Magic Leap: magia, biomimetyka, czy po prostu skomplikowany system luster?

Magic Leap: magia, biomimetyka, czy po prostu skomplikowany system luster?

Magic Leap: magia, biomimetyka, czy po prostu skomplikowany system luster?
24.10.2014 17:32

Oto tajemnica, którą ekscytuje się nawet prasa popularna.Amerykański startup Magic Leap poinformował w tym tygodniu, żeotrzymał niebagatelne finansowanie. 542 miliony dolarów odnajwiększych graczy z Doliny Krzemowej, na czele z Google. Co jestwartego takich pieniędzy? Nie wiadomo. Padają hasła o *platformiebiomimetycznej *czy też technicewirtualnej rzeczywistości, która sprawi, że ekrany dotykowe stanąsię przeżytkiem. Poza tym w mediach niewiele – mówi się głównieo personaliach, gdyż do zarządu Magic Leap wszedł sam SundarPichai, wiceprezes Google.

Przyjrzeliśmy się bliżejsprawie Magic Leap. Wygląda na to, że te 542 miliony dolarów mogąbyć dobrą inwestycją. Ludzie stojący za Magic Leap nie sąnowicjuszami. Założyciel, Rony Abovitz, to spec od technikimedycznej i robotyki. W firmie znajdziemy Gary'ego Bradskiego,pioniera w dziedzinie komputerowego widzenia. Są tam naukowcypracujący nad laserami, sztucznymi inteligencjami, bezprzewodowąkomunikacją, a nawet programiści gier.

Startup z Florydy zabezpieczyłjuż wiele ciekawych patentów – i właśnie na ich podstawie możnawnioskować o tym, czym ma być ta platforma biomimetyczna. Wyglądana to, że chodzi o metodę wyświetlania wirtualnych obrazów tak,byśmy postrzegali je jako w pełni realne. W przeciwieństwie dogogli wirtualnej rzeczywistości, takich jak Oculus Rift, sięga siętu po znacznie więcej niż tylko sztuczki stereoskopii – oddana mazostać pełna głębia sceny, tak by różnicować skupienie wzrokuw zależności od odległości obiektów, na jakie patrzymy.

Złożono m.in. wniosek o przyznanie znaku towarowego na coś, conazywać się ma DYNAMIC DIGITIZED LIGHT-FIELD SIGNAL. Z kolei wpatentach Magic Leap mowa o wyświetlaczach tworzących trójwymiarowepola świetlne, które przenoszą na siatkówkę takie same dane,jakie odbieramy od światła odbitego od realnych obiektów. Nie jestto metoda kompletnie nieznana. Podczas konferencji SIG2014 badacze zMIT, Berkeley i Microsoftu pochwalili się rozwiązaniem,które może wyeliminować potrzebę stosowania okularów doczytania, właśnie za pomocą dynamicznie obliczanych pólświetlnych. Podobne badania prowadziła też NVIDIA, tworząc bardzociekawy wyświetlaczdo stereoskopowej wizji.

źródło: magicleap.com
źródło: magicleap.com

Dzięki opisowi w jednym zpatentówmożemy zyskać wyobrażenie, jak takie rozwiązanie miałobydziałać. Omawiany jest projektor WRAP (od Waveguide Reflector ArrayProjector) – struktura zawierająca setki małych parabolicznychluster, na którą światło rzutowane jest z włókien optycznychtak, by każdy z elementów odbił je zgodnie z zadanymi parametrami,tworząc pole świetlne dla określonego punktu przestrzeni. Wielewarstw takich lustrzanych struktur miałoby pozwolić na tworzenieiluzji obiektów znajdujących się w różnych odległościach odobserwatora. Co zastanawiające, patent wspomina o wykorzystaniu dotworzenia luster programowalnej cieczy magnetycznej, dzięki którejmożliwe byłoby szybkie zmienianie konfiguracji pola świetlnego, bygenerować w ten sposób szybko klatki animacji, i co za tym idzie,złudzenie ruchu.

Inny z patentów obejmujewykorzystanie sensorów ruchu i kamer śledzących spojrzenie byokreślić odległość obserwatora od punktu skupienia wzroku, innymówi o sensorach wykorzystywanych do rozpoznawania gestów iotoczenia. Wszystko to może sugerować, że Magic Leap pracuje nadstworzeniem prawdziwego systemu Wspomaganej Rzeczywistości, w którymto wirtualne obrazy współistnieją z realnymi, a nawet reagują nato, co się dzieje.

źródło: magicleap.com
źródło: magicleap.com

Jedno jest pewne: obrazy ianimacje zamieszczone na stronieMagic Leap sugerują, że czeka nas coś wielkiego. Jeśli MagicLeap faktycznie pokaże to, co obiecuje, czeka nas bezprecedensowarewolucja w rozrywce, edukacji i komunikacji. Można powiedzieć, żemagia powróci do świata.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (18)