Linux 3.3 - nowe jądro z kodem Androida

Linux 3.3 - nowe jądro z kodem Androida

Redakcja
20.03.2012 16:35

Co prawda z małym poślizgiem w stosunku do zapowiedzi, ale można pobierać już najnowszą wersję jądra systemu Linux - 3.3. Warto jednak przyjrzeć się jej bliżej ze względu na kilka nowości, które pojawiły się w tej wersji jądra.

W wersji 3.3 pojawił się szereg zmian, jakie były dokonywane przez producentów Androida. Od kilku lat jądro Linuksa dla tego mobilnego systemu było rozwijane niezależnie od głównego projektu. Z wydaną wczoraj wersją ma się to zmienić, przez co znacznie ułatwiony został dostęp do np. sterowników niezależnym deweloperom, którzy przygotowują zmodyfikowane wersje Androida. Przy okazji warto też wspomnieć o tym, że w niespełna tydzień po premierze, Samsung udostępnił kod źródłowy jądra Androida 4.0, który trafił do modelu Galaxy S II.

Kod związany z Androiem to jednak nie jedyna nowość w kernelu 3.3 - kolejne zmiany dotyczą wirtualizacji. Autorzy dodali do niego przełącznik Open vSwitch, czyli wielowarstwowy wirtualny przełącznik (udostępniony na licencji Apache 2.0) umożliwiający sprawne zarządzanie ruchem między wirtualnymi maszynami. Wprowadzono również wsparcie dla nowej architektury procesorów Texas Instruments c64x i c66x stosowanych powszechnie np. w drukarkach czy sprzęcie medycznym.

Naprawiono również problem spowolnienia działania i w efekcie zawieszaniem się systemu, podczas kopiowania plików na nośniki, których szybkości transferu były niskie. Dzięki tej poprawce zwiększyła się również wydajność systemów plików działających w przestrzeni użytkownika, na przykład NTFS-3G. Pojawiła się również możliwość przesyłania dźwięku po HDMI w otwartych sterownikach dla kart NVIDII oraz ATI. Pełna lista zmian dostepna jest na stronie projektu.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (68)