Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

Test baterii Movano, zamiennika Apple M1185 (Część 1)

Myślę, że przyda się każdemu użytkownikowi laptopa, nie tylko Apple, albowiem Movano produkuje baterie do wielu modeli laptopów.
Od jakiegoś czasu używam MacBooka czyli laptopa ze stajni Apple. Komputer nie jest młody i niestety, od jakiegoś czasu bateria zaczęła oznajmiać, że jej dni dobiegają końca. Zaczęło się niewinnie. Czasem komputer informował, iż bateria wymaga naprawy. Przy czym czas pracy nie uległ dramatycznemu zmniejszeniu dlatego stwierdziłem, że nie będę się przejmował. Po jakimś czasie jednak bateria zaczęła wyraźnie głupieć. Przez 2 godziny potrafiła wyświetlać 100% by w ciągu następnych 30 minut zejść do 0%. Jednak czas jej pracy nadal był akceptowalny. Niestety czym dalej tym gorzej. Po podpięciu do zasilacza po kilku minutach wyświetlała informacje, że jest naładowana na 100% przy czym wtyczka zasilacza dalej świeciła na czerwono co oznacza że się ładuje. Kolejnym objawem to jakieś absurdalne czasy pracy typu 20 godzin i kosmiczne wartości dotyczące pojemności - 69800 mAh !!! Jednym zdaniem, choroba ją toczyła. Komunikat "wymaga naprawy" został zamieniony na "wymień natychmiast" lub coś w tym niepokojącym stylu.
Stanąłem przed smutnym dylematem zakupu baterii. Oczywiście z miejsca zajrzałem do Apple Store by się przekonać, że oryginalna bateria kosztuje 569 zł.

Powędrowałem więc na krajowy serwis aukcyjny. Na aukcjach jest sporo baterii pasujących do mojego komputera. Po przeanalizowaniu wszystkich za i przeciw postanowiłem zakupić firmowy zamiennik. Długo szukałem w internecie rzetelnych opisów czy recenzji użytkowników takich baterii. Niestety informacji jest dużo lecz większość z nich na zasadzie "nie bo nie" bez podania rzetelnych przyczyn. Dlatego też postanowiłem opisać baterię firmy Movano, dokładnie i rzetelnie a opis będzie rozłożony w czasie. Tu warto podkreślić, iż opinie w necie są podzielone. Jedni zalecają kupno tylko oryginalnych, inni ostrzegają przed podróbkami i zamiennikami. Wszyscy odradzają baterię tzw. "No Name" które kuszą niskimi cenami. Skorzystałem też z dobrej rady Clarissy i postanowiłem, że kupię baterię w sklepie tak, aby mieć możliwość złożenia ewentualnej reklamacji osobiście a nie bawić się w korespondencje.
Z uwagi na fakt, iż Movano ma w swojej ofercie baterie do wielu modeli, myślę że opis przyda się nie tylko użytkownikom baterii do MacBooka.

Bateria Movano A1185

Bateria zapakowana w estetyczne, tekturowe pudełko, wewnątrz którego znajduje się oczywiście bateria w antystatycznej, zaklejonej folii. Oprócz tego gąbkowe wytłoczki, instrukcja i karta gwarancyjna.

Producent udziela gwarancji na baterię na okres 12 miesięcy.

Gwarant idziela ograniczonej do 12 miesięcy gwarancji na baterię. Powodem tego ograniczenia jest ich naturalne zużycie. Zmniejszenie się pojemności baterii poniżej 80% wartości nominalnej, może stanowić podstawę do skorzystania z gwarancji.

Bateria do MacBooka ma nominalnie 5200 mAh, tak więc gdy pojemność spadnie poniżej 4160 mAh możemy baterię reklamować. Wydaje mi się to uczciwym postawieniem sprawy i sugeruje, że producent wierzy w jakość oferowanego towaru.

Bateria Movano jest wyglądem bardzo zbliżona do oryginału. Plastik nie odróżnia się od tego z jakiego zrobiony jest spód MacBooka ani pod względem koloru ani pod względem dotyku. Nawet gumowa nóżka jaka jest na baterii, nie różni się zbyt wiele od tych które są na obudowie MacBooka.

Wskaźnik naładowania w Movano świeci o około sekundę krócej niż w oryginale. Nie ma to jednak znaczenia. Różnica jest też w przycisku testowania naładowania. Są nieco inne, choć spełniają tą samą funkcję.

Jedyne co wizualnie różni baterię Mivano jest to, iż Movano jest klejone a bateria Apple jest skręcana na śrubkach. Oczywiście nie ma to wpływu na pracę bateri.

Przy zakładaniu bateria nie weszła tak gładko w gniazdo jak oryginał a zatrzask zamknął się z pewnym oporem. Przy zatrzasku bateria minimalnie odstaje od obudowy w jednym rogu. Jak stwierdziłem, jest to spowodowane minimalnym wykrzywieniem baterii Movano. Widać to dopiero jak przyłożyć ją do gładkiej powierzchni. Wykrzywienie jest jednak na tle minimalne, że ciężko uchwycić to aparatem. Mam nadzieję, że nie będzie to miało negatywnych skutków w przyszłości. Sam fakt odstawania bardziej jest wyczuwalnie dotykiem niż wyglądem. Przypuszczam, że chodzi tu o jakieś ułamki milimetra.

Przed jej założeniem zresetowałem SMC aby bateria pracowała poprawnie a komputer "nauczył się" jej pojemności i pracy.
Po uruchomieniu komputera, moja bateria była naładowana przez producenta w 66%...

Jak widać, bateria zaliczyła 1 cykl ładowania i ma 3 miesiące. Producent zaleca formatowanie baterii polegające na przeprowadzeniu trzy lub czterokrotnego, pełnego cyklu naładowania i rozładowania. Przy czym nie wolno ładować baterii ładowarką samochodową a proces ładowania najlepiej przeprowadzić na wyłączonym komputerze. Przy pierwszym ładowaniu komputer może pokazać koniec tego procesu po 10-15 minutach i wówczas należy wyjąć i ponownie włożyć baterię. Bateria ma wytrzymać 500 cykli ładowania. Tyle w instrukcji.
Zająłem się więc normalną pracą na baterii. Warto zauważyć, iż zgodnie ze zdjęciem powyżej, w trakcie takiego korzystania z komputera bateria ma wytrzymać 3 godziny (Current usage 3:00 h). Po 3:20 bateria miała 7% pojemności. W tym czasie pisałem ten tekst, przeglądałem internet, rozmawiałem chwilę przez Skype'a i oglądałem kilka filmików z YouTube. Przy 5% (około 3:30 pracy) bateria wyłączyła się bez ostrzeżenia, komputer wyłączył się zupełnie. Nie stresuję się tym zbytnio gdyż MacBook powinien "nauczyć się" kiedy wcześniej wysłać ostrzeżenie o zbyt słabej baterii.
Po podpięciu zasilacza i włączeniu komputera, informacja systemowa wskazała, że bateria będzie ładowała się około 2 godziny.
Podczas przeglądania informacji o bateriach zamiennikach w internecie znalazłem taką informację, iż baterie zmienniki generują często komunikat "bateria wymaga naprawy" będący najprawdopodobniej efektem tego, iż jest ona nie oryginalna. W przypadku baterii Moveno taki komunikat się nie wyświetlił.
Po około 2.5 godziny ładowania, bateria osiągnęła 100% i po ponownym uruchomieniu komputera zgłasza czas pracy pomiędzy 4:10 a 4:30.

Maleńkie podsumowanie. Bateria jest dobrze wykonana. Nie jest perfekt, jednak nie można mieć większych zastrzeżeń. Dobrze, że producent nie usiłował na siłę kopiować rozwiązań Apple. Dobrze dobrane materiały sprawiają, iż po jej założeniu nie odróżnia się ona od komputera. Na chwilę obecną nie mam zastrzeżeń co do jej pracy.

Na bieżąco będę się dzielił z wami obserwacjami dotyczącymi tego zamiennika.

cdn... 

sprzęt porady

Komentarze

0 nowych
Over   9 #1 19.03.2013 00:10

Fajny wpis jak zwykle :)
Co do formatowania baterii to każde ogniwo Li-On jak i watki o formatowaniu baterii w smartfonach są błędne, baterii w tej technologi się nie formatuję... Nie wiem czy to robiłeś ale mówię na przyszłość:)
Co do samych ogniw, rozładowywanie do końca tylko zaszkodzi niż pomoże.
Ale baterie Niklowo coś tam się formatuję :)
Ale baterii do mojego HP 6910P Nie znalazłem, a szkoda...

Autor edytował komentarz.
macminik   18 #2 19.03.2013 05:46

Coż, wyszedłem z założenia, że producent wie lepiej. Skoro instrukcja tak mówiła to tak robię... zobaczymy z czasem co z tego wyjdzie :D

4lpha   10 #3 19.03.2013 07:09

@Over
"rozładowywanie do końca tylko zaszkodzi niż pomoże"

Pomijając kwestię poprawności tego zdania, nie spotkałem się jeszcze z problemem trwałości baterii po formowaniu czy formatowaniu.

djDziadek   17 #4 19.03.2013 07:55

@4lpha - to prawda, że w wypadku ogniw Li-Ion nie jest wymagane formowanie (formatowanie), to mit z czasów ogniw NiMH i NiCd, w których występował tzw. efekt leniwej baterii.
Ogniwa Li-On nawet do przechowywania muszą pozostać naładowane w ok 40%.
Nie powinno się ich również rozładowywać do końca w trakcie użytkowania, ale o to dba elektronika ogniw.
Źródła:
1. http://pl.wikipedia.org/wiki/Akumulator_litowo-jonowy
2. Własne doświadczenie serwisowe

Co do ogniw - sam polecam litowo-polimerowe, diabelnie drogie (zupełnie nie rozumiem dlaczego) ale o niebo lepsze niż wszystkie pozostałe...

Autor edytował komentarz.
mr.evil   3 #5 19.03.2013 15:40

Nie ma czegoś takiego jak FORMATOWANIE baterii, jest FORMOWANIE.
A poza tym faktem to tekst bardzo fajny i na pewno przyda się niejednemu użytkownikowi.

  #6 19.03.2013 15:46

No to teraz wiem gdzie Apple robi te swoje cudeńka - w stajni :D

macminik   18 #7 19.03.2013 20:52

@nick bardzo konstruktywny komentarz... startuj na posła...

Shaki81 MODERATOR BLOGA  38 #8 19.03.2013 21:34

Cenę oryginalnej baterii Apple podałeś - 569 zł. a il e Cię kosztował ten zamiennik?

macminik   18 #9 19.03.2013 21:39

Zamiennik 189 Movano, jest jeszcze firma Whiteenergy - koszt ok. 220 zł. Regenerowane oryginały kosztują 269 zł. Kupować oryginałów poza firmowymi sklepami nie miałem odwagi bo podobno jest sporo podróbek które szybko umierają.

  #10 19.03.2013 21:47

Komentarz w sam raz do zadęcia z jakim piszesz o japkowych produktach. No ale nie ty jeden cierpisz na taką przypadłość.....

Masz jakąś inną propozycję kariery zawodowej bo nie mam wystarczających kwalifikacji moralnych do bycia posłem?

macminik   18 #11 20.03.2013 06:01

@nick nie musisz czytać skoro Ci się nie podoba. Możesz czytać coś innego, z mniejszym zadęcie ... np nekrologi, etykiety z napojów gazowanych, książki telefonicze.... Dobra. Możesz skomentować ale jakimś błyskotliwym tekstem... przestaję karmić trolla

  #12 20.03.2013 08:43

Sam jesteś troll. Na osłodę powiem ci że jest to pierwszy Twój tekst w którym dałem radę przeczytać cały akapit. Jest więc progres. Tak trzymaj.

djDziadek   17 #13 20.03.2013 14:49

nie drapać się kociaki, to nie piaskownica :P Tekst naprawdę ok, biorąc pod uwagę ceny zamienników, dobrze wiedzieć, które warte są uwagi...
Nie widzę w tym wpisie ani grama jabłko fobii, jest rzeczowy i konkretny.

  #14 08.04.2013 01:59

Jak za te cene to cud ze dostałes 5200mAh(ogniwa po 2600mAh). Ja sie dałem nabrać na alledrogowy bełkot ,że bateria ma pojemnosc 5200mAh a po podłaczeniu okazalo sie, ze ma 4400 :( (ogniwa po 2200mAh) masakra ! mowa o PC laptop.

macminik   18 #15 08.04.2013 13:37

Dlatego uważam, że zakup nie przez internet jest kluczowy. Gdy kupujesz przez net to wiadomo, można zwrócić, ale to dodatkowy koszt i użeranie się ze sprzedawcą. A tu jak ma mniej pojemności, biore komputer i idę do sklepu i pokazuję. Z tego co widzę, to te Movano są całkiem ok. Kolega właśnie zakupił baterię do Della i jak narazie zadowolony.
Mój MacBook nauczył się właśnie pojemności baterii i przy 4% grzecznie ostrzega aby przynieść prąd w wiaderku i mam na to 10 minut. W praktyce wypada to nawet 13-15 minut więc i tu wszystko się wyjaśniło

Mario80   2 #16 14.11.2013 16:10

Jak sie sprawuje bateria po pol roku?

macminik   18 #17 15.11.2013 10:24

@Mario80

Nie jest źle, choć i cudownie nie jest. Pojemność spadła do 4600 mAh ale już trzyma się na tym poziomie. No cóż ale co wymagać od tańszego zamiennika.

rafcio   3 #18 01.04.2014 08:05

A ja z innej beczki: chcę sobie kupić zasilacz samochodowy MOVANO do Samsunga R580 - myślisz że firma trzyma poziom i nie ma obawy że laptop się usmaży? A już chyba napewno lepiej Movano niż coś z Allegro

rafcio   3 #19 01.04.2014 08:06

A ja z innej beczki: chcę sobie kupić zasilacz samochodowy MOVANO do Samsunga R580 - myślisz że firma trzyma poziom i nie ma obawy że laptop się usmaży? A już chyba napewno lepiej Movano niż coś z Allegro

rafcio   3 #20 01.04.2014 08:06

A ja z innej beczki: chcę sobie kupić zasilacz samochodowy MOVANO do Samsunga R580 - myślisz że firma trzyma poziom i nie ma obawy że laptop się usmaży? A już chyba napewno lepiej Movano niż coś z Allegro

rafcio   3 #21 01.04.2014 08:10

A ja z innej beczki: chcę sobie kupić zasilacz samochodowy MOVANO do Samsunga R580 - myślisz że firma trzyma poziom i nie ma obawy że laptop się usmaży? A już chyba napewno lepiej Movano niż coś z Allegro

rafcio   3 #22 01.04.2014 08:11

A ja z innej beczki: chcę sobie kupić zasilacz samochodowy MOVANO do Samsunga R580 - myślisz że firma trzyma poziom i nie ma obawy że laptop się usmaży? A już chyba napewno lepiej Movano niż coś z Allegro

rafcio   3 #23 01.04.2014 08:12

A ja z innej beczki: chcę sobie kupić zasilacz samochodowy MOVANO do Samsunga R580 - myślisz że firma trzyma poziom i nie ma obawy że laptop się usmaży? A już chyba napewno lepiej Movano niż coś z Allegro

rafcio   3 #24 01.04.2014 08:18

A ja z innej beczki: chcę sobie kupić zasilacz samochodowy MOVANO do Samsunga R580 - myślisz że firma trzyma poziom i nie ma obawy że laptop się usmaży? A już chyba napewno lepiej Movano niż coś z Allegro

rafcio   3 #25 01.04.2014 08:18

A ja z innej beczki: chcę sobie kupić zasilacz samochodowy MOVANO do Samsunga R580 - myślisz że firma trzyma poziom i nie ma obawy że laptop się usmaży? A już chyba napewno lepiej Movano niż coś z Allegro

macminik   18 #26 01.04.2014 09:15

@rafcio

Sądząc po ilości zapytań, dużo zasilaczy chcesz kupić ;-) A tak poważnie, ciężko mi powiedzieć o ich jakości bo nie miałem z żadnym do czynienia. Jednak warunki gwarancyjne tej firmy wzbudzają zaudanie i pewnie lepsze to niż jaks firma Uduś....

macminik   18 #27 01.04.2014 09:16

@rafcio

Sądząc po ilości zapytań, dużo zasilaczy chcesz kupić ;-) A tak poważnie, ciężko mi powiedzieć o ich jakości bo nie miałem z żadnym do czynienia. Jednak warunki gwarancyjne tej firmy wzbudzają zaudanie i pewnie lepsze to niż jaks firma Uduś....

rafcio   3 #28 01.04.2014 20:46

@macminik
sądząc po ilości odpowiedzi nie tylko ja trafiłem na zwiechę systemu komentarzy ;) Dzięki serdeczne za opinię - faktycznie nie znając za bardzo marki przekonuje 24 mczna gwarancja. Pozdrawiam serdecznie

  #29 12.05.2014 22:06

Bardzo miły i przyjemny artykuł, Sam osobiście mam zasilacz Movano 13 miesięcy i bezproblemowo jak do tej pory.

  #30 23.08.2016 15:28

Ja osobiście nie polecam movano. Bateria padła równo po okresie gwarancji.. a szkoda bo zapowiadało się ok. Ale od kilku miesiecy korzystam z baterii eparcom zakupionej w sklepie internetowym baterieshop pl ale tez odebrałem osobiście w Krakowie w ich firmie i muszę powiedzieć, że laptop działa na niej znacznie dłużej o ok 30 minut więcej. Także zdecydowanie lepsza jakość.

  #31 01.01.2017 14:12

@Over: Ja swoją opinię odnośnie formowania opieram na własnych doświadczeniach. Byłbym wdzięczny gdyby ktoś kto faktycznie zna się na rzeczy a nie ktoś kto opiera swe wiadomości na artykułach z internetu rzucił nieco światła na na problem który opisuję.
Wiele lat temu kiedy kupiłem pierwszy telefon (bateria Li-ON) w instrukcji stało wyraźnie aby pierwszych kilka ładowań rozładowań - dziś już dokładnie nie pamiętam liczby - przeprowadzać do końca, tj. ładować dopiero po samoczynnym wyłączeniu się urządzenia, ładować na wyłączonym telefonie i po zakończeniu ładowania pozostawić kilka godzin urządzenie z podłączoną ładowarką. Oczywiście nie zastosowałem się do instrukcji i po wyciągnięciu telefonu z pudełka podładowałem baterię (do instrukcji zajrzałem przypadkiem po kilku miesiącach). Bateria trzymała 3 do 4 dni. Tak było przez jakieś 3 lata dopóki napuchnięta bateria nie spowodowała pęknięcia tylnej klapki telefonu. 3 lata to chyba niezły wynik...ile wynosiła norma nie wiem, nie pamiętam też modelu urządzenia.
Przypadek drugi... akumulatorki AA NiMH (3szt.). Na ładowarce z funkcją rozładowywania jest informacja że NiMH nie posiadają efektu pamięci i nie wymagają pełnego rozładowania przed ładowaniem. Do mojej ładowarki (Energizer) wchodzą tylko 2 akumulatorki więc jeden jest ładowany oddzielnie "pojedynczo".... wg. danych z instrukcji obsł. ładowarki nie ma znaczenia ile ogniw ładuje się jednocześnie. ... Pewnego razu musiałem wyjechać na czas bliżej nieokreślony i nie chcąc pozostawiać włączonej ładowarki wyłączyłem ją wyciągając nie wpełni naładowaną baterię. Gdy po powrocie dokończyłem ładowanie i włożyłem akumulatorki do stacji pogodowej po 3 dniach wyświetlacz był niemal nieczytelny. Po sprawdzeniu baterii miernikiem napięcie tej doładowywanej baterii wynosiło 0,07 volt, napięcie dwu pozostałych ładowanych bez przerw 1,31 oraz 1,30. To były baterie GP nowe kupione w sklepie. Z ciekawości przeprowadziłem test na 2 używanych akumulatorkach Energizera (też NiMH) z aparatu "małpki"...jeden ładowałem z przerwą, drugi bez przerywania ładowania. Po wykonaniu nieco ponad 40-stu zdjęć aparat sygnalizował rozładowanie baterii...napięcie akumulatorka ładowanego z ok 20 minutową przerwą 0,97. Napięcia drugiego Energizera nie pamiętam dokładnie, z całą pewnością było niespełna 1,2.

Na koniec takie ciekawe spostrzeżenie odnośnie baterii i dzisiejszych "nowoczesnych" technologii ich produkcji. Nokia (chyba model 6500) której stuknie w tym roku 11 roczek i która zalega do tej pory na dnie szuflady do tej pory po naładowaniu i korzystaniu z telefonu przez 15 do 30 min dziennie i wysłaniu kilku sms-ów działa 7dni (raz rozładowała się po 5-ciu). Bateria nigdy nie wymieniana od 3 lat wielokrotnie na kilka miesięcy była pozostawiona całkowicie rozładowana (tj. kiedy tel. się wyłączył trafiał do szuflady). Tak samo jest z baterią w Sony Ericsonie (jakieś 3-4 lata młodszy od Nokii), tyle że ten wala się od kilku lat po strychu gdzie temperatura w lecie przekracza 60 stopni a w zimie jest podobna jak na zewnątrz. Po 2 latach zalegania na strychu w te wakacje przeprowadziłem test...bateria wytrzymywała jedynie 2 dni krócej niż ta z Nokii. Dziś można mówić o szczęściu jeżeli wydajność baterii nie spadnie drastycznie po zaledwie roku użytkowania.

Warto dodać że Nokia 10 lat temu nie była jeszcze własnością amerykanów.