KDE - przegląd nowości

Czerwiec, piękna pogoda za oknem (no może nie w tej chwili) to i wpisów mniej. Szczerze mówiąc również deweloperzy KDE zdają się odczuwać wakacyjny nastrój. Mimo wszystko czas na kolejny typowo informacyjny wpis o KDE.

Spotkanie deweloperów KDE w Randa[font]

Blisko 60 deweloperów KDE spotkało się w szwajcarskich alpach w miejscowości Randa, aby dyskutować nad przyszłością KDE. Osoby zaangażowane w rozwój KDE podzieliły się na kilka zespołów zajmujących się różnymi obszarami KDE.

Modularyzacja bibliotek

Podstawowym celem całego zjazdu była modularyzacja bibliotek w kontekście nadchodzącego Qt 5. Jak wiadomo Nokia w coraz większym stopniu stawia na otwartość. Ok może po pakcie z Microsoftem tego nie widać, jednak fakt jest faktem w przypadku Qt. Deweloperzy KDE już od dawna myśleli jakby tu połączyć biblioteki KDE z Qt. Efektem ich przemyśleń ma być modularyzacja: kdelibs, kde-runtime, kdepimlibs, kdepimlibs-runtime i kdesupport, tak aby jak najwięcej można było dołączyć do Qt. Co to oznacza dla przeciętnego użytkownika? Ano, jeśli plan deweloperów wypali instalując np. amaroka, dolphina czy k3b nie będziemy musieli już dociągać pół KDE, co powinno szczególnie ucieszyć użytkowników innych środowisk graficznych.

Więcej informacji:
http://aseigo.blogspot.com/2011/06/frameworks-and-applications.html

Zeitgest i integracja z Nepomukiem

Jednym z dyskutowanych zagadnień była Integracja zeitgest z nepomukiem. Twórcy obu rozwiązań doszli do porozumienia, co zostało uwidocznione na poniższym schemacie:

Wszystkich zainteresowanych zachęcam do zapoznania się ze szczegółami prezentowanych rozwiązań

Więcej informacji:
http://seilo.geekyogre.com/2011/06/zeitgeist-on-its-way-into-kde/
http://trueg.wordpress.com/2011/06/06/randa-and-ontologies-and-whatnot...

KDE Multimedia

Innym poruszanym tematem był KDE Multimedia, czyli w skrócie phonon i zagadnienia z nim związane. Głównym omawianym problemem było zacieśnienie współpracy z deweloperami aplikacji korzystających z KDE Multimedia, takich jak Amarok, Bangarang, K3b, Kdenlive. Ma się to odbywać poprzez lepszą komunikację, która ma skutkować zniesieniem niewidzialnego muru pomiędzy oficjalnymi, a nieoficjalnymi aplikacjami multimedialnymi.

Więcej informacji:
http://apachelog.wordpress.com/2011/06/09/the-future-of-kde-multimedia...

Amarok

Amarok doczekał się 2 zasadniczych nowości:

Wsparcia dla "przeciągnij i upuść" dla dowolnej kolekcji
Mimo, iż kopiowanie było dostępne już wcześniej używając menu kontekstowego, deweloperzy dorzucili wsparcie dla "przeciągnij i upuść", naprawiając przy okazji wspomnianą funkcję dla listy odtwarzania.

Upiększanie Amaroka
Jak przyznają sami deweloperzy amarok wygląda "ugly", toteż zajęli się poprawieniem jego wyglądu. Efektem dotychczasowych prac jest:

Ja tam specjalnej różnicy nie widzę (fakt, że z amaroka korzystam sporadycznie). Miejmy nadzieję, że twórcy nie poprzestaną na tym co pokazano powyżej.

Więcej informacji:
http://commonideas.blogspot.com/2011/06/live-from-randa-timeshifted.ht...

KDE i LightDM

Jeden z deweloperów Kubuntu postanowił zintegrować LightDM w KDE. Dla niewiedzących LightDM to lekki menadżer logowania, który ma zastąpić GDM w Ubuntu, toteż nie dziwi zainteresowanie ze strony deweloperów Kubuntu. Obecny stan prac można zobaczyć poniżej.

Więcej informacji:
http://www.sharpley.org.uk/node/14