Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

O Windows 8 raz jeszcze

Jeszcze raz?

Wpis o nowym systemie miałem dodać zaraz po wydaniu wersji w MSDN, jednak nie miałem zbytnio czasu pojawiło się kilka wpisów i uznałem, że powtarzanie tego samego kolejny raz nie ma sensu. Dziś jednak do napisania skłonił mnie ten oto felieton: Aktualizacja do Windows 8 tylko dla odważnych. Nie napiszę tutaj o samym procesie aktualizacji systemu, bo wszyscy wiemy jak ta funkcja działa w wydaniu Microsoftu. Chciałem się odnieść do problemów z użytkowaniem Windowsa.

Wiersz poleceń

Czasami zdarza się potrzeba uruchomienia wiersza poleceń z uprawnieniami administratora, jak to zrobić? Mamy kilka sposobów zapewne większość zrobi tak, jak w Windows 7, czyli jak? Klikamy klawisz Win na klawiaturze, wpisujemy "cmd" klikamy prawym przyciskiem i? Część może nie zauważyć dlatego napiszę. Lista wyboru pojawi się na dole ekranu.
Pozostałe dwa sposoby są podobne. Należy wywołać listę najpotrzebniejszych funkcji systemowych. Robimy to w zależności od naszego upodobania.
Klikając prawym przyciskiem myszy w lewym dolnym rogu ekranu, bądź używając skrótu Win+X (A). Dalej wystarczy wybrać odpowiednią opcje w naszym przypadku "Wiersz polecenia (administrator).

Znikające IE Metro?

Trudno sklasyfikować tą przypadłość, czy jest to błąd czy widzimisię Microsoftu. Dostęp do IE w kompozycji Modern UI mamy tylko wtedy, gdy IE jest naszą domyślną przeglądarką. Wiąże się to z tym, że w tym interfejsie możemy odgórnie posiadać tylko jedną przeglądarkę. Tak więc ustępuje ona miejsca innym (choć na razie nie mamy zbytniego wyboru w przeglądarkach w tym stylu). Możemy jednak obejść to ograniczenie.

Otwieramy Panel sterowania wybieramy ustawienia: Programy domyślne -> Ustaw programy domyślne. W oknie wybieramy przeglądarkę, którą chcemy ustawić domyślną w klasycznym interfejsie i klikamy "Ustaw ten program jako domyślny" a następnie OK.
Z listy wybieramy Internet Explorer i klikamy "Wybierz ustawienia domyślne dla tego programu". W tym oknie zaznaczamy jako domyślny dla tej przeglądarki protokół HTTP i klikamy OK.

Modern UI nawala?

Do tego zarzutu nie mogę niestety się odnieść, wersje RTM użytkuję od 15. sierpnia i na razie nie przydarzyło mi się żadne zdarzenie dotyczące tego interfejsu. Aplikacje się aktualizują, działają szybko i nie zawieszają się. Po przyzwyczajeniu się interfejs jest bardzo wygodny. Nie ma potrzeby oczekiwania na pełne uruchomienie systemu. Do najpotrzebniejszych rzeczy nie trzeba nawet uruchamiać Pulpitu, co jest znacznym udogodnieniem. 

windows oprogramowanie porady

Komentarze

0 nowych
  #1 22.08.2012 11:41

"Do najpotrzebniejszych rzeczy nie trzeba nawet uruchamiać Pulpitu, co jest znacznym udogodnieniem. "
Zależy dla kogo. Ja w codziennej pracy wykorzystuję pakiet Office + TeamViewer i jakoś te programy uruchamiają się właśnie w trybie Pulpitu.
Nie każdy kończy pracę na kafelkach typu Poczta, Zdjęcia, Muzyka etc.

Jak dla mnie największym plusem Windows 8 w wersji Pro jest dołączenie Hyper-V, reszta to zwykłe ulepszenia (montowanie ISO, możliwość "rozciągnięcia" paska zadań na dwa pulpity itp.)

A najbardziej denerwujący jest brak możliwości wybrania elementów które chcemy zsynchronizować ze swoim kontem Windows Live. Jeśli ktoś korzystał wcześniej z wersji CP i RP i konfigurował sobie system dla siebie to po uruchomieniu wersji RTM i zalogowaniu się swoim identyfikatorem Live, pobiera wszystkie wcześniejsze ustawienia (tapeta, aplikacje z Windows Store).
Jak dla mnie finalny produkt nadal wygląda jak wersja testowa i jakoś nie przekonuje mnie on do migracji z Windows 7.

Mk13   16 #2 22.08.2012 12:33

"Do najpotrzebniejszych rzeczy nie trzeba nawet uruchamiać Pulpitu, co jest znacznym udogodnieniem. "

Z mojego punktu widzenia to tak: od aplikacji Mail wolę webowy interfejs GMaila. IE10 w Modern UI bardzo mi się podoba i spokojnie bym z niego korzystał, ale nie korzystam po prostu z tego interfejsu. Odtwarzacz muzyczny cholernie niewygodny, brak jakiegoś menadżera plików, wszystko idzie po tagach. Wideo odtwarzające tylko popularne formaty, nie obsługujące napisów. Dziękuję za taką wygodę. Liczę, że powychodzą kiedyś darmowe i lepsze aplikacje od tych wbudowanych - co mi do szczęścia przez 90% czasu potrzebne to muzyka, wideo, IE, GG, jakiś edytor tekstu. Jak nowy interfejs będzie w stanie zaspokoić te potrzeby bez zbędnego wnerwiania się, to się na niego przesiąde. Teraz jednak - noł łej.

Autor edytował komentarz.
maciej924   5 #3 22.08.2012 12:34

Również używam w większości aplikacji pulpitowych ale mówię o innym przypadku. Mamy dostęp do wyszukiwarki, poczty, czatu w kilka sekund od włączenia komputera. Często mi się zdarza, że muszę coś wyszukać a laptop np. jest wyłączony teraz można to zrobić dużo szybciej.

Mk13   16 #4 22.08.2012 12:37

Czy ja wiem czy tak dużo szybciej? Dla mnie jest to każdorazowo kwestia dwóch kliknięć - kliknięcie w Operę i już mam wyszukiwarkę. Kliknięcie w Operę i GMaila na SpeedDialu. Do czatu tak samo, tylko że kliknięcie w Facebooka ;) Nie wiem czemu ale jakoś nie mogę się dalej do tego mailowego klienta przekonać...

maciej924   5 #5 22.08.2012 12:48

W przypadku używania metro to jest 1 kliknięcie. Aplikacji Mail używam, bo ma taki sam interfejs jak nowy Hotmail używałem przez długi czas GMaila ale nagle po 5 latach współpracy zaczął przysyłać tony spamu i to do głównego foldera, oznaczanie "To jest spam" troszkę mi się znudziło. W przypadku używania aplikacji Pulpit trzeba doliczyć jakieś 3s jeszcze do startu zanim się załaduje w Win8 o Win7 lepiej nie mówić bo z czasem zimnego startu na SSD przegrywa w przedbiegach ;). Co do fimów w odtwarzaczu Video-MUI wczoraj zacząłem walkę (z formatem MKV), jak się uda wygrać to napiszę.

AikoMizuno   4 #6 22.08.2012 13:03

Nawalanie Metro wiąże się z kombinowaniem z Aktywacją systemu na pirackich RTM-ach, głównie podczas używania polecenia REARM

  #7 22.08.2012 13:07

Windows? We don't need no stinkin' windows!

  #8 22.08.2012 13:46

Czy to prawda że można na nim uruchomić gry z xboxa, oraz że korzysta z mocy obliczeniowej kart graficznych przy zwykłych programach?

mktos   11 #9 22.08.2012 15:19

@brakPrzezroczystychOkien:
1. Nie. istnieje coś takiego jak "Games" i ono integruje się z kontem Xbox Live, ale gier z Xbox nie da się uruchomić na Windows 8.

2. GPU wykorzystywane jest do przyspieszenia działania interfejsu gdzieś od czasów Windows Vista.

tom29   5 #10 22.08.2012 16:58

Witam mam takie pytanko mam zainstalowaną w7 i obok w8 raczej od 15sierpnia w 99% wchodzę na w8 ale jest taki problem że jak się uruchamia system wyskakuje wybór systemyu (domyślnie mam w8) wybiera po 5sekundach bo tak ustawiłem. Zaczyna robić się lipa, mam czarne tło (z każdym uruchomieniem) i tak mogę czekać do 30min żeby się włączył Chyba że go klawiszem wyłączę i jeszcze raz włączę to odpali odrazu. Macie jakieś sugestie ? Dwa razy instalowałem i problem nadal występuje dodam że w7 też ma czasem takie odpały że trzeba długo na niego czekać.
Co do Metro UI traktuje to jako dwa pulpity i dla mnie to fajna sprawa na pierwszym mam różnego rodzaju informacje a drugi to typowy desktop i to mi pasuje. Nie robię cudów z dupy na kompie co bym musiał mieć wiecznie pod ręką ikonę START. Co niektórzy przesadzają z tą krytyką. Dodam że lapek nowy HP DV7 17.3cala 1T Dysk 8gb-ram AMD A6 4rdzeniowy, 4mb cash

  #11 22.08.2012 19:31

maciej924 - ma rację. Należy opanować obslugę tego nowego "interfejsu" Modern UI. Jak nie mylimy gdzie gaz a gdzie hamulec i kierownica, to dopiero jest jazda.

maciej924   5 #12 22.08.2012 21:52

@tom29 też mnie ta przypadłość dziś dorwała. Na pewno rozwiązaniem jest wyłączenie szybkiego startu (z hibernacji), jednak wtedy system startuje troszkę dłużej. Może być to przypadłość jakiś sterowników HP bo na swoim ProBooku walczę też z niedziałającym modemem gsm.

  #13 22.08.2012 23:40

"głównie" może tak, ale nie zawsze. samo się wywalić na aktywowanym online trialu win8 enterprise. bez tykania slmgr.

foreste   16 #14 23.08.2012 02:55

Czy to metro czy modern to nadal szrot dziękuje nie chce tego ;)

  #15 23.08.2012 09:05

Do "tom29": Uruchom płytkę instalacyjną z Win7, kliknij - napraw komputer. Mnie naprawiło.

pisarzksiazkowicz   7 #16 23.08.2012 13:32

Najlepsza jest aplikacja Wideo która zawiesza się z ekranem "Rozpoczynanie..." i aplikacja Muzyka, która przestaje odtwarzać po przełączeniu się do innej. Zawsze tak chciałem.

maciej924   5 #17 23.08.2012 14:20

@pisarzksiazkowicz nie mam problemów z aplikacją Wideo działa poprawnie poza tym, że na razie obsługuje mało formatów. Aplikacja Muzyka natomiast działa w tle i nie straszne jej przełączenie czy włączenie innych aplikacji nawet gry.

  #18 23.08.2012 14:57

deresz@
Co mi to ma dać skoro nie zgubiłem MBR, bootloader działa?

pisarzksiazkowicz   7 #19 23.08.2012 23:25

@maciej924,
To dziwne, bo u mnie próba odtworzenia czegokolwiek w aplikacji Wideo kończy się w następujący sposób: http://i.imgur.com/vls2g.png
Co ciekawe, w Release Preview i poprzednich buildach, nie było z tym problemu.

  #20 28.08.2012 02:58

Witam, u mnie za to wysypała się aktywacja w tym 90-dniowym trialu ;D.
Zaczęło się od tego, że zauważyłem niedziałające wybudzanie ze stanu uśpienia, oki spoko odinstalowałem stery, które mogłyby być winne problem istnieje dalej, po którymś tam restarcie centrum akcji wywaliło, że system nie jest aktywowany. I kaplica, aktywować się nie da, nie mam punktu przywracania, a system wymusza zamknięcie po godzinie.
Ogólnie nie narzekałem: System chodził stabilnie, nic się nie sypało, było szybko z mniejszym zużyciem ramu, działał nawet open Sourcowy gadacz,
skróty klawiszowe typu klawisz Windows+d generalnie te same, z Metro/Modern prawie nie korzystam.
Z ciekawszych kwiatków: Odtwarzacz muzyki nie obsługuje playlist, nie ma planowania skanowania w Windows defenderze, jak wejdziecie sobie w dźwięki to zobaczycie, że dźwięk logowania do systemu istnieje, ale samo zdarzenie jest wycięte .
Mam nieodparte wrażenie, że to jakaś wersja testowa pomimo oznaczenia rtm, a z resztą w informacjach o systemie przedstawiał się on jako 9200, a nie 9216, no i dzisiaj ta aktywacja, nie wiem jak to naprawić, system prawdopodobnie wylatuje z dysku. Z 7 nie mam takich problemów. aaa i zapomniałbym, nie pokazuje mi, rozważ wymianę baterii, chociaż ta trzyma ledwo 20 min.... przepraszam... consider replacing your battery, przecież nie ma jeszcze oficjalnych paczek językowych w WU.
Nie mogłem w rejestrze doszukać się wpisów, które pozwoliłyby mi zwiększyć częstotliwość aktualizacji w defenderze, wygląda na to, że ten jest całkowicie zintegrowany z WU.
Dobra kończę: Czekajmy na dalszy rozwój wydarzeń

Scorpions.B REDAKCJA  23 #21 03.09.2012 20:30

Zgadzam się z podsumowaniem. U mnie również Modern UI działa bez zarzutów, jestem wręcz zachwycony tym interfejsem.
Wczoraj powróciłem do Win 7 i teraz tego żałuję, system działa troszkę wolniej, a rozwiązania z Windows 8 mocna ułatwiły mi pracę, teraz tego mi brakuje w siódemce.

Jakiej metody spolszczenia użyłeś?
Jakie sterowniki instalowałeś?
Jaki rodzaj konta utworzyłeś w systemie, warto logować się za pomocą konta Microsoft?