Linksys WRT1900ACS – legenda routerów będzie tańsza, wydajniejsza i całkiem cicha

Linksys WRT1900ACS – legenda routerów będzie tańsza, wydajniejsza i całkiem cicha

Linksys WRT1900ACS – legenda routerów będzie tańsza, wydajniejsza i całkiem cicha
08.10.2015 11:30

Router Linksysa WRT1900ACS to kolejny ukłon w stronę tradycji –wielu bowiem pamięta jeszcze WRT54G, klasyczne czarno-niebieskiepudełko z antenkami tej firmy, z którym stawiało się pierwszekroki na drodze do podporządkowania własnej sieci swoim potrzebom,dzięki użyciu alternatywnego firmware. W zeszłym roku pokazanonastępcę kultowego modelu, WRT1900AC,a teraz, dodając literkę „S” do nazwy, producent obiecuje namurządzenie, które zachwyca możliwościami, i co najlepsze, łamieamerykańskie regulacje, zakazująceinstalowania na urządzeniach sieciowych niezależnegooprogramowania.

Nowy model to jeszcze większa moc obliczeniowa, więcej pamięci– i co najważniejsze, niższa cena. Zeszłoroczny router kosztowałw Stanach ok. 300 dolarów, tymczasem sugerowana cena detalicznaWRT1900ACS to tylko 229 dolarów.

Obraz

Za te pieniądze dostaniemy dwurdzeniowy procesor ARM Marvella,taktowany zegarem 1,6 GHz, 512 MB RAM DDR3, 128 MB nieulotnej pamięciflash, cztery porty LAN gigabitowego Ethernetu, jeden gigabitowy portWAN, jedno złącze USB 3.0, jedno złącze eSATA oraz jednoczesnąobsługę sieci w pasmach 2,4 oraz 5 GHz. Co szczególnie istotne, wprzeciwieństwie do poprzedniego modelu, chłodzenie elektroniki jestcałkowicie pasywne – udało się pozbyć szumiącego wentylatora. Jak widać, procesor Intel Atom zastosowany w poprzednim modelu, nie zdał egzaminu.

Obraz

Domyślnie router działa pod kontrolą autorskiego firmwareLinksysa z graficznym interfejsem użytkownika, pozwalającym naszybkie skonfigurowanie Wi-Fi i proste zarządzanie urządzeniem, alepoczyniono wszystkie starania, by osoby bardziej wymagające niemiały żadnych problemów z zainstalowaniem niezależnegolinuksowego firmware OpenWRT w najnowszej wersji 15.05 Chaos Calmer.

Póki co router dostępny jest w przedsprzedaży na Amazonie iNewEgg, na rynku powinien pojawić się jeszcze w tym miesiącu.Jeśli rozważacie zakup routera 802.11ac, to model ten wydaje sięgodny polecenia – nic w tej cenie nie oferuje porównywalnejwydajności. Postaramy się zdobyć go do testów jak najszybciej.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (29)