Mapy Google przemawiają nowym głosem. Jarosław Juszkiewicz żegna się z kierowcami

Mapy Google przemawiają nowym głosem. Jarosław Juszkiewicz żegna się z kierowcami

Mapy Google przemawiają od niedawna innym głosem, fot. Oskar Ziomek
Mapy Google przemawiają od niedawna innym głosem, fot. Oskar Ziomek
Oskar Ziomek
25.05.2020 13:53

W Mapach Google od niedawna nie słychać już głosu Jarosława Juszkiewicza, który przez lata sugerował kierowcom włączającym nawigację GPS, by na przykład kierowali się na południe. Zamiast komunikatów nagranych przez żywego lektora, w Mapach działa teraz syntezator głosu. Żegnając się z kierowcami, Jarosław Juszkiewicz opublikował nietypowy film.

Na nagraniu widać lektora, który postanowił zapaść kierowcom w pamięć w specyficzny sposób – dzieląc się prostymi i w większości przypadków skutecznymi sposobami na odnalezienie stron świata bez posługiwania się jakimikolwiek urządzeniami, a więc także bez Map Google. Z filmu można więc sobie przypomnieć metodę "na mech na drzewie" czy polegającą na analizie układu gwiazd. Film dostępny jest w serwisie YouTube:

Pożegnanie polskiego głosu Google Maps

Nowy głos polskiego automatycznego "lektora" można już sprawdzić samodzielnie, włączając nawigację w Mapach Google w smartfonie. Choć pewnie jest to kwestią przyzwyczajenia, nowe polecenia brzmią zdecydowanie bardziej sztucznie i wielu kierowcom z pewnością będzie brakować głosu Juszkiewicza, do którego przez lata zdążyli się przyzwyczaić.

Mech obrasta zacienioną stronę drzewa. Będzie to jednak strona północna tylko wtedy, jeśli drzewo stoi np. w polu. Jeśli jest zacienione np. przez inne drzewa, to mech może rosnąć też z innych stron. Podobnie jest z mrowiskiem, które chce "złapać" jak najwięcej słońca. Jeśli nic go nie zasłania, to spadzista strona wskaże południe (najbardziej nasłoneczniony kierunek), ale jeśli jest np. w lesie, to nachylenie może być np. uzależnione od terenu. Słońce zachodzi dokładnie na zachodzie, a wschodzi dokładnie na wschodzie w Polsce tylko w okresie równonocy wiosennej i jesiennej. Poza tymi okrasami kierunki są przesunięte na południe (zimą) i na północ (latem). Gwiazda polarna faktycznie zawsze wyznacza kierunek północy (na półkuli północnej). W żadnym wypadku nie jest to diss Jarosława Juszkiewicza, ot taka ciekawostka.
Bolesław Breczko

Mapy Google na Androida i iOS-a są dostępne w naszym katalogu oprogramowania.

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (127)