Mark Zuckerberg chce zdobyć twoje dane z banków. Statystyki z Facebooka to za mało

Mark Zuckerberg chce zdobyć twoje dane z banków. Statystyki z Facebooka to za mało

Facebook szuka nowych źródeł danych o użytkownikach (depositphotos)
Facebook szuka nowych źródeł danych o użytkownikach (depositphotos)
Oskar Ziomek
07.08.2018 15:23

Świadomi użytkownicy Facebooka z pewnością nie kojarzą tego portalu w pierwszej kolejności z bezpieczeństwem i prywatnością danych użytkowników. Choć po aferze z Cambridge Analytica wiele się w tym zakresie zmienia, to wciąż nie brakuje kolejnych informacji o dyskusyjnie moralnych i właściwych działaniach podejmowanych przez portal. Stosunkowo niedawno okazało się na przykład, że serwis przez lata dzielił się danymi o swoich użytkownikach z innymi korporacjami.

Teraz wszystko wskazuje na to, że informacje kolekcjonowane bezpośrednio na Facebooku to za mało. Choć nie od teraz wiadomo, że portal łączy dane o swoich użytkownikach także z tymi pozyskanymi z zewnątrz, to jednak do teraz wszystko związane było bezpośrednio z wymianą informacji pomiędzy witrynami wykorzystującymi choćby możliwość polubiania treści danymi swojego konta w portalu czy też logowania się nimi do serwisów.

Plany sięgają jednak dalej i jak zwraca uwagę The Next Web powołując się na raport serwisu Journal, mają być związane z pozyskiwaniem danych z zupełnie nowej kategorii. Facebook miałby kolekcjonować informacje o finansach swoich użytkowników, a dane pozyskiwać wprost z banków.

Choć pomysł może wydawać się szalony, z dostarczonych informacji wynika, iż pierwsze rozmowy w tym zakresie już się odbyły. Facebook miałby otrzymywać informacje o swoich użytkownikach z banków, w zamian za udostępnienie mechanizmów portalu, by banki mogły łatwiej docierać z ofertami do klientów. Taka wersja wydarzeń została jednak szybko sprostowana. Jak informuje Facebook, rozmowy faktycznie się odbyły, ale ich celem ma być nawiązanie współpracy wyłącznie w zakresie implementacji botów, które miałyby służyć użytkownikom w formie czatów przez Messengera.

Na tę chwilę pozostaje więc tylko wierzyć na słowo, jednak mając na uwadze wydarzenia z przeszłości, trudno przejść obok tego pomysłu obojętnie. Koniec końców, znając podejście Facebooka do prywatności i ochrony danych swoich użytkowników, nie można wykluczyć, że nawet zwykły bankowy bot na czacie będzie zdolny „przypadkiem” dostarczać Facebookowi cennych informacji o swoich użytkownikach.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (86)