Mail od Allegro? To powinno zwrócić twoją uwagę

Oszustwo "na Allegro"
Oszustwo "na Allegro"
Źródło zdjęć: © Pixabay

28.07.2023 07:23, aktual.: 28.07.2023 08:06

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Polacy znów otrzymują podejrzane maile, których nadawcą ma być Allegro. To oszustwo, które miało już wiele odsłon i nadal można się z nim spotkać. Wiadomości o rzekomym zawieszeniu powinny wzbudzić naszą czujność.

Allegro, jako jeden z najpopularniejszych serwisów ogłoszeniowych w Polsce, często jest brane na celownik przez cyberprzestępców. Wykorzystują oni dobrze rozpoznawalne logo i nazwę w celu wzbudzenia zaufania swoich potencjalnych ofiar. Często starają się wywrzeć też presję czasu, zachęcając adresatów swoich wiadomości do szybkiej reakcji.

Nie inaczej jest w najnowszej kampanii cyberprzestępców, która dotyczy zawieszenia konta na Allegro. Internauci otrzymują wiadomości e-mail z ostrzeżeniem przed blokadą konta Allegro ze względu na "błąd w danych rozliczeniowych".

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Najnowszy e-mail, rozsyłany wśród Polaków, nie jest jednak najwyższych lotów. W porównaniu do poprzednich wiadomości, w których podszywano się pod Allegro, wiadomość ta zawiera błędy (np. spacje przed znakami interpunkcyjnymi), które powinny zwrócić naszą uwagę. Biorąc jednak pod uwagę treść "zawiadomienia", możliwe, że nie każdy przyjrzy się mu na tyle dokładnie, by dostrzec wspomniane błędy.

Oszuści dość mocno naciskają bowiem na szybkie działanie. Wystarczy kliknąć przycisk, by uchronić się przed rzekomą blokadą konta w serwisie Allegro. Na reakcję mamy jednak niewiele czasu, bo tylko 12 godzin. Jeśli tego nie zrobimy, konto zostanie zablokowane na stałe.

Oszustwo "na Allegro"
Oszustwo "na Allegro"© Licencjodawca

Oszustwo "na Allegro". Nie daj się nabrać

Przygotowane oszustwo nie jest zbyt kreatywne, ale bazuje na wywołaniu niepokoju o odbiorcy. Aby uchronić się przed podobnymi praktykami cyberprzestępców, należy pamiętać o kilku zasadach. Przede wszystkim konieczne jest sprawdzenie adresu nadawcy wiadomości. Już na tym etapie powinno nam się udać odfiltrować spam od autentycznych komunikatów z danego serwisu.

Jeśli z jakiegoś powodu nie zauważymy nic podejrzanego w adresie e-mail nadawcy i otworzymy przesłany link, tu również należy zacząć od zerknięcia na adres. Uwagę powinny zwracać też wszelkie błędy językowe, ortograficzne lub interpunkcyjne, które cyberprzestępcy popełniają dość często.

Karol Kołtowski, dziennikarz dobreprogramy.pl

Programy

Zobacz więcej
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (7)