Linux Kernel 5.8 dostępny. To miało być "jedno z największych wydań w historii"

Linux Kernel 5.8 dostępny. To miało być "jedno z największych wydań w historii"

Linux 5.8 jest "wielki", fot. Pixabay
Linux 5.8 jest "wielki", fot. Pixabay
Oskar Ziomek
03.08.2020 16:40

Linux Kernel 5.8 został wydany, co z pewnością cieszy wszystkich użytkowników ze zniecierpliwieniem czekających na nowości w jądrze zapowiadane na bieżąco przez Linusa Torvaldsa. W czerwcu wydanie 5.8 było opisywane jako jedno z największych w historii – była wówczas mowa o 800 tys. nowych linii kodu i 14 tys. zmienionych plików. Ostatecznie jednak, jak zwraca uwagę omg!ubuntu!, "wielkość" nowego wydania nie jest aż tak imponująca.

Teraz Torvalds tłumaczy, że jądro zostało udostępnione nieco wcześniej, niż wstępnie planowano, ale nie ma się czym martwić w kontekście ewentualnych błędów – okazuje się, że w praktyce jest to zestaw licznych, ale stosunkowo małych zmian. Linux Kernel 5.8 wprowadza między innymi obsługę nowych sterowników, a co za tym idzie – poszerza listę obsługiwanych podzespołów.

Nowością jest między szereg zmian związanych z obsługą procesorów AMD (w tym sterowniki do obsługi czujników temperatury procesorów architektury Zen i Zen2), wsparcie dla Thunderbolt ARM (włącznie z USB 4.0), obsługa układów Adreno 405, 640 i 650 czy możliwość zamiany klawiszy fn i ctrl w przypadku korzystania z klawiatur Apple'a. Do tego dochodzą ogólne usprawnienia związane z architekturą systemu czy zarządzaniem pamięcią.

W kontekście Linusa Torvaldsa warto przypomnieć ciekawostkę dotyczącą jego codziennej pracy – jak sam przyznał, w ostatnim czasie spędza czas głównie w skrzynce e-mail. Jego praca nad kodem sprowadza się do poprawiania cudzych błędów i sugerowania nowych modyfikacji. Dodał także, że to głównie jego rolą jest bycie asertywnym w kontekście proponowanych zmian przez innych programistów.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (127)