Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

MeeGo - przegląd nowości

Czym jest MeeGo nie będę się rozpisywał, wszyscy zainteresowani mogą się tego dowiedzieć tutaj. O MeeGo było swego czasu dosyć głośno po tym jak Nokia ogłosiła go jako następcę symbiana. Niestety wraz ze zmianą kierownictwa i zawarciu paktu z Microsoftem, cały system powrócił do fazy projektu rozwojowego. Nie mnie oceniać decyzję Noki o porzuceniu MeeGo na rzecz Windows Phone, jednak nie ulega wątpliwości, że miała ona dość istotny wpływ na na cały projekt. Po tym ruchu wiele osób postawiło krzyżyk na całym systemie. Jednak projekt open source, nie znika z dnia na dzień i trwa tak długo póki znajdują się osoby chcące go rozwijać.

MeeGo Tablet

Jakiś czas temu Intel zaprezentował wersję swojego sytemu operacyjnego na tablety

Oficjalne Video. Więcej informacji oraz link gdzie można ściągnąć całość (wersja alfa)http://appdeveloper.intel.com/en-us/meego-sdk-suite

Nie trzeba było długo czekać na propozycje od innych producentów. Tutaj można obejrzeć wersję na tablecie Oaktrail

Nowi gracze

Oprócz Intela do grona firm aktywnie wspierających rozwój MeeGo chcą dołączyć LG, Huawei, Panasonic. Producenci ci, są szczególnie zainteresowani wersją MeeGo na telefony komórkowe. Wydaje się mało prawdopodobne, aby wycofanie się Nokii z rozwoju MeeGo było taktyczną zagrywką umożliwiającą innym producentom zaangażowanie w rozwój systemu. Chociaż patrząc na ostanie posunięcia kierownictwa firmy, kto wie.

Więcej informacji:http://mynokiablog.com/2011/04/22/huawei-and-panasonic-to-join-meego/

Urządzenia typu IPTV

MeeGo od samego początku projektowane było z myślą o różnych zastosowaniach. Poniżej mamy video prezentujące działanie systemu na urządzeniu typu IPTV.

http://www.youtube.com/watch?v=-R6qR2_3-m0&feature=player_embedded

Bezpośrednia synchronizacja multimediów

MeeGo daje naprawdę szerokie możliwości, poniżej można obejrzeć demo, gdzie pokazana została możliwość przełączania się z telefonu komórkowego na telewizor a potem tablet.

http://www.youtube.com/watch?v=1uxK3tp9ZXI&feature=player_embedded

Opera mobile 11 dla MeeGo

O łatwości z jaką tworzy się aplikacje dla MeeGo niech świadczy fakt, iż Opera wydała wersję swojej przeglądarki również dla tego systemu. Ponieważ MeeGo jest bardzo zbliżony do desktopowego Linuksa, praktycznie z miejsca ma dostęp do tysięcy aplikacji napisanych na tą platformę. Nie przeciągając zapraszam do obejrzenia video:

http://www.youtube.com/watch?v=zWq0_fowc8E&feature=player_embedded...

Więcej informacji:

http://www.meegoexperts.comhttp://mynokiablog.com/

 

Komentarze

0 nowych
molexor   7 #1 28.04.2011 10:44

Myślałem, że bez nokii system umrze. Może jednak sie myliłem. Mam nadzieje że tak, bo zapowiadał sie i zapowiada bardzo dobrze. łatwo nie będzie bop wynek systemów operacyjnych jest juz bardzo nasycony. Nie da sie tego ukryć. z tą zbliżonością do desktopu to troszkę mnie straszy. dla urządzeń mobilnych powinno programować się odzielnie. Np obsługa try cztch jest kosztowna pamięciowo i czasowo, dlatego np. w Bada OS z tego zrezygnowano . Wszystko po to żeby zurzywac mniej pamięci, mniej baterii i mniej czasu procesora. Fajny wpis.

przemo_li   11 #2 28.04.2011 11:09

@molexor
To dopasowanie aplikacji i gui systemu do formatu ekranu oraz metod wprowadzania danych się liczy.

  #3 28.04.2011 14:14

Ja tylko poprawię, że MeeGo jest kontynuacją Maemo, a nie Symbiana. Właściwie można o nim mówić jako o Maemo 6, zmiany (interfejs Qt i RPM) spowodowały jednak decyzję o nowej linii na co wpływ miała także umowa Nokii z Intelem o wspólnym projekcie.

lucas__   13 #4 28.04.2011 17:10

GregKoval

Napisałem, że MeeGo miał być następcą symbiana, a nie jego kontynuacją. W tym sensie oznaczało to po prostu, że MeeGo miało zastąpić symbiana na urządzeniach Noki. Akurat o MeeGo naprawdę sporo czytam, śledzę nawet ich listę mailingową (raz na jakiś czas). Ba powiem więcej, na forum MeeGo jest nawet temat, gdzie jeden z pracowników opisuje status sytemu w firmie.
http://forum.meego.com/showthread.php?t=2719
Z tamtego wątku można się miedzy innymi dowiedzieć, że MeeGo w wykonaniu Noki będzie używać deb, bo przez ponad rok nie mogli przenieść całości na rpm, a teraz jest już za późno i się nie opłaca. Także nawet jeśli coś wypuszczą to prawdopodobnie nie będą mogli używać nazwy MeeGo, bo kłoci się to ze specyfikacją systemu

webnull   9 #5 28.04.2011 18:36

Świetnie wygląda ta klawiaturka ekranowa - muszę sobie taką załatwić w Arch Linux.

Dlatego głównie pobieram właśnie Meego x86 :-)

  #6 28.04.2011 22:05

Już widzę siebie chodzącego z telefonem z MeeGo i zainstalowanym aircrackiem-ng :)

command-dos   18 #7 29.04.2011 06:50

@mPiter - Mnie też to cieszy - pamiętam, jak MeeGo bazował na ubuntu, a potem podjęli decyzję i zmienili bodajże na fedorę - stąd te RPM'y... Co do tego, czy stanie się bardziej popularny, to raczej wątpię. Życzyłbym sobie tego, ale patrząc na ślepotę ludzką i marnowanie potencjału, który tkwi (między innymi) w linuksie, to jest mistrzostwo świata - jestem realistą i widzę, jakie są trendy: jesteśmy skazani na microsoft, nokię i inne rozreklamowane badziewia...

  #8 01.05.2011 12:35

Według mnie system prezentuje się lepiej od android 3.0

bujaka5236   2 #9 16.05.2011 13:39

@GregKoval: ze tylko poprawie: MeeGo to kontynuacja Moblina. bo wszystko zalezy od punktu widzenia: MeeGo to wynik polaczenia intelowskiego Moblina z nokiowskim Maemo. patrze z punktu widzenia posiadacza netbooka, na ktorym meego goscil nieraz, niestety ze wzgledu na czeste rozlaczanie wifi oraz brak office'a [przynajmniej w czasie gdy sie nim bawilem] - zrezygnowalem. graficznie i intuicyjnie system na pione, ale ze wzgledu na mala popularnosc i brak wsparcia - dwa.