Linux on Galaxy: na flagowcach Samsunga ruszą pełne linuksowe dystrybucje

Linux on Galaxy: na flagowcach Samsunga ruszą pełne linuksowe dystrybucje

Linux on Galaxy: na flagowcach Samsunga ruszą pełne linuksowe dystrybucje
19.10.2017 11:21

Już niebawem flagowe smartfony Samsunga będą oficjalnieuruchamiały Linuksa. Tak, wiemy, że już teraz uruchamiają onelinuksowy kernel, chodzi tu jednak o kompletny linuksowy system znarzędziami GNU i serwerem grafiki zgodnym z X11. Dotyczyć to mamodeli Note 8, Galaxy S8 i Galaxy S8+, dla których Koreańczycyprzygotowują aplikację o nazwie Linux on Galaxy.

Wraz z premierą Galaxy S8, Samsung zaprezentował mobilną stacjędokującą DeX Station (Desktop eXperience), pozwalającą spiąćsmartfon z klawiaturą, myszą i monitorem. Działa to oczywiściepod kontrolą Androida, tyle że z rozszerzeniami pozwalającymiwygodnie korzystać z mobilnych aplikacji w trybie desktopowym. Jestrozwiązaniem zarówno dopracowanym, jak i (dzisiaj) przystępnymcenowo – można już Samsung DeX kupić za około 400 zł.

W kwietniu pisaliśmy o DeX, gdy urządzenie to kosztowałodwa razy tyle, a i sam Galaxy S8 był znacznie droższy. W nowychcenach taki zestaw stanowi już jednak rozwiązanie coraz bardziejinteresujące… tym bardziej, że przestaje ograniczać się doAndroida. Na smarfonach Galaxy S8 wpiętych do DeX będzie możnauruchamiać pełnowymiarowe linuksowe dystrybucje dla architekturARM. Przygotowywana w tym celu aplikacja Linux on Galaxy tonajwyraźniej jakieś rozwiązanie konteneryzacyjne – Samsungwyjaśnia,że linuksowe dystrybucje będą używały tego samego kernela coAndroid.

Głównym odbiorcą tego rozwiązania mają być programiści,którzy zyskają w ten sposób możliwość uruchamiania na swoichsmartfonach normalnych desktopowych narzędzi deweloperskich. Ktowie, może nawet dzięki temu w przyszłości pisać się będzieaplikacje na smartfony na smartfonach?

Mobilne granie w nowym wymiarze
Mobilne granie w nowym wymiarze

Zainteresować DeX mają się też gracze. Może smartfon to niegamingowe monstrum z Core i9 oraz kartą GeForce 1080Ti, ale popodpięciu go do stacji dokującej, możliwe stanie się granie wdesktopowym formacie w wiele gier – wśród nich wymienionoVainglory, Survival Arena, BombSquad i Lineage 2 Revolution.Dodatkowo wizualne efekty w coraz większej liczbie mobilnych gierwchodzą na nowy poziom, dzięki wykorzystaniu możliwościinterfejsu grafiki Vulkan. Pierwszą taką grą, korzystającązarówno z możliwości DeX jak i Vulkana, jest Final Fantasy XVsłynnego studia Square Enix.

Nie wiadomo jeszcze, kiedy Linux on Galaxy oficjalnie zadebiutuje– jeśli jesteście zainteresowani, możeciepowiedzieć to Samsungowi, by powiadomił o dostępności tegorozwiązania e-mailem.

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (75)