Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

Jak Blue Systems zmienia oblicze Plasmy w KDE

Co ma ze sobą wspólnego spadkobierca mięsnej fortuny, najbardziej wpływowa firma w KDE i pewna dystrybucja Linuksa? Na te pytania mam nadzieję odpowiedzieć tym wpisem. Założycielem Blue Systems oraz fundatorem Netrunnera jest Clemens Tönnies (znany również jako starbuck). Odziedziczył 25% akcji jednego z największych przedsiębiorstw mięsnych w Europie. Swoje udziały sprzedał jednak bratu, który wraz z wujem (prezesem Schalke) kieruje rodzinną firmą. Tymczasem Clemens postanowił zająć się szeroko pajetą filantropią zakładając Blue Systems o czym również swego czasu pisałem.

Początki Blue Systems

Początków Blue Systems należy upatrywać w pewnym ogłoszeniu, dotyczącym pracy dla deweloperów KDE:

Hello,

we are looking for a (KDE) developer to help with improving some still rough or would-be-nice-to-have areas for KDE and include those solutions (or fixes) into our KDE-focused distribution.
The focus would be to make them as compatible or useful for all KDE distributions as possible.

So we are making a very small step in the route of what Canonical or Mint does for Gnome, but with the difference of emphasizing solutions for the general benefit of KDE (and not specialized or diverging stuff like Unity vs. Gnome3-Shell).

Some target areas for start would be:

- better GTK2 and GTK3 integration with improved graphical KDE/KCM-modul for GTK settings like choosing icon-sets, button/menu-look, etc., similar like Gnome-Tweak-Tool

- improve or do something similar like kgtk for gtk-programs (like gimp)

- fix bugs or improve kde-programs or modules like kmenu-editor

- fix related stuff like firefox kde-filedialog quirks (this is to patch firefox)

We offer payment on a monthly basis (half-days or fulltime possible), depending on skills and how much a programmer is asking for.

Anyone interested please post any questions or make comments here or contact me directly:

Cześć,

Szukamy developera (KDE) aby pomógł nam z zaimplementowaniem nowych i doszlifowaniem obecnych funkcjonalności w KDE oraz naszej KDE-centrycznej dystrybucji (Netrunner - dopisek autora). Celem jest także zapewnienie kompatybilności i użyteczności dla innych dystrybucji opartych na KDE.

Robimy mały krok w kierunku podobnym do tego, co Canonical i Mint robią z Gnome, z tą różnicą że kluczowe jest dla nas aby skorzystało KDE jako takie i wszystkie oparte na nim rozwiązania (nie wyspecjalizowane albo w inny sposób dzielące środowisko jak Unity vs Gnome Shell)

Cele na start to:

- lepsza integracja GTK2 i GTK3 z usprawnionym graficznym modułem ustawień GTK dla KDE/KCM - wybór zestawu ikon, wygląd przycisków menu, etc podobnie jak w Gnome-Tweak.

- usprawnienie lub opracowanie rozwiązania podobnego do kgtk dla aplikacji GTK (jak GIMP)

- naprawa bugów i usprawnianie aplikacji KDE lub modułów jak kde-editor

- naprawa powiązanych problemów, jak okno wyboru pliku dla firefoksa w firefox-kde

Oferujemy regularną, miesięczną wypłatę (praca na pół lub pełen etat), zależnie od umiejętności samego programisty oraz jego życzeń.

Wszyscy zainteresowani niech śmiało piszą tutaj z pytaniami lub skontaktują się ze mną bezpośrednio:

Nie będzie przesadą jeśli napiszę, że Blue Systems kształtuje obecnie przyszłość KDE, a to wszystko w duchu współpracy, bez niepotrzebnych podziałów, jakie targają konkurencyjne środowiska graficzne.

Plasma Next i Blue Systems

Blue Systems zatrudnia/sponsoruje obecnie około 15 - 20 pracowników. Jest to bardzo szacunkowa liczba, oparta na informacjach z blogów czy list mailingowych, tym bardziej, że Clemens Tönnies jest dosyć tajemniczy i raczej nie chwali się publicznie wpływami w KDE. Jedno jest pewne, szef Blue Systems bardzo trafnie dobiera sobie współpracowników, z których większość jest wieloletnimi deweloperami KDE, a przy tym opiekunami poszczególnych gałęzi projektu. Ponadto cała firma została stworzona w jednym celu, aby wspierać rozwój KDE. Daje to pewne bardzo ciekawe możliwości, jak choćby maksymalna koncentracja na wybranych obszarach środowiska. W zeszłym roku było to KDE Frameworks 5

Back in Akademy, my Blue Systems colleague Alex Fiestas came up with a great idea: what if all Blue Systems developers switched to working exclusively on Frameworks for three months?

He did not have to work hard to convince us, and this is what most of us have been doing since the beginning of August.

I am quite happy with this push, it feels good to work on Frameworks. I have always felt a bit guilty that I was not contributing to it, blaming the usual lack-of-time and too-many-projects excuses.

Wraz z początkiem tego roku deweloperzy Plasmy zebrali się w Barcelonie w biurze Blue Systems, aby dyskutować o przyszłości pulpitu KDE. O postępach prac można przeczytać w moich poprzednich wpisach. Tutaj chciałbym się skoncentrować na tym jak bardzo Blue Systems jest zaangażowane w rozwój Plasmy. Mniej więcej co poniedziałek odbywają się spotkania deweloperów Plasmy. Skrócone opisy przebiegu takich spotkań, publikowane na liście mailingowej Plasmy. Nie muszę chyba nikomu tłumaczyć, że stanowią one doskonałe źródło informacji ;)

Warto tu zwrócić uwagę na listę osób biorących w spotkaniu, ot choćby z 24 marca. Mówiąc krótko, na 10 osób, 8 jest pracownikami Blue Systems. Są to:

  • [1]. Sebastian Kugler - jeden z głównych programistów plasmy i jednocześnie jej opiekun, należy również do zespołu KDE Promo.
  • [2]. Aleix Pol - jeden z deweloperów kdevelop, kamoso, a także KDE Edu. Pracuje również nad Muon Discover (domyślny menadżer pakietów w Kubuntu 14.04)
  • [3]. Alex Fiestas - opiekun frameworka solid, deweloper BlueDevil oraz Kscreen.
  • [4]. David Edmundson - deweloper odpowiedzialny za lightdm-qt oraz KDE Telepathy
  • [5]. Marco Martin - jeden z głównych programistów plasmy i jednocześnie jej opiekun (wraz z Kuglerem)
  • [6]. Martin Gräßlin - główny deweloper KWin
  • [7]. Martin Klapetek - developer KDE Telepathy, opiekun frameworka "KNotifications"
  • [8]. Rohan Garg - developer Kubuntu/Netrunnera, tworzy pakiety w repo Neon dla kubuntu (testowe wydania KDE)

To powinno co poniektórym uświadomić skalę zaangażowania Blue Systems, jakby nie patrzeć, w dosyć istotnym elemencie pulpitu, jakim jest Plasma desktop ;). Piszę o tym również, bo chciałbym pokazać, że w świecie open source, nie wszyscy bujają w kosmosie, dzieląc przy tym społeczność. O Blue Systems nie przeczytamy w portalach IT, a ich działania są owiane zasłoną tajemnicy, nie da się jednak ukryć, że zmieniają oblicze KDE, chociaż mało kto zdaje sobie z tego sprawę. Dodam tylko, że to nie koniec niespodzianek w najlepszym środowisku graficznym dostępnym dla Linuksa ;)

1. http://vizzzion.org/blog/2013/01/the-road-to-kde-frameworks-5-and-plas...

2. http://www.proli.net/2012/04/27/explore-applications-with-muon-discove...

3. http://www.afiestas.org/joining-the-blue/

4. (brak oficjalnego info)

5. http://notmart.org/blog/2014/02/making-plasmoids-qml-api-better/

6. http://blog.martin-graesslin.com/blog/2012/10/kwin-hacking/

7. http://martys.typepad.com/blog/2012/08/kde-telepathy-05-released.html

8. https://kshadeslayer.wordpress.com/2012/07/25/joining-blue-systems/

*Podziękowania dla Ave5 za tłumaczenia bo się chłopina dopomina w komentarzach ;)

 

linux oprogramowanie

Komentarze

0 nowych
Ave5   8 #1 25.03.2014 16:52

A tłumaczenia kto robił ;P

Pangrys WSPÓŁPRACOWNIK  21 #2 25.03.2014 18:33

Popraw literówkę
"Wraz z początkiem tego roku deweloperzy Plasmy zebrali się w Barceleonie"

Raczej w Barcelonie :)

Vanshei   16 #3 25.03.2014 18:58

jakimś dziwnym trafem w ogłoszeniu umieścili link do Twojego bloga ;)
"fix bugs or improve kde-programs or modules like kmenu-editorhttp://www.dobreprogramy.pl/lucas__/Blue-Systems-zagadka-wyjasniona,35969.html"

qnebra   7 #4 25.03.2014 20:19

@Ave5:

Obstawiam jakiś system tłumaczeń.

Bing Translate:


Cześć
Szukamy dla deweloperów (KDE) pomóc w poprawie niektórych obszarach nadal szorstki lub would-być-miły wobec mieć dla KDE i zawierać tych rozwiązań (lub poprawek) do naszej dystrybucji koncentruje się KDE.Fokus będzie się do nich jako zgodne lub przydatne dla wszystkich dystrybucji KDE, jak to możliwe.

Tak robią bardzo mały krok na drodze co Canonical lub Mint robi dla Gnome, ale z tą różnicą, podkreślając rozwiązań dla ogólnych korzyści KDE (a nie specjalistyczne lub różniących się od siebie rzeczy jak jedność vs. Gnome3-Shell).

Niektóre obszary docelowe na początek byłoby:

-lepiej poprawić GTK2 i GTK3 integrację z graficznym KDE/KCM-modul dla GTK ustawienia jak wybór zestawy ikon, przycisk/menu wygląd, itp., podobnie jak Gnome-Tweak-narzędzie

-poprawa lub zrobić coś podobnego jak kgtk dla gtk programy (jak gimp)

-naprawić błędy lub poprawić programy kde lub modułów jak Kmenu, w którym editorhttp://www.dobreprogramy.pl/lucas__/Blue-Systems-zagadka-wyjasniona, 35969.html

-Utrwalić podobne rzeczy jak firefox kde-filedialog dziwactw (to jest łatka firefox)

Oferujemy płatności miesięcznych (pół dni lub pełen etat możliwe), w zależności od umiejętności i ile programista jest pytając pod kątem.

Wszystkich zainteresowanych proszę zadawać wszelkie pytania lub komentarze tutaj lub skontaktować się ze mną bezpośrednio:

Google Translate:

Witaj,
szukamy dla dewelopera (KDE ) , aby pomóc w poprawie niektóre nadal szorstka lub niedoszłych - nice-to - mieć miejsca dla KDE i obejmują takie rozwiązania ( lub poprawki ) do naszego KDE koncentruje distribution.The naciskiem byłoby zrobić je jako zgodne lub przydatne dla wszystkich dystrybucji KDE , jak to możliwe .

Więc robimy bardzo mały krok w trasie , co Canonical lub Mint robi dla Gnome , ale z różnicy podkreślając rozwiązania dla ogólnego dobra KDE (a nie specjalistycznego lub rozbieżnej rzeczy, jak Unity vs Gnome3 -Shell ) .

Niektóre obszary docelowe początku będzie :

- Lepiej GTK2 i GTK3 integracja z poprawą graficznym KDE / KCM -modul do wyboru ustawienia GTK jak zestawy ikon , przycisk / menu - wygląd , itp. , podobnie jak Gnome - Tweak -Tool

- Poprawić lub zrobić coś podobnego jak kgtk dla programów GTK (jak GIMP)

- Poprawianie błędów lub poprawić programy KDE lub modułów , takich jak Kmenu - editorhttp :/ / http://www.dobreprogramy.pl / lucas__ / Blue- Systems - zagadka - wyjasniona , 35969.html

- Poprawka związana rzeczy jak Firefox kde - filedialog dziwactw (to załatać firefox )

Oferujemy płatności w okresach miesięcznych ( pół dnia lub Pełen możliwe ) , w zależności od umiejętności i ileprogramista prosi .

Osoby zainteresowane prosimy wysyłać jakiekolwiek pytania lub zgłaszać uwagi tutaj lub bezpośrednio do mnie :

lucas__   13 #5 25.03.2014 20:39

@Pangrys, @Vanshei

Dzięki, poprawione ;)

@qnebra
Źle obstawiasz, a przy okazji obraziłeś umiejętności Ave5 porównując je do systemu tłumaczeń. Ale tak to jest jak się nie zna podtekstu, tylko komentuje dla samego komentowania

qnebra   7 #6 25.03.2014 20:51

@lucas__

Można tak powiedzieć o 80% komentarzy pod większością wpisów, że to "Komentowanie dla samego komentowania". Przy okazji mnie obraziłeś, bo skąd miałem znać kontekst?

lucas__   13 #7 25.03.2014 21:00

@qnebra
Ostanie zdanie we wpisie i pierwszy komentarz. Można się chyba domyślić. Zresztą czasem warto się po prostu wstrzymać z komentowaniem.

qnebra   7 #8 25.03.2014 21:08

@lucas__

Dopisałeś po tym jak już się upomniał o swoje. Rozumiem to, ale nie rozumiem, czemu ktoś odbiera prawo do komentowania? Ludzie piszą jeszcze gorsze głupoty i jest to tolerowane. Ech, ta słynna wolność wypowiedzi.

lucas__   13 #9 25.03.2014 21:21

@qnebra
Daj spokój, popełniłeś gafę, a teraz próbujesz się wykręcić wolnością wypowiedzi. Zresztą doskonale wiesz, że nie mam możliwości, aby zabronić komukolwiek komentować. Mogę jedynie zwracać uwagę.

"Ludzie piszą jeszcze gorsze głupoty i jest to tolerowane"

Szczere ;p

qnebra   7 #10 25.03.2014 21:48

Dobra, to nie ma sensu. Taka jałowa dyskusja, po prostu zawsze jak widzę twój wpis, to od razu idę do komentarzy. Prawdę mówiąc, stanowią one najzabawniejszy, a zarazem najbardziej żenujący element twoich wpisów. Ta odwieczna i jałowa dyskusja Windows vs. Linux, KDE rulez z cichymi pomrukami użytkowników Unity, okraszona absurdem i coraz to innymi argumentami wyciąganymi zewsząd. Tak samo jak znaleziska na wykopie, tak i twoje wpisy przegląda się dla komentarzy ;)

Natomiast ta moja gafa, to gafa tej samej klasy, co podebranie przez naszego prezydenta kieliszka szwedzkiej królowej. Nieszkodliwa, ale niesmak pozostaje.

lucas__   13 #11 25.03.2014 21:58

@qnebra
"Dobra, to nie ma sensu. Taka jałowa dyskusja, po prostu zawsze jak widzę twój wpis, to od razu idę do komentarzy."

LOL, ROTFL Twoja szczerość mnie rozbraja. Masz jednak u mnie plusa za poprawę humoru.

qnebra   7 #12 25.03.2014 22:16

Nie ma za co.

Ave5   8 #13 25.03.2014 22:53

Ja i umiejętności nijak nie czujemy się obrażeni, bo skąd ktoś ma wiedzieć że upomniałem się o podanie autorstwa w tonie żartobliwym albo że znamy się z autorem? Także luzik :]

  #14 26.03.2014 10:41

Proponuję wrócić z komentarzami do tematu KDE, to o tym był ten wpis :P :P

GregKoval   8 #15 26.03.2014 15:44

Myślałem, że na Główną już nie będą trafiać artykuły sponsorowane...

lucas__   13 #16 26.03.2014 20:36

@GregKoval

Żeby była jasność. Nie jestem w żaden sposób związany z Blue Systems. Nie otrzymuje również żadnych pieniędzy za moje wpisy, o czym by one nie były. Sugerowanie, że jest to artykuł sponsorowany to kiepski żart.

stasinek   12 #17 26.03.2014 23:48

lucas(bez amd) - przyznaj że po kryjomu podjadasz żeberka i golonkę bo ci blue systems załatwia tylne wejście do masarni brata, a tak wogóle to jest kryptoreklama
przejrzałem was towarzyszu
bo kde to kaszanka! i tu was mam :>
dowód ostateczny że jesteście z nimi w spisku

  #18 03.04.2014 11:09

Dzięki za fajny artykuł, bardzo miło o tym poczytać, słysząc ostatnimi czasy głównie o rozterkach Canonicala, wprowadzających niepotrzebne podziały wśród społeczności, gdzie to przecież w niej jest głównie siła.
Szczególnie dla mnie są to świetne informacje, będąc od dawna fanem KDE, już jest bardzo dobrze, a będzie tylko lepiej !
Chętnie poczytam o kolejnych informacjach o BlueSystems, jeszcze raz dzięki ! :)