Lightroom 5 z nową korektą perspektywy i zaawansowanym pędzlem do retuszu

Lightroom 5 z nową korektą perspektywy i zaawansowanym pędzlem do retuszu

10.06.2013 11:22

Firma Adobe wydała dziś finalną wersję „cyfrowej ciemni” — Lightroom 5 — której betę można było testować od czerwca.

Lightroom 5 wprowadza przede wszystkim podobny do „łatki” w Photoshopie pędzel do retuszu. Dzięki temu przy obróbce fotografii nie będziemy już ograniczeni do możliwości „kółka”, ale będziemy mogli usuwać obiekty „zamalowując” je, a następnie wybierając źródło, którym zostanie wypełniony dany obszar. Aby przyspieszyć pracę, można skorzystać z możliwości „łatania” kilku obszarów na raz. Dzięki trybowi wizualizacji plamek nie ma ryzyka, że przegapimy wady zdjęcia, które nie są dobrze widoczne na zwykłym podglądzie.

Lightroom 5: Advanced Healing Brush

Kolejną nowością jest filtr kołowy — nowe narzędzie, które pozwala nałożyć niektóre lub wszystkie efekty na dowolny, okrągły lub eliptyczny obszar. Wbrew pozorom, taki sposób pracy pozwoli na więcej, niż tylko ciekawe winiety.

W tej wersji programu znalazła się także zaawansowana korekta perspektywy, znana to jako Upright. Narzędzie znajduje się w panelu z ustawieniami korekcji obiektywu. Upright sam znajdzie poziom horyzontu, wyprostuje obiekty zakrzywione przez perspektywę lub sprawi, że wszystkie linie pionowe będą naprawdę pionowe, a poziome rzeczywiście poziome. Jednak aby samemu zdecydować, które linie mają być równoległe, najlepiej skorzystać z Photoshopa CS6.

W kolejnej wersji Lightroom nie będzie trzeba zabierać ze sobą całej kolekcji zdjęć. Dzięki „inteligentnym podglądom” (2540-pikselowe, stratne kopie w formacie DNG) będzie można komfortowo pracować z mniejszymi kopiami zdjęć, które nie tracą tylu danych, co używane w poprzednich wersjach JPEG. Metadane edycji zostaną zsynchronizowane z oryginałami później. Inteligentne kopie zostaną w bibliotece nawet jeśli oryginały przeniesione zostaną na zewnętrzny dysk. Oszczędność miejsca jest ogromna — zamiast mających kilkanaście lub kilkadziesiąc MB RAW-ów przechowujemy jedynie 1,4 MB kopię.

Wersję testową programu można pobrać dla Windows i OS X, trzeba jednak mieć na uwadze, że Adobe wymaga zalogowania się na swojej stronie przed pobraniem. Pełna wersja Ligntroom 5 kosztuje 125,19 €, posiadacze poprzedniej wersji mogą kupić aktualizację za 72,57 €. Program jest dostępny również w ramach Creative Cloud.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (9)