Link do już opublikowanego materiału to nie piractwo? Jest opinia Trybunału Sprawiedliwości UE

Link do już opublikowanego materiału to nie piractwo? Jest opinia Trybunału Sprawiedliwości UE

Link do już opublikowanego materiału to nie piractwo? Jest opinia Trybunału Sprawiedliwości UE
08.04.2016 12:02, aktualizacja: 08.04.2016 15:39

Melchior Wathlete, Rzecznik Generalny Trybunału Sprawiedliwości, opublikował dziś istotną opinię, która może mieć wpływ na wyrok sędziów w sprawie dotyczącej publikowania linków do materiałów objętych prawem autorskim. Przedmiotem analizy była zgodność z europejskimi dyrektywami praktyk polegających na linkowaniu do materiałów chronionym prawem autorskim w sytuacji, kiedy hiperłącza były już wcześniej w innym miejscu.

Na wstępie należy zaznaczyć, ze opinia Trybunału Sprawiedliwości, z którą na jego stronie internetowej, nie stanowi jeszcze wyroku w danej sprawie. A chodzi o sytuację sprzed 5 lat, kiedy holenderski blog geenstijl.nl opublikował linki do zdjęć prezenterki Britt Dekker należących do domu mediowego Sanoma, które miały później zostać opublikowane w Playboyu. Geenstiijl trafił na nie dzięki informacji od czytelnika, który przesłał do redakcji link prowadzący do serwisu hostingowego FileFactory.

Przedstawiciele Sanomy zwrócili się do redaktorów bloga z prośbą o odstąpienie od publikacji zdjeć: link do archiwum ZIP umieszczonym na wspomnianym FileFactory znalazł się jednak na łamach bloga. Właśnie kwestia tego, że było to hiperłącze do zewnętrznego serwisu jest kluczowa, i stała się przedmiotem analizy Trybunału. Szczegóły sprawy GS Media przeciw Sanoma opisuje Wikipedia.

Obraz

Wnioski Trybunału trudno uznać za niejednoznaczne. Opinia stanowi, że publikowanie hiperłącza do pliku już dostępnego w Sieci z naruszeniem praw autorskich, nie jest publicznym udostępnieniem tego materiału. Nie ma także znaczenia fakt, czy osoba publikująca link do już istniejącego materiału zdaje lub nie zdaje sobie sprawę z faktu, że materiał jest dostępny bez zgody właściciela praw. Z wnioskami można zapoznać się w punkcie 88. opinii.

Nie brakuje jednak wyjątków: opinia nie dotyczy bowiem witryn, które notorycznie zajmują się publikowaniem takich linków i stanowi to podstawę ich działalności – mowa tutaj między innymi o serwisach z plikami torrent. Można zakładać, że opinia będzie miała wpływ na wyrok w sprawie holenderskiego bloga, choć na niego przyjdzie jeszcze poczekać.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (36)