Linux 4.18 znacząco zwiększa zużycie energii kart graficznych AMD Radeon

Linux 4.18 znacząco zwiększa zużycie energii kart graficznych AMD Radeon05.10.2018 16:49
Źródło: AMD
Źródło: AMD

Kernel Linuksa w stabilnej wersji 4.18.10 lub nowszej powoduje znaczący wzrost energii zużywanej przez karty graficzne AMD Radeon. Taką informację przesłał do redakcji serwisu Phronix, zajmującej się sensu stricto Linuksem, jeden z użytkowników. Miał rację.

Jednemu z redaktorów udało się zreplikować problem i jak się okazało, dotyczy on nie tylko kompilacji oznaczonej 4.18.10, ale także nowszej 4.19. Nie jest jednak tak dotkliwy, jak alarmował użytkownik, który donosił o nawet 50 W różnicy. Z testów praktycznych wyszło, że Radeon RX 580 zużywa o 18,9 W energii więcej, średnio, w odniesieniu do starszych wersji jądra. Przekłada się to na wzrost równy mniej więcej 16 proc. Ale to dalej całkiem sporo.

Przy czym problem dotyczy ponoć wyłącznie kart graficznych Polaris, takich jak wspomniany Radeon RX 580 czy – w mniejszym stopniu – Radeon RX 560, podczas gdy nowsza architektura Vega nie jest nim w ogóle dotknięta, choć zarazem samo użycie słowa „problem” może być tu nadużyciem.

Wygląda bowiem na to, że wzrost zużycia energii związany jest bezpośrednio z poprawką błędu, powodującego na Polarisach artefakty przy wyświetlaniu obrazu przez HDMI oraz DP. Ten zaś wynikał z zaniżonych częstotliwości zegara taktującego, a jak wiadomo, zwiększenie taktowania niesie za sobą konieczność podbicia napięcia zasilającego. Geneza jest zatem jasna.

Programy

Aktualizacje
Aktualizacje
Nowości
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (98)