Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

Aplikacje (HTML 5) w Plasma Active

Ostatnio pisałem o nowościach w interfejsie Plasma Active. Jednak sama powłoka jest niczym, jeśli nie mamy jej czym zapełnić. Mowa tutaj oczywiście o programach. Zapewne natywnych aplikacji pisanych w Qt/QML i dostosowanych do ekranów dotykowych trochę się znajdzie, tym bardziej że dla poczciwej Nokii N9 liczba ta przekroczyła jakiś czas temu 1000. Biorąc pod uwagę podobieństwa w "budowie" interfejsu Swype UI oraz Plasma Active, można założyć iż wiele z nich będzie działać również na tym drugim. Oczywiście każdy kto będzie chciał, będzie mógł doinstalować jedną z kilkudziesięciu tysięcy normalnych linuksowych aplikacji, nie mniej korzystanie z tych programów nie będzie należało do przyjemnych. Pozostaje nam zatem jeszcze jedno rozwiązanie, a mianowicie:

WAC Apps

W skrócie można powiedzieć, iż WAC Apps są to odpowiednio spakowane aplikacje, napisane użyciem HTML 5. Każdy kto chce dowiedzieć się więcej powinien zapoznać się z artykułem na Wikipedii lub odwidzieć oficjalną stronę projektu. Dzięki specjalnemu API aplikacje te mają dostęp do "niższych" funkcji systemu takich jak:

  • informacje o urządzeniu i sieci
  • kontakty
  • sprzęt (kamera. czujniki itp)
  • system plików

Ponieważ zaimplementowanie całego API wykorzystywanego przez WAC Apps jest dosyć czasochłonne, deweloperzy plasmy skupili się jedynie na jego niewielkim wycinku (DeviceStatus API).

Integracja z powłoką plasmy

Podstawowym celem deweloperów była integracja WAC Apps z powłoką plasmy. Ze względu na fakt, iż struktura "pakowania" tych aplikacji jest zbliżona do apletów plasmy, integracja nie nastręczała wielkich trudności. Oprócz Plasma Active aplikacje WAC będą działać również w tradycyjnych układach pulpitu, znanych z KDE 4 (desktop, netbook). Co więcej w zależności od wymaganych prze aplikacje funkcji, będzie się pojawiał komunikat z prośbą o uwierzytelnienie.

Wszystko wskazuje na to, iż aplikacji nie zabraknie tym bardziej iż WAC Apps będą stanowić podstawę w systemie Intela i Samsunga (Tizen). który ma zastąpić Bada OS. Nie należy również zapominać o tym, iż aplikacje napisane w HTML 5 będą jednym z filarów Windows 8. Mimo, iż całość jest nadal we wczesnej fazie rozwoju, już teraz można zobaczyć jak wygląda wstępna obsługa WAC Apps z pulpitem plasmy.

Więcej informacji:http://vizzzion.org/blog/2012/05/more-wackiness/http://aseigo.blogspot.com/2012/05/html5-wac-and-plasma.html

 

linux oprogramowanie urządzenia mobilne

Komentarze

0 nowych
patryk9200   8 #1 05.05.2012 00:55

Przez chwilę myślałem, że to screen z Windows 7, pasek zadań jest prawie identyczny :D

  #2 05.05.2012 04:05

Patryk, bo pasek zadań to Windows skopiował sobie od KDE. Swojego czasu głośno o tym było. Pozdr.

GregKoval   8 #3 05.05.2012 05:59

No właśnie - ikony Share-Like-Connect w tacce systemowej desktopa ... hmm interesujące.

lucas__   13 #4 05.05.2012 11:46

@patryk9200 @GregKoval

Z tego co widzę jest to snapshot z wersji KDE 4.9, może dlatego ;p

nintyfan   11 #5 05.05.2012 12:38

@GregKoval | 05.05.2012 5:59 :
Chyba czas zmienić przeglądarkę na taką zintegrowaną z Nepomukiem. Czuję jednak duży sentyment do FIrefoksa.

  #6 06.05.2012 15:14

@nintyfan niekoniecznie musisz zmieniać przeglądarkę. Nie wydaje mi się by integracja ff była skomplikowana.

  #7 06.05.2012 16:03

@nintyfan niekoniecznie musisz zmieniać przeglądarkę. Nie wydaje mi się by integracja ff była skomplikowana.