Wieści z frontu: Dolphin 2, digiKam Software Collection 2.0.0

Wieści z frontu czyli cykliczny przegląd "newsów" ze świata KDE. Od tej pory pod takim tytułem należy oczekiwać nowinek na moim blogu. Jako, że postanowiłem podrasować styl i urozmaicić tematykę ;) należy się również spodziewać większej ilości wpisów w tym stylu.

Dolphin 2

Szczegóły techniczne

Dolphin to domyślny menadżer plików dla KDE, ba słyszałem nawet opinie, że najlepszy jaki w ogóle powstał (przynajmniej na Linuksa). Zaraz po przeglądarce internetowej jest to prawdopodobnie najczęściej używany przez użytkowników program. Co więc skłoniło autora do podbicia numerka aż do wersji 2.0? Otóż, jest to wprowadzenie nowego "view-engine", co przy mojej kulawej angielszczyźnie tłumaczymy chyba jako: silnik widoku, silnik przeglądania. Jak by nie było pozostanę przy oryginalnej nazwie. View-engine jest odpowiedzialny za pokazywanie zawartości folderów w postaci ikon i tekstu. Obecna implementacja oparta jest na Qt's Interview Framework. Jak zauważa autor obecne rozwiązanie "dalekie jest od doskonałóści". Stare ma zastąpić nowe czyli Itemviews-NG, a raczej jego dosyć mocno zmodyfikowana wersja. Tyle jeśli o chodzi o szczegóły techniczne.

Poprawiona wydajność

Jest to główny cel jaki stawia sobie twórca dolphina. Od teraz przełączanie pomiędzy rożnymi trybami widoku, zmiana rozmiaru ikon itp. ma się obywać w mgnieniu oka. Nowe rozwiązanie od samego początku tworzone jest z myślą o posiadaczach wolnych dysków twardych.

Koniec z uciętymi nazwami plików

Oprócz poprawionej wydajności, wielu użytkowników ucieszy również fakt, że wraz z wersją 2.0 dolphin nie będzie już ucinał długich nazw plików. W zamian za to będzie pokazywał pełną nazwę. Do tej pory aby zobaczyć pełną nazwę trzeba było zaznaczyć, albo przytrzymać kursor nad danym plikiem aby zobaczyć stosowny dymek. Teraz wygląda to tak:

a będzie tak:

Grupowanie dla wszystkich trybów widoku

Do tej pory grupowanie było dostępne tylko dla "widoku ikon", wraz z wersją 2.0 ma się to zmienić i wszystkie tryby widoku mają uzyskać taką możliwość. A co najważniejsze, ma się to odbywać bez żadnych spadków w wydajności.

Animacje

W nowym dolphinie operacje, takie jak usuwanie, wklejanie, zmiana pozycji, rozmiaru ikon będą animowane. Spokojnie, jak zapewnia autor, owe animacje będą bardzo subtelne i w żaden sposób nie powinny spowalniać naszego wypasionego menadżera plików.

W obecnej chwili całość jest jeszcze w wersji alfa, jednak wraz z KDE 4.8 (za pól roku) będziemy się mogli cieszyć nowym dolphinem.

Więcej informacji:
http://ppenz.blogspot.com/2011/08/introducing-dolphin-20.html

digiKam Software Collection 2.0.0 wydany

Po ponad roku prac zespól odpowiedzialny za rozwój programu ma zaszczyt ogłosić wydanie nowej wersji. Wśród najbardziej interesujących nowości znajdziemy miedzy innymi:

- Dodanie algorytmu rozpoznawania twarzy

- Wsparcie dla zarządzania wieloma wersjami zdjęć

- Geotagowanie, czyli możliwość dodania lokalizacji miejsca, gdzie zrobiono zdjęcie

- Znaczące usprawnienia w tagowaniu zdjęć.

- Wiele poprawek błędów

Więcej informacji:
http://www.digikam.org/drupal/node/616