iOS 7 po godzinach - Beta 5

Apple mocno zaskoczyło wypuszczając wczoraj kolejną, piątą już Betę iOS 7. Tzn... zaskoczyło tych, którym się wydaje, iż kolejne Bety powinny wychodzić regularnie co 2 tygodnie (w poniedziałek) co bardzo mnie osobiście bawi.
Zaskoczyło także dosyć poważnymi zmianami zarówno w wyglądzie jak i funkcjonalności.

Pierwsza, widoczna różnica to kolejna ewolucja "Slide to unlock". Jak pamiętacie, Apple w pierwszych Betach zlikwidowało i użytkownik musiał się domyślać jak odblokować telefon, w

Beta 4 nie trzeba było już się domyślać, choć napis o przesuwaniu palcem zupełnie nie pasował do całości. Ważne, że wiadomo było co zrobić. Nowa Beta 5 przyniosła rozwiązanie iście Salomonowe, czyli połączenie dwóch poprzednich koncepcji i wydaje się, iż może to być ostateczna wersja "Slide to unlock"

Kolejną zauważalną zmianą wyglądu są "Ustawienia". Dotychczasowo, były płaskie i dwukolorowe, tylko ewentualnie suwaki były zielone. Obecnie ikonki nabrały kolorów co moim zdaniem jest zmianą na plus.

Kosmetycznej poprawce uległy przyciski podczas dzwonienia. Stylistyka jest bardziej spójna z klawiaturą dostępną podczas wybierania numerów. Ponadto, dodanie kół optycznie powiększyło przyciski choć ich rzeczywisty rozmiar nie uległ zmianie.

Dodano także możliwość wyłączenia Centrum Sterowania gdy działają inne programy, tym samym jest możliwość ograniczenia go tylko do ekranu początkowego.

Kolejna nowość jest chyba od samego początku iOS 7. Nie zwróciłem na nią uwagi, gdyż jest to funkcja sporadycznie przeze mnie wykorzystywana. Chodzi o wyszukiwanie. Dotychczas wyszukiwanie było pierwszym na lewo, ekranem.

W iOS 7 dostęp do funkcji wyszukiwania mamy na każdym ekranie (z wyłączeniem ekranów aplikacji) i wywołujemy go poprzez przeciągnięcie od środka ekranu w dół. Tu też skrytykuję obecną klawiaturę. Poprzednia była dużo bardziej czytelna a w dodatku lepiej sygnalizowała opcję dużych liter czy Caps Lock.

iOS 6: Po lewej pojedynczy, duży znak, po prawej wciśnięty Caps Lock

iOS 7: Po lewej pojedynczy, duży znak, po prawej wciśnięty Caps Lock

Moim zdaniem dotychczas niebieskie podświetlanie Caps Lock wyraźnie dawało do zrozumienia, iż mamy włączoną opcję dużych liter. Kolor niebieski był z poza palety kolorów przy klawiaturze. W iOS 7 zastosowano tylko kombinację kolorów dostępnych w palecie klawiatury co mnie osobiście często myli.

Kolejna ważna poprawka dotyczy iTunes Store. W Becie 4 był problem z wyszukiwaniem w sklepie muzycznym Apple. Pasek do wpisywania szukanej piosenki czasem ginął a co za tym idzie, nie dało się nic znaleźć. Ponadto zakładki "All, Songs, Albums, Ringtones, More" zupełnie się rozjechały. Obecnie wszystko poprawiono, pasek wyszukiwania jest na swoim miejscu podobnie jak i wspomniane zakładki. Jednak błąd w historii o którym pisałem już kilkakrotnie, nada nie został naprawiony. Chodzi o przycisk "Play" który wyraźnie opadł.

Poprawiono też wiele innych, błędów. Środkowy przycisk zestawu słuchawkowego ponownie zaczął działać. W moim zestawie aplikacji wszystkie już działają i nie powodują błędów !!!

Ciąg dalszy nastąpi.... niebawem