Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

KDE 4.9 - przegląd nowości

Premiera najnowszej wersji, jednego z najlepszych środowisk graficznych, dostępnych na Linuksa odbyła się bez mała ponad 3 tygodnie temu. Jednak dopiero z perspektywy czasu da się prawidłowo ocenić nowe wydanie, co też niniejszym czynię.

Stabilność przede wszystkim

W tym wydaniu skupiono się na szeroko pojętej stabilności. Po 3 tygodniach użytkowania najnowszej wersji, mogę z całą odpowiedzialnością stwierdzić, że deweloperom udało się w dużym stopniu osiągnąć zamierzone cele.

KWin

Mój ulubiony menadżer okien doczekał się sporych optymalizacji, jak również pewnych reorganizacji w ustawieniach systemowych. Dla przykładu efekty przełączania okien zostały zebrane w jednym miejscu (kto by pomyślał, że jest ich aż tyle ;p).

Jednak, co mnie najbardziej cieszy to fakt, że nic już nie muszę zmieniać w ustawieniach systemowych, jeśli chodzi efekty 3d (wcześniej wyłączałem VSync). Trudno mi jednoznacznie orzec czy to zasługa KWin czy otwartych sterów AMD, w każdym razie wszystko działa bez zarzutu.

Nowy widget explorer i activity manager

To jest jedna z rzeczy, która mi się najbardziej podoba. Na naszych oczach kluczowe części interfejsu zostają praktycznie całkowicie przepisane na QML, a większość osób nawet tego nie zauważa. Jest to całkowicie zamierzone, deweloperzy nie chcą straszyć użytkowników, dlatego zmiany są (od strony wyglądu) niemal kosmetyczne. Silnik jest za to całkowicie nowy ;)

Integracja Dolphina z Nepomukiem

A teraz mój ulubiony "ficzer" tej wersji, czyli integracja dolphina z nepomukiem, lub nepomuka z dolphinem. Już niemal słyszę brzęk tłuczonego szkła, jakiemu towarzyszy zetknięcie dolnej kończyny nożnej z monitorem. Zaiste, wielka jest radość użytkowników ;p. Ahh zapomniałbym napisać, ze integracja nepomuka z dolphinem działa, tylko wtedy kiedy ten pierwszy jest włączony, co w skrócie oznacza że jest opcjonalna. Jeśli nie używamy nepomuka to w zasadzie nic się nie zmieniło. Jeśli jednak włączymy to dzi(e)ało szatana z piekła rodem, naszym oczom ukaże się coś takiego.

To co nas interesuje to 2 nowe dodatki z lewej strony:

Recently Accessed daje możliwość przeglądanie ostatnio otwartych dokumentów z podziałem na określone dni/tygodnie/miesiące. Bardzo przydatny "ficzer".

Search for czyli coś czego używam najczęściej. Jak to działa? Załóżmy, że mamy włączone indeksowanie plików, ale niezły bajzel na biurku, muzyka, obrazki, dokumenty w rożnych miejscach na dysku, itd. Ów dodatek umożliwia nam przejrzenie tego wszystkiego w jednym miejscu.

Przykładowo po kliknięciu na obrazki (images), wyświetli nam wszystkie zdjęcia porozrzucane po całym katalogu domowym, podobnie z video czy dokumentami. W ustawieniach nepomuka da się ustawić co ma nam on indeksować, tak aby nie pokazało nam czasem "prywatnych treści".

A zapomniałbym, dolphin doczekał się opcji wyświetlania gwiazdek (i innych pierdół) w oknie głównym, a nie jak wcześniej tylko na panelu. Oczywiście jest to jedynie część z wielu nowości. Pominąłem tutaj activites, kdepim itd. (stąd tytuł). Jak ktoś chce sobie o nich poczytać, zapraszam na oficjalną stronę wydania.

A i jeszcze jedno, poprawki w KWin oraz Nepomuku zostały w dużej mierze wprowadzone dzięki szczodrości Blue Systems, którzy zatrudnili, deweloperów obu projektów.

More to come...
 

linux oprogramowanie

Komentarze

0 nowych
Frankfurterium   10 #1 23.08.2012 01:05

Jeszcze parę wydań, a może w końcu wymyślę, po co miałbym włączyć Nepomuka. Tak jak z wersją 4.9 przekonałem się do Activites (chociaż ciągle widać niezłe, związane z nimi niedoróbki).

sweteryniarz   3 #2 23.08.2012 09:02

Serdeczne dzięki za ten przegląd. Jakiego distro używasz?

oprych   14 #3 23.08.2012 09:09

Że tak się zapytam odnośnie Twojego stwierdzenia: "W tym wydaniu skupiono się na szeroko pojętej stabilności.(...) deweloperom udało się w dużym stopniu osiągnąć zamierzone cele.(...)"

Co znaczy dla Ciebie w dużym stopniu? Że zawiesza się już tylko raz podczas jednej sesji, czy że błędy pojawia się naprawdę sporadycznie? Powiedzmy raz w tyg.? :) BO Twoje stwierdzenie nieco niedokładne jest.

Autor edytował komentarz.
Humanoid   5 #4 23.08.2012 13:40

A powiedzże mi, ile to RAM'u zżera?

  #5 23.08.2012 14:24

Wydaje mi się, że opcje „recently accessed” jest dostępna od ładnych paru wydań, jednak była do tej pory ukryta jako protokół timeline://.
Ale mogę się też mylić. ;)

lucas__   13 #6 23.08.2012 21:36

@sweteryniarz
Normalnie używam netrunnera, do celów testowych kubuntu/chakra/opensuse. Screen jest z kubuntu

@oprych

Z oficjalnego ogłoszenia:
The KDE Quality Team was set up earlier this year with a goal to improve the general levels of quality and stability in KDE software. Special attention was given to identifying and fixing regressions from previous releases. This was a top priority because it ensures improvement with each release.

@Humanoid
http://s6.ifotos.pl/img/kde6png_xpnsens.png

@rrh
http://vhanda.in/blog/2012/06/nepomuk-kio-upgrade/

Autor edytował komentarz.
Humanoid   5 #7 23.08.2012 23:41

@lucas_
Mało, bardzo mało. Co Ty miałeś w tle odpalone, gdy screena robiłeś?

oprych   14 #8 23.08.2012 23:44

Lucas, ale guzik mnie obchodzi to co piszą w materiałach reklamowych :P

Pytam o Twoje odczucie i jak u ciebie jest ze stabilnością, a nie o to co zapowiadają :P

Microsoft też zapowiadał, że Windows 8 zmieni nasze życie :P I w sumie mają rację, bo zmieniają - na gorsze :)

lucas__   13 #9 24.08.2012 00:01

@Humanoid

Screen zaraz po starcie systemu, wszystkie standardowe usługi KDE (akonadi i indeksowanie nepomuka włączone) + monitor systemu

@oprych

Ogólnie tak, do celów testowych zainstalowałem kubuntu 12.04 na osobnej partycji i zaraz zaktualizowałem do wersji 4.9 z backportów. Po aktualizacji usuniecie katalogu .kde, co by się żaden syf nie ostał, Pierwsze wrażenie, KWin odczuwalnie przyspieszył (albo to tylko efekt placebo ;P). Po 3 tygodniach użytkowania żadnych zwisów, poprawili błąd w widget explorer, gdzie jak zmieniłeś motyw i chciałeś coś dodać (plasmoid) to pasek przewijania był 2 razy większy niż zwykle. Ogólnie jest to zasługa przepisania na QML. Fajerwerków nie ma, jest to spokojna ewolucja z wersji 4.8. W KDE 4.10 powinno się pojawić więcej "bajerów". W 4.9.1 dorzucą kilka poprawek z nepomuka i każdy może sie spokojnie przesiadać

Autor edytował komentarz.
psmicz   2 #10 24.08.2012 00:09

@lucas_
Niezły wynik z tym RAMem. Mi idzie ok. 600 MB na starcie. Czy to system 32-bitówy, ile usług akonadi jest włączonych, itd?

lucas__   13 #11 24.08.2012 00:23

@psmicz

System oczywiście 32 bitowy, tu jest bardziej życiowy zrzut ;p

http://s6.ifotos.pl/img/kde7png_xpnarrq.png
Sama opera wcina blisko 400 mb, więcej niż całe KDE ;p

Autor edytował komentarz.
Humanoid   5 #12 24.08.2012 11:26

Aż mnie kusi, żeby instalnąć....

  #13 01.09.2012 01:29

A ja po kilku latach mordęgi z Kde 4 i wyczekiwaniu kiedy w końcu zacznie to normalnie działać, zainstalowałem sobie Lubuntu.
Ustawiłem styl oxygen, żeby to normalnie wyglądało i mam teraz bardzo szybkie i ładne coś
ala KDE. Jedyne na co jeszcze liczę i mam zamiar kiedyś spróbować to Razor-Qt.
A KDE 4 nigdy, nigdy, nigdy więcej.

  #14 01.09.2012 19:03

Z tego co widzę, to w komentarzach można umieszczać tylko hymny pochwalne, bo moja krytyka KDE się nie ukazała.

lucas__   13 #15 04.09.2012 21:52

@Mirekf

Komentarze niezalogowanych użytkowników są moderowane przez redakcję dp, dlatego mogą się pojawiać z opóźnieniem. Każdy komentarz jest mile widziany na blogu, tak długo jak jest merytoryczny.

Autor edytował komentarz.

Gratulacje!

znalezione maszynki:

Twój czas:

Ogól Naczelnego!
Znalazłeś(aś) 10 maszynek Wilkinson Sword
oraz ogoliłeś(aś) naszego naczelnego!
Przejdź do rankingu
Podpowiedź: Przyciśnij lewy przycisk myszki i poruszaj nią, aby ogolić brodę.