Linux bez wsparcia dla starych kart graficznych

Linux bez wsparcia dla starych kart graficznych

Grzegorz Niemirowski
28.08.2011 02:41

Twórcy biblioteki Mesa 3D, zawierającej sterowniki dla większości kart graficznych dla Linuksa, BSD i Solarisa, zdecydowali o zaprzestaniu wsparcia dla starszych kart.

Decyzję podjęto z kilku powodów. Chyba najważniejszym było to, że karty, dla których sterowniki zawierała Mesa 3D są leciwe, i nie obsługują wielu funkcji będących w użyciu przez ostatnie ponad 12 lat. Ponadto odpowiedzialny za te karty kod był kłopotliwy podczas refactoringu kodu odpowiedzialnego za współczesne karty graficzne, miał też sporo błędów. W ten sposób z biblioteki usunięto obsługę chipsetów graficznych działających w oparciu o pierwszą wersję DRI: i810, Mach64, MGA (karty Matrox), r128 (karty takie jak ATI Rage Fury, XPERT 99 i XPERT 128), Savage, SiS (Crusty SiS), Tdfx (3dfx Voodoo) oraz Unichrome. Co ciekawe, niektóre dystrybucje, np. Fedora, nie zawierają sterowników DRI1 już od jakiegoś czasu.

Przy okazji usunięto także sterowniki linux-fbdev, gldirect i ICD. Usunięto także wsparcie dla systemu operacyjnego BeOS. Spowodowało to odchudzenie Mesy o ponad sto tysięcy linii kodu. Programiści będą więc teraz mieli więcej czasu na skupienie się na innych sterownikach zawartych w bibliotece.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (85)