macOS: jak usunąć zbędne pliki i posprzątać na Makach – poradnik

macOS: jak usunąć zbędne pliki i posprzątać na Makach – poradnik18.04.2017 01:39
macOS: jak usunąć zbędne pliki i posprzątać na Makach – poradnik

W przypadku pulpitowego systemu operacyjnego Apple, wielu sądzi, że nie dotyczą go liczne bolączki popularniejszego Windowsa. Po części to prawda, nie można jednak powiedzieć, aby macOS oferował więcej, jeśli chodzi o ochronę przed zaśmieceniem. Tak samo, jak w przypadku Windowsa odinstalowane oprogramowanie pozostawia po sobie liczne pliki, nie brakuje także malware i adware. Oto programy, dzięki którym wszystko to zostanie usunięte.

Sprzątanie: CCleaner

350198672430163905

Okazuje się, że problemy znane z Windowsa i obecne także na macOS-ie można rozwiązywać tym samym narzędziem. Swoją wersję na komputery Apple ma niezwykle popularny CCleaner. Zachowuje on w darmowej wersji pełnię możliwości wersji z Windowsa. Wykorzystuje także taki sam układ interfejsu.

Na początku użytkownik zaznacza na liście, jakie dane chce wyczyścić: wybierać można tutaj pomiędzy plikami zapisanymi przez przeglądarkę Safari, Chrome i Firefox oraz dane tymczasowe wszystkich zainstalowanych aplikacji. Ponadto wyczyścić można także logi systemowe, listę ostatnio używanych plików czy opróżnić kosz.

Ponadto CCleaner w panelu Narzędzia umożliwia także odinstalowywanie oprogramowania czy zarządzanie aplikacjami, które uruchamiają się wraz z macOS-em. W ustawieniach programu można dodać foldery, które zostaną wyłączone spod czyszczenia oferowanego przez CCleanera. Program znaleźć można można w naszej bazie.

Usuwanie: AppCleaner

350198672430426049

Ten program stanowi natomiast świetne narzędzie do odinstalowywania o rozbudowanych możliwościach. Dzięki AppCleanerowi, użytkownik może mieć pewność, że po usuniętej aplikacji nie zostanie na dysku ślad. Korzystać z niego można na trzy sposoby: przeciągając ikonę usuwanego programu do okna interfejsu, wybierając jeden z programów z listy oraz tradycyjnie przenosząc aplikacje z folderu programy do kosza.

Program wyświetla informacje o wersji aplikacji i ich wielkości. Wystarczy kliknąć na pozycję na liście lub przeciągnąć ikonę do okna, by wyświetlone zostało kolejne okno. Wylistowane są tam wszystkie pliki i foldery wykorzystywane przez aplikacje. Zaznaczenie wszystkich daje użytkownikowi pewność, że program zostanie usunięty w całości. AppCleaner działa także przy zwykłym przenoszeniu aplikacji do kosza: po podjęciu takiej akcji, pojawi się okno z wszystkimi plikami i folderami, które program po sobie pozostawił. Aplikację znaleźć można w naszej bazie.

Ochrona: Malwarebytes Anti-Malware

350198672430622657

O ile poprzednie programy służyły różnym aspektom porządkowania systemu operacyjnego, to Malwarebytes Anti-Malware służy już do zabezpieczania Maków przed szeroko pojętym szkodliwym oprogramowaniem. Jego obsługa nie mogłaby być prostsza: po instalacji i uruchomieniu, wystarczy kliknąć przycisk, który rozpocznie skanowanie.

Następnie program rozpocznie przeszukiwanie pamięci urządzenia pod katem najpopularniejszych makowych szkodników. Chodzi tutaj zarówno o malware, jak i najczęściej spotkane adware: MacKeeper, Genieo, VSearch, zaś na bazę sygnatur składać ma się aż 160 pozycji. Co jednak najważniejsze w przypadku szeroko pojętego oprogramowania antywirusowego, Malwarebytes Anti-Malware ma małe zapotrzebowanie na zasoby sprzętowe. Program znaleźć można w naszej bazie.

Programy

Aktualizacje
Aktualizacje
Nowości
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (49)