Mapa zakażeń koronawirusem wykorzystana przez przestępców. Tak żerują na panice

Mapa zakażeń koronawirusem wykorzystana przez przestępców. Tak żerują na panice

Mapa  zakażeń koronawirusem wykorzystana przez przestępców. Tak żerują na panice
Piotr Urbaniak
13.03.2020 07:29

Epidemia koronawirusa w środowe popołudnie zyskała status pandemii, przez co należy rozumieć, że Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) przyjęła, iż choroba Covid-19 jest problemem ogólnoświatowym. Nic dziwnego, że użytek z narastającego poczucia strachu postanowili zrobić przestępcy, i to w wyjątkowo bezczelny sposób.

Wraz z opuszczeniem przez koronawirusa granic Chin, wśród internautów niezwykle popularna stała się interaktywna mapa autorstwa naukowców z Johns Hopkins University, która w czasie rzeczywistym informuje o kolejnych zakażeniach. Zrzuty ekranu z tejże mapy znaleźć można w wielu artykułach poświęconych wirusowi SARS-CoV-2. Jest też chętnie udostępniania w mediach społecznościowych.

Niestety, to otwiera szerokie pole do popisu przed cyberprzestępcami, którzy zaczęli tworzyć zmodyfikowane wersje mapy koronawirusa, wypełnione szkodliwym oprogramowaniem – przestrzega firma Esri, zajmująca się na co dzień technikami geolokalizacji.

Sfabrykowana mapa różni się od oryginału tym, że prosi o pobranie dodatkowej wtyczki lub aplikacji. Oryginał działa całkowicie w przeglądarce i nie wymaga żadnych zewnętrznych narzędzi, jednak w obecnie panującym zamieszaniu łatwo to przeoczyć. Efektem jest instalacja na dysku komputera trojana AZORult. Ten służy przestępcom do wykradania rozmaitych danych, w tym danych bankowych i haseł logowania.

Firma Esri apeluje, aby korzystać wyłącznie z mapy stworzonej przez Johns Hopkins University, która znajduje się pod tym adresem. Wszystkie inne należy traktować jako potencjalnie niebezpieczne.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (37)