MAC proponuje zmiany: niższe rachunki, mniej spamu

MAC proponuje zmiany: niższe rachunki, mniej spamu
17.09.2012 16:28

Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji poinformowało, że podkomisja nadzwyczajna zakończyła prace nad projektem nowelizacji prawa telekomunikacyjnego. W skład podkomisji wchodzili przedstawiciele firm z branży, Federacji Konsumentów, GIODO i izb branżowych i sporo ze zgłoszonych postulatów zostało uwzględnionych w projekcie. Nowelizacja ma rozwiązać między innymi kilka spraw związanych ze starciami na linii dostawca-abonent.

Nowelizacji wprowadzi do polskiego prawa przepisy dyrektywy unijnej nr 136 z 2009 r. dotyczącej praw obywateli o prywatności i łączności elektronicznej, dyrektywy nr 140 z 2009 r. w sprawie lepszych uregulowań prawnych o sieci i usługach łączności elektronicznej, uwzględnia postanowienia wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE dotyczącego zakazu tzw. sprzedaży wiązanej, a także zawiera zmiany mające na celu zapewnienie lepszej ochrony korzystającym z usług telekomunikacyjnych i ułatwiających prowadzenie działalności telekomunikacyjnej. Jednym słowem, ma być lepiej, łatwiej i bliżej Unii Europejskiej.

350031634172700609

Konsumentów najbardziej zainteresują zmiany dotyczące internetu mobilnego. Projekt nowelizacji ma nałożyć na operatorów obowiązek powiadomienia abonenta o przekroczeniu wybranego limitu transmisji danych — czyli operator będzie musiał powiadomić natychmiast o przekroczeniu limitu, który sobie wybierzemy. Ma to na celu oczywiście ochronę przed niespodziewanymi wysokimi rachunkami, które grożą za nieopatrzne wykorzystanie kilku kilobajtów więcej, niż mamy w abonamencie.

Inne udogodnienia to na przykład wprowadzenie regulacji z zakresu Green ICT, czyli promowanie umów zawieranych drogą elektroniczną jako równorzędnych z zawartymi „na papierze”. Czas na rozpatrzenie wniosku abonenta zostanie skrócony do jednego dnia roboczego, a użytkownicy mają być lepiej chronieni przed wszelkim spamem. Na liście znajduje się także na przykład zapewnienie łatwiejszego dostępu do usług osobom niepełnosprawnym czy uruchomienie numeru alarmowego umożliwiającego zgłoszenie zaginięcia dziecka — 116000 — jako również promowanie innych numerów rozpoczynających się od 116, które mają służyć społeczeństwu jako infolinie, telefony zaufania lub telefony alarmowe.

Programy

Aktualizacje
Aktualizacje
Nowości
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (9)