Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

iOS 7 po godzinach - Beta 5

Apple mocno zaskoczyło wypuszczając wczoraj kolejną, piątą już Betę iOS 7. Tzn... zaskoczyło tych, którym się wydaje, iż kolejne Bety powinny wychodzić regularnie co 2 tygodnie (w poniedziałek) co bardzo mnie osobiście bawi.
Zaskoczyło także dosyć poważnymi zmianami zarówno w wyglądzie jak i funkcjonalności.

Pierwsza, widoczna różnica to kolejna ewolucja "Slide to unlock". Jak pamiętacie, Apple w pierwszych Betach zlikwidowało i użytkownik musiał się domyślać jak odblokować telefon, w

Beta 4 nie trzeba było już się domyślać, choć napis o przesuwaniu palcem zupełnie nie pasował do całości. Ważne, że wiadomo było co zrobić. Nowa Beta 5 przyniosła rozwiązanie iście Salomonowe, czyli połączenie dwóch poprzednich koncepcji i wydaje się, iż może to być ostateczna wersja "Slide to unlock"

Kolejną zauważalną zmianą wyglądu są "Ustawienia". Dotychczasowo, były płaskie i dwukolorowe, tylko ewentualnie suwaki były zielone. Obecnie ikonki nabrały kolorów co moim zdaniem jest zmianą na plus.

Kosmetycznej poprawce uległy przyciski podczas dzwonienia. Stylistyka jest bardziej spójna z klawiaturą dostępną podczas wybierania numerów. Ponadto, dodanie kół optycznie powiększyło przyciski choć ich rzeczywisty rozmiar nie uległ zmianie.

Dodano także możliwość wyłączenia Centrum Sterowania gdy działają inne programy, tym samym jest możliwość ograniczenia go tylko do ekranu początkowego.

Kolejna nowość jest chyba od samego początku iOS 7. Nie zwróciłem na nią uwagi, gdyż jest to funkcja sporadycznie przeze mnie wykorzystywana. Chodzi o wyszukiwanie. Dotychczas wyszukiwanie było pierwszym na lewo, ekranem.

W iOS 7 dostęp do funkcji wyszukiwania mamy na każdym ekranie (z wyłączeniem ekranów aplikacji) i wywołujemy go poprzez przeciągnięcie od środka ekranu w dół. Tu też skrytykuję obecną klawiaturę. Poprzednia była dużo bardziej czytelna a w dodatku lepiej sygnalizowała opcję dużych liter czy Caps Lock.

iOS 6: Po lewej pojedynczy, duży znak, po prawej wciśnięty Caps Lock

iOS 7: Po lewej pojedynczy, duży znak, po prawej wciśnięty Caps Lock

Moim zdaniem dotychczas niebieskie podświetlanie Caps Lock wyraźnie dawało do zrozumienia, iż mamy włączoną opcję dużych liter. Kolor niebieski był z poza palety kolorów przy klawiaturze. W iOS 7 zastosowano tylko kombinację kolorów dostępnych w palecie klawiatury co mnie osobiście często myli.

Kolejna ważna poprawka dotyczy iTunes Store. W Becie 4 był problem z wyszukiwaniem w sklepie muzycznym Apple. Pasek do wpisywania szukanej piosenki czasem ginął a co za tym idzie, nie dało się nic znaleźć. Ponadto zakładki "All, Songs, Albums, Ringtones, More" zupełnie się rozjechały. Obecnie wszystko poprawiono, pasek wyszukiwania jest na swoim miejscu podobnie jak i wspomniane zakładki. Jednak błąd w historii o którym pisałem już kilkakrotnie, nada nie został naprawiony. Chodzi o przycisk "Play" który wyraźnie opadł.

Poprawiono też wiele innych, błędów. Środkowy przycisk zestawu słuchawkowego ponownie zaczął działać. W moim zestawie aplikacji wszystkie już działają i nie powodują błędów !!!

Ciąg dalszy nastąpi.... niebawem
 

oprogramowanie urządzenia mobilne

Komentarze

0 nowych
Loreno   7 #1 07.08.2013 16:12

Wpis jak zwykle świetny, ale zabrakło mi jednej ważnej rzeczy - informacji o wydajności bety na testowanym urządzeniu (iPhone 4?) w porównaniu z poprzednimi wydaniami.

4lpha   10 #2 07.08.2013 16:26

Klawiatura powinna sygnalizować duże znaki przede wszystkim zmieniając rozmiar liter co mają chyba wszystkie klawiatury na Androida.
Na mojej N9 jest tak samo, a w iOS "think different" ;)

macminik   18 #3 07.08.2013 16:39

Jest wydajny tu różnicy miedzy 4 a 5 nie ma wielkiej. iPhone 4 napewno da radę z iOS 7 choć przypuszczam, że w stosunku do wersji na 4S i 5 będzie okrojony o wodotryski.

Loreno   7 #4 07.08.2013 17:22

Na pewno będzie okrojony. W końcu na iP 4 brakuje przezroczystości, ruchomej tapety i paru innych rzeczy.

SnajperskY   4 #5 07.08.2013 21:20

Kolejna beta blizej GM i jak zwykle jest to widoczne po responsywnosci i stabilnosci. Fajne zmiany, wywazone i ukierunkowane na wygode. Ale i tak zapewne jakies niespodzianki czekaja na ujawnienie podczas debiutu ip 5s/6. Licze na fingerprint'a...

microfon1984   7 #6 07.08.2013 22:12

A tak mi się podobały te ikony ustawień mimo, że nie mam Iphone :D
A jak wygląda apk do maila? Nadal taka płaska czy też już jakieś kolory się pojawiają?

macminik   18 #7 08.08.2013 07:35

Płaska choć zgodnie z trendem powinni ja trochę pokolorować

tores1977   11 #8 09.08.2013 19:10

@macminik słyszałeś o nowej "właściwości " wprowadzonej od iOS 7. Skradziony telefon bez znajomości Apple ID i hasła będzie ładnym przyciskiem do papieru. Nie pomoże restore, do aktywacji potrzebny jest login i hasło do którego sprzęt został przypisany. Nareszcie ;) . Często tubie telefony.

tores1977   11 #9 09.08.2013 19:30

*gubie

macminik   18 #10 09.08.2013 20:02

Tak to prawda. W iOS 7 jest zabezpieczenie telefonu kodem, bez którego nie można wyłączyć Find My Phone. Tak więc potencjalny złodziej aby nie zostać namierzonym, musi fizycznie wyłączyć telefon. Jednak po jego ponownym włączeniu, kod jest potrzebny. Jeśli postanowi sobie wymazać telefon i wgrać system od nowa, po wgraniu telefon musi sprawdzić swoją aktywację aby to zrobić, trzeba podać kod. Tym samym bez jego znajomości, ma łady przycisk do papieru. W chwili obecnej wydaje się być to najskuteczniejszym zabezpieczeniem przed uruchomieniem skradzionego telefonu bo podejrzewam, że i tak będą kradzione z przeznaczeniem na części zamienne lub na allegro pojawi się wysyp ofert typu...

"Dostałem iPhone od wujka ale jest zabezpieczony kodem a wujek nie pamięta jaki. Telefon w 100% sprawny, trzeba sobie tylko go odblokować i każdy kto zna te telefony zapewne poradzi sobie z tym. Ja się nie znam na iPhone i sprzedaję go bo mam nowszy...."

  #11 09.03.2014 10:35

Na początku przy zablokowanym ekranie kiedy wpisywalam kod numerki i cały widok klawiatury był różnokolorowy. Teraz ma jeden kolor. Ktos wie czy mozna to jakos ustawić?

macminik   18 #12 09.03.2014 14:46

To zalezy od tła jakie masz ustawione na zablokowanym ekranie. Zmień tło na bardziej kolorowe.

  #13 09.03.2014 14:49

Wlasnie niezależnie od tapety zawsze ma jeden kolor