Linux Mint 10 wydany

Wojciech Cybulski

12.11.2010 17:28

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Po sześciu miesiącach intensywnych prac wydano Linux Mint 10 - cieszącą się coraz większą popularnością dystrybucję Linuksa.

Linux Mint jest dystrybucją bazującą na Ubuntu. Jednak w odróżnieniu od swego pierwowzoru Linux Mint zawiera praktyczny zestaw programów udostępnianych na niewolnych licencjach. Dzięki tym zmianom system tuż po instalacji obsługuje wiele typów plików charakterystycznych dla Windows - możliwe jest między innymi odtwarzanie plików mp3 bez potrzeby pobierania encodera. W Linux Mint znajdziemy także niewolne sterowniki, dzięki którym system od razu obsługuje większość popularnego sprzętu.

Wydany właśnie Linux Mint 10 (nazwa kodowa Julia) został wyposażony w kilka interesujących nowości. Od bieżącej wersji kodeki i aktualizacje dla edycji DVD są instalowane bezpośrednio z ekranu powitalnego. Ponadto menu systemu umożliwia wyszukiwanie i instalowanie oprogramowania z repozytoriów oraz obsługuje zakładki i motywy GTK. Z kolei Manager Oprogramowania doczekał się lepszej organizacji kategorii i został wyposażony w nowe ikony. Ponadto twórcy zmodyfikowali wygląd dystrybucji, wprowadzili do systemu kilka usprawnień i załatali dostrzeżone błędy. Szczegółową listę nowości wraz z obrazującymi je screenami można znaleźć na stronie domowej projektu. System bazuje na Ubuntu 10.10 i jądrze 2.6.35 - został ponadto wyposażony w środowisko graficzne GNOME 2.32 i Xorg 7.5.

Linux Mint 10 jest dostępny do pobrania w kilku wersjach - między innymi LiveCD oraz LiveDVD dla platform 32- i 64-bitowych.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (57)