proste dokumenty takie jak listy motywacyjne lub CV, ale i całe prace dyplomowe. Niestraszne mu również obliczenia, dzięki czemu upraszcza rachunkowość. Ze względu na otwartą licencję pakiet może zostać wykorzystany również w firmie, bez ponoszenia jakichkolwiek opłat z tym związanych. Tworzone przez niego dokumenty są obowiązującym standardem administracji publicznej, a na dodatek jest on kompatybilny z plikami Microsoft Office i Office for Mac OS X. Zaawansowani użytkownicy również znajdą dla niego zastosowanie m.in. dzięki obsłudze VBA i wsparciu dla OpenCL. W skład pakietu wchodzą następujące aplikacje:

Writer

Rewelacyjny procesor tekstu nadający się nawet do profesjonalnych zastosowań. Ten edytor posiada wszelkie możliwości jakie cechują ekstraklasę w tej dziedzinie: do dokumentu można wstawiać grafikę, tabele, wykresy. Użytkownik ma do dyspozycji arkusze stylów. Writer obsługuje korespondencję seryjną, posiada rozbudowany słownik do którego można wstawiać nowe wyrazy. Podczas pisania edytor podpowiada dalszy ciąg wyrazu, co może wydatnie przyspieszyć prędkość wprowadzania tekstu. Writer posiada również bogatą listę szablonów ułatwiających i przyspieszających tworzenie efektownych dokumentów. Bardzo rozbudowane funkcje formatowania i indeksowania tekstu nie ustępujące możliwościom Worda.

Calc

Jest to rozbudowany, wygodny w obsłudze arkusz kalkulacyjny. Dzięki niemu użytkownik wykona wiele obliczeń przy użyciu komputera, tym bardziej, że reguły można wprowadzać w języku polskim. Arkusz zapewnia m.in. automatyczną konwersję na Euro, obliczanie kursów na podstawie aktualnych danych pobranych z Internetu, a także możliwość tworzenia własnych funkcji. Problemu nie stanowią wykresy, ani formatowanie komórek, które można dokładnie dopasować za pomocą wielu funkcji edycyjnych. Calc pozwala na wymianę danych z Excelem.

Impress

To narzędzie do tworzenia prezentacji, które zapewnia duże możliwości i wiele łatwych w obsłudze narzędzi: bloki tekstowe, grafiki, gotowe szablony, a także wsparcie dla animacji. Program pozwala również na tworzenie prezentacji 3D, zapewnia obsługę grafiki rastrowej jak i wektorowej. Impress pozwala na tworzenie plików wykonywalnych, do których otworzenia nie jest potrzebny żaden pakiet biurowy, zapewnia ponadto obsługę formatu stosowanego przez PowerPointa. Dodatkową zaletą jest opcja tworzenia prezentacji w formacie Macromedia Flash.

Draw

Dzięki programowi Draw użytkownik może stworzyć praktycznie dowolne ilustracje i efekty podnoszące wartość dokumentów tworzonych poprzez pakiet LibreOffice. Jest to aplikacja, która oferuje użytkownikowi duże możliwości obróbki obiektów, edytowanie gradientu, manipulowanie przeźroczystością, fotorealistyczny rendering tekstur, efekty oświetlenia, perspektywy, przeźroczystości, czy nawet formularze obiektów 3D. Dodatkowymi zaletami jest obsługa konwersji rastrów na wektory, skalowanie na siatkach i prowadnicach, rozciąganie tekstu po liniach i tworzenie krzywych Beziera. Draw pozwala na wykorzystanie możliwości OpenGL.

Math

Ten składnik pakietu pozwala na tworzenie reguł matematycznych. Jest to narzędzie bardzo przydatne dla studentów, nauczycieli i pracowników naukowych. Pozwala on na wstawianie w reguły operatorów jedno i dwuargumentowych, relacji, operacji na zbiorach, funkcji, atrybutów, nawiasów, a także określonych formatów jak np. potęgi. Bez najmniejszego problemu można tworzyć w nim zapisy macierzowe, a dzięki gotowej liście można do formuły szybko dodać np. oznaczenie nieskończoności. Reguły utworzone w tym programie mogą być wykorzystane w innych składnikach pakietu.

Base

Jest to moduł pozwalający tworzyć i edytować bazy danych. Pozwala on na modyfikację tabel, formularzy, zapytań i raportów. Program wykorzystuje do działania wbudowany silnik bazodanowy H-SQL, potrafi również obsługiwać bazy oparte o dBASE. Przechowuje dane w plikach XML, praca zaś możliwa jest w jednym z trzech trybów: kreator, widok projektu, widok SQL. Do działania modułu Base konieczne jest zainstalowanie w systemie oprogramowania Java.

© dobreprogramy

Publikacje powiązane

LibreOffice 5.4: przydatne nowości we Writerze, Calcu i Impressie

156
OPROGRAMOWANIE 28.07.2017 | Oskar Ziomek (o.zio)

Do użytkowników Windowsa, Maka oraz Linuksa trafia właśnie najświeższa edycja pakietu biurowego LibreOffice, którą oznaczono numerem 5.4. Jest to jednocześnie ostatnie wydanie rozpoczynające się od numeru 5, ale także jedno z ciekawszych – zmian jest wiele i dotyczą wszystkich wchodzących w skład pakietu aplikacji. Do pakietu dodano teraz między innymi paletę kolorów bazującą na modelu RYB, zadbano o lepszą kompatybilność formatów ze szczególnym zwróceniem uwagi na grafiki wektorowe EMF oraz poprawiono obsługę plików PDF, zwiększając przy tym jakość podczas ich wyświetlania. Pojawiło się…

W LibreOffice 6.0 dla Linuksa można już testować aktualizacje delta

45
OPROGRAMOWANIE 22.06.2017 | Oskar Ziomek (o.zio)

Po niespełna roku prac, użytkownikom linuksowej wersji LibreOffice udostępniony został mechanizm automatycznych aktualizacji programu, działający w trybie delta. Choć pozostaje na razie jedynie w testowej fazie alpha, dotyczy nadchodzącej wersji LibreOffice 6.0 i ewentualne błędy w działaniu są niewykluczone, już teraz warto się nim zainteresować, ponieważ powinien działać na większości dystrybucji Linuksa, włącznie z Ubuntu. Aktualizacje delta to takie, w których nie jest konieczne każdorazowe pobieranie całej aplikacji, a jedynie tych jej fragmentów, które uległy zmianie. Celem jest…

Recenzje użytkowników

Szybki, intuicyjny interfejs, radzi sobie z popularnymi typami dokumentów.
Zdarza się, że nie zawsze dobrze odczyta plik.
ocena użytkownika

Libre Office jest jednym z najlepiej dopracowanych pakietów biurowych. Nie jest on pozbawiony wad, ale coraz większe zainteresowanie tym programem sprawia, że jest on cały czas aktualizowany i usuwane są błędy. Osobiście nie miałem z nim większych problemów, pakiet ten stanowi bardzo dobrą alternatywę dla osób korzystających z płatnej opcji (MS Office).

22.05.2017 21:12 | Recenzja do wersji 5.3.3
Według mnie szybszy.
Nie do końca przetłumaczony. W Prezentacji sypią się czcionki przy otwieraniu plików zapisanych w poprzednich wersjach.
ocena użytkownika

Zachęcam do traktowania wersji x.x.0 aż do co najmniej x.x.4 jako eksperymentalnych.
Co prawda na stronie https://pl.libreoffice.org/ mamy ciągle informację o przybyciu LibreOffice 4 (wylądował), ale wersje stabilne LibreOffice 5 już także wylądowały. Ostatnia stabilna, to 5.1.6, a w oczekiwaniu - 5.2.5 - już i tak dobra i stabilna.

Wersja 5.3.0 posiada język polski trochę jeszcze niedopracowany (tzn. nie wszystko przetłumaczono np. w Narzędzia-Opcje). I nie byłoby to problemem, gdyby nie fakt, że w Prezentacji (Impress) coś szwankuje w przypadku czcionek.
Otworzyłem prezentację zapisaną w styczniu (wersja 5.1.6 - czytelna także w 5.2.5) i napisy się rozjechały. Natomiast napisy pionowe (we wzorcu) są nie do odczytania. Wszelkie próby naprawy, przywrócenia czytelności, okazały się niemożliwe do uzyskania.
Próbowałem także wprowadzić nowe pole tekstowe (pionowe) we wzorcu. Efekt katastrofalny. Tak więc należy jeszcze trochę poczekać na wersje bardziej przyjazną do pracy codziennej.

Reasumując: kierunek rozwoju dobry, ale do pracy jeszcze nie do wykorzystania.

02.02.2017 08:54 | Recenzja do wersji 5.3.0
r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a

Komentarze

0 nowych
Zero Ghost   14 #1083 23.09.2017 15:23

@głupi misiek.86 (niezalogowany): Za bardzo się przejmujesz . Śmiało aktualizuj ,nowe z jednej strony naprawiają błędy a z drugiej od czasu do czasu wprowadzają nowości.
https://www.libreoffice.org/download/release-notes/

  #1082 14.09.2017 10:08

Staram się wykonywać zalecania ,że trzeba ciągle zezwalać na aktualizowane programów dla bezpieczeństwa a nawet samemu aktualizować do najnowszej wersji .Większość programów ,narzędzi ,dodatków mam ręcznie zaktualizowane na najnowsze i nie blokuję tej czynności automatycznej . Czytam i mam mętlik w głowie ,że jakaś wersja działa lepiej lub gorzej lub starsza dobrze a najnowsza ma jakieś sensacje .Mam starszą wersję Libre Office 5.2.4.2 (x64) i nie mam z nią problemów być może dlatego , że jej nie aktualizowałem zgodnie z zaleceniami producenta ale zastanawiam się czy robię dobrze lub nie popełniam błędu nie aktualizując. Z reguły najnowsza aktualizacja coś tam poprawia ,usuwa luki i błędy , modyfikuje i powinno być na lepsze a tu są wypowiedzi też i negatywne . Nie wiem czy to błędy programu czy tego co instalował ,aktualizował dany program ale dobrze ,że piszą osoby oprócz pozytywnych z wypowiedziami negatywnymi dając do myślenia , jakich błędów nie popełniać , pisząc o usterkach ,co robić .

Geneq   1 #1081 07.09.2017 17:54

Co z tego, że program LO jest polecany przez DP, zamiast AOO, jak ma feler. Po instalacji na Windows 7 x64 LO w wersji 5.4 wszystkie przyciski i budki są puste (bez opisów), co czyni, że LO jest całkowicie bezużyteczny. Szkoda czasu na instalację! Minęło już trochę czasu, a producent jest bierny.

  #1080 26.08.2017 11:50

Goole nie gryzie . Wklej i poszukaj odpowiedzi w google

  #1079 23.08.2017 12:57

Nie wiem jak z wersją LO 5.4.0, ale u mnie w wersji LO 5.3.5 są braki w polskim tłumaczeniu oraz migają czcionki w interfejsie programu...

  #1078 07.08.2017 15:01

Zainstalowałem Microsoft Visual C++ i dalej przy próbie zapisania pliku wyskakuje błąd programu LO 5.4. Wróciłem do wersji LO 5.3.4

  #1077 06.08.2017 20:38

Niestety, ale u mnie na Wiecznej becie x64 w wersi 1607 ostatnią działającą wersją była 4.4. Próbowałem 5.4, 5.3 i 5.1, wszystkie w wersji x64 i wszystkie instalują się z błędem:
"Ostrzeżenie 1946. Nie można ustawić właściwości "System.AppUserModel.ID" dla skrótu "LibreOffice Base.lnk"."
Powyższy komunikat pojawia się również dla plików:
LibreOffice Calc.lnk,
LibreOffice Draw.lnk,
LibreOffice Impress.lnk,
LibreOffice Math.lnk,
LibreOffice Writer.lnk.

Przy próbie uruchomienia np. Calc, proces LibreOffice wisi w menadżerze zadań i obciąża procesor na 20 kilka %.
Antywirus wyłączony.
Co może być przyczyną?
Spróbuję jeszcze wersji x86 LibreOffice-a.

  #1076 05.08.2017 16:15

@Libre (niezalogowany): Witaj! Do poprawnego działania LO 5.4 niezbędny jest pakiet redystrybucyjny programu Microsoft Visual C++ 2015. Można go pobrać bezpłatnie z oficjalnej witryny Microsoftu:
https://www.microsoft.com/pl-pl/download/details.aspx?id=53587
Pozdrawiam!

pstrowsky   9 #1075 30.07.2017 00:18

@strzala (niezalogowany): Zainstaluj sobie 5.2.7 ten na pewno działa, wersje pośrednie nie nadają się do użytku. 5.4.0 jeszcze nie testowałem więc nie wiem jak się sprawuje.

pstrowsky   9 #1074 30.07.2017 00:16

A przepraszam bardzo, 5.4.0 to jest duży i dobrze działający update? Czy taki niezoptymalizowany i pełny bugów jak wszystkie po 5.2.7?

  #1073 28.07.2017 18:44

Zainstalowałem LO (win 8.1 pro, system świeżo postawiony), po zainstalowaniu próbuję uruchomić program i wyskakuje okienko, że nie może uruchomić LO z braku pliku api-ms-win-crt-convert-l1-1-0.dll. Skąd go wziąć (nie chcę z jakiegoś lipnego źródła) i z czym on jest powiązany?

Oczkins92   4 #1072 28.07.2017 15:36

@szakisz: Dla mnie od wersji 5 nie miałem problemu z tabelami

szakisz   2 #1071 28.07.2017 14:51

Używałem tego programu przez pewien czas podczas mojej przygody z Linuksem w 2012 roku. Mamy rok 2017 - czy program dalej rozwala tabele w plikach .doc/.docx?

  #1070 24.07.2017 09:35

Na szczęście na Linuksie nie uświadczyłem opisywanych tutaj problemów, ale nie przeczę że występują. Dziwne, że dobreprogramy go pomijają skoro na nim nie sprawia problemów. Jest na Windowsa, jest na OSXa, jest na Linuksa, ale oznaczenia brak.
@sacc: też odczułem brak tej funkcji dlatego stworzyłem dodatek, który ją udostępnia. Jeśli jeszcze korzystasz z LibreOffice, to możesz go pobrać z mojego repozytorium https://github.com/wojtekl/WojtekTools . Jest tam też instrukcja instalacji i konfiguracji.

Aktyzm   5 #1069 04.07.2017 15:02

Coś się zepsuło w nowym LibreOffice. Mam setki dokumentów utworzonych we Writerze (wersje 3.x, 4.x), które zawierają formuły w tabelach. W komórkach, w których wcześniej sumowanie działało poprawnie (np. =suma), teraz pojawia się informacja ** Nieprawidłowe wyrażenie **. Te same dokumenty w starym Writerze otwierają się poprawnie. Niestety zmuszony jestem do pozostania przy starej wersji.

adrianh   4 #1068 04.07.2017 04:54

Open Office jest wydajniejsze i w ogóle lepiej się na nim tworzy dokumenty.

jankesd   2 #1067 27.06.2017 22:07

@Crazygod: Dobry wieczór, a więc nie tylko Ja mam takie odczucia odnośnie stabilności programu LO i razem przerabialiśmy intensywne pisanie w Writerze swoich dokumentów, gdzie występuje „Magia” w czasie pisania-zapisywania oraz tzw „zawiechy” programu/pomimo, że z sprzętem jest wszystko w porządku /

Jako zwykli użytkownicy nie mamy wpływu, aby choć w jakimś stopniu zabezpieczyć się przed nieprzewidzianymi incydentami. Proszę porobić coś na Calc tam to już wyższa szkoła jazdy dla „czarnoksiężnika”. Totalny odlot jakbym był w innej rzeczywistości grupa Monty Python to przy nim pikuś.

Nie chcę nikogo obrażać, że ktoś używa LO i do jego problemów się przyzwyczaił, jest to jego indywidualna sprawa jak lubi wezwania w tym programie i ma dużo czasu i jemu odpowiada działanie programu.

Zaraz zacznie się nagonka co Ja chcę od LO i jakie bzdury wypisuje na jego temat przecież jest darmowy. To czego można oczekiwać. Można wypisywać dużo odnośnie tego programu jego wady i zalety ,ale przede wszystkim proszę odpowiedzieć sobie do czego używamy LO –w domu ,czy w pracy?

Pozdrawiam wszystkich użytkowników darmowego oprogramowania biurowego i życzę bezstresowej pracy z nimi.

  #1066 27.06.2017 15:30

Na Linuxie u mnie (Fedora) i u Dżonki (xUbuntu) pracuje stabilnie.
Może kolejne to poprawki do Windows powodują destabilizację działania LO, żeby użytkowników zniechęcić i wskaźniki sprzedaży M$ poprawić?

Crazygod   7 #1065 26.06.2017 21:15

@jankesd: Niestety mam podobne zdanie do Twojego na temat LO. Ja również życzę mu jak najlepiej. Cieszę się również, że w końcu wzięli się za archaiczny interface LO (przeciwników wstążki pozdrawiam), ale prawdziwa bolączka LO to brak stabilności. Wielokrotnie tworzyłem dokument i kabarety w stylu program się wywalił lub po zapisie i ponownym otwarciu pliku wszystko się rozsypało przestał mnie bawić, bo po prostu nie mam na to czasu. Do MS nie chciałem wracać, bo jak to ktoś wcześnie napisał wersje nadające się do użytku to 2003 do 2010 - mi osobiście najbardziej przypadła do gustu wersja 2010.
Mam nadzieję, że twórcy LO zaczną w końcu słuchać swoich użytkowników.

jankesd   2 #1064 23.06.2017 15:48

Dzień dobry wszystkim czytelnikom dobrych programów. Ukazała się kolejna wersja LO i co ona nowego wniosła dla zwykłego Kowalskiego?, czy naprawili główny błąd ,który cały czas się powtarza w postaci braku stabilności np. piszesz w Writerze jesteś już na 30 stronie swojej pracy i tu „zonk” samoczynnie się wyłącza, a twój projekt pomimo, że ma opcję włączoną zapisywać co 5 minut poszedł w kosmos na planetę Melmack, gdzie zamieszkiwał „Alf”, taka jest prawda o tym oprogramowaniu. Nie do odzyskania napisany materiał szkoda czasu i poświęcenia nie mówiąc już o szarpanych nerwach.

Spieszą się z nowymi wydaniami nie słuchając użytkowników, gdzie są największe problemy-usterki, a poprawiają nie istotne zagadnienia w postaci wyglądu itp. Tak trzeba się cieszyć, iż nadal oprogramowanie jest rozwijane. Można wiele przykładów podać jak użytkownicy używają słów powszechnie obelżywych w stosunku do programu, ale po co pisać.

Według mnie jest on przeznaczony dla entuzjastów „sportów ekstremalnych”. Takich problemów ze stabilnością nie ma program ApacheOpenOffice, którego używam wraz z MS Office 2007.Każde oprogramowanie ma wady i zalety i w zależności do czego jest używane przez użytkowników.

Trzymam kciuki za dalsze prace nad LO i niech tak mocno się nie spieszą z nowymi wydaniami, niech zrobią raz, ale porządnie na pół roku nowe wydanie uwzględniając najważniejsze-denerwujące błędy, które najbardziej drażnią zwykłych użytkowników i to chyba jest do zrobienia ,a nie szukając nowych wrażeń w LO chwaląc poprawienie przecinka!! oraz na dodaniu nowego numerka.

Autor edytował komentarz w dniu: 23.06.2017 18:23
r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a
Czy wiesz, że używamy cookies (ciasteczek)? Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień.
Korzystając ze strony i asystenta pobierania wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.