Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

Ile jest Waylanda w Mirze i kto szybciej wykopie Xorga, czyli sztuczki marketingowe Ubuntu

Kiedy Canonical ogłosił wydanie swojego najnowszego produktu, od samego początku towarzyszyło mu coś co ja nazywam "zasłoną dymną". Nie muszę pisać ile skrajnych emocji wzbudziła decyzja twórców Ubuntu. Jednak najciekawsze jest to, że wraz z premierą Mira ruszyła na niespotykaną skalę machina marketingowa, która stara się za wszelką cenę usprawiedliwić jego istnienie, bowiem Mir to nic innego jak produkt czysto i wyłącznie marketingowy. Fakty są bowiem takie, że Mir na dzień dzisiejszy nie posiada absolutnie żadnej przewagi technicznej nad Waylandem, a wszelkie przedstawiane zalety "technologiczne" to bardzo sprawna pijarowska manipulacja. Wszystko zrealizowane tak, aby naiwni użytkownicy chwytali każda bajeczkę, jak przysłowiowy pelikan rybę. Piszę o tym, bo już kilkakrotnie zdarzyło mi się czytać wątpliwej jakości teksty, usiłujące usprawiedliwić powstanie nowego serwera wyświetlania od Canonical. W przeciwieństwie jednak do owych piewców, postaram się moje argumenty podeprzeć stosownymi linkami do materiałów źródłowych, odsłaniając całą prawdę o marketingowych technikach stosowanych przez Canonical.

Bajkopisarstwo

Pierwotnie chciałem tutaj użyć bardziej dosadnego określenia na działania pijarowców Ubuntu, jednak mam dziś dzień dobroci dla Canonical ;p. Być może niektórzy pamiętają pewną stronę na wiki Ubuntu dotyczącą Mira. Prezentuje ona, powody uzasadniające powstanie najnowszego dziecka Canonical, a wśród nich, przyczyny dlaczego nie użyto Waylanda.

However, our evaluation of the protocol definition revealed that the Wayland protocol suffers from multiple problems, including:

The input event handling partly recreates the X semantics and is thus likely to expose similar problems to the ones we described in the introductory section.

Innymi słowy Wayland miał jakoby powielać błędy znienawidzonego Xorga, co było, najłagodniej mówiąc niedopowiedzeniem. Deweloperzy Wayalanda nie pozostali obojętni na nieprawdziwe informacje przedstawione przez Canonical i pod ich naciskiem informacja na wiki została sprostowana. Jednak przekaz poszedł świat, a wiele portali bezwiednie powtarzało błędną wiadomość, wliczając w to nasze podwórko. Różnice pomiędzy oryginalnym a ostatecznym tekstem, można znaleźć tutaj.

Co wasze to i nasze

Ubuntu znane jest z tego, że niewiele wnosi do Linuksa, ale za to bierze całymi garściami. Jednak wraz z Mirem Canonical wzniósł się na kolejny szczebel w swojej wątpliwej działalności. Firmie Marka S nie wystarczy, że rozpycha się jak pewne zwierze gospodarskie w korycie. Nie dość, że wykorzystuje owoce cudzej pracy to jeszcze przedstawia je jako swoje.

XMir, a może XWayland?

Ile osób wie jak postał XMir? Otóż bardzo prosto. Canonical na żywca skopiowało kod XWayland i zmieniło nazwę na XMir, a potem ogłosiło światu jako swój wynalazek. Genialne w swojej prostocie, o czym informował swego czasu twórca Wayland na twitterze

(...) just rename xwayland to xmir

Próżno jednak szukać tej informacji w oficjalnych materiałach marketingowych tfu informacyjnych ;p. Chyba, że czytamy blogi deweloperów, którym wymsknęło się to i owo:

However, regarding the desktop use-case: We have integrated X, leveraging the prior XWayland work, to run on top of Mir (XMir)(...)

XMir w Ubuntu 13.10, a raczej jego brak

Pomysł umieszczenia XMira w Ubuntu 13.10 był genialny w swojej spartańskiej prostocie. Niestety marketingowcy Ubuntu nie przewiedzieli jednego, otóż nie wystarczy skopiować czyjegoś kodu, warto wiedzieć jak on jeszcze działa. O tym fakcie, co poniektórzy zapomnieli i postanowili urządzić sobie wyścig w stylu "kto pierwszy wywali xorga", co tak skomentował jeden z deweloperów KWin

Now with recent developments I fear that it will not be a battle about who goes first to Wayland, but who gets rid off X first. We have a winner in that category (it's the distribution I thought of when I put out my warning two years ago). To all other distributions: it's not a reason to hurry your transition. Just sit back, observe and learn. At least that is what I intend to do.

Jak się okazało kilka miesięcy później, pomysł Canonical nie wypalił, a wykorzystanie czegoś co zostało stworzone do uruchamiania pojedynczych programów, a nie całych środowisk graficznych powoduje jedynie kupę błędów.

Mir będzie działał na Androidzie, a Wayland nie

Jedną z urojonych zalet nowego serwera wyświetlania od Canonical jest możliwość korzystania ze sterowników działających na Androidzie. Jednak najciekawsze są szczegóły techniczne. Okazuje się bowiem, że Mir wykorzystuje warstwę kompatybilności zwaną libhybris. Została ona stworzona przez jednego z deweloperów projektu Mer, którym jest Carsten Munk, obecnie Chief Research Engineer w Jolla. Jednak najciekawsze jest to, że biblioteka była stworzona w dużej mierze z myślą o Wayland:

Future directions can be Wayland on top of this solution, utilizing vendor RIL .so's, etc.

Tymczasem Canonical jak to chłopaki mają w zwyczaju wzięli kod, pogrzebali trochę nad nim za zamkniętymi drzwiami, a potem wypuścili w świat reklamując w swoich ogłoszeniach, o czym pisze autor libhybris na swoim blogu:

Earlier this year however, I discovered that a well-known company had taken the code - disappeared underground with it for several months, improved upon it, utilized the capability in their advertisements and demos and in the end posted the code utilizing their own source control system, detached from any state of that of the upstream project's. Even to the extent some posters around the web thought libhybris was done by that company itself.

Ten sam chwyt co z XWayland, bierzemy kod a potem reklamujemy jako własne rozwiązanie. O ile samo użycie kodu to nic złego, (wszakże licencja na to pozwala), to jednak pijarowskie zagrywki z nim związane, budzą jedynie niesmak.

Coco jumbo i do przodu czyli Ubuntu Edge

Ubuntu Edge czyli spektakularna akcja promocyjna tekturowej makiety nie istniejącego telefonu nie przyniosła oczekiwanych profitów w wysokości 32 milionów zielonych. Wszkaże udało się uzbierać 12 milinów co ojciec dyrektor (Mark S) odtrąbił jako sukces. Nie liczy się bowiem zajęte miejsce, a sam udział w wyścigu. No cóż, w tym akurat przypadku meta miała znaczenie. Na szczęście nie doszli inwestorzy dostaną zwrot pieniędzy:

Canonical chose to use Indiegogo's "fixed funding" campaign, under the terms of which all the money pledged must be returned if the campaign does not reach its funding goal.

Wybierając ten sposób finansowania (fixed funding), chociaż raz Canonical zachowało się uczciwie, wszakże mogli zgarnąć całą kasę. Dwanaście baniek piechotą nie chodzi ;)

Touch me, touch me

Po małych niepowodzeniach na froncie desktopowego Linuksa, czas na dotykowa ofensywę, oczywiście z Mirem (Ubuntu Touch) w roli głównej. Przeglądając listę mailingową Mira (mir-devel), natknąłem się na kolejne wyjaśnienie cudownej szybkości z jaką postępują prace nad Mirem (copy-paste). Okazuje się, że za system wejścia w Mirze odpowiada Android, a raczej pewna konkretna część jego kodu:

It's a fork of Android input code. Now it's pretty much intact (i.e. almost a verbatim copy of the original code) but the idea is that we will freely modify it to suite our needs (for better or worse). But once we start doing so we will also be taking in the burden of maintaining it. Which means covering it with tests etc. That's why I have been pushing some test-related patches for android-input code. Preparing the ground for upcoming modifications.

Tylko czekać na soczyste filmiki prezentujące cały interfejs w działaniu, ku chwale Androida.

Ubuntu - święta krowa społeczności linuksowej

Co mnie ostatnio zaskoczyło, to fakt, że niewinny wpis o Waylandzie może wywołać takie kontrowersje. Chciało by się rzec bierzcie widły, pochodnie i na stos z nim. Z punktu widzenia zwykłego czytelnika tego bloga, nic się nie zmieniło, nadal nudne newsy o KDE przeplatane soczystymi wpisami o Ubuntu, przynajmniej tak sporo osób to widzi. Zmieniło się za to podejście społeczności Ubuntu, która z uporem maniaka broni firmy z C w nazwie.
To czego wiele osób zdaje się nie dostrzegać, to fakt, że jest to przemyślana polityka twórców Ubuntu, którzy różnicują postawy w społeczności, w ten sposób nadrabiając braki w kodzie. Nikt nie broni Canonical korzystać z pracy innych, wszakże jest to specyfika open source. To czemu mówię stanowcze "nie" to przypisywanie sobie zasług innych projektów. Retoryka marketingowców Canonical obraca się wokół takich haseł jak "konkurencja" czy "wyścig". Ja mówię "współpraca i synergia" . Każdy z szanownych czytelników może sam zdecydować co mu bardziej odpowiada.

PS.
1. Niektóre z fragmentów tego tekstu zostały użyte we wcześniejszych wpisach.
2. Patrz stopka...

 

linux oprogramowanie

Komentarze

0 nowych
  #1 17.10.2013 14:32

"Zmieniło się za to podejście społeczności Ubuntu, która z uporem maniaka broni firmy z C w nazwie." - mogłeś dać to zdanie na początku, nie marnowałbym czasu na czytanie. Jakoś nie korzystam z Ubuntu ani ogólnie z Linuxa, a widzę raczej jak to społeczność nieUbuntu próbuje siebie nazywać lepszymi i jedynymi sprawiedliwymi, którzy roszczą sobie prawo do mówienia/pisania co jest dobre dla opensource. Canonical nikomu krzywdy nie wyrządza. Kolejny raz powtórzę - nie wiem co Ci zrobił Canonical, że nie możesz żyć bez jadu do niego. Choć z jednej strony dobrze. Dzięki takim jak Ty - cichną wojenki Linux vs Win, natomiast nabierają rozgłosu Linux vs Linux. Przy takim podejściu społeczności Linux nigdy nie wyjdzie z niszy.

  #2 17.10.2013 14:43

@gowain, nie rozumiem pytania. Przecież lucas__ wyraźnie napisał co ma do Cononical i powiem szczerze - zgadzam się z nim. C to taka pijawka w świecie OS.

  #3 17.10.2013 14:54

@Areh w sensie jak pijawka, która upuszcza krwi u osób z nadciśnieniem? Bo widzisz pijawki nie są tylko złe, pozytywne właściwości też mają, ale wszyscy kojarzą pijawki z czymś negatywnym - nawet Ci wyszło to porównanie.

grewest   4 #4 17.10.2013 14:56

Ubuntu - święta krowa społeczności linuksowej
masz racje kiedyś widziałem w komentarzach że to dobrze
bo linux kojarzy sie z terminalem
nie będzie tyle dystrybucji

ubuntu nic nie powstrzyma w popularności . Na wszystkich forach polecają tę dystrybucje bo jest popularna

  #5 17.10.2013 15:02

Żeby doprecyzować - chodziło mi o pijawkę w sensie pasożyta. Nic więcej.

biomen   8 #6 17.10.2013 15:24

Tak przeczytałem ten wpis autora, poprzedni, kilka innych informacji i dochodzę do wniosku że gdyby Canonictal reklamowało Mir jako "fork" Waylanda, o ile rzeczywiście nim jest bo w kod nie zaglądałem :P to nie byłoby tej całej nagonki na Mira.

A tak, jak widać znajdują się ludzie którzy nie mogą znieść tego że ktoś piękne otwarte źródła wykorzystuje w tak niecny i szarlatański sposób. :P

Druedain   14 #7 17.10.2013 15:27

@gowain
Eksperyment myślowy: wyobraź sobie, że ktoś publicznie twierdzi, że źle wykonujesz zlecenia, ponieważ nie korzystasz z CSS, tylko wszystko w HTML-u masz. Po kilku dniach ktoś się z tego wycofuje. Na koniec świadek całego zajścia stwierdza, że nie możesz mieć pretensji, bo nikt Ci krzywdy nie wyrządził.

Nie pisz, że Canonical krzywdy nikomu nie robi. Krzywdę można robić na różne sposoby, nie zrzucając ze schodów. Wayland jest częścią modelu biznesowego takich firm, jak Intel, Samsung, RedHat, czy Jolla. Takie komentarze na temat Waylanda, jakie można było znaleźć na ich Wiki mogą mieć realny wpływ, na czyjś biznes.

Adekwatnym przykładem jest Androida, gdzie zamiast X dodano Surface Flingera własnej produkcji, ale różnica jest taka nie publikowano nigdzie żadnych kłamliwych tez w kontekście alternatywnych rozwiązań.

  #8 17.10.2013 15:39

@Druedain - dobry projekt sam się obroni - tyle i aż tyle.

poseidon   2 #9 17.10.2013 15:52

@gowain:
Wiesz czym się różni rozwój projektów otwartoźródłowych (społecznościowych) od komercyjnych?
Pewną etyką i standardami postepowania. Współpraca polega na pewnym szacunku i wspólpracy z innymi.
Nie ma miajesca na takie zagrywki, które sa opisywane w tym wpisie.

Żeby to zrozumiec trzeba mic jakieś pojęcie o danym środowisku. Bez tego po co się więc wypowiadasz?

  #10 17.10.2013 15:54

@poseidon o a skąd wiesz o czym mam pojęcie, a o czym nie? Jasnowidz? Tak jak Quest pisał w komentarzach pod poprzednim wpisem - Canonical udostępnia wszystko społeczności? Udostępnia - więc gdzie tu brak standardów?

poseidon   2 #11 17.10.2013 15:59

@gowain:
Bo dalej brniesz w jakies nieistotne rzeczy.

Napisaęłm Ci wyraźnie:
"Współpraca polega na pewnym szacunku i wspólpracy z innymi.
Nie ma miajesca na takie zagrywki, które sa opisywane w tym wpisie."

A Ty w kółko o jakimś udostepnianiu, które i tak jest fikcją.

GregKoval   8 #12 17.10.2013 16:14

>>"Fakty są bowiem takie, że Mir na dzień dzisiejszy nie posiada absolutnie żadnej przewagi technicznej nad Waylandem"

Trudno szukać przewagi jeśli oba projekty mają odmienne cele. To tak jakby napisać, że MS jest lepszy od Apple, zapewne w jakiś sposób jest lepsze i zapewne w wielu dziedzinach nie dorasta Apple do pięt. Coś mi mówi, że jednak autor za chwilę wybierze odpowiednia dziedzinę dla Mir, aby wykazać słuszność swoich poglądów. Ale nie uprzedzajmy faktów...

>>"Piszę o tym, bo już kilkakrotnie zdarzyło mi się czytać wątpliwej jakości teksty, usiłujące usprawiedliwić powstanie nowego serwera wyświetlania od Canonical."

O to wiadomo skąd autor czerpie informacje o Mir. Pogratulować źródeł :P

>>"Jednak przekaz poszedł świat, a wiele portali bezwiednie powtarzało błędną wiadomość"

To znaczy - napisali coś z błędem i poszło w świat, napisali sprostowanie i sprostowanie nie poszło w świat. To skąd @autor wie o tym sprostowaniu.

>>"Ubuntu znane jest z tego, że niewiele wnosi do Linuksa, ale za to bierze całymi garściami. "

Aż ciśnie się na usta hasło: "A co ty @autorze dałeś Linuksowi?". Wnioskuję jednak, że Canonical chyba jednak dał trochę więcej, zwłaszcza że Fundacja Linuksa określiła go Srebrnym Sponsorem.

>>"Próżno jednak szukać tej informacji w oficjalnych materiałach marketingowych tfu informacyjnych ;p. Chyba, że czytamy blogi deweloperów, którym wymsknęło się to i owo:

Nie przyznają się, że coś wzięli - źle, przyznają - jeszcze gorzej. Wygląda na to, że nic cie nie zadowoli.

>>"Jak się okazało kilka miesięcy później, pomysł Canonical nie wypalił, "

Z tego co opublikowało Canonical to Mir trafił do Ubuntu 13.10, nie trafił tylko do wersji desktop. Trochę więc mijasz się z prawdą.

>>"Jednak najciekawsze jest to, że biblioteka była stworzona w dużej mierze z myślą o Wayland"

Zapomniałeś jednak dodać, że wyleciała ona swego czasu z projektu. Autorzy Waylanda przypomnieli sobie o niej dopiero po informacjach Canonical, ze też zamierzają jej użyć. Nie było to żadną tajemnicą od początku powstania Mira więc nie dramatyzuj.

>>"Ten sam chwyt co z XWayland, bierzemy kod a potem reklamujemy jako własne rozwiązanie."

Gdzie to jest napisane? Czy licencja tego kodu została zmieniona?

>>"wszakże mogli zgarnąć całą kasę."

Cóż nie każdy podąża drogą twojego rozumowania :P

>>"Okazuje się, że za system wejścia w Mirze odpowiada Android, a raczej pewna konkretna część jego kodu"

Nie rozumiem tego fragmentu. Czy to źle, że Ubuntu Touch jest złe, czy kod Androida? W którym miejscu licencji Androida napisane jest że nie można tak zrobić? I kiedy systemy z Waylandem będzie można instalować na urządzeniach działających pod kontrolą Androida? Podejrzewam, że wtedy, gdy już "we will freely modify it to suite our needs". Nie wiem w każdym razie czemu czepiasz się, że deweloperzy uczciwie przyznali się do możliwości kodu na obecnym etapie prac.

>>"Co mnie ostatnio zaskoczyło, to fakt, że niewinny wpis o Waylandzie może wywołać takie kontrowersje."

Jak cię znam to specjalnie w tym celu napisałeś ten wpis :P

>>" Zmieniło się za to podejście społeczności Ubuntu, która z uporem maniaka broni firmy z C w nazwie."

Popieram to co napisał @gowain. Nie wiem czemu fani tego systemu nie mieliby nie bronić Canonical, który robi to czego są fanami.

>>"spolaryzować"

Nadal próbuję w jakiś sposób scalić znaczenie tego słowa z kontekstem zdania. Dlaczego "uwydatnienie różnic" jest według ciebie złe?

>>"Ja mówię "współpraca i synergia"

Dopóki "współpraca i synergia" są tylko hasłem to nic z tego nie wynika i dopóki "konkurencja" i "wyścig" są tylko hasłami to ... także z tego nic nie wynika, przynajmniej dla szanownych czytelników.

qnebra   7 #13 17.10.2013 16:17

Tu lepiej nie dyskutować, bo pewnych osób na tym forum nie przekonasz do swoich racji. Gorzej, że gdyby ktoś kto lubi Ubuntu znalazł się nagle w towarzystwie kilku najbardziej hejtujących tu osób, to chyba by stracił rękę za bluźnierstwa. Obcięliby maczetą rączkę, sformatowali dysk i zainstalowali Kubuntu.

Quest-88   16 #14 17.10.2013 16:24

@qnebra

Informacja nieprawdziwa. Rozmawiałem z lucasem twarzą w twarz i wszystkie kończyny zachowałem. ;-)

Proponuję nie demonizować drugiej strony i pisać "co by było gdyby". Jeśli uważasz, że lepiej nie dyskutować, to po prostu nie bierz w tym udziału.

poseidon   2 #15 17.10.2013 16:28

Nie chcę pisać za innych, ale ja nie krytykuje Ubuntu za to że nazywa się Ubuntu.
Ja tylko wyrażam swoje niezadowolenie z takiej polityki i takiego postepowania.
Mi się to nie podoba i nie po to używam Linuksa, żeby w nim mieć do czynienia z polityką znaną z MS czy Apple.

Jak komuś to pasuje to niech używa. Tylko niech mnie nie przekonuje, że Canonical robi to dla mojego dobra. Ja od takich korporacyjnych zagrywek wolę trzymac się z daleka.

tux99   3 #16 17.10.2013 16:29

@grewest
"ubuntu nic nie powstrzyma w popularności . Na wszystkich forach polecają tę dystrybucje bo jest popularna"

Doprawdy?
Pierwsza podpowiedź google do słowa linux? -linux mint
nie powiem że uważam distrowatch za wiarygodne, ale może też zerknij, bo gdy mint jest już prawie 2x popularniejszy od ubu to coś się dzieje...

qnebra   7 #17 17.10.2013 16:31

Aha. To dobrze, bo już myślałem, że jest źle. Jeżeli dyskusja nie zagraża życiu i zdrowiu, to spokojnie mogę rozmawiać :D

qnebra   7 #18 17.10.2013 16:34

@tux99: A Mint opiera się na Ubuntu. Twórcy czekają na to co tam Canonical wypuści, dodają swoje środowiska graficzne, style i zestaw ikon. Następnie wypuszczają w świat.

tux99   3 #19 17.10.2013 16:42

@qnebra
Ale mint słucha użytkowników i robi wszystko dla ich dobra. Jeszcze nikt mi nie powiedział że jakikolwiek mint jest brzydki,nieużyteczny czy też wolny. O ubuntu można się nasłuchać... A mint nie ucudacznia, żeby ucudaczniać, unity to zuo ze zła, a twórcy minta forkują na lepsze.

mikolaj_s   15 #20 17.10.2013 16:55

"Ubuntu znane jest z tego, że niewiele wnosi do Linuksa, ale za to bierze całymi garściami."

To zdanie jest co najmniej manipulacją i pasowałoby bardziej do Google. Fakt, że swoim działaniem Ubuntu mało wnosi do głównego nurtu dystrybucji nie czerpiących bezpośrednio z Ubuntu i idzie swoją drogą, ale to samo robi przecież RedHat. Za kilka pomysłów takich jak Bazaar, sposób powstawania Mira, sforkownie CouchDB najchętniej wychłostałbym Marka :) Jednak Canonical czerpiąc z Open Source nie zbija na tym kokosów. Daje za to co może i jest jej po drodze. Problem w tym, że inni chcieliby, aby Ubuntu rozwijało się według wizji RedHata i innych firm, gdy Canonical ma swoją wizję i pomysły. Bez Ubuntu Linuks pozostanie dalej niszowym system dla geeków, z Ubuntu jest przynajmniej jakaś szansa na zmianę tego stanu rzeczy.

@poseidon: "bo dalej brniesz w jakies nieistotne rzeczy."
Dla Ciebie nie istotne a dla innych tak. Póki mamy otwarte źródła każdy ma prawo robić forki i robić je tak jak uważa za słuszne. To użytkownicy końcowi zdecydują co jest lepsze.

@Duredein: Bardzo ładnie wyjaśniłeś tę sytuację i zgadzam się z Tobą w tym względzie. W dalszym ciągu nie widzę powodów, aby oddawać Canonical próbując oczerniać go i ośmieszać na portalach. Jeśli w tym artykule zobaczyłem już sporo konkretu i znacznie mniej czystej złośliwości to z poprzedniego zapamiętałem tylko jadowity ton.

"'A Ty w kółko o jakimś udostepnianiu, które i tak jest fikcją."

Mam Ci podać linki do źródeł? Fakt, że w każdej chwili Canonical może zmienić licencje, ale w tej chwili możesz sobie zrobić forka jak chcesz. Ja bym tylko nigdy nie napisał linijki kodu dla Canonical bez zapłaty ze względu na ich CLA.

@Areh: "Żeby doprecyzować - chodziło mi o pijawkę w sensie pasożyta. Nic więcej."

Nie chcesz, aby forkowano Twój projekt, nie wydawaj go na otwartej licencji. Trzymaj źródła zamknięte, bo zawsze możesz trafić na kogoś kto nie zrozumie Twojej wizji i będzie chciał to robić po swojemu i co zabronisz mu bo według Ciebie to niemoralne?

xm2   3 #21 17.10.2013 17:01

Niezmiernie trudno jest mi się nie zgodzić z GregKoval. Dla mnie też to w dużej mierze polowanie na czarownice. Co robi Red Hat, Novell, Intel, Oracle, Gnome, KDE, Canonical, czy też Linus T. - ich sprawa. Wszędzie tam, gdzie pojawiają się duże pieniądze, w niezależnie jakiej formie - będą przepychanki. Ale co da pisanie jadem podszyte? Nic poza kolejną bezowocną dyskusją, flamem i FUD'em. Tym bardziej nie powstrzyma ani dzisiejszej premiery Ubuntu 13.10, ani aktualizacji Windows 8.1, ani nawet ludzi wymieniających wodomierze.

@tux99
Zdaje się, że jest to już spersonalizowany wynik zapytania ;)

mikolaj_s   15 #22 17.10.2013 17:07

@tux99:
"Jeszcze nikt mi nie powiedział że jakikolwiek mint jest brzydki,nieużyteczny czy też wolny."

Bo normalni użytkownicy jak im się dystrybucja nie podoba to ją zostawiają i biorą inną a nie psioczą na nią na forum. Używałem krótko Minta i już nie używam, resztę sobie dopowiedz ;)

"O ubuntu można się nasłuchać... A mint nie ucudacznia, żeby ucudaczniać, unity to zuo ze zła, a twórcy minta forkują na lepsze."

Chwała twórcom Minta, że mają tylu użytkowników (choć na prawdę brak danych, żeby powiedzieć ile ich jest). Mógłbym wzorem co po niektórych powiedzieć, że Mint bierze od Ubuntu nie dając nic w zamian, ale jak rozumiem jaka byłaby to głupota. Są natomiast ludzie, którzy o dziwo lubią Unity i pasuje im, a nawet uważają, że jest to najbardziej dla nich ergonomiczne środowisko. I dlaczego miałoby to być zło?

Druedain   14 #23 17.10.2013 17:10

@gowain
Ciekawe, ciekawe. Rozumiem, że popularność Androida i nieporównywalna z nią popularność WP, też wynika z tego, że dobry produkt broni się sam? ;)

Obaj wiemy, że świat nie jest idealny. Działania Canonical nie pozostają bez wpływu dla reszty ekosystemu.

poseidon   2 #24 17.10.2013 17:28

@mikolaj_s:
Oczywiście, że te udostepnianie społeczności to fikcja.
Po pierwsze: CLA. Po drugie: "niekompatybilność" z resztą projektów.
Zainstaluj sobie Unity, Mira czy tez Xmira w innej dystrybucji i wtedy sie tu pochwal jakie to wspaniałe udostepnianie.

  #25 17.10.2013 17:28

@Druedain - tak, na czasy, w których Android zajął praktycznie cały rynek był/jest dobry. WP zdobywa udziały w rynku, czyż nie? Czyżby Android już na starcie, w chwili wypuszczenia miał 70-80% udziałów? Nie, to proces naturalny. Zobaczymy za 2-3 lata jak będzie. Na ten dzień Android to produkt dobry - nie bardzo dobry, ale dobry. Przecież tego nie neguję. Mimo, że dobry, to mi jednak odpowiada filozofia WP.

GregKoval   8 #26 17.10.2013 17:29

@Druedain

A czy działania ekosystem, nie mają wpływu na działania Canonical? Tym bardziej, ze ten daje ekosystemowi niesamowitą broń w postaci odsłonięcia swoich źródeł. W jaki więc sposób C. może ekosystem zniszczyć?

  #27 17.10.2013 17:30

@poseidon "Zainstaluj sobie Unity, Mira czy tez Xmira w innej dystrybucji i wtedy sie tu pochwal jakie to wspaniałe udostepnianie." - potrzebujesz korzystać na innej dystrybucji, to sobie dostosuj projekt - masz udostępnione źródła. Canonical ma to robić za innych? W jakim celu? Śmieszne rzeczy zaczynasz pisać...

poseidon   2 #28 17.10.2013 17:39

@gowain:
Śmieszna to jest Twoja ignorancja.

Dlaczego specjalengo ”dostosowania" wymagają tylko projekty Canonicala?
I żeby było śmiesznej, nie jest to żadne "dostosywanie jednego pakietu", a połowy systemu, co przez swoją niekompatybilność często skutkuje rozwaleniem sie całego systemu.

Jakos nigdy nie ma takich problemów z KDE, XFCE, Gnome, Cinnamonem itp.

mikolaj_s   15 #29 17.10.2013 17:45

@poseidon: "Zainstaluj sobie Unity, Mira czy tez Xmira w innej dystrybucji i wtedy sie tu pochwal jakie to wspaniałe udostepnianie."

To już raczej problem braku wsparcia tych dystrybucji dla Unity. Jak któraś będzie chciała to będzie mogła wdrożyć. Dlaczego Gnome można zainstalować na innych dystrybucjach? Bo ktoś z opiekunów dystrybucji przygotował paczki. To jakbyć miał pretensję to Torvaldsa, że nie można uruchomić na Linuksie aplikacji na Windows.

poseidon   2 #31 17.10.2013 17:52

@mikolaj_s:
Bzdury wypisujesz.

Unity (tak samo jak inne projekty od C.) wymaga niestandardowych wersji, specjalnie połatanych bibliotek, których nie da się tak po prostu podmienić bez uszczerbku dla stabilnosci i kompatybilności z resztą systemu.
A na to nikt sobie nie pozwoli.

  #32 17.10.2013 17:54

Pierwsza przewagą- Mir używa ustanawiającego protokołu binarnego wymyślonego przez Google.
Druga przewaga- Kod Mira jest pokryty testami jednostkowymi, dlatego bez stresu można go ulepszać nie martwiąc się o utratę kompatybilności.

poseidon   2 #33 17.10.2013 17:55

@mikolaj_s:
Łał. Urzekła mnie ta historia.
"The work thus far is not a complete, polished port. It may fail, it may work. If you encounter problems just restart your computer and enter your normal ‘GNOME’ session at the log-in screen or troubleshoot the errors using a Terminal."
Porównaj to z instalacją KDE, Gnome, Xfce w róznych dystrybucjach.

freedom   8 #34 17.10.2013 19:36

Ale co z tego, że Unity nie da się (a przynajmniej jest to trudne) zmusić do działania na innej dystrybucji? Kogo to w ogóle obchodzi i dlaczego tak bardzo boli? Twardy elektorat nie może zdzierżyć, że ktoś śmie zarabiać na Linuksie, przy okazji go popularyzując?

  #35 17.10.2013 20:01

Ubuntu powoli stanie się tym dla Linuksa czym jest OSX dla BSD. Niech idą w tym kierunku. Krzyżyk na drogę. Wolałbym poczytać na Twoim blogu o KDE (i względnie o innych menadżerach okien, osobiście mam nadzieję, że menadżery takie jak np. JWM i Fluxbox też pojawia się na Waylandzie w wersji natywnej) a nie o projektach związanych z C. (Ubuntu używałem zanim wymyślili swoje Unity).

Loombago   9 #36 17.10.2013 20:44

Mam ubaw po pachy. Twój wpis wygląda mnie więcej tak:

Tytuł: Ile wkładu własnego jest w programie Mplayer?

Treść: Według moich ustaleń Mplayer korzysta z gotowego frameworka GStreamer, a autorzy dopisali jedynie GUI. A żeby tego było mało na listach malingowych znalazłem, że nie jest kompatybilny z VLC. Sukinsyny jak mogli.

Daj trzeci wpis albo jakiś cykl raz w tygodniu. Wieści z frontu Ubuntu kontra Open Source.

Druedain   14 #37 17.10.2013 20:58

@GregKoval
Odniosłem się do problemu wpływu działań Canonical na biznes konkretnych podmiotów, bo jest go dość łatwo określić i wskazać. Rozumiem, że Ciebie interesuje to, w jaki sposób społeczność wpływa na powodzenie modelu biznesowego Canonical. A ja bym rozszerzył to pytanie: w jaki sposób społeczność wpływa na biznes Canonical, Intela, Samsunga, Jolli i RH? Idźmy dalej: dowolnego przedsięwzięcia biznesowego? To jest właściwie pytanie retoryczne… Według mnie istotne jest to w jaki sposób 4 wymienione przeze mnie firmy mają wpływa na Canonical, a mają na pewno. Z jednej strony jest spory wkład w rozwój różnych otwartych projektów, z których Canonical korzysta, z drugiej decyzje takie jak np. wycofanie przez Intela łatek dla Mira. Biorąc pod uwagę to, jaki jest wkład wymienionego Intela w projekty otwarte (np. sterownik ze wsparciem EGL, który w Canonical na pewno ma teraz znaczenie, czy port Androida na x86, którego komponenty są wykorzystywane w Ubuntu Touch), jest to bardzo pozytywny wpływ. A nawet jeśliby się skupiać tylko na negatywach, Intel podał racjonalne uzasadnienie dla wycofania wsparcia dla Mira, czego nie można powiedzieć o treści Wiki, która zawierała nieprawdziwe informacje o Waylandzie, ukazujące ten projekt w negatywnym świetle.

mikolaj_s   15 #38 17.10.2013 21:33

@poseidon: "Porównaj to z instalacją KDE, Gnome, Xfce w róznych dystrybucjach."
Czyli jednak da się zainstalować, fakt, że nie jest to takie proste. A innych środowisk nie ma co porównywać bo powstają nie dla jednej dystrybucji i są robione przez zewnętrznych deweloperów, a nie tak jak Unity przez pracowników Canonical. Bo czemu mieliby oni przygotowywać go dla wszystkich dystrybucji?

mikolaj_s   15 #39 17.10.2013 21:45

@Druedain: "z drugiej decyzje takie jak np. wycofanie przez Intela łatek dla Mira."
XMira, a nie Mira. Ten ostatni nie potrzebuje łatek. Mir będzie korzystać ze sterowników EGL zamkniętych bez udziału KMS, a tych Intel nie może nie wypuszczać.

"Odniosłem się do problemu wpływu działań Canonical na biznes konkretnych podmiotów, bo jest go dość łatwo określić i wskazać. "

Ale rozumiesz, że działa to w dwie strony? To jest po prostu konflikt dwóch modeli biznesowych ze świata OS. Tym niedobrym samo się zrobiło Ubuntu rozgrywając idiotycznie sprawę z Waylandem.

lucas__   13 #40 17.10.2013 21:47

@gowain

Skoro jak sam przyznajesz nie uzywasz Linuksa to czemu z takim uporem bronisz Ubuntu? Powinno być Ci chyba wszystko jedno...

@biomen
Nope wystarczyłoby gdyby sforkowali Waylanda i obiecali, że będą z nim kompatybilni na poziomie API. Juz ich spece od marketingu dorobili by jakaś zgrabną historyjkę o powodach...

@GregKoval
"Trudno szukać przewagi jeśli oba projekty mają odmienne cele"

Problem w tym, że nie, porównaj sobie ich wiki z informacjami na stronie waylanda ;) W necie znajdziesz również rozmowę deweloperów waylanda z devem mira na kanale Irc, z której jasno wynika, że wszystko co chcieli zrobić w Mirze bez problemu idzie zrobić w waylandzie.

"O to wiadomo skąd autor czerpie informacje o Mir. Pogratulować źródeł :P"

Blogi deweloperów, oficjalna wiki, lista mailingowa, linki masz w tekście, nawet cytaty dałem, pewnie przeoczyłeś ;p

"To znaczy - napisali coś z błędem i poszło w świat, napisali sprostowanie i sprostowanie nie poszło w świat. To skąd @autor wie o tym sprostowaniu."

Z wiki projektu, możesz sobie porównać pierwotną wersję z wersją teraźniejszą ( link również jest w tekście)

"Aż ciśnie się na usta hasło: "A co ty @autorze dałeś Linuksowi?"
To samo co komentujący ;p

"Nie przyznają się, że coś wzięli - źle, przyznają - jeszcze gorzej. Wygląda na to, że nic cie nie zadowoli."
Info na wiki byłoby więcej niz wystarczające...

"Z tego co opublikowało Canonical to Mir trafił do Ubuntu 13.10, nie trafił tylko do wersji desktop. Trochę więc mijasz się z prawdą."
Fragment dotyczy XMira, widzisz go gdzieś użytego domyślnie w wersji 13.10?

"Zapomniałeś jednak dodać, że wyleciała ona swego czasu z projektu. Autorzy Waylanda przypomnieli sobie o niej dopiero po informacjach Canonical, ze też zamierzają jej użyć. Nie było to żadną tajemnicą od początku powstania Mira więc nie dramatyzuj."

Biblioteke stworzył deweloper jolla, która ma być użyta w nadchodzącym sailfishos. Może pomyliło Ci się z pracami Collabory i Pekka Paalena, które zostały zawieszone? http://ppaalanen.blogspot.com/2012/09/wayland-on-android-upgrade-to-404-and.html

"Gdzie to jest napisane? Czy licencja tego kodu została zmieniona?"
Fragment o XMirze sie kłania...

"Nie rozumiem tego fragmentu. Czy to źle, że Ubuntu Touch jest złe, czy kod Androida? W którym miejscu licencji Androida napisane jest że nie można tak zrobić? I kiedy systemy z Waylandem będzie można instalować na urządzeniach działających pod kontrolą Androida? Podejrzewam, że wtedy, gdy już "we will freely modify it to suite our needs". Nie wiem w każdym razie czemu czepiasz się, że deweloperzy uczciwie przyznali się do możliwości kodu na obecnym etapie prac."

Wspomniałem o tym w celach czysto informacyjnych, aby uświadomić niektórym skąd bierze się zawrotne tempo rozwoju Mira.

"Jak cię znam to specjalnie w tym celu napisałeś ten wpis :P"
Nope, trzy czwarte wisiało w archiwum od lipca, czekało tylko na odpowiedni moment do publikacji ;p

"Nadal próbuję w jakiś sposób scalić znaczenie tego słowa z kontekstem zdania. Dlaczego "uwydatnienie różnic" jest według ciebie złe?"

http://pl.wikipedia.org/wiki/Polaryzacja_spo%C5%82eczna Nigdy nie spotkałeś się z określeniem polaryzacja nastrojów? Specjalnie dla Ciebie zmienię na "różnicowanie się postaw"

@freedom
Najwidoczniej Ciebie skoro pofatygowałeś się napisać ten komentarz

@Loombago
"Mam ubaw po pachy. Twój wpis wygląda mnie więcej tak: "
Stary, nie wiem co jarasz ale odstaw to zielsko bo masz halucynacje...

@mikolaj_s
"A innych środowisk nie ma co porównywać bo powstają nie dla jednej dystrybucji i są robione przez zewnętrznych deweloperów, a nie tak jak Unity przez pracowników Canonical. Bo czemu mieliby oni przygotowywać go dla wszystkich dystrybucji"

Nie no bez żartów, a uważasz, ze deweloperzy KDE albo GNOME przygotowują gotowe pakiety dla wszystkich dystrybucji. Nie oni tylko udostępniają źródła a pakiety przygotowują dewowie dystrybucji. Podobnie robi Canonical, udostępnia źródła na launchpadzie, tylko co z tego, skoro ich Unity potrzebuje łatek do GTK, dbusa i grom wie czego, co w praktyce wyklucza paczkowanie dla innych distr. Inne środowiska takich łatek nie wymagają, dlatego nawet taki Cinnamon jest w Fedorze ;p

freedom   8 #41 17.10.2013 22:23

Nadal nie rozumiem co wynika z faktu, że Unity nie działa (lub jego działanie jest mocno utrudnione) z innymi dystrybucjami? Chodzi o to, że nie dzielą się z innymi? A muszą?

qnebra   7 #42 17.10.2013 22:37

https://bugs.launchpad.net/ubuntu/+source/gnome-calculator/+bug/1241180

Robimy coś takiego:

1. włączamy gnome-calculator
2. wykonujemy dowolne działanie
3. naciskamy PPM na rezultat obliczeń.
4. Wskazujemy, że bug też nas dotyczy. Jeżeli wystąpi.

http://ubuntuone.com/0Q8njD1OXAEqy0ltkIXXKb

Czegoś takiego należy się spodziewać.

lucas__   13 #43 17.10.2013 22:41

@freedom
Chodzi o to, że Unity, podobnie jak i Mir wymagają tylu łatek, że praktycznie niemożliwe jest ich uruchomienie poza Ubuntu. W przypadku Unity wsio rybka, jest przecież KDE, GNOME itd. W przypadku Mira urasta to do rangi sporego problemu. Przyjmijmy, że AMD i NVIDIA, zdecydują sie wspierać tylko jeden serwer wyświetlania i bedzie nim Mir, a waylanda i inne dystrybucje oleją. Be?ziesz chciał pograć na Nvidia to będziesz musiał zainstalować Ubuntu bo tylko Mir będzie wpierany. Ponadto Unity 8 będzie ściśle zintegrowane z Mirem co wyklucza możliwość instalacji KDE GNOME czy jakiegokolwiek innego środowiska graficznego, które już są portowane na Waylanda.

  #44 18.10.2013 00:11

@lucas__ "Skoro jak sam przyznajesz nie uzywasz Linuksa to czemu z takim uporem bronisz Ubuntu? Powinno być Ci chyba wszystko jedno... " - nie zdziwię się jak będzie prawdą, że interesowałem się Linuxem dużo wcześniej niż Ty. Uwierz, nie każdy jest takim ignorantem, że nie widzi świata poza MS.

Po drugie "Przyjmijmy, że AMD i NVIDIA, zdecydują sie wspierać tylko jeden serwer wyświetlania i bedzie nim Mir, a waylanda i inne dystrybucje oleją." - trudno, żeby ktoś wygrał, ktoś musi przegrać. Sam pisałeś, że sporo dużych firm stanęło po drugiej stronie niż Ubuntu - ktoś płaczę z tamtej strony, tak jak Ty płaczesz nad Mirem?

"Chodzi o to, że Unity, podobnie jak i Mir wymagają tylu łatek, że praktycznie niemożliwe jest ich uruchomienie poza Ubuntu." - to w końcu opensource, tak? Możesz sobie wziąć i przerobić - w czym problem?

xm2   3 #45 18.10.2013 02:11

@gowain
"to w końcu opensource, tak? Możesz sobie wziąć i przerobić - w czym problem?"
No właśnie problem w tym, że dla dobra kolektywu Canonical powinien, albo tworzyć swoje projekty (a także nie swoje, ale które raczą utrzymywać w ten czy inny sposób) w taki sposób, aby twory kolektywu nie wymagały patchowania, albo dostarczać patche i przystosować je do wszystkich innych dystrybucji. Ale to nie wszystko - w imię socjalizmu powinien dawać jeszcze pełen, oczywiście darmowy (jakże by inaczej) support swoich projektów przeznaczonych dla kolektywu. Na tym poprzestać jedna Canonical nie powinien - powinien projekty swoje rozwijać (ale nie za szybko, bo postęp ludziom w głowach poprzestawia) dla dobra ogółu, zgodnie z życzeniami kolektywu. Zwłaszcza konkurencyjnego. I twierdzić powinien dodatkowo, że to dla dobra użytkowników. Tej wersji się trzymam.

Pangrys WSPÓŁPRACOWNIK  21 #46 18.10.2013 06:21

@gowain

Jesteś na straconej pozycji :) Cały czas umyka ci sens wypowiedzi Lucasa__. Zastanów się dlaczego, Cannonical jest poddany takiemu ostracyzmowi ze strony środowiska Open Source.

Pokazujemy tobie jak Cannonical pasożytuje na rozwiązaniach Open Source nie dając nic w zamian oraz przypisują sobie cudze zasługi. To piętnujemy.

mikolaj_s   15 #47 18.10.2013 07:01

@lucas__
"Przyjmijmy, że AMD i NVIDIA, zdecydują sie wspierać tylko jeden serwer wyświetlania i bedzie nim Mir, a waylanda i inne dystrybucje oleją."
Teraz to już nie ma znaczenia. Oba projekty korzystają z warstwy kompatybilności z Androida i to mają być główne sterowniki dla Mira. Wayland próbował wymusić KMS pod wpływem Intela. Canonical wiedział, że NVidia nigdy nie robiła sterowników z KMS i raczej nie zrobi, stąd pomysł Waylanda. Wayland dał się wciągnąć w wojenkę Intela. Tymczasem przedstawiasz sytuację szlachetnego Intela i Waylanda a podłego Canonical. Ten ostatni sobie nagrabił swoim zachowaniem jak słoń w porcelanie i niepotrzebnie przyjął rolę obrońcy NVidii i AMD

freedom   8 #48 18.10.2013 07:24

Nazywanie pasożytem firmy, która przez lata pakowała GRUBE pieniądze w popularyzację Linuksa dla zwykłych użytkowników, jest po prostu nieuczciwe, żeby nie powiedzieć chamskie.

blind-oln   8 #49 18.10.2013 07:35

Oni nie pakowali pieniędzy w popularyzację Linuksa, tylko swojego produktu. Słowo "Linux" nie pada na stronach Canonical ani razu. Ciężko to nazwać popularyzacją Linuksa, skoro Canonical robi co może, by użytkownik nie wiedział, że Ubuntu korzysta z jądra Linux. To jest właśnie pasożytowanie.

elzear   5 #50 18.10.2013 08:19

@blind-oln

Naprawdę? Nie lubie firmy na C, ale też nie mogę patrzeć na ignorancję i ślepe wierzenia masy.

patrz...
Google - linux site:http://www.ubuntu.com = 1,830 wyników (0,16 s)

  #51 18.10.2013 09:44

Nie jestem fanem Ubuntu ale niby dlaczego Android popularyzuję Linuksa, a Ubuntu już nie? Przecież przeciętny użytkownik nie wie co to "jądro systemu" i szczerze nawet mu to nie jest potrzebne dla szczęścia.

"Zastanów się dlaczego, Canonical jest poddany takiemu ostracyzmowi ze strony środowiska Open Source."
Prawdziwa odpowiedź - bo środowisko Open Source jest pełne hipokrytów. Niestety, sama idea jest wspaniała, ale społeczność jest pełna ludzi którzy zostawili logikę na boku, a zostali fanatykami broniącymi "do ostatniej kropli krwi" swojego podwórka. Już pół biedy jak się kłócą co lepsze - Windows/Linux, ale jak już widzę kłótnie o KDE/Gnome, czy nawet GCC/Clang to człowiek nie wie co myśleć o środowisku które niby mówi, że "każdy może napisać co chcę, ma wybór w używaniu tego co mu się podoba, może zmodyfikować pod siebie, w przeciwieństwie do korporacji pokazać własne pomysły", a jak przyjdzie co do czego to jednak nie różnią się niczym od reszty społeczeństwa które tak naprawdę nie wie co chcę.

Ah jeszcze jedno - niby Unity nie można odpalić bez problemu na innych dystrybucjach. No to ja teraz chce się dowiedzieć jak uruchomić YaST na Debianie (ostatni projekt jest nie rozwijany od lat i też wymagał sporo poprawek), a też wszystko się potrafiło sypać. Ktoś powie, że to absurdalne - oczywiście tak samo jak większość argumentów za innymi aplikacjami które nie mogą działać na innych dystrybucjach "od razu".

Zamiast zajmować się pierdołami i zazwyczaj nic nie wnoszącymi wojenkami proponowałbym zająć się rzeczywistą promocją otwartego oprogramowania - pokazując, że jest to środowisko naprawdę otwarte, chętne do pomocy, nie krytykujące tylko dlatego, że "ktoś używa coś innego niż ja" i co ważniejsze jak już ma robić hałas to pozytywny, bo teraz niestety ale więcej zachowuję się jak dzieci w piaskownicy (i tutaj posują też "kłótnie" programistów zarówno Waylanda jak i Mira).

blind-oln   8 #52 18.10.2013 10:03

Może użyłem zbyt dużego skrótu myślowego. Canonical ani raz nie wspomina, że Ubuntu to Linux. Oczywiście, samo słowo Linux pada tu i ówdzie w różnych artykułach na stronie Ubuntu np. gdy ciężko powiedzieć, że coś było omawiane na LinuxCon bez użycia słowa Linux, albo że serwer zawiera technologię która się nazywa LinuxContainer. Można też na stronie znaleźć cytaty innych osób, spoza Canonical, mówiące o Linuksie. Samo Canonical jednak nie przyznaje się na swoich stronach do tego, że Ubuntu jest Linuksiem. Ciężko więc nazwać to i samo Ubuntu promocją Linuksa ze strony Canonical. Oczywiście, samo Ubuntu jest promocją Linuksa, bo mimo że Canonical tego nie mówi, to ludzie wiedzą, że Canonical używa jądra Linux w swoim systemie. Jednak na pewno nie jest to zamierzona promocja Linuksa ze strony Canonical i tym bardziej ciężko mówić, że Canonical na promocję Linuksa wywal grube pieniądze.

Loombago   9 #53 18.10.2013 10:35

@blind-oln no proszę Cię: http://www.ubuntu.com/about/about-ubuntu/

xm2   3 #54 18.10.2013 10:51

@Loombago
No i popsułeś zabawę...

elzear   5 #55 18.10.2013 11:14

@xm2

hehehehe :):)

command-dos   18 #56 18.10.2013 11:17

Na wstępie zaznaczę, że wpisu nie czytałem, ale żeby włączyć się do tej (kolejnej) przepychanki wydaje mi się to co najmniej zbędne ;) tak przeglądam komentarze i już mnie to śmieszy, ale co tam - najciekawsze momenty:

"Przyjmijmy, że AMD i NVIDIA, zdecydują sie wspierać tylko jeden serwer wyświetlania i bedzie nim Mir, a waylanda i inne dystrybucje oleją. Be?ziesz chciał pograć na Nvidia to będziesz musiał zainstalować Ubuntu bo tylko Mir będzie wpierany" - tutaj należałoby się zastanowić, kogo to jest wina... Dziś jeśli chcesz pograć instalujesz windowsa i z tego powodu nie ma zbyt dużego larma. Dlaczego? Przecież porządne (zamknięte) sterowniki wychodzą od AMD i NVIDIA jedynie na windows. Może psy należałoby zacząć wieszać na NVIDII i AMD? Mając otwarte sterowniki nie byłoby znaczenia, czy będziemy pracować na Mirze czy Wajlandzie - prawdopodobnie nie byłoby czegoś takiego jak Mir, bo nie byłoby potrzeby...

"Pokazujemy tobie jak Cannonical pasożytuje na rozwiązaniach Open Source nie dając nic w zamian oraz przypisują sobie cudze zasługi. To piętnujemy." - nigdy nie twierdziłem, że C. zawsze postępuje dobrze. Wyznam szczerze, że też nie jestem idealny :) Ale... Canonical tworząc Mira kłania się dwa razy: raz w stronę użytkowników, chcąc dać im wysokiej wydajności sterowniki do kart grafiki znanych producentów, a raz w stronę producentów tych kart, chcąc ułatwić im wdrażanie swoich zamkniętych sterów do linuksa. Efektem takiego działania może być sprowadzenie, np. steam'a na platformę opartą o jądro linux. Chyba nie muszę dalej rozwijać, czym to "grozi" linuksiarzom: że więcej użytkowników, że szybszy rozwój jądra, że część producentów sprzętu w ogóle zacznie zauważać linuksy, itd, itd. Co wtedy powiedzą inni zatwardzialce ze środowiska Open-Source? Tak, to dzięki nam w jądrze pojawiło się X linii kodu, bo przybyło nam użytkowników, bo w końcu jest sprzęt lepiej obsługiwany, bla, bla, bla. A skąd Ci użytkownicy? Jaki jest wkład Canonical'a w popularyzację linuksa, to o tym już nikt nie pamięta (to się trudno liczy i ocenia) - i tak to Canonical zrobi(ł) niedźwiedzią przysługę całej reszcie linuksowego światka...

Od siebie dam taką propozycję: założyć firmę, zbudować system oparty na archu, debianie, gentoo (którymkolwiek) i sprawić aby zainteresowali się nim: valve, nvidia, ati, a na deser francuska policja - najlepiej, gdyby wszystko odbyło się w zgodzie ze stallmanowskim myśleniem i jeszcze na tym nie stracić. Kto podejmuje?

  #57 18.10.2013 11:22

@blind-oln sto razy powtarzana bzdura nie stanie się nagle prawdą...

@Pangrys "Pokazujemy tobie jak Cannonical pasożytuje na rozwiązaniach Open Source nie dając nic w zamian" - Czy to nie Ubuntu przed kilkoma (kilkunastoma) latami ściągnęło trochę światła na świat Linuxa? Czy to nie dzięki łatwości instalacji Ubuntu, dzięki akcji z rozdawaniem płyt z Ubuntu w olbrzymich ilościach, "słupki" popularności Linuxa poszły w górę? Już tego nie pamiętasz? I błagam Cię, skończ z gadaniem "jesteś na straconej pozycji", bo jak na razie to coś mało tych argumentów masz, a jedyne co robisz, to nadajesz etykietki rozmówcom jakoby byli fanbojami Ubuntu. Dodam, że nie odpowiedziałeś na pytanie z poprzedniego wpisu o UA. Otóż Mint też się zgłasza z UA Ubuntu. I co? Nagle Twoje etykietowanie wzięło w łeb.

tomimaki   6 #58 18.10.2013 11:28

@qnebra
Mam gnome-calculator, ale ten bug mnie nie dotyczy, być może dlatego, że mam Xfce.

  #59 18.10.2013 11:29

@Pangrys i jeszcze jedno, to co ktoś już pisał. Czy za pasożytowanie Canonical dostał by status Silver Member w Linux Foundation? Na równi z RedHatem czy NVidią? Sam sobie odpowiedz, ale pierwsza pomyśl.

lucas__   13 #60 18.10.2013 11:46

@gowain
"to w końcu opensource, tak? Możesz sobie wziąć i przerobić - w czym problem?"
Och, jako ktos kto chwali sie takim stażem w linuksie, prezentujesz bardzo naiwne podejście. Polecam poczytać http://mjg59.dreamwidth.org/25376.html, bardzo ciekawy wpis CLA i GPLv3, czyli jak w praktyce mozna uzależnić wolne oprogramowanie (MIR) od jednego dostawcy.

@xm2
Ta sama lektura dla ciebie (angielski chyba znasz?)

@mikolaj_s

Nope dla waylanda wystarczy sterownik EGL i wsparcie dla buffer_age
Mir, Wayland and SurfaceFlinger all have a requirement on an EGL driver. That being said, there is one non-standard extension to EGL that Wayland does want / require. As long as Intel, nVidia, and AMD all have an EGL stack they-- to my knowledge-- should work just fine across all three. With the small exception of: wayland wants an extra non-standard extension.
http://www.phoronix.com/scan.php?page=article&item=x_wayland_situation&n...
Libhybris dotyczy tylko i wyłącznie sterowników dla androida. Dobrym przykładem jest również Rapsberry Pi, które mimo tego iz sterownik jest zamkniety działa bez problemu z waylandem.

@command-dos
"Na wstępie zaznaczę, że wpisu nie czytałem, ale żeby włączyć się do tej (kolejnej) przepychanki wydaje mi się to co najmniej zbędne ;)"

Cóż za szczerość ;p

lucas__   13 #61 18.10.2013 11:49

@gowain
"Czy to nie Ubuntu przed kilkoma (kilkunastoma) latami ściągnęło trochę światła na świat Linuxa? Czy to nie dzięki łatwości instalacji Ubuntu, dzięki akcji z rozdawaniem płyt z Ubuntu w olbrzymich ilościach, "słupki" popularności Linuxa poszły w górę? Już tego nie pamiętasz?"
Polecam przeczytać http://www.dobreprogramy.pl/lucas__/Ubuntu-nic-nie-wnoszaca-dystrybucja-Linuksa,...
Zacznij od:
"Popularyzacja Linuksa"

  #62 18.10.2013 12:26

@lucas__ no popatrz wykresy masz od 2007, 2008 - a akcja z płytami zaczęła się gdzieś w okolicach 2004, 2005 roku. Manipulujesz faktami i dobrze sobie zdajesz z tego sprawę.

Pangrys WSPÓŁPRACOWNIK  21 #63 18.10.2013 13:01

@gowain
Mit o łatwości instalacji ubuntu możesz włożyć między bajki. Tak samo łatwo instalowało i instaluje się Mandrive, openSUSE czy wiele innych dystrybucji.
Tak naprawdę to sukces ubuntu upatrywałbym w programie Shipit gdzie każdy mógł zamówić dowolna ilość płytek z ubuntu i kubuntu. Taka płytka robiła wrażenie i to właśnie dzięki temu, skądinąd świetnemu programowi, ubuntu zawędrowało pod strzechy. Mogliśmy wysyłać (tak też rozdawałem płytki z ubuntu) oryginalne i firmowe płytki.
Na wielu zwykłych użytkownikach robiło to naprawdę dobre wrażenie.

PS
Nigdy nie twierdziłem, że każdy user ubuntu to troll i hejter. Co więcej wielu moich przyjaciół używa ubuntu/Minta na kompach czy serwerach. Nic mi do tego, co kto używa na swoim komputerze, to jego prywatna sprawa. Nie obchodzi mnie to i nigdy nie będzie to jakiś wykładnikiem dla mnie czy ktoś używa takiego czy innego softu.

Napisałem tylko że duża część hejterów ma taki UA i nic ponadto. Nic więcej nie sugeruję.

Pangrys WSPÓŁPRACOWNIK  21 #64 18.10.2013 13:03

Ja tylko piętnuję wyznawców ubuntu, którzy zalewają wszystkie fora, że Linux to tylko ubuntu sugerując że nie ma innych dystrybucji.

  #65 18.10.2013 13:11

@Pangrys to piętnuj tam, a nie tutaj - gdzie ja osobiście widzę może jednego fanboja Ubuntu, więc problem nie występuje.

Pangrys WSPÓŁPRACOWNIK  21 #66 18.10.2013 13:14

Ale trzeba jasno powiedzieć, że postępowanie Cannonical , nie jest etyczne. I na to ci wskazujemy ale jakoś nie słuchasz co do ciebie starsi mówią. Wstydź się .

Pangrys WSPÓŁPRACOWNIK  21 #67 18.10.2013 13:21

A fanbojów ubuntu szukaj pod wpisami o Windows Phone itp gdzie wróżą rychły upadek MS, Apple i że ubuntu zajmie ich miejsce. Jakikolwiek wpis o WP skutkuje wysypem o komentarzy wychwalających rozwiązania z Cannonical. Sprawdź tam UA największych hejterów :)

qnebra   7 #68 18.10.2013 13:30

"Pangrys | 18.10.2013 13:03
#64
Ja tylko piętnuję wyznawców ubuntu, którzy zalewają wszystkie fora, że Linux to tylko ubuntu sugerując że nie ma innych dystrybucji."

Dla początkującego użytkownika Linux = Ubuntu głównie dzięki skutecznemu marketingowi Canonical. Swoją drogą, czemu Mint, Arch, Gentoo, Fedora, Suse i inne dystrybucje nie promują się na taką skalę? Czemu o nich się praktycznie nie mówi w mediach, a o wydaniu nowej wersji Ubuntu trąbi spora część mediów? Jakim cudem.

  #69 18.10.2013 13:31

Ale nadal nie rozumiem co jest nieetyczne? Konkurowanie? Bo przecież o to chodzi. Nieetyczne jest branie kilku komponentów i zrobienie z nich nowego produktu? Przecież chyba w opensource o to m.in. chodzi? Idąc Waszym tokiem rozumowania nieetycznie zachował się twórca pierwsze samochodu... bo wziął koła, które przecież ktoś inny wymyślił, wziął silnik, który przecież ktoś inny wymyślił, wziął jeszcze kilka innych rzeczy, które przecież ktoś inny wymyślił, dodał trochę od siebie i jest dzisiaj nazywany twórcą samochodu. Może czas zacząć po nim jeździć, że był pijawką?

poseidon   2 #70 18.10.2013 13:45

@gowain:
Ty masz problemy z czytaniem, czy tylko bawią Cię takie przepychanki w komentarzach?

Przypisywanie sobie zasług innych i dyskredytowanie (poprzez zwykły FUD) projektów społeczności, na których się całkowicie żeruje i opiera swoje istnienie, jest dla Ciebie etyczne?

O niczym innych nie pisał lucas__
Był nawet tak wspaniałomyślny, że poparł to dowodami.

Pangrys WSPÓŁPRACOWNIK  21 #71 18.10.2013 13:46

@qnebra

Kiedyś DP dzielnie informowało o nowych wydaniach i zmianach w openSUSE.Mint, Mandriva i innych.

Kiedyś ...

elzear   5 #72 18.10.2013 13:48

@gowain

W wielu aspektach które tu przedstawiłeś zgadzam się z tobą w 100%.

Po części również rozumiem @Lucas_'a który naświetla nieładne zagrania firmy C. To co drażni mnie i wielu innych to fakt, że Canonical bierze od innych przerabia po swojemu (dodaje już do istniejących danych coś od siebie) i mówi "patrzcie co zrobiliśmy, to nasz produkt dla was".

Możesz zapytać ale nie ma w tym nic złego... Nie było by, gdyby napisali "Wzięliśmy program A, i go ulepszyliśmy!". Innymi słowy lubią przypisywać sobie całą chwałę...

W taki sposób powstaje chryja na całego...

  #73 18.10.2013 13:51

@poseidon to chyba Ty masz problem z czytaniem: "Deweloperzy Wayalanda nie pozostali obojętni na nieprawdziwe informacje przedstawione przez Canonical i pod ich naciskiem informacja na wiki została sprostowana." - wycofali się ze swoich twierdzeń. Co mieli jeszcze zrobić? Przelać 10mln $ na konto Waylanda?

"na których się całkowicie żeruje i opiera swoje istnienie" - żeruje? Hehe, przecież to opensource - na tym to polega. Czemu nie czepiacie się Minta? Przecież też żeruje... a tak, bo Canonical to ten zły...

lucas__   13 #74 18.10.2013 13:54

@gowain
"Manipulujesz faktami i dobrze sobie zdajesz z tego sprawę."

Nie, to Ty nie chcesz przyjąć do wiadomości, że nie masz racji. Akcaj z płytami zaczęła się w 2005, pierwszym wydaniem ubuntu jakie było można zamówić było 5.10. Sugerowanie, że manipuluję faktami w tym przypadku jest... idiotyczne, skoro akcja wysyłek płyt zakończyła się w 2011. Poza tym dane StatCounter dostępne sa tylko od 2008 roku. Niemniej w okresie 2008-2011 nie ma absolutnie żadnej zmiany procentowej (a wtedy Canonical nadal wysyłał płyty). Wniosek jest prosty akcja wysyłania ?lyt nie miała żadnego realnego wpływu na popularyzacje linuksa. Dodała jedynie rozgłosu Ubuntu, co i tak nijak nie przełożyło się na udział rynkowy. No chyba, ze twierdzisz iz 2005, 2006, 2007 udział linuksa w rynku był większy, niz jest obecnie. Czyzby Canonical przyczynił sie do jego spadku?

poseidon   2 #75 18.10.2013 13:57

@gowain:"no popatrz wykresy masz od 2007, 2008 - a akcja z płytami zaczęła się gdzieś w okolicach 2004, 2005 roku. Manipulujesz faktami i dobrze sobie zdajesz z tego sprawę."
Używałeś Ubuntu w 2004? 2005 i wiesz co to wtedy było? Albo dla porównania jakiegoś Linuksa wcześniej? Może jakieś SuSE lub Mandrake w 2000? Albo coś wcześniej?
W każdej dyskusji musisz wtrącić swoje 5 groszy?

lucas__   13 #76 18.10.2013 14:02

@gowain
"Czemu nie czepiacie się Minta? Przecież też żeruje... a tak, bo Canonical to ten zły..."
Wiesz czemu? Bo deweloperzy Minta mają jaja i odwagę aby nazywać rzeczy po imieniu. Nikt nie mówił o Cinnamonie jako kolejnej powłoce GNOME. Twórcy nazwali rzeczy po imieniu czyli fork jest forkiem. Nikt nie stosuje tanich chwytów marketingowych aby robić użytkownikom wodę z mózgu. Dostrzegasz różnicę? Teraz juz wiesz czemu ten wpis ma tytuł? "Ile jest Waylanda w Mirze i kto szybciej wykopie Xorga, czyli sztuczki marketingowe Ubuntu"
"Jednak najciekawsze jest to, że wraz z premierą Mira ruszyła na niespotykaną skalę machina marketingowa, która stara się za wszelką cenę usprawiedliwić jego istnienie, bowiem Mir to nic innego jak produkt czysto i wyłącznie marketingowy. Fakty są bowiem takie, że Mir na dzień dzisiejszy nie posiada absolutnie żadnej przewagi technicznej nad Waylandem, a wszelkie przedstawiane zalety "technologiczne" to bardzo sprawna pijarowska manipulacja. Wszystko zrealizowane tak, aby naiwni użytkownicy chwytali każda bajeczkę, jak przysłowiowy pelikan rybę"

Ostatnie zdanie bardzo duzo wyjasnia.

poseidon   2 #77 18.10.2013 14:04

@gowain "to chyba Ty masz problem z czytaniem: "Deweloperzy Wayalanda nie pozostali obojętni na nieprawdziwe informacje przedstawione przez Canonical i pod ich naciskiem informacja na wiki została sprostowana." - wycofali się ze swoich twierdzeń. Co mieli jeszcze zrobić? Przelać 10mln $ na konto Waylanda?"
Tak, robią swój serwer wyświetlania całkowicie oparty na Waylandzie i nie wiedzieli nic o nim. Dlatego niechcacy sie pomylili. Dlatego też robia swojego Mira bo nie wiedzieli, że Wyalnad posiada te same możliwości.

"na których się całkowicie żeruje i opiera swoje istnienie" - żeruje? Hehe, przecież to opensource - na tym to polega. Czemu nie czepiacie się Minta? Przecież też żeruje... a tak, bo Canonical to ten zły..."
Mint nie ma żadnej filozofii, w której mówi o "człowieczeństwie" i "biednych murzynach". Nie przypisuje sobie osiągnięć innych. I dzieli się swoim środowiskiem graficznym z innymi - Cinnamonem.

  #78 18.10.2013 14:11

@poseidon "W każdej dyskusji musisz wtrącić swoje 5 groszy?" - o to już cenzura się marzy? W imię opensource czy tylko własnych pobudek?

Pangrys WSPÓŁPRACOWNIK  21 #79 18.10.2013 14:17

@gowain
Nikt ciebie nie obraża i nikt nie chce cenzury. Pokazujemy ci, jaki jest stan faktyczny a ty niepotrzebnie się unosisz.
Chillout, jest już piąteczek. :P

poseidon   2 #80 18.10.2013 14:24

@gowain:"W każdej dyskusji musisz wtrącić swoje 5 groszy?" - o to już cenzura się marzy? W imię opensource czy tylko własnych pobudek?

To nie żadna cenzura.
Coraz częściej w komentarzach widać zasadę:
"Nie wiem, ale się wypowiem."

Są setki tematów, w których się nie wypowiadam bo nie mam nic sensownego do powiedzenia. To żadna ujma. Polecam to również innym.

  #81 18.10.2013 14:26

@Pangrys nie stan faktyczny, ale stan jaki chcecie, żeby był. Ja zdaję sobie sprawę z błędów Canonicala, ale wg mnie to nie jest powód do takiej krytyki (w przypadku Lucasa podszytej jakimś personalnym żalem, który bije z każdego wpisu). Krzywdy Linuxowi Ubuntu nie robi. Ja widzę więcej korzyści z tego projektu niż wad i tym się różnimy.

  #82 18.10.2013 14:27

@poseidon polecaj i zacznij od siebie, a jeszcze wcześniej od czytania ze zrozumieniem.

poseidon   2 #83 18.10.2013 14:35

@gowain:"polecaj i zacznij od siebie, a jeszcze wcześniej od czytania ze zrozumieniem."

Ja przeczytałem komentowany wpis i materiały źródłowe, które są podlinkowane.
Porównaj to ze swoimi komentarzami, pełnych ogólników bez pokrycia w faktach.

freedom   8 #84 18.10.2013 14:49

Niektórzy nie mają za grosz przyzwoitości. Zamiast wymyślać kolejne bajki i wymówki, może napiszcie wprost: nie podoba nam się, że jakaś firma ŚMIE ZARABIAĆ na Linuksie. Wszystko ma być wspólne! Jak za komuny...

Pangrys WSPÓŁPRACOWNIK  21 #85 18.10.2013 14:56

@gowain
Dostajesz na tacy fakty, źródła i dla mnie jest to stan faktyczny. Na razie nie przedstawiłeś niczego co by stwierdzało, że się mylimy.
Gdyby Cannonical postępowało fair, nie byłoby ostracyzmu. Przykład Minta jasno pokazuje że można dużo czerpać ale ze wskazaniem na źródło i co więcej, dać coś od siebie.

Pangrys WSPÓŁPRACOWNIK  21 #86 18.10.2013 14:56

@gowain
Dostajesz na tacy fakty, źródła i dla mnie jest to stan faktyczny. Na razie nie przedstawiłeś niczego co by stwierdzało, że się mylimy.
Gdyby Cannonical postępowało fair, nie byłoby ostracyzmu. Przykład Minta jasno pokazuje że można dużo czerpać ale ze wskazaniem na źródło i co więcej, dać coś od siebie.

Pangrys WSPÓŁPRACOWNIK  21 #87 18.10.2013 14:57

@freedom

Czy ktoś coś zarzuca RedHat-owi, SUSE którzy zarabiają na Linuksie ?? Zastanów się zanim palniesz kolejną głupotę.

Severus   4 #88 18.10.2013 15:03

gowain chłopie daj sobie spokój ;) ta walka w komentarzach do niczego nie prowadzi ;)
pangrys ma racje - wyloozujcie ;)

freedom   8 #89 18.10.2013 15:14

@Pangrys, ale nie na dystrybucjach dla użytkowników domowych (a we wcześniejszym komentarzu podkreśliłem, że o takie chodzi). Co to znaczy, że Canonical nie postępuje fair? Bo ktoś wcześniej podał przykład Unity, które nie działa na innych dystrybucjach. Pytam więc, a dlaczego musi działać?

freedom   8 #90 18.10.2013 15:26

Jak tylko jakaś firma ma ambicje i realny plan wyciągnięcia Linuksa pod strzechy, natychmiast zostaje zgnojona i uznana za krwiożerczą korporacje w tym pięknym i utopijnym świecie Open Source. Idea setek dystrybucji czy dziesiątek środowisk graficznych sprawdza się, ale tylko u pasjonatów. Zwykły Kowalski potrzebuje prostego i przede wszystkim spójnego systemu.

  #91 18.10.2013 16:25

Czy mógłby ktoś odpowiedzieć na pytanie postawione przez autora?
"Ile jest Waylanda w Mirze"
Przeczytałem tekst i komentarze ale nigdzie nie znalazłem odpowiedzi. Czy np. 10% kodu mir wzięte jest z waylanda, czy może 50% albo 90%, a może mir jest reimplementacją waylanda stworzoną w Cannonical, co nie jest niczym niezwykłym i godnym pogardy.

lucas__   13 #92 18.10.2013 16:35

@freedom
"Jak tylko jakaś firma ma ambicje i realny plan wyciągnięcia Linuksa pod strzechy, natychmiast zostaje zgnojona i uznana za krwiożerczą korporacje w tym pięknym i utopijnym świecie Open Source. Idea setek dystrybucji czy dziesiątek środowisk graficznych sprawdza się, ale tylko u pasjonatów. Zwykły Kowalski potrzebuje prostego i przede wszystkim spójnego systemu."

Nie dramatyzuj. Canonical miało 9 lat na wyciągniecie Linuksa "pod strzechy" i co nico. Ich idea jednego słusznego systemu jakoś się nie sprawdziła. Zwykły Kowalski ma gdzieś Ubuntu, a co bardziej prawdopodobne nawet o nim nie słyszał. Unity jest juz przepisywane 3 raz i to w ciagu ilu? 3 lat?

  #93 18.10.2013 16:40

Czy mógłby ktoś odpowiedzieć na pytanie postawione przez autora?
"Ile jest Waylanda w Mirze"
Przeczytałem tekst i komentarze ale nigdzie nie znalazłem odpowiedzi. Czy np. 10% kodu mir wzięte jest z waylanda, czy może 50% albo 90%, a może mir jest reimplementacją waylanda stworzoną w Cannonical, co nie jest niczym niezwykłym i godnym pogardy.

  #94 18.10.2013 16:45

Czy mógłby ktoś odpowiedzieć na pytanie postawione przez autora?
"Ile jest Waylanda w Mirze"
Przeczytałem tekst i komentarze ale nigdzie nie znalazłem odpowiedzi. Czy np. 10% kodu mir wzięte jest z waylanda, czy może 50% albo 90%, a może mir jest reimplementacją waylanda stworzoną w Cannonical, co nie jest niczym niezwykłym i godnym pogardy.

  #95 18.10.2013 16:45

Czy mógłby ktoś odpowiedzieć na pytanie postawione przez autora?
"Ile jest Waylanda w Mirze"
Przeczytałem tekst i komentarze ale nigdzie nie znalazłem odpowiedzi. Czy np. 10% kodu mir wzięte jest z waylanda, czy może 50% albo 90%, a może mir jest reimplementacją waylanda stworzoną w Cannonical, co nie jest niczym niezwykłym i godnym pogardy.

mikolaj_s   15 #96 18.10.2013 16:49

@freedom "Zamiast wymyślać kolejne bajki i wymówki, może napiszcie wprost: nie podoba nam się, że jakaś firma ŚMIE ZARABIAĆ na Linuksie."

Biega o to, że Ubuntu daje system znacznie taniej, przez co mniej pieniędzy jest w stanie przekazać na sposorowanie projektów. A z drugiej strony polityka RedHata skutecznie blokuje możliwość szerszej popularyzacji Linuksa.

  #97 18.10.2013 16:50

Czy mógłby ktoś odpowiedzieć na pytanie postawione przez autora?
"Ile jest Waylanda w Mirze"
Przeczytałem tekst i komentarze ale nigdzie nie znalazłem odpowiedzi. Czy np. 10% kodu mir wzięte jest z waylanda, czy może 50% albo 90%, a może mir jest reimplementacją waylanda stworzoną w Cannonical, co nie jest niczym niezwykłym i godnym pogardy.

  #98 18.10.2013 18:47

Canonical to syfna firma, która chce stworzyć z dystrybucji jaką jest Ubuntu "darmowego OS X'a".
Mniej więcej od wersji 11.04 użytkownicy tego systemu to szczury doświadczalne: niedopracowane środowisko, niestabilność, "wysypywanie się" podczas aktualizacji - porażka.

Zamiast skupić się na fundamentach, na tym czym powinien się charakteryzować porządny system operacyjny Canonical bawi się w swoje własne, beznadziejne, narzucone (bo wbrew niezadowoleniu społeczności) rozwiązania.

Szkoda, że to idzie w takim kierunku...

  #99 18.10.2013 18:59

@mikolaj_s

"Biega o to, że Ubuntu daje system znacznie taniej, przez co mniej pieniędzy jest w stanie przekazać na sposorowanie projektów. A z drugiej strony polityka RedHata skutecznie blokuje możliwość szerszej popularyzacji Linuksa."

Oprócz Ubuntu i RedHata jest mnóstwo dystrybucji wartych sprawdzenia (chociazby tylko jako Live). Używałem Linuksa jeszcze przed Ubuntu - np. tez pochodzącego od Debiana - Knoppixa (2003) i nie tylko np. już koło roku 2000 (przynajmniej ja zacząłem kupować dopiero) był wydawany CHIP SPECIAL poświęcony Linuksowi (koszt 30 PLN) z RedHatem i Slackware. Inne gazety też umieszczały Linuksa w tym czasie na płytach np. Mandrake (PCWorld Komputer, wspomniany już Knoppix także gościł na łamach tego magazynu, 20 PLN) i TurboLinux (Magazyn .NET, 15 PLN). Także jak ktoś był ciekawy Linuksa (ale nie tylko bo kupując magazyny stricte Windowsowe jak PCWorld Komputer i CHIP tez mozna było dotrzec do Linuksa) to mógł do niego dotrzeć wcześniej bez pomocy C. A zwykłego Kowalskiego (z całym szacunkiem dla niego) nic od Windowsa nie oderwie, nawet C. (może Valve będzie miało większe osiągnięcia, jeśli nie porzuci swoich zapewnień o otwartości i chęci współpracy ze społecznością to niech Kowalscy graju w super gry ku chwale Valve i Linuksa).

Pangrys WSPÓŁPRACOWNIK  21 #100 18.10.2013 20:10

@freedom
Przeczytaj ze zrozumieniem tekst, przeczytaj komentarze boś znów "zabłysnął" jak Macierewicz. Bez sensu i nie na temat.
Wszystko już zostalo napisane, wystarczy przeczytać.

  #101 19.10.2013 09:32

Dla tych wszystkich, którzy dzięki C. przestali kojarzyć Linuksa z konsolą pare cytatów (dla niedowiarków mogę udostępnić skany):

CHIP SPECIAL nr 8/2000 (Red Hat 7.0):
"Niektóre współczesne dystrybucje są tak przyjazne, że podczas ich instalowania niemal wystarczy zablokować wciśnięty klawisz [Enter] i zaparzyć sobie kawę."

Magazyn .NET z lipca 2000 r. (Turbolinux 6.0):

"Instalacja Linuksa, do niedawna owiana tajemnicą, z niemalże ascetycznym interfejsem odstraszająca większość użytkowników Windows, przyzwyczajonych do graficznych "wizardów", na dzień dzisiejszy nie powinna już naprawdę nikomu sprawiać większej trudności. Poniżej przedstawiony jest krótki proces instalacji TurboLinuxa."

PC World Komputer nr 7-8/2001 (Mandrake 8):

"Mandrake Linux 8 po polsku!" - Mandrake Linux to przyjazna dla użytkownika wersja systemu Linux. Jest skierowana głównie do początkujących. Linux Mandrake 8 zawiera najnowsze wersje oprogramowania linuksowego - m.in. jądro systemu w wersji 2.4.3, KDE 2.1.1, GNOME 1.4 (wraz z programami Nautilius i Evolution), XFree86 4.0.3 (z obsługą większości kart z akceleracją 3D). Instalacja jest prosta dla każdego, kto instalował kiedykolwiek MS Windows. Najwieksza zaleta tej dystrybucji to całkowite (poza kilkoma wyjątkami) zlokalizowanie i przystosowanie do potrzeb polskiego użytkownika (Mandrake obsługuje również 50 innych języków). Obsługa języka plskiego obejmuje nie tylko komunikaty systemowe, ale również większość programów dostepnych w systemie."

PC World Komputer nr 4/2003 (Knoppix 3.1):

"Knoppix to Linux dla każdego. Dystrybucja nie wymaga instalacji i pozwala bez ryzyka czy wysiłku wypróbować Linuksa. Knoppix (Knopper's Unix) jest nietypową dystrybucją (wersją) Linuksa, specjalnie przygotowaną do uruchomienia wyłącznie z CD-ROM-u, bez instalowania na twardym dysku. Opracował ją Klaus Knopper, który chciał swoim przyjaciołom korzystającym z MS Windows zademonstrować Linuks i programy do tego systemu. To system idealny do rozpoczęcia przygody z Linuksem, którego instalacja na twardym dysku zawsze wymaga utworzenia przynajmniej dwóch partycji, co wielu osobom uniemożliwia wypróbowanie go." - Jeśli ktoś używał Windowsów w tamtym czasie świadomie to umiał zakładać partycje za pomoca fixdiska czyli nie powinien mieć problemu z tworzeniem partycji dla Linuksa, dodatkowo poradnik w magazynie jest tak napisany, że nawet laik mógł Knoppixa zainstalować (zreszta Knoppix miał specjalny skrypt, który automatyzował cały proces).

Oczywiście to tylko kilka przykładów - Linuksy pojawiały się na łamach polskich magazynów co jakiś czas (zawsze z opisem i zachętą do instalacji - tylko jak mawiał Biblo Baggins "Przygoda zaczyna sie po przestawieniu nogi za próg" - kto nogę przestawił ten przygode z Linuksem zaczął).

Wszystkie dystrybucje, które ja kupowałem z polskimi magazynami IT były prosto opisane. Redakcje tych magazynów starały sie także żeby Linuks był "po polsku". Dodatkowo na płytach były poradniki i tutoriale. Także jeśli juz komuś bić pokłony za upowszechnianie Linuksa (przynajmniej w Polsce) to moim zdaniem należy to robić w odniesieniu do redakcji polskich magazynów IT (ostatnio na blogu DP pojawił się p. redaktor Juliusz Kornaszewski [INTEL] z PCWK dlatego z tego miejsca chciałem przy okazji podziękować za umieszanie Linuksa na CD w magazynie PCWK) a nie C. Firma C. moim zdaniem wstrzeliła sie w moment w którym Linuks już nie był taki trudny w instalacji i konsola zwykłemu zjadaczowi chleba nie była do niczego potrzebna (chyba, że chciał sie nauczyć basha, seda, awk, pythona, perla itd.). I jeszcze raz powtórze: C. wcale nie był potrzebny żeby poznać i rozpropagować Linuksa - kto chciał to sobie go poznał wczesniej sam, bez żadnej łaski.

  #102 19.10.2013 09:39

Przegrepowałem cały kod Mira i nie znalazłem tam copyrightów od Kristian Hogsberg i kilku innych deweloperów Waylanda, natomiast w Waylandzie jest ich pełno. Biorąc pod uwagę, że copyrightów nie można tak po prostu usuwać, bo można być za to ukaranym w sądzie, wnioskuję że jednak w Mir to jednak nie kod Waylanda.
Jeśli ktoś uważa, że nie mam racji to proszę o dowód: konkretny kod w konkretnym pliku Mira i Waylanda.

DjLeo MODERATOR BLOGA  18 #103 19.10.2013 14:36

Wooow, jestem pod wrażeniem. Tyle energii poszło w p..... . Jak by Was podłączyć pod solidny aku, to bym miał przez rok prąd za free. Ehh szkoda :P

A tak na poważnie, to tak na prawdę wszyscy macie rację. I to dosłownie. Oczywiście w sposób subiektywny. Sporo emocji, dużo słów, trochę krytyki. Jest fajnie. No i oczywiście pokazywanie, czyje zdanie jest "mojsze niż twojsze". Prawdę mówiąc to Was za to uwielbiam. Dużo można wynieść z takich dyskusji. No może poza, energią elektryczna. A szkoda ;)

Druedain   14 #104 19.10.2013 15:03

@gowain
Nie rozumiem Cię. Próbowałem nawiązać z Tobą dyskusję na temat, o który pytasz, ale w pewnym momencie przestajesz mi odpisywać, choć wcale nie sprawiasz wrażenie osoby przekonanej. Robisz wszystko żeby uzyskać łatkę trolla, który prowokuje osoby takie jak ja do bezcelowego produkowania się.

„Obaj wiemy, że świat nie jest idealny. Działania Canonical nie pozostają bez wpływu dla reszty ekosystemu.” – nie odpowiedziałeś na to, ale komentarze dalej piszesz, co każe mi założyć, że niejawnie się zgadzasz. Więc w czym problem? (Nie muszę chyba dodawać, że ten fragment dotyczy wyłącznie pisany przeze mnie tutaj komentarzy.)

Mógłbym Ci zaproponować eksperyment: porozwieszam w całym mieście plakaty, a na nich będą nieprawdziwe krzywdzące informacje na temat jakości wykonywanej przez Ciebie pracy. To samo poczynię na różnych branżowych forach. Tydzień później posty skasuję, a plakaty usunę. Według Ciebie dobry produkt broni się sam, więc powinieneś bez zastanowienia przystać na taki pomysł – dla Ciebie nie będzie to robiło różnicy. Ale wiesz na czym polega problem? Na tym, że ja mam świadomość konsekwencji i nie mam zamiaru pozbawiać Cię ewentualnych klientów i dlatego taka akcja to jedynie pomysł teoretyczny, który podałem, żeby spróbować Ci pokazać, w którym miejscu Canonical przekracza granicę i swoimi czynami uzasadnia słowa krytyki kierowane pod swoim adresem (dodam, nie dowolne słowa krytyki, ale celne, prawdziwe uwagi).

Druedain   14 #105 19.10.2013 15:08

@mikolaj_S
„XMira, a nie Mira.” mój błąd, ale sensu wypowiedzi to nie zmienia, więc?

„Ale rozumiesz, że działa to w dwie strony? To jest po prostu konflikt dwóch modeli biznesowych ze świata OS. Tym niedobrym samo się zrobiło Ubuntu rozgrywając idiotycznie sprawę z Waylandem.” oczywiście, że rozumiem, nawet to napisałem w komentarzu, do którego się odniosłeś. Co w związku z tym, w każdym razie?

  #106 19.10.2013 16:03

@Druedain "Mógłbym Ci zaproponować eksperyment: porozwieszam w całym mieście plakaty, a na nich będą nieprawdziwe krzywdzące informacje na temat jakości wykonywanej przez Ciebie pracy. To samo poczynię na różnych branżowych forach. Tydzień później posty skasuję, a plakaty usunę." - możesz wieszać, możesz pisać - tam moich klientów nie ma :) Strzał jak kulą w płot.

Co do reszty, czy też nieodpisywania, to piszę kilku osobą i Tobie też odpisałem, ale w słowach zaadresowanych do innych osób. Nie da się wszystkiego ogarną jak, jak to pisał Pangrys - fanboje antyUbuntu - atakują Cię z każdej strony. Środowisko Linux to nie ekosystem, to sztuczna symbioza, więc Twoje założenie od początku jest błędne. Ekosystem ma Google, ma MS, ma Apple. Linux to połączenie współpracy z konkurencją. W ekosystemie prace mają na celu osiągnięcie wspólnego celu, w Linuxie tak nie jest. To zbiór mniejszych i większych celów, dla każdej dystrybucji/firmy cel jest zazwyczaj inny.

poseidon   2 #107 19.10.2013 16:53

Niestety coraz więcej niereformowalnych trolli. Nawet C. nie wypisuje takich bredni jak jego wyznawcy.
Na szczęście "fakty bowiem to mają do siebie, że racja jest zawsze po ich stronie." jak mawiał S. Lem

"Mir only exists because of all the work Wayland devs have done around the Linux graphics stack. It uses exactly the same stack that Weston's drm backend does."

"The Mir EGL platform looks almost exactly the same as the Wayland EGL platform. Which looks almost exactly the same as the GBM EGL platform, which looks almost exactly the same as the X11 EGL platform."

"Code reuse and interfaces are awesome - we might be submitting patches to share even more code here."

Christopher Halse Rogers
http://blog.cooperteam.net/2013/03/mir-and-you.html

Druedain   14 #108 19.10.2013 19:13

@gowain
Proszę Cię, jakie ataki? Już się nasłuchałem o atakach, które we wszystkim widzi pewien koleś, nawet w upublicznieniu całemu światu danych o konferencji na Skype'ie… Włączyłeś się w dyskusje i nawet jeśli tego nie czujesz, to niejednokrotnie masz ostre odpowiedzi, mnie mniej niż takie, jakie otrzymujesz. (Nie każ mi teraz przypominać Ci jakie rzeczy potrafisz napisać).

Nie ogarniam o co Ci chodzi z tym (nie)byciem ekosystemem. Napisałem konkretny przykład sytuacji, w której pewna firma próbuje poprawić sobie notowania publikując dyskredytujące teksty na temat produktu kilku innych firm i społeczności skupionej wokół tegoż. Co ma z tym wspólnego ekosystem???

„Strzał jak kulą w płot” – odwracanie kota ogonem. Na prawdę muszę to pisać? Chyba tak. Nie chodzi o to, czy ty konkretnie w jakimś konkretnym miejscu znajdujesz klientów. Klienci z sufitu nie przychodzą, gdzieś się muszą dowiedzieć o Tobie. A jeśli w Twoim konkretnym przypadku jest inaczej i nie masz klientów, którzy dowiadują się o Tobie bez pośredników, to będę oczekiwał odrobiny dobrej woli i próby wyobrażenia sobie takiej sytuacji…

GregKoval   8 #109 19.10.2013 19:56

@lucas__
>>"Nie dramatyzuj. Canonical miało 9 lat na wyciągniecie Linuksa "pod strzechy" i co nico. Ich idea jednego słusznego systemu jakoś się nie sprawdziła."

Naprawdę?! To dlaczego większość dystrybucji zmieniło swoje plany na półroczne? To dlaczego większość dodała graficzne instalatory? To dlaczego większość zastąpiła klasyczną instalację środowiska graficznego wersją "desktop"? Mógłbym tak jeszcze sporo wymieniać ile jest zapożyczeń z DYSTRYBUCJI Ubuntu, które zostały zapożyczone przez innych i dzięki temu te distra także "trafiły pod strzechy". Nie wspomnę o tym, że prawdopodobnie dzięki temu ty możesz także teraz używać Netrunnera, to także wynikowa powstania Ubuntu.

>>"Unity jest juz przepisywane 3 raz i to w ciagu ilu? 3 lat?"

Dla ciebie to źle? Według mnie to dobrze, że istnieje kolejne środowisko, gdzie deweloperzy KDE będą mogli promować swoje aplikacje napisane w QML. Powinieneś się cieszyć, że nie będą GTK.

>>"Fakty są bowiem takie, że Mir na dzień dzisiejszy nie posiada absolutnie żadnej przewagi technicznej nad Waylandem, a wszelkie przedstawiane zalety "technologiczne" to bardzo sprawna pijarowska manipulacja."

A w artykule czytam, że Mir ma szansę szybciej trafić na urządzenia z Androidem. Więc jak to jest z tą przewagą technologiczną?

>>Zacznij od:
"Popularyzacja Linuksa"

Może tak zapytam co ty byś nazwał "popularyzacją Linuksa"? Popularyzację Netrunnera. Canonical rozpowszechnia dystrybucję Linuksa z wybranym interfejsem graficznym, widzisz inną drogę popularyzacji?

>>"[...]że wszystko co chcieli zrobić w Mirze bez problemu idzie zrobić w waylandzie."

Niedawno chcieli dodać jakieś poprawki do xorga, pozwolili im? Nie! patch w sterach Intela? Won!! I ty twierdzisz, że wszystko to by dało zrobić w Waylandzie?!

>>"Blogi deweloperów, oficjalna wiki, lista mailingowa, linki masz w tekście, nawet cytaty dałem, pewnie przeoczyłeś ;p"

Tylko dlaczego mieszasz wszystkie te źródła i oskarżasz deweloperów Mir, o wpisy na fanowskich blogach.

>>To samo co komentujący ;p "

Ja się publicznie nie chwalę, że miej niż Canonical :P

>>"Fragment dotyczy XMira, widzisz go gdzieś użytego domyślnie w wersji 13.10? "

Tak, w wersji dotykowej. Możesz porównać jego działanie z działaniem Waylanda na urządzeniach dotykowych.

>>"Wspomniałem o tym w celach czysto informacyjnych, aby uświadomić niektórym skąd bierze się zawrotne tempo rozwoju Mira. "

W wykorzystaniu przez deweloperów Mira możliwości innego otwartego kodu? To ma być zarzut?

>>"Chodzi o to, że Unity, podobnie jak i Mir wymagają tylu łatek, że praktycznie niemożliwe jest ich uruchomienie poza Ubuntu."

Przypomniały mi się wynaturzenia imć @poseidona. Jeśli KDE i GNOME działa na innych dystrybucjach to zaleta tych dystrybucji. Jeśli KDE i GNOME i Unity działają dobrze na Ubuntu to wada Ubuntu. Rozkmiń tę logikę. A potem podaj powód, ze wolne oprogramowanie zabrania stosowania łatek i modyfikacji.

>>"Przyjmijmy, że AMD i NVIDIA, zdecydują sie wspierać tylko jeden serwer wyświetlania i bedzie nim Mir, a waylanda i inne dystrybucje oleją."

Od tego powinieneś zacząć ten artykuł - kto lepiej wchodzi w tyłek dostawcom zamkniętych sterowników, a nie zasłaniasz się cały czas Wolnym Oprogramowaniem. Jaka to według ciebie wolność, jeśli zależy od zamkniętego oprogramowania? I to według ciebie ma być zarzut? I ty piszesz o wolności Waylanda?

>>"Ponadto Unity 8 będzie ściśle zintegrowane z Mirem co wyklucza możliwość instalacji KDE GNOME czy jakiegokolwiek innego środowiska graficznego, które już są portowane na Waylanda."

Dlaczego miałbym instalować KDE, wewnątrz Unity 8?? Do tej pory X-y startują przed środowiskiem graficznym (chociaż to masło maślane), to chyba i potem możliwy będzie start Waylanda z KDE, skoro będzie to oddzielna sesja w systemie. Widzisz jakiś problem z dodaniem Waylanda do zależności KDE? Niewątpliwie jest to problem w Ubuntu, ale do dyskusji, jak myślę.

@pangrys, @lucas__, @blind-oln, @poseidon, @Druedain (po części)

Wolne Oprogramowanie samymi swoimi założeniami nie dopuszcza pasożytowania na kodzie. Jedyny wyjątek to zamknięcie otwartych źródeł. Jeśli dystrybucja bierze jakieś źródła i je rozpowszechnia, to jest zysk dla źródeł, jeśli dystrybucja bierze źródła i je modyfikuje, a potem rozpowszechnia na wolnej licencji to jest to jeszcze większy zysk dla źródeł. Jeśli dystrybucja tworzy oprogramowanie, a potem je rozpowszechnia na wolnej licencji to jest to super zysk dla Open Source. Czy Canonical/Ubuntu z któregoś z tych zadań się nie wywiązuje?

Pasożytnictwo, parazytyzm – forma antagonistycznego współżycia dwóch organizmów, z których jeden czerpie korzyści ze współżycia, a drugi ponosi szkody.

Symbioza – zjawisko ścisłego współżycia przynajmniej dwóch gatunków organizmów, które przynosi korzyść każdej ze stron (mutualizm) lub jednej, a drugiej nie szkodzi (komensalizm).

  #110 19.10.2013 20:32

@Druedain "Proszę Cię, jakie ataki? Już się nasłuchałem o atakach, które we wszystkim widzi pewien koleś, nawet w upublicznieniu całemu światu danych o konferencji na Skype'ie" - napisałem, że odpowiadam w stylu Pangrysa. Więc czytaj ze zrozumieniem, bo to On zaczął używać określenia fajboje Ubuntu, do osób, które po prostu nie zgadzają się z nim.

"Nie ogarniam o co Ci chodzi z tym (nie)byciem ekosystemem." - odpowiedziałem Ci na Twoje pytanie. Pytałeś czy działania Canonical nie pozostają bez wpływu na resztę ekosystemu. Nie ma reszty ekosystemu, więc pytanie nie ma wg mnie sensu.

Próbujesz przedstawić porównanie, które wg mnie jest bezsensu, więc co? Mam napisać je za Ciebie?...

poseidon   2 #111 19.10.2013 21:13

@GregKoval:
Przepraszam Cię, ale pierdzielisz głupoty jak potłuczony.
Przeczytaj komentarz #102. To o Linuksie w okolicach 2000 roku. Do tego można dodać bardzo popularne wtedy (i niedrogie) książki z dołączanym Red Hatem.
Wiesz jak wyglądało Ubuntu na przełomie 2005/2006 na tle innych dystrybucji?
Była to bezużyteczna czerwona kupa.
Ja używałem jeszcze wcześniejszych Linuksów i to doskonale pamiętam.
Popytaj starszych który coś o początkach Ubuntu wiedzą.

A wiesz czemu Mir trafi trochę szybciej niż Wayland? Bo C. stosuje tą samą zasadę co z pakietami Debiania. Bierze gotowe pakiety nad którymi pracują deweloperzy Debiana i wydają je jako własne, gdy te nie są jeszcze w Debianie uznane za oficjalnie stabilne. Ta sama sytuacja ma miejsce w przypadku Waylanda i Mira. Dlatego tak bardzo się śpieszyli z XWaylandem tfu! z XMirem, żeby w świat poszła wieść, że byli pierwsi.

A tym to się kompromitujesz:
"Naprawdę?! To dlaczego większość dystrybucji zmieniło swoje plany na półroczne? To dlaczego większość dodała graficzne instalatory? To dlaczego większość zastąpiła klasyczną instalację środowiska graficznego wersją "desktop"?"


Reszty nie chce mi się komentować bo nie warto.

lucas__   13 #112 19.10.2013 22:40

@GregKoval
"Naprawdę?! To dlaczego większość dystrybucji zmieniło swoje plany na półroczne? To dlaczego większość dodała graficzne instalatory? To dlaczego większość zastąpiła klasyczną instalację środowiska graficznego wersją "desktop"? Mógłbym tak jeszcze sporo wymieniać ile jest zapożyczeń z DYSTRYBUCJI Ubuntu, które zostały zapożyczone przez innych i dzięki temu te distra także "trafiły pod strzechy".

@szybki_lopez chyba mamy pierwszego niedowiarka, dawaj skany ;)

"Dla ciebie to źle? Według mnie to dobrze, że istnieje kolejne środowisko, gdzie deweloperzy KDE będą mogli promować swoje aplikacje napisane w QML. Powinieneś się cieszyć, że nie będą GTK."

Użytkownicy GNOME i Compiza tez się cieszyli...

"A w artykule czytam, że Mir ma szansę szybciej trafić na urządzenia z Androidem. Więc jak to jest z tą przewagą technologiczną?"

Masz na myśli libhybris stworzone dla Waylanda, które pozwala na wykorzystanie sterowników z Androida?

"Może tak zapytam co ty byś nazwał "popularyzacją Linuksa"? Popularyzację Netrunnera. Canonical rozpowszechnia dystrybucję Linuksa z wybranym interfejsem graficznym, widzisz inną drogę popularyzacji?"

Przeczytaj podlinkowany wpis to się dowiesz.

"Tak, w wersji dotykowej. Możesz porównać jego działanie z działaniem Waylanda na urządzeniach dotykowych."

Ja z kolei nigdzie nie widzę XXXXXXXXXXXXXMira (przez X) w Ubuntu Touch. Zresztą chodziło o Ubuntu 13.10 w wersji "desktop" A filmiki z Sailfish OS faktycznie robią wrażenie.

"W wykorzystaniu przez deweloperów Mira możliwości innego otwartego kodu? To ma być zarzut?"

Nie to jest "kolejne wyjaśnienie cudownej szybkości z jaką postępują prace nad Mirem (copy-paste)."

"Jeśli KDE i GNOME działa na innych dystrybucjach to zaleta tych dystrybucji. Jeśli KDE i GNOME i Unity działają dobrze na Ubuntu to wada Ubuntu. Rozkmiń tę logikę"

Nie rozumiem masz pretensje do deweloperów GNOME I KDE, ze nie wpierają tylko jednej dystybucji, tak jak to robi Ubuntu z Unity?

"Jaka to według ciebie wolność, jeśli zależy od zamkniętego oprogramowania? I to według ciebie ma być zarzut? I ty piszesz o wolności Waylanda?"

To znaczy, że skoro używam opery (czyli zamkniętego oprogramowania) i własnościowych sterowników NVIDIA nie jestem wolny? A rozumiem czyli w imię wolności powinienem się ograniczać tylko do wolnego oprogramowania?

"Dlaczego miałbym instalować KDE, wewnątrz Unity 8?? Do tej pory X-y startują przed środowiskiem graficznym (chociaż to masło maślane), to chyba i potem możliwy będzie start Waylanda z KDE, skoro będzie to oddzielna sesja w systemie. Widzisz jakiś problem z dodaniem Waylanda do zależności KDE? Niewątpliwie jest to problem w Ubuntu, ale do dyskusji, jak myślę."

No cóż zamiast "instalować" powinienem był napisać "wyklucza możliwość używania na Mirze"

"Wolne Oprogramowanie samymi swoimi założeniami nie dopuszcza pasożytowania na kodzie..."

Polecam poczytać http://mjg59.dreamwidth.org/25376.html, bardzo ciekawy wpis o CLA i GPLv3, czyli jak w praktyce mozna uzależnić wolne oprogramowanie (MIR) od jednego dostawcy.

sgj   12 #113 19.10.2013 22:40

@GregKoval
" To dlaczego większość dodała graficzne instalatory?"

Rozumiem, że wg Ciebie to, że w 2001 roku Mandrake 8 mial graficzny instalator to zasługa wydanego 3 lata póżniej Ubuntu?

GregKoval   8 #115 19.10.2013 23:53

@poseidon, @sgj, Lucas__ (i może) @szybki_lopez

Nie wiem czy zauważyliście, ale gdyby te wszystkie zalety dystrybucji "sprzed Ubuntu" połączyć w jedną dystrybucję, to mielibyśmy ... Ubuntu? Dlaczego wcześniej żadna z tych dystrybucji o tym nie pomyślała? Niedługo będą mówić, że nawet GNOME Ubuntu zerżnęło z innych dystrybucji.

@lucas__
>>"Użytkownicy GNOME i Compiza tez się cieszyli..."

No zwłaszcza użytkownicy GNOME się cieszyli z tego, że nadal będą używali Compiza. Nie pogrążaj się. Niedługo Ubuntu będzie winne za globalne ocieplenie.

>>"Przeczytaj podlinkowany wpis to się dowiesz."

Czytałem, nic tam nie ma o wkładzie deweloperów Netrunnera w jądro Linux, o Ubuntu jednak jest.

>>"Ja z kolei nigdzie nie widzę XXXXXXXXXXXXXMira (przez X) w Ubuntu Touch. Zresztą chodziło o Ubuntu 13.10 w wersji "desktop" A filmiki z Sailfish OS faktycznie robią wrażenie."

A co w Sailfishu będzie XXXXXWayland?? Znów się pogrążasz - "problemy z XMir, muszę to także zaliczyć na konto Mira, żeby było więcej tekstu".

>>"Nie to jest "kolejne wyjaśnienie cudownej szybkości z jaką postępują prace nad Mirem (copy-paste)."

Nie modyfikują - źle, modyfikują - jeszcze gorzej. Zachowujesz się jakbyś to ty miał licencję na ten kod. Dla twojej wiadomości należy on do wszystkich, chyba że Wayland jest zamkniętym oprogramowaniem?

>>"Nie rozumiem masz pretensje do deweloperów GNOME I KDE, ze nie wpierają tylko jednej dystybucji, tak jak to robi Ubuntu z Unity?"

Od kiedy to deweloperzy jakiegokolwiek środowiska mieliby wspierać jakąkolwiek dystrybucję. Deweloperzy Unity wypuścili łatki potrzebne do działania środowiska, co mają jeszcze zrobić? Nauczyć deweloperów innych dystrybucji jak się instaluje środowiska graficzne?

>>" A rozumiem czyli w imię wolności powinienem się ograniczać tylko do wolnego oprogramowania?"

No tak ty możesz, prawda? A Canonical... Ale co wolno wojewodzie....

>>"No cóż zamiast "instalować" powinienem był napisać "wyklucza możliwość używania na Mirze" "

No faktycznie i gdzie jest teraz te słynne wsparcie deweloperów KDE i GNOME dla innych dystrybucji. Zresztą to jak będzie działało KDE na Mirze to się jeszcze okaże. Mam nadzieję, że Wayland będzie pod względem lepszy, ale kto wie?

>>"bardzo ciekawy wpis o CLA i GPLv3, czyli jak w praktyce można uzależnić wolne oprogramowanie (MIR) od jednego dostawcy."

Już o tym pisałem, nie ma problemu z utworzeniem forka Mira, który będzie działał na licencji wolnej, nawet po zmianie licencji. Tak samo było jak utworzono Libre Office z prelicencjonowanego Open Office. Jednak skoro nikt nie chce pracować nad Mirem obecnie, to chyba nic nie szkodzi, aby Canonical wykupywał za pieniądze prawa do tego kodu od programistów, którzy u nich pracują. Nikt natomiast nie zauważa, że Canonical nadal udostępnia kod na wolnej licencji, za który płaci innym, a za który nie pobiera żadnych opłat od użytkowników. Jakimś dziwnym trafem to umyka niektórym, tym bardziej, ze ten kod nadal jest dostępny do modyfikacji przez innych i nie trzeba wcale być związanym z Ubuntu.

Co do zamykania kodu w urządzeniach, które maja zablokowany dostęp do tego kodu, to ten facet głupoty pisze. Licencja wyraźnie określa jakie to mają być urządzenia i na pewno nie zalicza się do nich tabletów i smartfonów. Inwazja w kod takiego urządzania musi stwarzać zagrożenie dla życia lub bezpieczeństwa użytkowników.

GregKoval   8 #116 19.10.2013 23:57

@lucas
>>"Mir saga continues...
http://www.phoronix.com/scan.php?page=news_item&px=MTQ4OTM
http://www.phoronix.com/scan.php?page=news_item&px=MTQ5MDI"

Widać Mark widzi doskonale, jak duży jest wasz zapał w kontynuowanie tej sagi i nie przegapi takiej okazji do rozgłosu. Wiesz.... marketing, czarny pijar itp. Pisz więcej, o Ubuntu nigdy za wiele :P

sgj   12 #117 20.10.2013 00:23

@GregKoval
"Nie wiem czy zauważyliście, ale gdyby te wszystkie zalety dystrybucji "sprzed Ubuntu" połączyć w jedną dystrybucję, to mielibyśmy ... Ubuntu?"

Jedyną zaletą ubuntu w pierwszych latach jego istnienia były darmowe płytki. No chyba że niestabilność, problemy z obsługą sprzętu i sypaniem się systemu, które w innych dystrybucjach nie występowały w aż takim stopniu uważasz za zaletę. Że nie wspomnę o wersji PPC, która się potrafila na Macu zatrzymać już na etapie uruchamiania.

GregKoval   8 #118 20.10.2013 00:31

@sgj

Mam ci przypomnieć jak w tamtych czasach jechano po Debianie i używania przez niego DEB, które było konkurencją dla jedynego właściwego standardu?

poseidon   2 #119 20.10.2013 00:53

@GregKoval:
"Nie wiem czy zauważyliście, ale gdyby te wszystkie zalety dystrybucji "sprzed Ubuntu" połączyć w jedną dystrybucję, to mielibyśmy ... Ubuntu? Dlaczego wcześniej żadna z tych dystrybucji o tym nie pomyślała? Niedługo będą mówić, że nawet GNOME Ubuntu zerżnęło z innych dystrybucji."
Ubuntu nic nie połączyło. To wszystko już dawno było. Canionical miał za to 2 dodatkowe rzeczy - kasę (na marketing i darmowe płytki) i filozofię, dzięki której naiwna społeczność wypromowała Ubuntu.
Cała krytyka zęczeła się dopiero gdy M.S. zachorował na megalomanię i zaczął wprowadzać swój emejzing.

"A co w Sailfishu będzie XXXXXWayland?? Znów się pogrążasz - "problemy z XMir, muszę to także zaliczyć na konto Mira, żeby było więcej tekstu"."
Ty naprawdę nie masz pojęcia o czym mowa?
Wiesz czym jest XWayland?
To tylko dodatek do Waylanda stworzony z myślą o porzuconych małych programach. Praktycznie nikt sobie tym nie zaprząta głowy. I oczywiście jest to tylko proteza. Ale w przypadku Waylanda nie ma to żadnego znaczenia bo będzie używany sporadycznie albo wręcz wcale.
Inaczej jest z Mirem. Tu zawsze jest para - Mir + XMir. A to dlatego, że praktycznie żaden projekt społeczności (poza xbmc) nie jest kompatybilny z Mirem. I nic nie wskazuje na to, że kiedykolwiek będzie. Użytkownicy Mira sa skazani na XMira i jego wady.

GregKoval   8 #120 20.10.2013 01:35

@poseidon
>>"Ubuntu nic nie połączyło. To wszystko już dawno było."

Podaj jeden przykład dystrybucji wydawanej co pół roku, posiadającej graficzny instalator, bazującej na Debianie, wydawanej z jednym domyślnym pulpitem i na dodatek posiadającej jednocześnie wersje live i install.

>>"Cała krytyka zęczeła się dopiero gdy M.S. zachorował na megalomanię i zaczął wprowadzać swój emejzing."

Akurat megalomania M.S była już znana jeszcze w czasach, gdy był częścią społeczności Debiana i powiem szczerze, że to właśnie dla wielu ona była motywacją za tym, aby się do niego przyłączyć.

sgj   12 #121 20.10.2013 11:04

@GregKoval
"Podaj jeden przykład dystrybucji wydawanej co pół roku, posiadającej graficzny instalator, bazującej na Debianie, wydawanej z jednym domyślnym pulpitem i na dodatek posiadającej jednocześnie wersje live i install. "

Podałbym tu nazwę pewnej dystrybucji opartej na debianie tylko że potrafi wyjść jej do kilku wersji w ciągu roku i pozwala wybrać pulpit a więc nie spełnia z d***y wziętych wymań. Z takim doborem parametrów powinieneś pracować gdzieś przy ustawianiu przetargów na oprogramowanie...

Pangrys WSPÓŁPRACOWNIK  21 #122 20.10.2013 11:24

@GregKoval
Co więcej, wiele dystrybucji takich jak np. openSUSE wydłużyło częstotliwość wydawania nowych distr widząc jak nie sprawdza się cykl półroczny wprowadzony w Ubuntu.
Częstotliwość wydań nowych wersji to raczej kiepski pomysł na "innowacyjność ubuntu" :D Przypomnę tylko że na samym początku, ubuntu nie miało półrocznego cyklu tylko nie co dłuższy . Dopiero od wydania 8.10 z 2010 roku, skrócono czas do 6 miesięcy.
Graficzny instalator posiadały już dystrybucje przynajmniej z 2002 roku. Tyle mogę powiedzieć z własnego doświadczenia.

Wszystkie twoje argumenty to jak strzał kulą w płot. Czym się różnił instalator Ububntu 6.06 od SUSE 10.1 . ?? Sprawdź a potem zastanów się jaką głupotę walnąłeś.

GregKoval   8 #123 20.10.2013 11:53

@sgj
>>"Podałbym tu nazwę pewnej dystrybucji opartej na debianie tylko że potrafi wyjść jej do kilku wersji w ciągu roku i pozwala wybrać pulpit a więc nie spełnia z d***y wziętych wymań."

Niby jakich wymagań? Od początku te wymagania były kluczem do popularności Ubuntu. Nawet czasowy okres produkcji, który był krytykowany przez użytkowników, miał znaczenie dla deweloperów oprogramowania, którzy mogli prezentować użytkownikom te aplikacje wcześniej niż w Debianie. Canonical pod tym względem nie idzie na ustępstwa i dzięki temu Ubuntu jest jakie jest.

@Pangrys

Ja nie twierdzę, że poszczególne składowe dystrybucji nie były już wcześniej dostępne w innych dystrybucjach. Ja twierdzę, że Ubuntu wybrało wszystkie te, które według nich najlepiej nadają się na tzw. friendly desktop i zintegrowało w jednym cyklu wydawniczym. Widać ten pomysł przypadł do gustu. Ja w każdym razie nie widzę jakiegoś specjalnego zainteresowania deweloperów desktopowych dystrybucjami z ciągłym cyklem wydawniczym. Nie twierdzę też, że kasa Marka S. też nie była tu jakimś czynnikiem motywującym, jednak ja bym jej nie przypisywał pierwszeństwa, tym bardziej, ze to z waszej strony hipokryzja - jak ktoś daje to fajnie, jak chce zarobić to już nie cacy.

poseidon   2 #124 20.10.2013 12:07

@GregKoval:
Napisałem Ci, co było motorem napędowym Ubuntu.
Co więcej, z perspektywy czasu widać, że te założenia były przyczyną porażki C.
Był potencjał, nadzieje, wizja, wielkie plany, kasa, wsparcie społeczności. Wyszło z tego jedno wielkie g.
Gdzie jest Linux dziś? Jest w tym samym miejscu co w momencie powstania Ubuntu.
Zobacz jak wyglądał Linux w 2004, na rok przed pierwszą wersją koślawo działającego Ubuntu 5.10 (wcześniejsze z litości pomijam):
http://www.zjr.republika.pl/mandrake_101.htm
http://www.brunolinux.com/09-Distro_Specific/Mandrake_101_Official_Install.html

"Akurat megalomania M.S była już znana jeszcze w czasach, gdy był częścią społeczności Debiana i powiem szczerze, że to właśnie dla wielu ona była motywacją za tym, aby się do niego przyłączyć."
M.S. zawsze dużo gadał. Do dziś to samo robi.
W pewnym momencie zaczął odlatywać totalnie. Chyba zaczęło się to od przenoszenia przycisków na lewą stronę lub bardziej widocznie - sposób wprowadzenia Unity.
Od początku mówi jakie to U. ma być świetne. Minęło tyle lat i mówi to samo. Ma być, kiedyś. Dlatego przepisuje wszystko od nowa bo zasłaniając się placem budowy ukrywa swoja nieudolność.

poseidon   2 #125 20.10.2013 12:33

Zapomniałem jednak o wkładzie C. w Linuksa.
Canonical dał Linuksowi: konflikty, zagrywki znane z polityki Microsftu, rozłamy i chamskie odnoszenie się do innych.
Do tego ze sporej części ambitnej, zgranej społeczności linuksowej zrobił masę idiotopodobnych wyznawców swojej "zajebistości".

To chyba nawet krok wstecz.

GregKoval   8 #126 20.10.2013 12:40

@poseidon

A jakie według ciebie powinno być Ubuntu teraz, żeby zadowolić tak wymagających użytkowników jak ty? Miało nadal trzymać z GNOME 3? Nie powinno inwestować w rynek mobilny? Nie powinno wprowadzać, żadnych zmian w interfejsie? A może powinno przejść na KDE? Litości!! Naprawdę nie mazie się już czego czepić.

Mark widać potrafi zręcznie manipulować informacjami na swoim korzyść. Waszą głupotą jest przyłączenie się do tego cyrku. Niedawno DP uraczyło mnie nagrodą za udział w komentarzach na temat nowego MS Offica. Problem w tym, że byłem wtedy jednym z najbardziej krytykujących ten temat. Widzisz dla MS po prostu byłem dostarczycielem szumu wokół nowej wersji pakiety, cokolwiek bym nie powiedział o MS to byłoby na jego korzyść. Tak samo jest z tymi "bajkami" Marka S. Sami przyłączacie się do jego marketingu. Co zrobiłeś, żeby reklamować swoją ulubioną dystrybucję na DP? Nic! Co zrobiłeś żeby o Ubuntu było głośno? Patrz powyżej. Wiec teraz nie dziw, ze Ubuntu jest głośniej niż o innych, a przynajmniej nie zganiaj tego na kasę Marka, czy wysyłkę płyt.

GregKoval   8 #128 20.10.2013 13:25

@Pangrys

Co ty chcesz mi udowodnić tymi fragmentami? Jakoś nie potrafię ich umieścić w wymianie zdań z Tobą.

Pangrys WSPÓŁPRACOWNIK  21 #129 20.10.2013 13:27

@GregKoval

Odpowiadam na pytanie :P

"Co zrobiłeś, żeby reklamować swoją ulubioną dystrybucję na DP?"

  #130 20.10.2013 13:28

@GregKoval Pangrys chciał chyba zareklamować swojego bloga i openSUSE... nic, że pisałeś do poseidona...

  #131 20.10.2013 13:30

No chyba, że poseidon to Jego drugie konto i zapomniał się przelogować :P :P :P

GregKoval   8 #132 20.10.2013 13:37

@Pangrys

Mam twojego bloga w RRSach (tego oficjalnego) więc znam te wpisy. problem w tym, że obecnie mamy już wydanie 12.3, a za progiem nawet 13.1. Gdzie są informacje o tych wydaniach, gdzie są informacje o zmianach w Milestone? Jak widzisz lucas__ lepiej pilnuje dat premiery swoich ulubionych dystrybucji.

poseidon   2 #133 20.10.2013 13:42

@GregKoval:
Zarzuty pod adresem C. są w tym wpisie. Są bardziej sprecyzowane w komentarzach.
O co więc pytasz?
Taki bezproduktywny szum w komentarzach to marna rozrywka.

Ale podam Ci kilka błędów jakie popełnił M. S. Pomijam teraz całą jego bufonadę bo to już było opisywane.
Kurczowe trzymanie się tylko i wyłącznie GNOME, przez co był całkowicie uzależniony od pomysłów jego deweloperów.
Jak się to skończyło chyba każdy zobaczył.

Kolejny to oparcie swojego nowego "środowiska graficznego" na zabugowanym i niewydajnym Compizie, którego autor publicznie przepraszał za "jakość" swojego dzieła. I co się okazało teraz?
Że wszyscy mieli rację wywalając Compiza. A C. po kilku latach prac musi zaczynać od nowa.
To samo jest z Mirem, jego istnienie nie ma żadnych podstaw technicznych. Potrzebne było CLA i całkowita kontrola. Po to powstał. Niestety często w tle będzie i tak musiał działać XMir.

Kolejny problem to zantagonizowanie społeczności i innych deweloperów. Nie trzeba być prorokiem, żeby wiedzieć, że to będzie miało dla C. złe skutki. Przykład: Intel, deweloperzy KDE.

A co najważniejsze, problemem Linuksa nie jest rozmieszczenie ikonek czy paneli, a obsługa sprzętu.
Widać to po statystykach. Fajerwerki nic nie dadzą, dopóki system słabo działa na sporej ilości sprzętu.
Ile kasy wydał C. na marketing i wymyślanie koła na nowo? A ile wydał Red Hat na obsługę grafik hybrydowych w jądrze, a to był jeden z największych problemów? Zdecydowanie mniej.
http://git.kernel.org/cgit/linux/kernel/git/torvalds/linux.git/commit/?id=4271a4...
Ile kasy poszło i idzie na Mira? To wszystko jest wyrzucana kasa w błoto. Widać po pozycji Ubuntu w statystykach. Co z zarządzaniem energią? Stabilnością? Dopracowaniem? Aktualizacjami?
Mnie nie interesuje co robi ze swoją kasą Marek. Ja tylko zwracam uwagę, że to są cały czas zmarnowane nadzieje. To się ciągnie od blisko 9 lat. Cały czas jest w kólko ten sam tekst. Będzie zajebiście. Ale za jakis czas.

"Co zrobiłeś, żeby reklamować swoją ulubioną dystrybucję na DP?"
Ale po co mam reklamować? Dlaczego mam komuś narzucać swoje preferencje? Dopóki dystrybucje nie obrzucają się nawzajem błotem i są ze sobą kompatybilne na poziomie api to mnie to nie interesuje czego kto używa. Sam używam kilku (zależnie od zastosowań) i nie widzę potrzeby żeby kogoś namawiać do "tej jednej".

GregKoval   8 #134 20.10.2013 14:06

@poseidon
>>"Zarzuty pod adresem C. są w tym wpisie. "

A ja głupi myślałem, że to wpis o Mir/XMir.

>>"Kurczowe trzymanie się tylko i wyłącznie GNOME, przez co był całkowicie uzależniony od pomysłów jego deweloperów. "

Po pierwsze to Ubuntu nie ukrywało tego od początku swojego istnienia, więc nie wiem o co zarzut? Natomiast to:
"A ile wydał Red Hat na obsługę grafik hybrydowych w jądrze, a to był jeden z największych problemów?"
... pokazuje że podobno trzymali z najlepszymi.

>>"Że wszyscy mieli rację wywalając Compiza."

Co jak wiesz stało się już po premierze Ubuntu/Unity, do tego czasu wszyscy trzymali się Compiza i zachwycali się jego kostką na maxa. Zresztą co to za zarzut? Że Ubuntu wspiera porzucone oprogramowanie to ma być zarzut? Litości...

>>" Potrzebne było CLA i całkowita kontrola."

RedHat nie używa CLA dla swoich deweloperów?

>>"Kolejny problem to zantagonizowanie społeczności i innych deweloperów."

Przesadzasz, ja zauważyłem tylko zjednoczenie się tych deweloperów wokół Waylanda.

>>"Ile kasy poszło i idzie na Mira?" oraz "Mnie nie interesuje co robi ze swoją kasą Marek."

Pogrążasz się :p

>>"Cały czas jest w kólko ten sam tekst. Będzie zajebiście. Ale za jakis czas."

Chciałbym to usłyszeć od deweloperów innych projektów, bo tu także rzadko słychać "jest dobrze", a o "jest wspaniale" nawet nie marzę, żeby usłyszeć. Inna sprawa, to fakt, że świat nie stoi w miejscy i cały czas daje motywację do poprawiania.

>>"Dopóki dystrybucje nie obrzucają się nawzajem błotem [...]"

Chciałbym, aby ten fragment był podsumowaniem tej dyskusji z naciskiem na słowo "nawzajem". i jeszcze to:
"mnie to nie interesuje czego kto używa."

poseidon   2 #135 20.10.2013 14:37

@GregKoval:
">>"Zarzuty pod adresem C. są w tym wpisie. "
>A ja głupi myślałem, że to wpis o Mir/XMir."

To może przeczytaj jeszcze raz, a potem POMYŚL. To nie boli.

>>"Kurczowe trzymanie się tylko i wyłącznie GNOME, przez co był całkowicie uzależniony od pomysłów jego deweloperów. "

>Po pierwsze to Ubuntu nie ukrywało tego od początku swojego istnienia, więc nie wiem o co zarzut?"

O to, że patrząc na efekty, to nie do końca były dobre założenia.

">>A ile wydał Red Hat na obsługę grafik hybrydowych w jądrze, a to był jeden z największych problemów?"

>... pokazuje że podobno trzymali z najlepszymi.

Nie. To pokazuje kto wie w co inwestować. Teraz sobie sam odpowiedz, kto zarabia na Linuksie, a kto ciągle dokłada do interesu. A co najważniejsze, z inwestycji jednej z tych firm korzystają wszyscy. Z drugiej tylko ta jedna.

>>"Że wszyscy mieli rację wywalając Compiza."

>Co jak wiesz stało się już po premierze Ubuntu/Unity, do tego czasu wszyscy trzymali się Compiza i zachwycali się jego kostką na maxa. Zresztą co to za zarzut? Że Ubuntu wspiera porzucone oprogramowanie to ma być zarzut? Litości..

Czy ktoś używał Compiza jak podstawy swojego systemu? Compiz już o wiele wcześniej stracił na znaczeniu. Jeszcze przed Unity. Martwy był już od dawna. A jego funkcje przejeły inne narzędzia lub główne menedżery okien.
Naprawdę masz problemy z czytaniem ze zrozumieniem. Napisałem, że problem C. to wybór beznadziejnych narzędzi, z których potem muszą rezygnować, zaczynając wszystko od nowa.

>>"Ile kasy poszło i idzie na Mira?" oraz "Mnie nie interesuje co robi ze swoją kasą Marek."

>Pogrążasz się :p

Doprawdy? Napisałem tylko, że ilość wydawanej kasy ma mniejsze znaczenie niż sposób i cele, na które ona ma być przeznaczona.

>>"Cały czas jest w kólko ten sam tekst. Będzie zajebiście. Ale za jakis czas."

>Chciałbym to usłyszeć od deweloperów innych projektów, bo tu także rzadko słychać "jest dobrze", a o "jest wspaniale" nawet nie marzę, żeby usłyszeć. Inna sprawa, to fakt, że świat nie stoi w miejscy i cały czas daje motywację do poprawiania.

Bo nikt nie rzuca słów bez pokrycia. Tylko tyle lub aż tyle. Problem w tym, że "zajebiście" nigdy nie będzie. Ale to już temat na inną dyskusje.

>>"Dopóki dystrybucje nie obrzucają się nawzajem błotem [...]"

>Chciałbym, aby ten fragment był podsumowaniem tej dyskusji z naciskiem na słowo "nawzajem". i jeszcze to:
"mnie to nie interesuje czego kto używa."

Ja to napisałem w jednym zdaniu. I wtedy ma to sens jaki chciałem. Nie wyrywaj słów z kontekstu bo to żałosna manipulacja.

PS Jak masz ciągle odwracać kota ogonem to nie wysilaj sie na odpowiedź. Nie jestem fanem takich jałowych dyskusji.

poseidon   2 #136 20.10.2013 14:39

@GregKoval:
>>" Potrzebne było CLA i całkowita kontrola."

>RedHat nie używa CLA dla swoich deweloperów?

Nie. Takiej nie używa. Przeczytaj przytaczany wpis Matthew Garretta.

GregKoval   8 #137 20.10.2013 15:36

@poseidon
>>"Nie. Takiej nie używa. Przeczytaj przytaczany wpis Matthew Garretta."

Odniosłem się do tego wpisu wcześniej.

>>"To może przeczytaj jeszcze raz, a potem POMYŚL. To nie boli. "

Sorry, tytuł mnie zmylił. Na drugi raz niech @autor napisze jaśniej do czego pluje.

>>"O to, że patrząc na efekty, to nie do końca były dobre założenia."

Trzeba był z takimi tekstami wyjeżdżać 10 lat temu (Mądry Polak po szkodzie).

>>" A co najważniejsze, z inwestycji jednej z tych firm korzystają wszyscy. Z drugiej tylko ta jedna."

Nie widzę żadnych zastrzeżeń jeśli chodzi o dalsze korzystanie z inwestycji Canonical przez innych. W tej chwili to dystrybucja z chyba największą ilością forków, które nie ponmoszą żadnych restrykcji z korzystania z wynalazków Ubuntu. Dlaczego więc uważasz, że inni muszą. Nie chcą ich sprawa.

>>"Nie wyrywaj słów z kontekstu bo to żałosna manipulacja. "

Wyrwałem tylko fragment " i są ze sobą kompatybilne na poziomie api", który jest chyba największą głupotą jaką napisałeś. Już widzę tę kompatybilność openSUSE i Fedory, zwłaszcza na poziomie API. To, że akurat łatki tych dystrybucji są przyjmowane w upstream środowisk to całkiem inna sprawa.

Jedynym problemem Unity było to, że RH nie zaakceptował libindicator w projekcie GNOME, po tym instalacja Unity w niemal każdej dystrybucji byłaby bezproblemowa. Nie twierdzę, że byłoby to właściwe dla GNOME, jak dla mnie po prostu kod GNOME jest zbyt ubogi w kwestii dodawania nowych bibliotek, co zresztą widać po stanie dodatków do tego środowiska. KDE to niestety nie jest. Nie widzą jednak przyczyny, aby wszystkie zarzuty przypisywać Canonical tym bardziej, że korzystało ono ze standardów opendesktop.

mikolaj_s   15 #138 20.10.2013 16:09

@poseidon:
"To o Linuksie w okolicach 2000 roku. Do tego można dodać bardzo popularne wtedy (i niedrogie) książki z dołączanym Red Hatem.
Wiesz jak wyglądało Ubuntu na przełomie 2005/2006 na tle innych dystrybucji? "

To akurat jest problem Linuksa. RedHat miał jakieś 3/4 użytkowników Linuksa, a jego popularność rosła. Wtedy RedHat postanowił spieniężyć popularność i większość użytkowników odpłynęła. Pojawiła się genialna Mandriva (jeszcz pod nazwą Mandrake) i znowu gdy była u szczytu popularności postanowiła zrobic biznes. I wiemy jak się to skończyło. Po tym pojawia się Ubuntu i próbuje od początku zdobyć popularność i znowu idze słabo, głównie przez ciągłe zmiany. 10.04 wydawał mi się idealny i wtedy nastąpiły gwałtowne zmiany. Myślę, że pomysł tworzenia bezpłatnej dystrybucji bez wesji komercyjnej jest jedynym sposobem na zwiększenie popularności desktopu. Rozumiem też żale użytkowników innych dystrybucji, które tak czy inaczej w jakimś stopniu są zeleżne od dużych. Ubuntu jest świętą krową wsród sporej części użytkowników ze względu na nadzieje na popularyzację linuksa..Inni jak widać wielbią RedHat i intela, które to firmy dużo zrobiły dla rozwoju Linuksa, ale nie mają przecież monopolu. Ich metody nie sprawdziły sie na polu zwiększenia udziałów Linuksa na desktopie, teraz za to walczą każdym kto próbuje zrobić cos po swojemu.
Wiele, moze nawet większość argumentów wyciąganych przez przeciwników Ubuntu jest IMHO prawdiwe, albo bliskie prawdy. Jednak raz, że towarzyszą temu wypowiedzi pełne negatywnych emcji, przez co argumenty te znacznie się dyskredytują, a xwa, że jest to argumenacji czysto negatywn wywołująca wrażenie, że Ubuntu nie ma pozytywów. Takie anfanbojstwo nikogo nie przekona, przypomina antyfanbojów Microsoftu, którzy posuwają się do kłamst w imię idei, a których nikt nie traktuje poważnie.

Druedain   14 #139 20.10.2013 17:44

@gowain
Skupiasz się na semantycznych różnicach, choć dla sensu mojej wypowiedzi ew. popełnione błędy niczego nie zmieniają i dalej jest dokładnie taki sam problem wpływania kłamliwym komunikatem na czyjś biznes.

Szkoda, że nie czujesz tego, że takie prowadzenie rozmowy rozmywa sedno sprawy i każe się skupiać na rzeczach bez znaczenia. Nie ekosystem? Niech będzie, to nie jest ekosystem. Cokolwiek by nie było, działania Canonical mają wpływ na funkcjonowanie projektów wymienionych firm. Niech to będzie nawet znikomy wpływ, ale nie jest on zerowy, a przecież o to właśnie pytałeś.

Takie rozmawianie każe mi sądzisz, że jest jednak tak jak napisał pangrys, czyli że jesteś beznadziejnym przypadkiem. Szkoda.

  #140 20.10.2013 18:23

@gowain " jesteś beznadziejnym przypadkiem" - thx, ale ja się nie zamierzam obrażać jak mała dziewczynka. Zadajesz błędne pytania, a potem masz do mnie pretensje - nice! Działania Canonical działają na środowisko Linux i pozytywnie i negatywnie, co już napisałem w odniesieniu do przykładu Areha z pijawką. Niestety większość z Was, wojujących o "wolne oprogramowanie" widzi i trzyma się tylko tych negatywnych działań, nie wiem czy to może wiek, co niektórych, ale ja pamiętam gdzie był i jaki był linux przed Ubuntu i jaki był później.

poseidon   2 #141 20.10.2013 20:16

@GregKoval
>>"Nie. Takiej nie używa. Przeczytaj przytaczany wpis Matthew Garretta."

>Odniosłem się do tego wpisu wcześniej.

Nikt, kto ma chociaż odrobinę oleju w głowie, nie zgodzi się na warunki CLA. Zauważają to nawet zwolennicy Canonicala. Nie ma tu nawet czego komentować.
Tu masz krótkie porównanie:
http://osworld.pl/canonical-individual-cla-czyli-licencja-na-projekty-pod-patron.../

>>"To może przeczytaj jeszcze raz, a potem POMYŚL. To nie boli. "

>Sorry, tytuł mnie zmylił. Na drugi raz niech @autor napisze jaśniej do czego pluje.

Na drugi raz niech @komentujący przeczyta wpis. Nie tylko tytuł.
A dopiero potem bierze się za pisanie grafomańskich komentarzy.

>W tej chwili to dystrybucja z chyba największą ilością forków, które nie ponmoszą żadnych restrykcji z korzystania z wynalazków Ubuntu.
Pierdylion jednoosobowych remiksów Ubuntu ze zmienianą tapetą to rzeczywiście powód do dumy.

>>"Nie wyrywaj słów z kontekstu bo to żałosna manipulacja. "

>Wyrwałem tylko fragment " i są ze sobą kompatybilne na poziomie api", który jest chyba największą głupotą jaką napisałeś. Już widzę tę kompatybilność openSUSE i Fedory, zwłaszcza na poziomie API. To, że akurat łatki tych dystrybucji są przyjmowane w upstream środowisk to całkiem inna sprawa.

To nie głupota, a uproszczenie. Zakładałem, że inteligentna osoba to zrozumie.
Pisałem o kompatybilności na poziomie obsługi sprzętu, sterowników, protokołów komunikacyjnych czy głównych toolkitów. Tylko jedna dystrybucja wprowadza zamęt na tak niskiej warstwie systemu.

Żeby zainstalować Unity, potrzeba niestandardowych wersji Gtk2/3, Qt i kilkudziesięciu innych kluczowych bibliotek. Do tego teraz jeszcze Mesa i cały stos graficzny.

>>"O to, że patrząc na efekty, to nie do końca były dobre założenia."

>Trzeba był z takimi tekstami wyjeżdżać 10 lat temu (Mądry Polak po szkodzie).

To zdanie pokazuje, że dalsza dyskusja z Tobą nie ma żadnego sensu. Dlatego wolałbym ją zakończyć.
Takie teksty wtedy były. Tak samo jak były teksty mówiące, że Unity z Compizem to głupi pomysł.
Tak samo jak Mir z XMirem to też droga donikąd. Wojna ze środowiskiem i partnerami (by nie napisać żywicielami) także.
Ale oczywiście to tylko fanbojstwo. Z krytyką należy poczekać kolejne 10 lat. Potem napiszesz: "Mądry Polak po szkodzie"

@mikolaj_s:
Spójrz na to z innej strony. RH miał wiekszość użytkowników. I cos się stało? Przeszli na inne. Mandrake podobnie. To samo z Ubuntu. CIągle jest to sama grupa entuzjastów na poziomie błędu statystycznego. To cały czas kąpiel we własnym sosie. Nikt nigdy się nie wychyli z popularnością i nie zyskał znacząco na popularności. Zniknie Ubuntu lub Debian czy Fedora to użytkownicy przejdą na coś innego. Świat się nie zwali bo to już było przerabiane.
Odczuły to na swojej skórze Mandriva i SuSE.
A co najśmieszniejsze, Canonical przy takich nakładach i wsparciu społeczności nie potrafił wykorzystać boomu na netbooki i wpadce MS z pierwszymi wersjami Visty.

Wszelkiej maści fanboje wyróżniają się tym, że rzucają fałszywymi tezami bez pokrycia. Za mało masz faktów we wpisie i komentarzach, że rzucasz takimi epitetami?

mikolaj_s   15 #142 20.10.2013 20:57

@poseidon
"Spójrz na to z innej strony. RH miał wiekszość użytkowników. I cos się stało? Przeszli na inne. Mandrake podobnie. To samo z Ubuntu. "

Chyba mówisz o przyszłości. Bo obecnie większość ludzi decyduje się na Ubuntu. Nawet jeśli np. na ditrowatch pokazują na pierwszym miejscu Minta to raz, że bazuje on na Ubuntu, a dwa nie dokońca te statystyki są miarodajne. Ubuntu uzyskało coś więcej niż poprzednie dystrybucje, duże wdrożenia oparte na tej dystrybucji. Ubuntu wdrażają na świecie w administracji, ale również w Polsce w firmach IT.

"A co najśmieszniejsze, Canonical przy takich nakładach i wsparciu społeczności nie potrafił wykorzystać boomu na netbooki i wpadce MS z pierwszymi wersjami Visty. "

Linuksa na netbookach zdławił sam Microsoft ustalając ze strachu przed Linuksem cenę licencji tak niską, że producenci przestali się oglądać z Linuksem (o ile pamiętam to było to 80zł na polskie). Na walkę z Vistą nie było jeszcze Ubuntu gotowe, a pewnie i w tej chwili dystrybucja jest w zasadzie w rozsypce, gdzie menager i serwer wyświetlania jest pisany od nowa. Różnica jednak jest taka, że Canonical nie zmienia swojej polityki co do darmowości, ma swoją wizję. A co z niej wyjdzie to już inna historia. Podsumowując na razie jest średnio, ale i tak nieco lepiej niż było wcześniej.

"Nikt, kto ma chociaż odrobinę oleju w głowie, nie zgodzi się na warunki CLA."

Sam pisałem o tym na wymienionym portalu, ale GregKoval wyraźnie chyba zaznaczył, że ten kod pisany jest przez ludzi zatrudnionych przez Canonical. Jak by mi zapłacili, to nie miałbym problemu żeby pisać dla nich kod i podpisać CLA. ;)

"Wszelkiej maści fanboje wyróżniają się tym, że rzucają fałszywymi tezami bez pokrycia. Za mało masz faktów we wpisie i komentarzach, że rzucasz takimi epitetami?"

Nie zrozumiałeś sensu mojej wypowiedzi. Przecież wyraźnie stwierdziłem, że jest w tym co pisaliście wiele faktów (choć nie wszystko), ale pisałem o emocjonalnym sposobie ich wypowiadania co w moich oczach dyskredytuje te fakty. Jeśli ewidentnie widać, że wypowiadający zionie nienawiścią do przedmiotu wypowiedzi to trudno dyskutować na poziomie faktów.
A gdzie użyłem "epitetów"? Jak czujesz się obrażony to przepraszam, to że jest tam sporo literówek to dlatego, że pisałem to na tablecie w autobusie :)

Druedain   14 #143 20.10.2013 22:43

@gowain
Mógłbym odwrócić sytuację i samemu zacząć się czepiać, bo wyrwałeś z kontekstu coś. Nie wiem jaki jesteś, nie stwierdziłem, że jesteś beznadziejnym przypadkiem. Napisałem, że sposób w jaki prowadzisz dyskusje każe mi tak Ciebie odbierać.

„Zadajesz błędne pytania, a potem masz do mnie pretensje - nice!” bo odwracasz kota ogonem, a potem dumnie ogłaszasz, że nikt nie wskazał konkretnych przykładów negatywnych działań Canonical. Wystarczy trochę dobrej woli, by je dostrzec.

„Niestety większość z Was, wojujących o "wolne oprogramowanie" widzi i trzyma się tylko tych negatywnych działań” – w jednym zdaniu określiłeś mnie wojownikiem, wrzuciłeś do jednego worka, choć ja wcale nie utożsamiam się z wieloma uczestnikami dyskusji i stwierdziłeś, że się skupiam tylko na negatywnych działaniach, choć sam właśnie tego oczekiwałeś – wskazywania negatywnych działań. Pozostawię to bez komentarza…

„nie wiem czy to może wiek, co niektórych, ale ja pamiętam gdzie był i jaki był linux przed Ubuntu i jaki był później” – gratuluję, ale jakoś nie mam z tego powodu kompleksów, a konkret żaden z tego nie wynika, więc nie wiem czemu to miało służyć ;)

Loombago   9 #144 20.10.2013 23:17

RedHad i Canonical mają od dawna na pieńku. Wojna rozpoczęła się od momentu, kiedy Ubuntu zaczęło iść własną ścieżką - powstanie Unity i konkurencyjnego Gnome Shell. Wtedy twórcy Gnome zachowali się nie ładnie nie włączając libindicator do Gnome. Faktem jest, że PRowcy z Canonical grubo popłynęli i informacje, które opublikowali nigdy nie powinny ujrzeć światła dziennego. Wtedy nie byłoby tylu niepotrzebnych komentarzy. A po co Canonical robi Mira wiadomo od dawna - ma być jeden serwer wyświetlania na wszystkie platformy i to tyle.

Na marginesie.
Canonical nie ukrywa, że korzysta z pomocy (kodu) innych, chociażby informacje o korzystaniu z jądra Linux: http://www.ubuntu.com/about/about-ubuntu/, Debiana jako podstawy: http://www.ubuntu.com/about/about-ubuntu/ubuntu-and-debian czy informacje o wymianie doświadczeń między Ubuntu TV i XBMC i MythTV: http://www.ubuntu.com/tv/contributors.

W dzisiejszym świecie liczy się ten kto ma pomysł i siłę przebicia. Canonical idealnie odnajduje się w tych realiach i odnosi olbrzymie sukcesy. Sprzedaż maszyn z preinstalowanym Ubuntu(m.in. Dell i HP), korzystanie z Ubuntu przez taką firmę jak Google(plus masa firm i urzędów), coraz częstsza dostępna opcja instalacji Ubuntu Server w usługach hostingu, współpraca z dostawcami oprogramowania czy oparcie SteamBoxa o Ubuntu to są realne sukcesy tego systemu. Nic nie stoi na przeszkodzie aby inne systemy odnosiły podobne sukcesy pytanie tylko dlaczego ich nie odnoszą?

Loombago   9 #145 20.10.2013 23:19

Ał jaka literówka miało być: RedHat.

qnebra   7 #146 21.10.2013 00:23

@Loombago napisał:

"W dzisiejszym świecie liczy się ten kto ma pomysł i siłę przebicia. Canonical idealnie odnajduje się w tych realiach i odnosi olbrzymie sukcesy. Sprzedaż maszyn z preinstalowanym Ubuntu(m.in. Dell i HP), korzystanie z Ubuntu przez taką firmę jak Google(plus masa firm i urzędów), coraz częstsza dostępna opcja instalacji Ubuntu Server w usługach hostingu, współpraca z dostawcami oprogramowania czy oparcie SteamBoxa o Ubuntu to są realne sukcesy tego systemu. Nic nie stoi na przeszkodzie aby inne systemy odnosiły podobne sukcesy pytanie tylko dlaczego ich nie odnoszą?"

Wolą zajmować się wszystkim, tylko nie promowaniem.

lucas__   13 #147 21.10.2013 01:10

@gowain
"@GregKoval Pangrys chciał chyba zareklamować swojego bloga i openSUSE... nic, że pisałeś do poseidona..."

Krytykujesz innych, a sam robisz tak samo
http://www.dobreprogramy.pl/lucas__/Ile-jest-Waylanda-w-Mirze-i-kto-szybciej-wyk...

Zalatuje hipokryzją...


@GregKoval
"Sorry, tytuł mnie zmylił. Na drugi raz niech @autor napisze jaśniej do czego pluje."
O to jakaś nowa moda, czytamy tylko tytuł, a potem przechodzimy do komentarzy?

GregKoval   8 #148 21.10.2013 05:14

@lucas__
>>"O to jakaś nowa moda, czytamy tylko tytuł, a potem przechodzimy do komentarzy?"

Rozwala mnie interpretacja przez ciebie moich słów. Gdzie ja napisałem, że nie czytałem twojego tekstu? Napisałem, że tytuł jest nieadekwatny do "tego co autor miał na myśli". Trzeba było od razu napisać, że "Jadę po Canonical, bo to lubię".

W tekście znajduję jeden fragment dotyczący tytułu, cała reszta to "wydaje mi się, że tak jest". Gdzie w licencji Waylanda jest napisane, że nie można korzystać z jego kodu? Gdzie Canonical napisał, że będzie korzystał tylko z autorskiego kodu? W którym miejscu GPL zabrania rozpowszechniania i modyfikacji kodu innych projektów?

Gratuluję ci! Tym tekstem zraziłeś chyba już całą resztę użytkowników Windowsa, którzy planowali przynajmniej spróbować czegoś open source. Teraz widzą, dzięki tobie jakie to WOLNE oprogramowanie. Nie można kopiować, nie można używać, nie można rozpowszechniać, a jak wybierzesz inną dystrybucję od Klubu Wzajemnej Adoracji to cię wyzwiemy od fanboyów.

Jak się domyślasz to ostatni komentarz pod twoim tekstem. Mam ostatnio lepsze zajęcia.

elzear   5 #149 21.10.2013 08:44

Troszkę od tematu, waszych przepychanek. Ja bym chciał aby M. S. podjął się rozmowy z Aaronem Seigo.
Popatrzcie na:
https://plus.google.com/107555540696571114069/posts/76Nd9RSTZWp

  #150 21.10.2013 21:49

@lucas__ przeczytaj uważnie co napisałem i co Ty napisałeś. Bo próbujesz mi coś wmówić. Aż takich rzeczy się już chwytasz, żeby obronić swoje zdanie?

poseidon   2 #151 22.10.2013 08:36

@mikolaj_s:
Nie pisałem nawet o przyszłości. To tylko taka hipoteza była. Dopóki w Linuksie nie ma problemu vendor lock-in, dopóty upadek jednej (nawet kluczowej) dystrybucji nie ma tak wielkiego znaczenia jak niektórzy sądzą. Historia jest najlepszym dowodem.

Co do epitetów, czy tekst, w którym nie dominuje modna ostatnio poprawność polityczna jest oznaką nienawiści? Pewne rzeczy można nazwać po imieniu i nie ma sensu tego gmatwać nowomową.

@Loombago
"W dzisiejszym świecie liczy się ten kto ma pomysł i siłę przebicia. Canonical idealnie odnajduje się w tych realiach i odnosi olbrzymie sukcesy."
Ładnie to brzmi, ale fakty są trochę "brzydsze":
Linux ma taki sam marginalny udział w rynku jak przed powstaniem Ubuntu. Nadal na większości sprzętu działa zauważalnie gorzej od Windowsa. Na rynku serwerów ma gorszy udział od Windowsa.
Nadal jest sporadycznie dołączany przez producentów sprzętu (kiedyś np NTT). Wdrożenia kiedyś też były. Na rynku mobilnym Windows też się zaczyna rozkręcać.
Piszę o Linuksie, a Ubuntu to tylko cześć z tego, więc jeszcze gorzej.

miisoo   4 #152 22.10.2013 11:29

Chciałbym zwrócić uwagę szanownemu autorowi, że nie występuje (ani ja, ani osoby, które o to zapytałem nie znają) przysłowie o pelikanie i rybie. Jest tylko powiedzenie, a więc użycie słowa "przysłowiowy" jest błędne. To tylko mała uwaga na przyszłość. Wpis bardzo mi się podobał.

  #153 22.10.2013 12:44

Świetny artykuł !

  #154 23.10.2013 21:36

Jakby ktoś był ciekawy jak wyglądały Linuksy między 2000-2003 to może sobie poczytać i pooglądać:

http://przeklej.org/file/qskTg4/stare.linuksy.zip

Póki co osobiście kibicuje Waylandowi - bo jest na malinie i będzie we wszystkich dystrybucjach (a ja skacze po dystrybucjach jak pszczółka po kwiatkach).

  #155 27.10.2013 20:33

Trisquel (to jeden z moich kwiatków, mimo że libre to dziala fajnie, szczególnie na starszym sprzęcie) też ma zagwozdkę z Ubuntu.

Fear and Uncertainty - Trisquel 7.0:
https://trisquel.info/en/forum/fear-and-uncertainty-trisquel-70

  #156 08.11.2013 16:50
StarterX4   11 #157 01.02.2014 13:40

Nie testowałem jeszcze tego ich MIRa, będzie on ponoć w Ubuntu 14.04, to tam go przetestuje, jak mi się spodoba to go zainstaluje w Manjaro Linux.

  #158 09.08.2014 19:08

A ja dalej będę ich bronił. Sam nie korzystam z Ubuntu, tylko z Open Suse. Z tym że uważam że Ubuntu to najlepsza dystrybucja linuxa dla początkującego użytkownika.