Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

Windows 8: Fakty i mity

"Nigdy nie zainstaluję Windows 8!" - stwierdzenie to jest esencją tego, co od jakiegoś czasu zdarza mi się przeczytać w Internecie (w tym na DP), komentarzach, blogach czy słyszę na konferencjach i spotkaniach.

Sprowadza się to właśnie do stwierdzeń typu:

Nie zainstaluje nigdy Windows 8, bo... bo... bo... Bo TAK!

I najczęściej czytam / słyszę je od osób, które według mojego podejścia są zwykłymi użytkownikami (więcej o grupach użytkowników pisałem na moim firmowym blogu). Po części się temu nie dziwię (o tym już za chwilę). Wiem też z własnego doświadczenia, że krótka rozmowa z takimi osobami (lub też podsunięcie 2-3 konkretnych argumentów czy pokazanie 2-3 rzeczy na żywo) potrafi zmienić ich zdanie o 180 stopni - w kilka minut!

Te 4 "kluczowe" argumenty, które słyszę (poruszę je w dalszej części posta) to:

  • Gdzie jest przycisk Start?
  • Nie mam ekranu dotykowego
  • Jak mam zamknąć system?
  • Nie chcę kafelków!

Z drugiej strony jest to dla mnie zdumiewające, że część z tych argumentów słyszę od, zdawałoby się, Power Userów - czyli ludzi, którzy powinni lepiej znać systemy i nie uprzedzać się do nich po przeczytaniu 2 artykułów i sprawdzeniu systemu na maszynie wirtualnej w 5 minut. A takich Power Userów jakby nie patrzeć na DobrychProgramach jest bardzo duże grono.

Zwykli użytkownicy + Zmiany

Dla mnie zwykły użytkownik, to osoba, która nie zna się specjalnie na komputerach - potrafi go włączyć, zrobić kilka podstawowych czynności i wykonać swoją pracę (czasem naprawdę ważną i skomplikowaną merytorycznie!, aczkolwiek z punktu widzenia komputera dosyć prostą).

Z tymi osobami "spotykam się" najczęściej w Internecie - w komentarzach na serwisach komputerowych, blogach, forach. Choć o dziwo dla mnie, tu mocno mieszają się z Power Userami, którzy używają często tak banalnych argumentów jak zwykli użytkownicy!

Ale oczywiście też z wieloma takimi osobami mam do czynienia na żywo :) Co też ciekawe - wśród pracowników Microsoft też można spotkać sporą grupę zwykłych użytkowników (pisałem o tym prawie 3 lata temu w poście Kto pracuje w Microsoft Polska?).

I jest to grupa, która najczęściej powtarza coś co usłyszała/widziała, często bez sprawdzenia tego na sobie. Wierzą tym, których uznają za "znających się na komputerach" (mimo, że nie zawsze tak jest) czy piszącym "w serwisach komputerowych" (w tym na DP).

Związane jest to też z ich podejściem do zmian - to bardzo niemiłe dla nich doświadczenie. I mimo, że czasem to poznanie wymaga poświęcenia 30 min. to im się wydaje, że poznanie czegoś nowego zajmie im kilka(naście) dni... No i tu mam może niezbyt dobrą wiadomość - Windows 8 ma w sobie kilka zmian, które po prostu trzeba poznać. Dobra wiadomość jest taka, że ich poznanie to naprawdę maksimum 15 minut. [I oczywiście drugim wyjściem zawsze jest "zostać przy starym", ale pytanie czy aby na pewno chcecie aby Wasi znajomi - zwykli użytkownicy - zostali np. przy Windows 95, no niby można, ale...]

No to spróbujmy zebrać te argumenty/zarzuty, które regularnie słyszę głównie od zwykłych użytkowników pod kątem Windows 8... Ale Power Userów używających tych argumentów też kilku widzę/znam...

Pytanie 1: Gdzie jest przycisk Start???

To zdecydowanie jest numer 1 jeśli chodzi o uwagi, które słyszę i czytam. I to faktycznie chyba największa i najbardziej "dramatyczna" zmiana jaka zaszła w systemie operacyjnym dla zwykłych użytkowników.

Ja już w kwietniu próbowałem (owszem, w dosyć przewrotny sposób) opowiedzieć jak przywrócić przycisk Start w Windows 8. Dziś powiem to w skrócie - otóż w nowym Windows 8 _przycisk_ Start zmienił się w _ekran_ Start. Koniec. Kropka. Stety albo niestety...

Zachował on jednak zdecydowaną większość możliwości i funkcji starego menu Start, a jednocześnie dorobił się kilku zdecydowanie świetnych i wygodnych możliwości (o których już teraz nie będę się rozpisywał - odsyłam do posta z kwietnia).

Od tego czasu (od kwietnia) wiele razy rozmawiałem z wieloma ludźmi (przypomnę: ze zwykłymi użytkownikami! do Power Userów dojdziemy), którym starałem się zadawać konkretne pytania "co przeszkadza Ci w nowym 'menu' Start" i zazwyczaj odpowiedzi były typu "a bo _czytałem_, że nie mam już Start" albo "a bo _słyszałem_, że nie mogę szybko uruchamiać moich programów"...

Rozwiązanie (3-5 minut)

Przy tym pytaniu - pokazuję ludziom nowy ekran Start i pokazuje to wszystko co w nim można (i jak można) zrobić. Dostęp do często używanych programów? Nie ma sprawy - zwykłe wpisanie kilku liter ORAZ przypięcie sobie programu na stałe. Dostęp do ustawień komputera - też jak najbardziej jest (zakładka Settings). Wyszukanie czegoś - nie ma sprawy - wygodne wpisanie liter. Uruchomienie ekranu startowego - albo klawisz WIN albo w trybie desktopu najechanie tam gdzie był przycisk Start (lewy dolny róg + klik).

I wiem oczywiście że to dla zwykłych użytkowników duża zmiana... Ale naprawdę - po 5 minutach rozmowy/pokazania zazwyczaj zmienia się podejście do tego "usunięcia menu Start".

PS. Jeśli jesteście Power Userami (lub specjalistami IT) - to BARDZO MOCNO zachęcam Was do przeczytania bardzo ciekawego posta (z października 2011 roku) z zespołu Windows, w którym zostało opisane jakie argumenty stały za zmianami z menu Start i ekranem startowym. Długi tekst, trudny tekst, ale bardzo warto go poznać (natomiast odradzam pokazywanie go zwykłym użytkownikom). Rzuca trochę światła na tematykę telemetrii oraz tego jak podejmowane są takie decyzje (i dlaczego!).

Pytanie 2: Nie mam ekranu dotykowego!!! Co teraz?

To w sumie moim zdaniem jest numer 2 - mnóstwo razy spotykam się z zarzutem, że super że jest Windows 8, ale ja przecież nie mam (jeszcze) ekranu dotykowego. I to jeden z ważnych argumentów takich użytkowników, dla których nie chcą się oni przesiąść na Windows 8.

W tym wypadku uważam, że to po prostu totalna dezinformacja ze strony Power Userów i wielu serwisów... Bo osoby, które tak piszą chyba nie miały do czynienia z Windows 8 na sprzęcie dotykowym i nie dotykowym.

O ile pierwszy przykład (menu Start) to faktycznie zmiana, to drugi - to ewidentne nieporozumienie. Moim zdaniem elementy dotykowe Windows 8 są rozwinięciem możliwości systemu w tradycyjnym podejściu (mysz + klawiatura). I na pewno nie są jego ograniczeniem.

Rozwiązanie (2-3 minuty)

Przypominam zawsze, że dotyk w Windows 8 to rozwinięcie a nie ograniczenie... Ale tu też wystarczy 3-5 minut z systemem i pokazanie co można zrobić za pomocą myszy i klawiatury + dodatkowo za pomocą kilku skrótów klawiaturowych z klawiszem Windows na czele. Moim zdaniem nawet zwykli użytkownicy są w stanie się nauczyć kilku (ale nie więcej!) z nich (Win + D, E, I czy np. Alt+Tab i Win+Tab oraz Ctrl+P).

Dodatkowo oczywiście warto pokazać, że z pomocą klawiatury i myszy (czyli na maszynach bez ekranu dotykowego) jest naprawdę tylko kilka drobiazgów, o których warto wiedzieć: narożniki ekranu, prawy przycisk myszy w aplikacjach Modern UI, zamknięcie aplikacji w trybie Modern UI (poza Alt+F4) "zsunięciem" jej na dół. Reszta jest obsługiwana myszą i klawiaturą dokładnie tak samo jak w poprzednich wersjach systemu!

Pytanie 3: Jak mam zamknąć komputer???

O dziwo ten argument chyba równie często słyszę od Power Userów (co mnie zaskakuje), co od zwykłych użytkowników.

Tak - jest to pewna zmiana, aczkolwiek nie jest to moim zdaniem ani wielka zmiana, ani coś czego nie można się "nauczyć" w ciągu 1 minuty (dlatego nauka w cudzysłowie).

I oczywiście rozumiem, że dla zwykłych użytkowników zmiana najmniejszych rzeczy budzi lęk i zagubienie, ale...

Rozwiązanie (1-2 minuty)

W dzisiejszych czasach (w erze komputerów przenośnych), niezauważanym przez użytkowników i niedocenianym sposobem na "wyłączenie" komputera jest przycisk "Power" komputera i/lub zamknięcie klapy laptopa. To też najprostszy sposób, który wielu użytkowników już dziś wykorzystuje.

Zwykłemu użytkownikowi warto też pokazać sposób podobny do wcześniejszych systemów - najechanie na prawy narożnik (podobnie jak na menu Start kiedyś), wybranie i kliknięcie "Settings" (podobnie jak kliknięcie Start kiedyś), wybranie "Power" i odpowiedniej opcji (jak kiedyś opcji zamykania). Wszystko - liczba kroków ta sama - choć oczywiście jest delikatna zmiana. Czas nauki? 1 minuta.

Oczywiście moje inne sposoby to: (3) Win+I i opcja "Power", (4) Alt+F4 będąc na desktopie, (5) Ctrl+Alt+Del i prawy dolny róg, (6) stworzenie sobie skrótu zamykania na ekranie Start, (7) konsola cmd i "shutdown" oraz (8) konsola PowerShell i "Stop-Computer" [jak zapewne zauważyliście - pokazałem to w kolejności od zwykłego usera do Power Usera]

Pytanie 4: Ja nie chcę kafelków!!! Co robić, jak żyć?

Tu chyba są 2 lub 3 aspekty tego równie często poruszanego "problemu". Słyszę z jednej strony, że domyślny start systemu Windows 8 w trybie Modern UI jest ciężki dla zwykłego użytkownika (jest przerażony czymś nowym?). Z drugiej strony użytkownicy słyszą (lub chcą słyszeć?) że nowy Windows to teraz nowe "kafelki" (i nic poza tym?). Z trzeciej strony martwią się np. co teraz będzie z ich ulubioną grą czy programem z Windows 7 (bo nie będą działać? bo przecież kafelki...)

I tu podwójna kwestia - bo to zarówno zmiana (faktycznie system startuje z ekranem startowym na powitanie + jest nowy interfejs czy też druga twarz systemu) ale też i nieporozumienie (bo przecież tradycyjny pulpit nie zniknął!).

Rozwiązanie (1-2 minuty)

Faktycznie nie ma opcji "pominięcia" ekranu startowego i od niego zwykły użytkownik zacznie uruchamiając komputer. Ale kafelki (podobnie jak w przykładzie z dotykiem) są tylko dodatkiem a nie ograniczeniem systemu.

To co Microsoft wyraźnie mówi (i sprawdza się w praktyce), to że ponad 90% oprogramowania działającego na Windows 7 zadziała w trybie desktopowym na Windows 8. Nie musimy więc pozbywać się naszego "starego" oprogramowania - nadal możemy z niego korzystać. I to jest to co ja zawsze powtarzam zwykłym użytkownikom i co pokazuje im na własnym przykładzie. Desktop nie zniknął - jest nadal...

Inne zmiany (dla zwykłego użytkownika)

Oczywiście to co zebrałem powyżej to tylko pewien wycinek tego z czym widzę, że na początku mogą nie radzić sobie zwykli użytkownicy. Natomiast w samym systemie jest bardzo dużo zmian, które moim zdaniem dla takich osób będą bardzo na plus.

Nie chcę ich teraz opisywać szczegółowo, ale już wiem, że do części z nich jeszcze w niedalekiej przyszłości wrócę.

Dla użytkownika pracującego to m.in.: jeszcze prostszy Direct Access (dostęp do firmowych zasobów z dowolnego miejsca), jeszcze wygodniejszy Branch Cache (szybsze pobieranie plików w oddziałach firmy), możliwość korzystania z Windows To Go (czyli Windows odpalany z pendrive'a, praktycznie na dowolnym komputerze), duże zmiany w kontekście mobilności (mierzenie połączenia, świadome aplikacje, itp.).

Dla użytkownika domowego to m.in.: wbudowana obsługa SkyDrive, opcja współdzielenia/udostępniania i wyszukiwania (Share & Search), nowe aplikacje i gry (Windows Store), natywna obsługa sensorów i łączności (m.in. NFC, BT 4.0, USB 3.0) - ale też w bardzo dużej mierze nowe możliwości związane z dotykiem (i pracą na tabletach czy urządzeniach All-In-One).

W obu tych wypadkach jest jeszcze oczywiście: dużo szybsze uruchamianie systemu (w stosunku do poprzednich wersji Windows), kafelki (żywe, samoaktualizujące się), powiadomienia (informacyjne i wygodne, kierujące wprost do danej aplikacji), drukowanie bez sterowników (dla większości drukarek, dające podstawowe opcje wydruku), Push-Button: Refresh & Reset (to na pewno opiszę kiedyś szerzej - generalnie opcja prostego i szybkiego odświeżania systemu), WiFi & Always Connected (szybsze podłączanie się do sieci), wiele innych drobnych i przydatnych zmian (uproszczony Task Manager, wstążka w Eksploratorze czy wygodne okienko kopiowania).

Poza tym nowy Windows to też dużo płynniejsze działanie i system dopasowany zarówno do konsumpcji treści (sam korzystam dużo chętniej w domu z trybu Modern UI) jak i tworzenia czy ogólnie pojętej pracy (głównie w trybie Desktop). Idealnie sprawdzi się też na tabletach, stacjach roboczych ale też komputerach All-In-One czy (w pewnej jeszcze odmiennej, ale zbliżonej wersji) na telefonach czy konsoli Xbox. To bardzo mocno zbliża nas do koncepcji 3 ekranów, którą Microsoft przedstawił kilka lat temu.

Naprawdę o tych zmianach, które często zostają niezauważone - bo mówi się o menu Start, kafelkach, dotyku - można by mówić sporo. I zdecydowanie można nimi odpierać argumenty, że "przecież ten Windows 8 poza kafelkami nie ma nic nowego".

Jak to jest z tymi szkoleniami?

Ja słyszę też (najczęściej od Power Userów lub ludzi z biznesu), że nauczenie ludzi Windows 8 to teraz będą godziny szkoleń, mnóstwo problemów i opowiadania o tym jak to dużo się zmieniło. I owszem od drobnych szkoleń na pewno nie uda się uciec.

Aczkolwiek staram się pokazywać (po to też, przy każdej sekcji "Rozwiązanie" podawałem liczby), że ten element szkoleniowy może zostać bardzo mocno skrócony do pojedynczych minut czy też czasem dobrze sformułowanego komunikatu (ustnego czy mailowego) o zmianach. W wypadku użytkowników nie-firmowych naprawdę wystarczy 10 minut rozmowy z komputerem z Windows 8.

I pokazywanie w Internecie przykładów, jak to ktoś posadził ojca/dziadka przed komputerem z Windows 8 i powiedział mu "do dzieła", nie ma zbytnio sensu, bo każda zmiana bez dwóch słów komentarza będzie słaba dla takiej osoby (posadzenie takiej osoby przed komputerem z MacOS czy Linuxem spowoduje dokładnie to samo). Ale już dwa słowa komentarza i pokazanie 2-3 rzeczy moim zdaniem zdziałają cuda.

Moim zdaniem (choć oczywiście nie jestem ekspertem od szkoleń End Userów) użytkownikom wystarczy powiedzieć (i pokazać!), że zdecydowana większość rzeczy jest tak jak w dobrze znanym im Windows 7 czy Windows XP. Natomiast te elementy, które się zmieniły są w większości wypadków zdefiniowane powyżej w tych 4 "problemach".

Co widzę u ludzi, którzy spróbowali Windows 8?

Oczywiście jest grono ludzi (zwłaszcza Power Userów), którzy spróbowali systemu przez 10 minut (np. na maszynie wirtualnej), gdzie doszukiwali się podobieństw ze starymi systemami i wszystko co inne od razu traktowali jako zło (to mnie trochę dziwi).

Zazwyczaj błędem takich osób jest to, że próbują systemu świeżego, dopiero co zainstalowanego. I porównują go do systemu "starego" (np. Windows 7), który dopieszczali przez kilka dni/tygodni - mają na nim trochę aplikacji, ileś rzeczy ustawili pod siebie, pewne rzeczy zrekonfigurowali...

A gdy "testują" Windows 8 (na maszynie wirtualnej na przykład) - mają goły system, średnio ustawiony pod ich potrzeby i na tej podstawie często podejmują decyzję, że ten system jest zły i kiepski dla nich.

Ale widzę na szczęście tych rozsądniejszych, którzy dali sobie chwilę więcej z systemem i ustawili go sobie pod swoje potrzeby i widać, że wtedy efekty są dużo lepsze - zaczynają pisać na blogach, że jednak w swoich pierwszych ocenach bardzo się mylili... vide np. Imago, czy kilka innych postów choćby na DP.

I zachęcam do jednego - nie bójcie się zmiany, łapcie ją za fraki i wyciskajcie z niej co najlepsze dla Was. Nie siedźcie i nie narzekajcie, że nigdy się nie przesiądę na nowszy system bo... [i tu tysiące argumentów "od czapy"]. Bo w ten sposób to równie dobrze mogliście zostać przy Windows 3.11 (o ile go pamiętacie).

Ja też nie zachęcam na siłę do przesiadki na Windows 8, ale pisanie bzdur na podstawie kilku przeczytanych artykułów czy testów w 10 minut - chyba nie przystoi użytkownikom mieniących się PowerUserami czy specjalistami...

PS. Pamiętajcie też, że Windows 8 ma sporą podbudowę w danych telemetrycznych - bardzo przydatnych do projektowania nowych systemów i rozwiązań (o tym obiecuję kiedyś napisać szerzej). Zwłaszcza ważne jest właśnie projektowanie tego pod kątem tak ogromnej liczby zwykłych użytkowników! Pamiętajcie na koniec, że Power Userów i specjalistów IT jest mniejszość w tym gronie osób używających komputera :)

PS2. Obiecuję do końca tygodnia odpisać na wszystkie zaległe komentarze do moich poprzednich postów :) 

windows oprogramowanie porady

Komentarze

0 nowych
Semtex   19 #1 15.11.2012 14:24

""....potrafi zmienić ich zdanie o 180 stopni - w kilka minut!..."

U mnie było 360° :)

Scorpions.B REDAKCJA  23 #2 15.11.2012 14:33

Świetny wpis ;) Podzielam Twoje zdanie ;)

TomTar   7 #3 15.11.2012 14:36

@Masakra
Ja wiem że pracujesz w Microsoft (jest to zrozumiałe) i prowadzisz akwizycję na rzecz kupna W8 i jako część tego koncernu chciałbyś żeby wszyscy chętnie kupowali nowe dziecko MS, ale nie wszystkim pasuje ten nowy system. Jedni nie mogą strawić nowego systemu, innym pasuje (w tym mi) W7 a inni jak będą chcieli to i tak kupią system.

"Bo w ten sposób to równie dobrze mogliście zostać przy Windows 3.11"

Po co ta złośliwość? To co jest nowe to nie znaczy że jest super i trzeba lecieć po W8.

  #4 15.11.2012 14:42

Dla mnie Win 8 ma kilka wad, które zaobserwowałem podczas miesiąca użytkowania. Testowane na laptopie Asus K40IN\K50IN Series, na jednej partycji Win 7, na świeżej partycji Win 8:
- brak połączenia między aplikacjami w modern UI a tymi desktopowymi, to jest wręcz irytujące,
- system często się wieszał i mimo reinstalacji problem się pojawiał,
- fatalna wręcz synchronizacja, co powodowało, że aplikacje, które były zainstalowane były wyświetlane jako niezainstalowane bądź na odwrót, jak również sklep nie miał ochoty aktualizować / instalować aplikacji, mimo iż chciałem to uczynić :P,
- problemy z wyszukiwaniem czegokolwiek (poza aplikacjami w systemie),
- w trybie pulpitu chcąc wyłączyć okno zmierzamy w prawy górny róg, a tam już tylko na nas czeka boczne menu, wkurzające bo trzeba dobrze wcelować,
- wolniej się uruchamia w porównaniu do siódemki (po ustawieniu go pod siebie! sic!),

Sorki, ale wolę stabilniejszą i szybszą siódemkę ;P

Autor edytował komentarz.
foreste   16 #5 15.11.2012 14:45

Masowe wpisy puste vs nowym win 8 i dobra reklama opłacona prezentami ms ..

TomTar   7 #6 15.11.2012 14:52

Poza tym Dell oświadczył, że nie ma zamiaru wycofywać ze swojej oferty siódemki. To o czymś świadczy.

darasz89   4 #7 15.11.2012 15:02

moim zdaniem każdy ma prawo wybrać to, co mu pasuje :)
przekonywanie ludzi na siłę do swoich zdań jest błędem, a często osiąga się coś kompletnie odwrotnego od zamierzeń
każdy człowiek ma inne potrzeby, przyzwyczajenia, itp - projektanci i inżynierowie Win8 na pewno byli tego świadomi - podjęli decyzję, czy słuszną czas pokaże :)

sam miałem Win8 przez ponad tydzień i było ok - jednakże wolę 7 [tak samo jak wolałem XP niż Vistę]
bardziej pasuje mi klasyczny interfejs, i brak "rozszczepienia" pomiędzy aplikacjami [Modern / Classic]
Win8 jest wg mnie dobrym produktem, ale mnie nie zaskakuje, nie powala, nie przekonuje do wydania kilkuset złotych na licencję, także zostaję przy Win7 [jak na razie]

swoją drogą z tego co wiem nadal jest błąd z czarną czcionką na ciemnych kolorach okien -> tekst w tytule okna jest bardzo nieczytelny, community już rozwiązało ten problem wydając modyfikację domyślnego Theme, a ze strony Microsoftu nic [patrz. brak update] :)

co do wpisu, przyjemnie się czytało, szanuję Twoją opinię, bo wbrew pozorom masz rację [korzystając z Twojego punku widzenia]
pozdrawiam i miłego :)

  #8 15.11.2012 15:09

Czy tak trudno zrozumieć że nie każdemu odpowiada nowy system. Wciskanie go na siłę nic nie da. Modern UI sprawdza się idealnie na tablecie ale już na tradycyjnym komputerze nie każdemu przypadnie do gustu.
Zmian w nowym systemie jest sporo i na pewno trzeba na nim spokojnie popracować aby wyrobić swoją własną opinię. Ale nie ukrywajmy - sporo rzeczy jest w nim mało intuicyjnych, sam system zawiera sporo niedoróbek i denerwujących błędów a aplikacje Modern UI w większości straszą ubogimi możliwościami konfiguracji.
Do tej pory nie wiem czy można wybrać co chcemy zsynchronizować z naszego konta na systemie (przykład na komputerze A wybieram ulubioną tapetę i styl wizualny, na komputerze B loguję się za pomocą tego samego konta i system automatycznie synchronizuje wszystkie ustawienia - dlaczego nie mam możliwości aby wybrać co chcę aby było zsynchronizowane?).
Na plus zaliczyć na pewno trzeba zrobienie porządku z ilością wersji systemu - teraz mamy klasyczny podział: Windows 8 i Windows 8 Pro oraz niedostępny dla większości tradycyjnych użytkowników Enterprise. Przypomina to stare dobre czasy Windows XP, wtedy też mieliśmy edycję Home i Professional.
Szkoda tylko że funkcja Windows To Go działa jedynie w wersji Enterprise, dobrze że chociaż Hyper-V jest dostępne w edycji Pro.

foreste   16 #9 15.11.2012 15:10

To człowiek z microsoftu Polska i nie dziwota ze to reklama zawód tego blogowicza profilu wszystko wyjaśnia "Zawód
IT Pro Evangelist w Microsoft Polska" wcześniej tego nie zauważyłem ...

masakra   5 #10 15.11.2012 15:15

@semtex: Dobrze, że chociaż się "obróciłeś" wokół tematu ;)

@Scorpions.B: Dzieki!

@TomTar: Czy ja wiem czy prowadzę akwizycję? Nikt nie każe mi tego robić w pracy (nie mam tego w zakresie swojej pracy) - po prostu chcę wyjaśniać pewne nieścisłości, które słyszę od czasem by się zdawało doświadczonych użytkowników.

Ale oczywiście jestem też zdania, że każdy powinien używać tego co lubi co mu pasuje (nikogo na siłę, pistoletem nie zmuszam do Windows 8). Nie lubię tylko jak używa się argumentów, które w mojej opinii takimi nie są.

A z Windows 3.11 - naprawdę takie wrażenie czasem odnoszę, że ludzie na siłę się upierają przy zostaniu przy czymś co znają i lubią tylko dlatego, że nie mają ochoty poznać nic nowego :) Ja zachęcam tylko do sprawdzenia tego w rozsądnych warunkach (czyli nie przeczytanie 2-3 artykułów + test 10 minutowy na gołej maszynie wirtualnej). Jeśli po tym chcesz zostać z Windows XP/7 - jak najbardziej nie mam nic przeciwko :)

mirekk   5 #11 15.11.2012 15:20

Nie jestem przekonany tym artykułem. Irytuje mnie podział na dwa zestawy ustawień i na dwa interfejsy bo to po prostu utrudnia życie, Sięganie prawą ręką przez lewe ramię żeby zrobić coś innego niż kliknięcie kafelka też jest wq..ce. Windows Store i kafelkowe aplikacje nie są mi potrzebne (do zabawy mam smartfona). Testowałem Win8 przez jakieś 2 tygodnie i nie widzę sensu w przesiadce z siódemki. CHYBA ŻE interfejs Modern UI i wszystkie powiązane z nim gesty, uroki i inne takie będą tylko i wyłącznie OPCJONALNE - możliwość dezaktywacji podczas instalacji albo włączane na zasadzie Windows Media Centre w Win7. Wtedy, używając tylko normalnego pulpitu z normalnym menu start można by przynajmniej skorzystać ze świetnego Menadżera Procesów czy lepszej optymalizacji systemu.

Autor edytował komentarz.
masakra   5 #12 15.11.2012 15:21

@arx: A jakiego połączenia między aplikacjami oczekujesz? Do wieszania się - podejrzewam, że jakiś indywidualny problem ciężki do szerokiej diagnozy (zapraszam do kontaktu z Centrum Obsługi Klienta Microsoft). To samo z synchronizacją, wyszukiwaniem...

Zamykanie - naprawdę moim zdaniem najlepszym przyjacielem bardziej zaawansowanych użytkowników jest klawiatura - Alt+F4 działa zawsze i najszybciej jak tylko się da.

@foreste: Ja nigdy nie ukrywałem że pracuje w Microsoft. A mój wpis to nie jest reklama tego systemu, tylko próba wyjaśnienia kilku nieporozumień z nim związanych.

GregKoval   8 #13 15.11.2012 15:22

Powiem szczerze, że włączam się do dyskusji z przekory, bo jestem od dawna użytkownikiem Linuksa, który wystarcza mi do codziennych potrzeb, ale dlaczego bym jednak nie zainstalował Ósemki?

1. Bo musiałbym zapłacić! Może dla wielu to żaden argument, kogo nie stać na wydatek 200 zł? Tylko po co mam płacić 200zł, skoro mam komputer z Windows 7 i ten chodzi mi dobrze. Jako "zwykły użytkownik nie zainstaluję więc nowego Windowsa, bo nic to nie zmieni w moim dotychczasowym doświadczeniu z komputerem.

2. Nie zainstaluję ósemki, bo nie umiem. Jako zwykły (hipotetycznie) użytkownik po prostu tego nie potrafię. Tak z mojego linuksowego doświadczenia zainstalowałbym wszystko, ale "zwykły użytkownik" po prostu się tego boi. Do tego dochodzi backup danych, ustawień itp., które "nie są warte takiego zachodu".

3. Z powyższym wiąże się także instalacja sterowników. Wbrew pozorom tu są spore problemy, zwłaszcza jeśli posiadamy sprzęt kupowany jeszcze z XP na pokładzie. Wbrew pozorom o ile sprzęt np. laptop świetnie mi działa o tyle producent laptopa oraz Microsoft olewają mnie. Jeśli chodzi o stary sprzęt to mi raczej chodzi o netbooki, które jeszcze rok temu można było kupić właśnie z xp.

4. No i dochodzimy do tego nieszczęsnego "menu start". Wiem wszystkiego można się nauczyć, do wszystkiego przyzwyczaić itd. tylko po co. Skoro nie jest to wygodne, ani intuicyjne to po prostu Windows 7 jest lepszy od Ósemki i tyle. Skoro wszystko mi działa na starszej wersji to po co mam inwestować w nowe przyzwyczajenia? To samo dotyczy tego nieszczęsnego zamykania - może autor nie pamięta ile było krzyku z podobnym problemem z Vistą, gdzie użytkownicy wymusili na MS zmianę, to samo dotyczy GNOME3, które także musiało zrezygnować z opcji zamykania ze skrótem, właśnie pod naciskiem użytkowników. Chciałbym po prostu aby mi wytłumaczono, dlaczego te rozwiązania miałyby być lepsze od dotychczasowych, a nie że każdy potrafi się ich nauczyć/przyzwyczaić po jakimś czasie.

Scorpions.B REDAKCJA  23 #14 15.11.2012 15:22

@masakra
Mam do Ciebie kilka pytań ;)

1)W ustawieniach mam włączoną synchronizację ustawień pulpitu(chodzi mi o aktualną kompozycję). Jednak przed chwilą usunąłem z ustawień personalizacji tą synchronizowaną kompozycję. Teraz ustawiłem nową tapetą i pojawiła mi się nowa nie synchronizowana kompozycje.
Co mam zrobić, aby została zsynchronizowana?
Jak zmieniać tapety, aby odrazu były synchronizowane? Ponieważ po zmienia tapety z poziomy tradycyjnej przeglądarki zdjęć tworzy się nowa kompozycja.
2)Jak przywrócić domyślne tło w aplikacji zdjęcia?

masakra   5 #15 15.11.2012 15:26

@TomTar: Decyzja Della może świadczyć o wielu rzeczach (chociażby zapasach magazynowych swojego sprzętu) :)

@darasz89: I ja też mam takie zdanie - każdy powinien korzystać z tego co lubi. Po prostu chcę tylko wyjasnić te kilka konkretnych niejasności, których używa duże grono ludzi do swoich argumentacji.

@sc00by: Ale przecież na Windows 8 masz dwie opcje - Modern UI i Desktop, a nie tylko Modern UI. Ja w pracy korzystam z nich w proporcji 90/10 (z korzyścią dla Desktopu), ale już w domu wieczorem dużo bardziej korzystam z systemu w proporcji (20/80 z korzyścią dla Modern UI) - to jest to co mi się podoba - WYBÓR :)

@mirekk: Ale jeśli chcesz to interfejsu Modern UI możesz praktycznie nie używać - jak pisałem wyżej, w pracy prawie zupełnie go nie widzę...

masakra   5 #16 15.11.2012 15:31

@GregKoval: To na początek - skoro jesteś od dawna użytkownikiem Linuxa, to jak podejrzewam, nie widziałeś go raczej na żywym komputerze dłużej niż 30 min? Jeśli tak to Twoje opinie o tym systemie są tylko "ze słyszenia". A teraz Twoje pytania/uwagi:

1. Zapłacić - owszem, ja lubię płacić za coś co wiem, że jest dobrze zrobione i ktoś włożyć w to sporo pracy i energii (i nie mówię tu tylko o systemach Microsoft). Poza tym jeśli masz Windows 7 to aktualizację kupisz za 129 PLN.

2. Jeśli nie umiesz, to przez instalację przeprowadzi się banalny kreator. To samo z aktualizacją.

3. Sterowniki to oczywiście domena producentów sprzętu. Plus śmiem wątpić, że Linux jednak sterowników ma dużo mniej i ma z nimi dużo większy problem. I jestem prawie pewien, że wszystko co działało Ci z XP będzie Ci działało z 8. Jeśli masz konkretne przykłady - to zapraszam do Centrum Obsługi Klienta.

4. Ale skąd wiesz, że menu w Windows 8 jest niewygodne i nieintuicyjne? Skoro Ci działało wszystko na wersji z 3.11 to po co zmieniałeś przyzwyczajenia? No proszę Cię - ja tam wolę jednak iść do przodu...

masakra   5 #17 15.11.2012 15:37

@Scorpions.B: Powinieneś w ustawieniach personalizacji mieć kompozycję "Synced Theme" i to w niej powinieneś zmienić tapetę (z poziomu tej kompozycji a nie programu graficznego). Co do drugiego pytania - nie wiem, musiałbym pewnie sprawdzić/poszukać [a nie chciałbym w komentarza do posta teraz odpowiadać na tysiące pytań co i jak zrobić :) z produktami Microsoft ]

darasz89   4 #18 15.11.2012 15:38

@foreste
[żart] masz rację, no gorzej już by być nie mogło... a nie - @masakra mógłby być szkockim murzynem z żydowskimi korzeniami tańczącym tango na jednej nodze z mopem... [/żart]
a tak na serio - co z tego gdzie pracuje i co robi, pisze to co uważa za słuszne i to się liczy
nie bądź takim rasistą - już jest jedna taka grupa [if you know what iMean :D]

@masakra
co do Win 3.11 - znam kilku ludzi, którzy nadal mają nośniki z tym systemem, wspominają czasy dyskietek 5.25', czy procesor Intel 80386 :P

mirekk   5 #19 15.11.2012 15:39

masakra:
No to po co taki interfejs? Żeby mieć dodatkowy "stres" za każdym włączeniem systemu i wykonywać jeden klik więcej przechodząc do pulpitu? równie dobrze mogę Modern UI "prawie cały czas nie widzieć" pozostając na win 7.. i zostaje w kieszeni 250 zł... Kafelki i uroki na stacjonarce to "uszczęśliwianie na siłę" bo nie sprawdzają się (moim zdaniem) w paradygmacie klawiatura+mysz. Na marginesie ja nie neguję całego systemu win 8 tylko jego (moim zdaniem zbędną) część kafelkową. Część "pulpitowa" Win 8 jest jak najbardziej ok i gdyby do tego system się ograniczał to bym go kupił bo jest wydajniejszy niż Win7.

Autor edytował komentarz.
masakra   5 #20 15.11.2012 15:47

@darasz89: :D z tym Win 3.11 ja oryginalnych dyskietek nie mam, ale instalki i owszem :) I żeby nie był - ja nie mówię, że starsze systemy Microsoft są złe czy gorsze! Są naprawdę dobre - ale jak na swoje czasy. Kiedy był robiony XP nie było Internetu prawie, kiedy była 7 ekranów dotykowych nie było aż tak dużo - teraz zmieniają się czasy i okoliczności, więc tylko i wyłącznie dlatego piszę, że warto rozglądać się za nowymi systemami, a nie siedzieć w czasach kiedy one faktycznie były dobre :)

@mirekk: Ale to jeśli masz taką chęć i potrzebę to proszę Cię bardzo :) Ja naprawdę nikogo na siłę do Windows 8 nie zmuszam. Zachęcam do dwóch rzeczy - do nie rozpowszechniania plotek i nieporozumień (jak z tym ekranem dotykowym) oraz do spróbowania nowych rzeczy (z powodów o których pisałem wyżej do @darasz89). Ale jeśli masz ochotę - zostań naprawdę przy swoim Linuxie jeśli jest dla Ciebie odpowiedni :) Ja naprawdę nie będę Hiszpańską Inkwizycją i nie będę Cię za to potępiał :)

sgj   12 #21 15.11.2012 15:49

>>> "Gdzie jest przycisk Start???"

To proszę mi wykonać prostą czynność. Mam 2 okna na ekranie. Jedno to telewizja. Drugie to program, w którym aktualnie pracuję. Proszę uruchomić mi 3 program przez "Start" nie tracąc telewizji z oczu"....

>>> "Faktycznie nie ma opcji "pominięcia" ekranu startowego i od niego zwykły użytkownik zacznie uruchamiając komputer. "

Faktycznie.... Nie jest to prawda.
Tyle że z ekranu startowego da sie automatycznie wejść na Pulpit a jest metoda nawet na calkowite jego pominięcie.

>>>" Dla użytkownika domowego to m.in.: wbudowana obsługa SkyDrive, "

Jak korzystać z wbudowanego SkyDrive z Pulpitu? Ano tak, nie da się...

masakra   5 #22 15.11.2012 15:51

@mirekk: Trochę zmieniłeś komentarz kiedy ja pisałem poprzedni. Więc jeszcze jeden dopisek - po co taki interfejs - bo czasy się zmieniają, bo zmieniają się zachowania użytkowników, bo zmieniają się urządzenia, z których oni korzystają. Dodany został element, który rozwija skrzydła na ekranach dotykowych, a jednocześnie nie przeszkadza (mi przynajmniej) na ekranach nie dotykowych. Ma też kilka innych funkcji - zachęcam Cię do przeczytania bloga Windows 8 (http://blogs.msdn.com/b/b8/ ) - tam jest bardzo dużo postów o tym dlaczego takie a nie inne decyzje były podejmowane :) I naprawdę mają one swoje uzasadnienia...

darasz89   4 #23 15.11.2012 15:54

@masakra
"świat się zmienia, słońce zachodzi, a wódka się kończy" :)

Scorpions.B REDAKCJA  23 #24 15.11.2012 15:56

@masakra
W tym problem, że usunąłem tą kompozycję ;(

masakra   5 #25 15.11.2012 15:56

@sgj: Tak, stracisz telewizję na 5 sekund z oczu. I to jest "mega wielki problem" - współczuję (zwłaszcza, że uruchamiając 3 program i tak stracisz z oczu te dwa poprzednie)... No można i tak - jeśli Ci to przeszkadza, to nie mam dla Ciebie rozwiązania :) Co do pomijania ekranu startowego - oczywiście jest kilka sposobów, żeby coś takiego zrobić (nawet zwykły Harmonogram Zadań) - ale w ten sposób to i pobierzesz sobie imitację Menu Start i będzie miał 1 punkt z głowy :) Co do obsługi SkyDrive na pulpicie - proszę: https://apps.live.com/skydrive/app/9a65e47d-606a-4816-a246-90f54bf7a3ea

Autor edytował komentarz.
masakra   5 #26 15.11.2012 15:57

@Scorpions.B: To nie znam szybkiej odpowiedzi na Twoje pytanie - sugeruję poszukać w necie lub zadzwonić do Centrum Obsługi Klienta.

  #27 15.11.2012 16:01

@masakra - Najbardziej by mi odpowiadało uruchomienie aplikacji modern UI, która jednocześnie jest tą samą uruchomioną aplikacją na desktopie i z paska również mogę ją uruchomić w stanie takim jakim ją zminimalizowałem w modern. Niestety zamiast jednej otwartej przeglądarki mam dwie itp. A co do synch'a, wyszukiwania i wieszania się, próbowałem podstawowych metod proponowanych przez ms, czyli reset do ustawień podstawowych itp., w końcu nawet i reinstalkę, ale nic nie pomogło.

Największy jednak ból z systemem to najbardziej promowane mega szybkie uruchamianie systemu. Goły system - owszem, uruchamiał się szybciej niż moja ustawiona siódemka o ok. 7 sekund. Natomiast gdy zainstalowane zostały aplikacje służące mi w codziennym użytkowaniu oraz poustawiałem wszystko pod siebie to system znacząco zwolnił i uruchamiał się 10 sekund wolniej niż siódemka xd

Postawiłem na swoją wygodę i zostałem na siódemce. A kwestia wyboru to zawsze była kwestia użytkownika. Jedyne co mi się nie podoba, to straszne forsowanie systemu nie tyle co przez ms, co przez użytkowników :/

sgj   12 #28 15.11.2012 16:05

@ "zwłaszcza, że uruchamiając 3 program "

Nie strace, bo program, który chę uruchomic nie jest pełno ekranowy. Co teraz? Dlaczego musze się przełaczac na inny ekran?

@masakra "Co do obsługi SkyDrive na pulpicie"

Dziękuje za link, tyle że Skydrive to ja sobie pobrać potrafię i zrobiłem to zaraz po instalacji.
Tylko zaraz zaraz. Przeciez on jest podobno " wbudowany"? Skoro jest wbudowany to dlaczego musze go pobierać? A tak bo jest apka Modern, która nie ma żadnej integracji z systemem. No to jest to "wbudowanie".

Autor edytował komentarz.
masakra   5 #29 15.11.2012 16:09

@arx: Ale to uruchamianie podwójnych aplikacji moim zdaniem nigdy nie nastąpi - bo to są zupełnie różne aplikacje - mają inną koncepcję, inny sposób działania, inny dostęp do zasobów komputera, itp. Pytanie po co Ci ta sama aplikacja w dwóch trybach. Ja owszem korzystam na przykład z Internet Explorera w dwóch trybach: Desktop głównie w pracy, Modern UI głównie w domu lub w drodze w pociągu na tablecie. Ale nie widzę potrzeby tego, żebym się między nimi przełączał... Ale oczywiście nie odmawiam Tobie takiej potrzeby. Jednak realia są takie, że to dwa różne tryby (jak pisałem na początku).

Co do tego nie działania kilku elementów - jeśli reinstalujesz cały system i nadal jest źle. To problemu nie szukałbym chyba w systemie (ten jest czysty, świeży i działający u ludzi) tylko ewentualnie w sprzęcie chyba. Ale to trochę szukanie czegoś na odległość co nie sprawdza się...

Szybkość uruchamiania - no tu też muszę powiedzieć, że nie zauważyłem tego u siebie :( I nie potrafię nic innego powiedzieć w tej sytuacji...

A forsowanie systemu przez Microsoft - oczywiście że forsowany jest z tego powodu, że to jest biznes (choć czasem mam wrażenie, że niektórzy myślą, że to wszystko to charytatywnie jest robione). Ale też dlatego, że to najnowszy system- dopasowany do realiów dzisiejszych czasów... A użytkownicy? Jak widać uwielbiają go i nienawidzą :) Ja staram się tylko walczyć z tą trzecią grupą - tymi co to go nie lubią, bo ... bo ... bo... (nie spróbowali / przeczytali tylko recenzję / itp.)

GregKoval   8 #30 15.11.2012 16:12

@masakra

Nie lubię jak się szufladkuje ludzi tylko na podstawie jednego stwierdzenia. Także nie wiem dlaczego wysnuwasz wnioski w stylu: Linuksiarz - 30 min. testowania Windowsa. Na takiej samej podstawie jak zaszufladkowałeś użytkowników Windowsa na "zwykłych" i "Power". To Twój podstawowy problem dlaczego nie rozumiesz tej całej krytyki Ósemki w internecie.

AD.1. Dobrze wiesz, że tu nie chodzi o sumę, bo ja nie wydałbym nawet 50zł, skoro nie potrzebuję w codziennym użytkowaniu mojego komputera tego całego "poznawania Windowsa od nowa". Z mojej strony to wygląda tak - Windows 8 nie wniósł nic nowego, co jest mi potrzebne w Se7en.

AD2. Ten sam problem jest w Linuksie, banalny instalator systemu (moim zdaniem bardziej intuicyjny niż w Windows) ale i tak wszyscy się tego Linuksa boją zainstalować. Widzisz wiec, że to nie program jest winien tylko kwestia nastawienia do nowości tych twoich "zwykłych użytkowników". Ja znam ludzi, którzy jeszcze na XP siedzą i nie mają zamiaru tego zmieniać dopóki nikt ich nie zmusi. Po prostu - działa to działa, po co to zmieniać.

Ad3. Mam jeden problem, ale najpierw muszę sprawdzić, na Linuksie czy sprzęt nie jest zepsuty (kamera w laptopie). O swoich doświadczeniach z BOK nie omieszkam opisać.

AD.4. Powiem szczerze, ze pogrążasz się takimi tekstami. Tu nie chodzi o to co jest bardziej intuicyjne od menu start, tylko to, ze nie pozwolono wybrać użytkownikowi pomiędzy tymi dwiema opcjami domyślnie (technicznie przecież to jest możliwe). Dlaczego więc MS nie pozwolił użytkownikom samemu zdecydować, która z tych opcji jest dla nich wygodniejsza?

Szafowanie tekstami przykładami z 3.11 i W95 jest bez sensu. Bo nie możesz być pewien, czy ktoś by ich nadal nie używał, gdyby miały wsparcie dla poprawek błędów i od producentów nowego sprzętu. Inna sprawa, że do czasu W8, żadnych specjalnych zmian nie było w kwestii sposobu obsługi. Był panel, menedżer zadań, menu start. Wszystkie udoskonalenia były raczej intuicyjne, a nie komplikujące pracę i zresztą były wzorowane na dokonaniach innych systemów (choćby menedżer zadań z Siódemki wzorowany na panelu OSXa).

masakra   5 #31 15.11.2012 16:12

@sgj: To sobie go przypnij na pasku na dole i go uruchomisz od razu skoro jest dla Ciebie tak ważny i istotny :) I proszę Cię - nie ma systemu, który spełniałby oczekiwania 100% ludzi (bo ty masz oczekiwanie, że masz dwa programy, trzeci musisz odpalić bez utraty widoku pozostałych dwóch nawet na 3 sekundy). Takich scenariuszy można wymyślić miliony i nie oczekuj tego, że wszystkie będą spełnione... :)

A SkyDrive? Wbudowana jest obsługa w trybie Modern UI i ta _zwykłym użytkownikom_ zapewne wystarczy do tego co potrzebują. Ci bardziej zaawansowani bez żadnych problemów pobiorą sobie aplikację i nie będą płakać nad tym i rozwodzić się na 5 akapitów :)

masakra   5 #32 15.11.2012 16:16

@GregKoval: No proszę Cię - jeśli sami piszesz "Powiem szczerze, że włączam się do dyskusji z przekory, bo jestem od dawna użytkownikiem Linuksa, który wystarcza mi do codziennych potrzeb" - to przecież to mówi, że jesteś użytkownikiem Linuxa, który korzysta z niego codziennie (i być może w domyśle u mnie w głowie - jako głównego i może jedynego systemu).

Skoro cena Ci nie pasuje - to naprawdę - nie kupuj. Ja piszę po raz n-ty (i chyba przestanę), że nie zmuszam nikogo do używania Windows 8 - pokazuje w moim poście to co słyszę o nim co nie zawsze jest prawdą lub jest niezrozumieniem tematu.

A jeśli ludziom coś działa - super, niech siedzą tam gdzie siedzą i z czym siedzą. Ja (i pewnie Ci co bardziej świadomi użytkownicy) nie chcę się obudzić z ręką w nocniku tylko być na czasie :)

Co do zmuszania użytkowników - odsyłam do bloga, do którego link podałem w komentarzach - tam masz tony postów wyjaśniające dlaczego coś zostało wprowadzone lub nie... Baza danych telemetrycznych jest ogromna i na jej podstawie (choć nie tylko) jest podejmowanych wiele decyzji...

GregKoval   8 #33 15.11.2012 16:36

@masakra

Te "może" jest jednak niejednoznaczne. Ponad 50% użytkowników Linuksa korzysta z dwóch systemów więc informacje o tym drugim także śledzi.

>>"Skoro cena Ci nie pasuje.."

Przecież napisałem ci, że nie jest to kwestia ceny, znam osoby, które nie zmieniłyby przyzwyczajeń nawet za darmo, czyli "po piracku".

>>"Ja (i pewnie Ci co bardziej świadomi użytkownicy) nie chcę się obudzić z ręką w nocniku tylko być na czasie :) "

To po co piszesz o tych "zwykłych użytkownikach" Teraz rozszerzysz ich definicję o "bycie na czasie" i "interesowanie się nowinkami technicznymi".

>>"Co do zmuszania użytkowników - odsyłam do bloga"

I jak wyżej - odeślij do tego wpisu "zwykłych użytkowników" i zapytaj o opinię, czy te argumenty ich przekonują do zmiany.

Jeszcze jedno:

>>"po co taki interfejs - bo czasy się zmieniają, bo zmieniają się zachowania użytkowników, bo zmieniają się urządzenia, z których oni korzystają."

To chyba jedyny argument za wprowadzeniem Metro. MS traci klientów na rzecz Androida i musi jakoś do Windows Phone przekonać. Po co jednak robić z desktopa telefon/tablet? Bo czasy się zmieniają? Sorry ale nie trafia do mnie ten argument, bo jak widzisz czasy upominają się tekstami w stylu "gdzie jest menu start?"! To samo było na Linuksie jak wprowadzili GNOME Shell, czy nowe Unity w Ubuntu. I niestety ale te decyzje do tej pory niewiele osób przekonały. Po prostu mamy inną definicję przyzwyczajania, ja uważam, że nowymi klockami można się bawić razem ze starymi, ty zabierasz komuś ulubioną zabawkę, bo według ciebie ta nowa mu się bardziej spodoba.

Były kiedyś czasy kiedy premiera XP zachęcała ludzi do zakupu nowego sprzętu (miał wymagania większe niż 98 niestety) i ludzie to robili bo gołym okiem widać było ewolucję systemu. Nikt wtedy nie narzekał, że czasy się zmieniają.

kamil_w   11 #34 15.11.2012 17:02

Ja tam od Ósemki trzymam się na dystans. Jest to wciąż nowość na rynku i wolę poczekać aż upewnię się, że nie będę miał problemów z żadnym z programów, których używam. Poza tym na laptopie go póki co nie zainstaluję, bo Acer wciąż nie udostępnia sterowników do grafiki AMD Switchable dla Windowsa 8 (ATI CCC ze strony producenta karty odpadają, bo nie obsługują one zmieniania karty graficznej).

djDziadek   17 #35 15.11.2012 17:09

3... 2... 1...
"(...) ruszyła maszyna po szynach ospale,
szarpnęła wagony i ciągnie z mozołem
i kręci się, kręci się koło za kołem,(...)"*
Zaczęło się, pomimo iż pochwaliłem pomysł, obawiam się tego, co nastąpi.
Chociaż jestem fanbojem okien... odpocznę chyba od bloga DP, jak to mówią: "co za dużo, to nie zdrowo"

Chcę zachować zdrowy rozsądek i uniknąć czytania bzdur w stylu "złe, bo ja tak uważam", "fatalne, bo Linux jest lepszy", "iOS to najlepszy system a Windows to g#@$%"

Niestety spora ilość blogerów nie dorosła do normalnej - konstruktywnej dyskusji i nastąpi chaos... upssss... przepraszam, nastanie wolność na blogu DP.

Ja odpadam...

* - fragment wiersza "Lokomotywa" J. Tuwima

  #36 15.11.2012 17:21

@GregKoval wg mnie głównym argumentem za wprowadzeniem Metro/Modern jest ekspansja dotykowego sprzętu. Niedługo każdy PC i laptop będą miały dotykowy ekran. MS wychodzi na przeciw tym oczekiwaniom i stąd ten krok. Mnie ciekawi co by było gdyby to Apple wprowadziło kafelki... z ich marketingiem śmiem twierdzić, że ludzie obwieścili by początek nowej ery, rewolucję, wow, ach itp. itd.

Zobacz co się dzieje po sklepach, coraz więcej laptopów ma już dotykowy ekran - ostatnio widziałem reklamę laptopa z dotykiem za 2300zł. I sądzisz, że dobrze obsługiwałoby się go myszką, nie korzystając z dotyku? System jest wydawany co jakieś 3-4 lata - MS zrobiło krok do przodu, nie przesypia okresu rozkwitu dotykowców, tylko chce w nim wziąć czynny udział - tak jak to widzę.

Autor edytował komentarz.
Scorpions.B REDAKCJA  23 #37 15.11.2012 17:35

@gowain
Zgadzam się. Premiera Windows 8 to idealny czas, aby wprowadzić nowy dotykowy interfejs. Coraz większe jest nastawienie na dotyk, coraz więcej sprzętu go obsługuje, ludzie korzystający z tego typu rozwiązań są zadowoleni. Założę się, że jakby Windows 8 wyszedł bez kafelków tylko z tradycyjnym Menu Start to znów wiele osób by narzekało, że brak jest jakiś większych nowości tylko ciągle to samo.

JanStefan   6 #38 15.11.2012 17:39

Posiadam Windows 8 i muszę stwierdzić, iż Windows 7 w stosunku do niego to archaiczny przybytek. Wracając na Windows 7, mam wrażenie jakbym pracował na Windows XP. Pomimo tego, muszę stwierdzić, że nie jest tak kolorowo jakby mogło się wydać. Niestety pewne rozwiązania, poruszania się po systemie mi nie odpowiadają, są mało intuicyjne co potrafi denerwować, zwłaszcza jak mam wykonać coś szybko. Niestety połączenie dwóch środowisk jest nie najlepszym pomysłem. Mam tutaj na myśli przełączanie chociażby przeglądarki na zmianę w trybie Windows 8 i w trybie pulpitu, jak dla mnie jest rozwiązaniem koszmarnym. Najwygodniejszym przejściem jest ALT+TAB. Moim zdaniem po przesunięciu kursora na dół ekranu powinny pojawiać się zakładki otwartych programów. Będzie to znacznie wygodne dla użytkowników tabletów, a także osób nie lubiących korzystać z klawiatury.

Autor edytował komentarz.
  #39 15.11.2012 17:44

Do Autora tekstu:

Niech się Pan nauczy poprawnie pisać po polsku:

"Wierzą tym, których uznają za "znających się na komputerach" (mimo, że nie zawsze tak jest) czy piszącym "w serwisach komputerowych" (w tym na DP)."

Powinno być: "mimo że"

"I mimo, że czasem to poznanie wymaga poświęcenia 30 min. to im się wydaje, że poznanie czegoś nowego zajmie im kilka(naście) dni..."

Powinno być: "mimo że"

"Poza tym nowy Windows to też dużo płynniejsze działanie i system dopasowany zarówno do konsumpcji treści (sam korzystam dużo chętniej w domu z trybu Modern UI) jak i tworzenia czy ogólnie pojętej pracy (głównie w trybie Desktop)."

Powinno być: przecinek przed "jak"

"Idealnie sprawdzi się też na tabletach, stacjach roboczych ale też komputerach All-In-One czy (w pewnej jeszcze odmiennej, ale zbliżonej wersji) na telefonach czy konsoli Xbox."

Powinno być: przecinek przed "ale"

Szkoda również, że różnicuje Pan osoby korzystające z systemu na te "lepsze" i "gorsze", vide:

"Zazwyczaj błędem takich osób jest to, że próbują systemu świeżego, dopiero co zainstalowanego. I porównują go do systemu "starego" (np. Windows 7), który dopieszczali przez kilka dni/tygodni - mają na nim trochę aplikacji, ileś rzeczy ustawili pod siebie, pewne rzeczy zrekonfigurowali...

A gdy "testują" Windows 8 (na maszynie wirtualnej na przykład) - mają goły system, średnio ustawiony pod ich potrzeby i na tej podstawie często podejmują decyzję, że ten system jest zły i kiepski dla nich.

Ale widzę na szczęście tych rozsądniejszych, którzy dali sobie chwilę więcej z systemem i ustawili go sobie pod swoje potrzeby i widać, że wtedy efekty są dużo lepsze - zaczynają pisać na blogach, że jednak w swoich pierwszych ocenach bardzo się mylili... vide np.Imago, czy kilka innych postów choćby na DP."

Czyli ta druga grupa jest w Pana opinii mądrzejsza w tej kwestii od drugiej? Każdy może oceniać system Windows na swój sposób, ma prawo do porównań z poprzednią wersją, więc Pana uwaga jest w tym momencie zupełnie nie na miejscu.

Popełnił Pan również błąd w ostatnim zacytowanym przeze mnie zdaniu, powinno być:

"vide, np. Imago"

"PS."

Powinno być: "PS"

"PS2."

Powinno być: "PS2"

Radzę więc trochę popracować; zarówno nad tekstem, jak i logiką niektórych argumentów.

GL1zdA   12 #40 15.11.2012 17:45

Jako używający Windows od wersji 3.11, Windows 8 (RC) od lipca, od ponad 2 miesięcy wersji 90-dniowej - spiszę krótko wrażenia:

Metro:
-Ekran start po zainstalowaniu kilku aplikacji to jeden wielki śmietnik, w szczególności, jeśli program przewiduje kilka trybów uruchomienia (wtedy np. mam 9 identycznych ikon).
-Ten switcher po lewej jest bezużyteczny bez programów z Desktopa.
-Fajnie, że daliście czytnik PDF, tylko jeszcze mi powiedz jak oglądać dwa dokumenty jednocześnie?
-Jeśli wydawało wam się, że wprowadzając Metro na wszystkie urządzenia jednocześnie przeskoczycie innowacyjnością Apple, to się pomyliliście. Nawet oni wiedzą, że interfejs rodem z iOS nie sprawdzi się na desktopie, wy nie wykazaliście się taką dalekowzrocznością.
-W siódemce popsuliście rozmieszczanie okien, które działało doskonale od wersji 95 - dało się rozmieścić WIĘCEJ NIŻ DWA okna: http://blogs.msdn.com/b/oldnewthing/archive/2009/07/28/9850416.aspx
-Nawigowanie po konfiguracji zepsuliście już w Viście. Wcześniej do każdego ustawienia prowadziła jedna ścieżka. Teraz jak czegoś szukam to krążę, wracam do punkty wyjścia, aż w końcu szukam w google, gdzie zmienić jakieś głęboko zakopane ustawienie. Kolejny raz wydaje wam się, że właśnie odnaleźliście "najlepszą strategię" - w tym wypadku: niech wszystkie okienka wyglądają jak Internet, niech się po nich klika jak w przeglądarce - to NIE DZIAŁA. Nie ma drugiej takiej firmy jak MS, która powinna sobie wypisać przed siedzibą "there's no silver bullet".

Ogólna strategia biznesowa:
-Po dwóch miesiącach nie znalazłem nic ciekawego wśród aplikacji metro. Sklep przypomina Android Market z czasów wersji 1.x. Nie, nie potrzebuje aplikacji, które w inny sposób pokażą mi to, co mogę zobaczyć w przeglądarce internetowej.
-Zdaje się, że Metro nie jest tak fajne, jak wszyscy się spodziewali, w szczególności programiści liczący na tworzenie jednej wersji aplikacji - nie udała wam się konsolidacja wszystkich platform: http://www.theregister.co.uk/2012/11/13/sinofsky_caligula/

Różne:
-Jeśli już dorzucacie Hyper-V do wersji klienckiej, to chociaż niech on ma ficzery przydatne w wersji klienckiej - Linux na Hyper-V to pomyłka.
-Rozwalenie MIDI - nie da się zmienić domyślnego syntezatora MIDI, ten od MS ma badziewne sample.
-To, że sieć nie ma routera, nie znaczy, że jest siecią publiczną: http://social.technet.microsoft.com/Forums/en/W8ITProPreRel/thread/f9cd8337-20ce...
-"Bo w ten sposób to równie dobrze mogliście zostać przy Windows 3.11 (o ile go pamiętacie)." Zapewne też pamiętasz, że 95 i 98 dawał wybór w setupie, czy korzystać z Explorera czy z Program Managera. Tu wyboru nie mamy. Do tego między 3.11 a 95 był skok technologiczny, tu go nie ma.

Jeszcze by się znalazło trochę narzekań, ale muszą zrobić coś bardziej produktywnego, niż wytykanie błędów firmie z miliardowym budżetem, a Classic Shell i Total Commander skutecznie mnie odseparowały od walki z Metro. Podsumowując: przy tym systemie trzymają mnie tylko gry i kilka starych windowsowych programów, więc 8 tak czy siak kupię, bo muszę. Ale pamiętajcie, że takich ludzi jak ja, jest coraz mniej.

PS. Dzięki za świetne ceny nowego Office'a. Nawet taki beton jak ja w końcu zaczął uczyć się Apache OpenOffice, a do niedawna wszystkim znajomym polecałem skasowanie piratów Office i kupienie wersji Home dla siebie i rodziny.

Autor edytował komentarz.
tfl   8 #41 15.11.2012 17:47

niezla heca z tym skype, cnie ? :)

  #42 15.11.2012 18:02

@GL1zdA "Podsumowując: przy tym systemie trzymają mnie tylko gry i kilka starych windowsowych programów, więc 8 tak czy siak kupię, bo muszę" - jakoś nie czaję tego zdania i toku myślenia, to na Viście albo na Win7 nie działa, to co dotychczas działało? Nowe gry też będą normalnie działały...

przemor25   14 #43 15.11.2012 18:03

@sgj
"To proszę mi wykonać prostą czynność. Mam 2 okna na ekranie. Jedno to telewizja. Drugie to program, w którym aktualnie pracuję. Proszę uruchomić mi 3 program przez "Start" nie tracąc telewizji z oczu".... "
Ale masz problem. Przypinasz wcześniej skrót tego programu do paska zadań i masz :) Nie tracisz z oczu pulpitu i podejrzewam, że zrobisz to szybciej niż poprzez klasyczne używanie Startu :)

Autor edytował komentarz.
koneton   6 #44 15.11.2012 18:04

@masakra
Jako "power user" mam pytanie o to wyłączenie systemu. Niestety nie udało mi się wyłączyć 8 tak jak bym sobie tego życzył. System przechodzi jedynie w stan uśpienia/hibernacji, czy jak to tam teraz się nazywa. Jak wyłączyć go normalnie (pomijam rozwiązanie sprzętowe)?

sgj   12 #45 15.11.2012 18:06

@przemor25

Takich programów używam kilkunastu...

Twierdzenie ze można sobie wszystko poprzypinać to tylko potwierdzenie ułomności systemu w tej kwestii.

Autor edytował komentarz.
  #46 15.11.2012 18:07

@masakra

"Nie będzie nigdy opcji wyłączania ModernUI w Windows 8, bo... bo... bo... Bo NIE!

Czy to nie wygląda znajomo ? :)

Ms dodając taką opcje mógłby tylko zyskać: dla tych co lubią nowości jest ModernUI, a dla tych 'bardziej konserwatywnych' można je wyłączyć i... system sprzedaje się jak świeże bułeczki. Dodatkowym atutem jest 'powolne' przyzwyczajanie użytkowników do nowej koncepcji obsługi systemu. Ale nie... bo NIE !

A co do tej całej telemetrii, to jak dla mnie jest to zwykłe zaklinanie rzeczywistości. Przykład:
Pracownik prowadzi prezentacje i przez 15 minut 'macha' kursorem po Excelu z danymi finansowymi by na koniec dla efektu kliknąć przycisk 'Sumuj'. Nie znając kontekstu użycia programu z danych telemetrycznych wychodzi że wspomniany przycisk jest 'źle zaprojektowany' bo trzeba go szukać 15 minut :)

skandyn   10 #47 15.11.2012 18:08

Znowuż moim zdaniem Windows 8 jest to po prostu dobry i nowoczesny system, którego nie trzeba reklamować. Co więcej to powinni całkiem wyrzucić niepotrzebne menu start, żeby to był już typowo tabletowy system operacyjny.

Pozdrawiam.

n33trox   6 #48 15.11.2012 18:14

No ja wiem, do wszystkiego człowiek się może przyzwyczaić. Kiedyś słyszałem historię o pewnym człowieku, który miał udar, dosyć rozległy, bo mu potem wycięli ponad połowę mózgu. Był w śpiączce. Jego syn postanowił wziąć się za to z innej strony i zabrał ojca w inne miejsce, odłączył go od tej całej aparatury i położył na ziemi, na zielonej trawce. I on po tej zielonej trawce zaczął po jakimś czasie pełzać niczym bobas po narodzinach. Potem stopniowo zaczął uczyć się chodzić, mówić, aż po kilku latach odzyskał jakimś niewyjaśnionym cudem pełną sprawność. Ma coś koło 1/3 mózgu normalnego człowieka w głowie, które to przejęły obowiązki tej reszty, która musiała zostać wycięta. Jeśli ludzki mózg potrafi takie rzeczy, to tym bardziej ogarnie kilka nowych bajerów wprowadzonych przez Micro$oft do Windows 8.

Mnie się w Windows 8 nie podoba kilka rzeczy, które innym do gustu przypadną, ale ja jestem estetą - to trzeba wziąć pod uwagę:

1. Gdzie jest Aero Glass?! Oddajcie moje Aero Glass!!!
2. Przyciski zamykania/restartu powinny być na wierzchu, a nie głęboko ukryte. I nie, nie będę się schylał do przycisku Power, bo mam problemy z krzyżem i chyba dyskopatia się zaczyna, a komputer stoi nisko na podłodze. Absolutnie nie akceptuję stwierdzenia, że mamy czas laptopów i tabletów. Mam to głęboko gdzieś. Ja używałem, używam i będę używał stacjonarki tak długo, jak będę mógł mieć za sensowne pieniądze naprawdę wydajny komputer a laptopy o podobnych parametrach będą 2x droższe. Tak mi dopomóż Bóg.
3. Metro w ogóle nie zgrywa się ze standardowym pulpitem. Wygląda jakby wycięte z kontekstu. Mamy sobie Windows, a tu nagle ktoś doinstalował jakiś dodatkowy bajer, który nijak się nie wpasowuje w kolorystykę systemu, a aplikacje na to to w ogóle jakaś pomyłka.

Takie moje, powtarzam - MOJE - zdanie. Ja rozumiem, że komuś się MOJE zdanie nie podoba, ale to już problem tej osoby. SWOJEGO zdania nie zmienię.

A, i żeby nie było, WIndowsa 8 testowałem lekko ponad tydzień, więc nie opieram swoich wypowiedzi na przemyśleniach innych, "zwykłych" użytkowników.

A tak BTW., bardziej nienawidzę MS za ich politykę licencyjną i cenową, niż za Windows 8. Co to w ogóle jest, żeby sprzedawać jakieś "Aktualizacje"? WTF?! Dajcie mi tutaj za te 129zł normalną, pudełkową wersję Windows 8 (nie Pro, ale tą Standardową), nie żadne uaktualnienie, nie żadne ograniczenia OEM, nie żadne ograniczenia upgrade, że nie mogę postawić systemu na czystym dysku itd. Po prostu MS poczuł się zbyt pewnie i bezczelnie wykorzystuje tę sytuację. Ja bardzo nie lubię, jak ktoś wykorzystuje to, że jest monopolistą. W związku z tym mam szczerą nadzieję, że pewnego dnia urośnie jakaś konkretna konkurencja, która zmusi MS do zmiany polityki cenowej i licencyjnej i Stevie będzie musiał się ugiąć, bo inaczej pójdzie na dno. Sprawiedliwość musi wreszcie zaistnieć, dosyć pomiatania zwykłym człowiekiem.

Innymi słowy, tylko wersja BOX i cena na poziomie 100-150zł za wersję Standard, 200-250zł za Pro. I nie ma żadnych "sraktualizacji", żadnych ograniczeń licencyjnych, że można tylko na 1 komputerze postawić, czy coś w ten deseń.

sgj   12 #49 15.11.2012 18:18

@n33trox "nie żadne ograniczenia upgrade, że nie mogę postawić systemu na czystym dysku itd"

Upgrade daje się instalować na czystym dysku.
Tylko coś sp(&^*^%$li w instalatorze. Jak 7 miałem na dysku logicznym partycji rozszerzonej(+200MB podstawowa) tak W8 tej partycji nie widział(znaczy widzial ale instalator twierdził ze nie widzi partycji na której mógłby się zainstalować). Musiałem przez gparted partycje przesuwać i dopiero na czystej podstawowej poszedł.

Autor edytował komentarz.
n33trox   6 #50 15.11.2012 18:22

@sgj
Użyłem skrótu myślowego. Zainstalować może i się da, z tego co wiem, to się da. Ale aktywować się już nie da, bo się pluje, że klucz jest przeznaczony do aktualizacji, a nie do instalacji na czysto. Paranoja na resorach.

  #51 15.11.2012 18:22

@masakra Mam pytanko odnośnie win8 którego jestem użytkownikiem i nawet sobie go chwalę :)
- gdzie w win 8 znikęła opcja tworzenia sieci Ad-hoc
- oraz czy nie ma już możliwości zarządzania zapamiętanymi sieciami bezprzewodowymi *ten przycisk też zniknął z centrum sieci (a w 7 był)
Pozdrawiam i z góry dzięki za odpowiedź

  #52 15.11.2012 18:23

"Czyli ta druga grupa jest w Pana opinii mądrzejsza w tej kwestii od drugiej?"

Powinno być: "w tej kwestii od pierwszej?"

sgj   12 #53 15.11.2012 18:24

Mój się aktywował bez problemu ale usuwałem partycje i instalowałem go na pustym miejscu. Podobno przy czymś takim nie ma problemu. Gdzies widziałem że się nie zaktywuje jak się zainstaluje na wcześniej istniejącej partycji.

Zresztą i tak miałem cyrki z Upgrade(wersja do pobrania). Musiałem uruchamiać ten śmieszny programik od upgrade na notebooku z win8 trial żeby go kupić i pobrać, bo na Win7 uruchamiał się tylko, wyświetlał co jest niezgodne i koniec. Nie był w stanie przejść do strony z możliwością zakupu.

Autor edytował komentarz.
  #54 15.11.2012 18:28

@n33trox pisali ludzie, że instalowali normalnie, na czystym dysku. Pojedyncze osoby miały tylko problem z aktywacją.

n33trox   6 #55 15.11.2012 18:30

Nawet te pojedyncze osoby - zawsze coś. Pytanie dlaczego jedni mogą, inni nie?

mistrz1   6 #56 15.11.2012 18:30

A jaki jest sens uszczęśliwiać kogoś na siłę, nie chce W8, jego wybór. Używam Linuksa, bo jest lepszy od Windowsa, a nie namawiam innych, aby też używali Linuksa. Szanuję decyzje ludzi, bez względu, jak są głupie, dopóki nie oparzą się i nie poproszą o pomoc, nie wtrącam się. Zmuszanie boli, to jest gwałt. Parę osób miało dość wirusów, a zobaczyło, że ja nigdy nie mam z tym problemu, więc się zainteresowali i teraz używają Linuksa. Rozumiem, że M$ przekonuje, bo ma z tego kasę, ale jeśli jestem tylko użytkownikiem, to po co wtrącać się do cudzej prywatności i zaglądać mu do kompa i meblować po swojemu? Wystarczy już tego socjalizmu.

  #57 15.11.2012 18:35

Drazni mnie wszechobecna, korporacyjna arogancja takich firm, jak Microsoft, Apple, Samsung [rzadziej], etc. Wymyslaja sobie jakies zenujace absurdy majace stanowic "innowacje", po czym bezczelnie, arogancko, bezpardonowo i uparcie [uciazliwie] "przekonuja" swych KLIENTOW do tego, ze warto to kupic. To klient jest waszym panem, do krocset! nie wy macie dyktowac warunki klientowi, lecz klient wam. To klient mowi jaki chce produkt, a nie wy! Ktos tu chyba zupelnie zlikwidowal dzialy R&D, a takze sondowanie potrzeb klientow.
Przypomina mi to sytuacje, w ktorej chce isc kupic do sklepu spodnie dzinsowe w stylu klasycznym [bo to mi sie podoba i taki jest moj styl], a tymczasem w sprzedazy dostepne sa wylacznie jakies udziwnione chupacabry, zas mila pani sprzedawczyni usiluje mnie do nich przekonac [nie reagujac na to, co mowie] stwierdzajac, ze "takie sa teraz modne".
Do krocset, w powazaniu mam mode! zycze sobie tego, co mi dziala, do czego jestem przyzwyczajony i czego nie trzeba zmieniac. "If it ain't broken - don't change it".
A juz utozsamianie wprowadzania takich bubli z "postepem" gotuje mi krew. To jest regres [w odczuciu ogromnej liczby uzytkownikow], nie postep.
Widac Microsoft zyje jednak we wlasnej bance informatycznej i za nic ma zdanie i gusta klienta. Z tego powodu nigdy wiecej nie zobaczy juz moich pieniedzy, a takze pieniedzy ludzi, ktorzy mysla i czuja podobnie do mnie [a jest ich bardzo wielu].

  #58 15.11.2012 18:36

Masakra, małe zażalenie mam ;)

Umieszczenie przełącznika aplikacji, a także całego panelu ze skrótami (Wyszukiwanie, Udostępnianie, Start, Urządzenia i Ustawienia) jest bardzo fajne, ergonomiczne i tak dalej. ALE wygoda działania, czułość tych paneli woła o pomstę do nieba. No na litość boską... mają 1920x1080 muszę kursor kierować ku górnej krawędzi ekranu tylko po to, aby wysunął mi się boczny panel, który podczas wykonywania gestu zjazdu niżej łatwo traci focus. Nie wiem, czy tak powinno być dla mnie to duża wada jako stałego użytkownika trybu Pulpitu :)

Dwa: Tak z ciekawości - orientujesz się dlaczego metrowy przełącznik aplikacji nie wyświetla klasycznych aplikacji na liście, za to ten z ALT+TAB wyświetla zarówno klasyczne jak i te zaprojektowane dla Metro/Modern/Microsoft design language? :)

  #59 15.11.2012 18:40

@n33trox teraz to się już czepiasz, żeby czepiać - zwykły, niewyłapany bug i tyle. Przy robieniu systemu dla dziesiątek mln ludzi i dla setek rodzajów urządzeń znajdzie się zawsze jakiś odsetek, który będzie miał problem - nie ma możliwości przy tak skomplikowanym sofcie, żeby wszystko zawsze, pięknie działało.

  #60 15.11.2012 18:44

@mistrz1 a ja się tak zastanawiam co Wy się tak uczepiliście tego zmuszania? KTO Was zmusza? Masakra pisze o prostowaniu mitów, które niektórzy tworzą - to nie jest zmuszanie. Wyprostujesz nieświadomemu użytkownikowi mity i decyzja dalej należy do niego. Sam spotkałem się z kilkoma osobami, którzy mieli tak kosmiczny pogląd na Win8, że się za głowę złapałem - takie głupoty im jakiś "ekspert" naopowiadał, że szok. Z tego wynikało, że nic się nie da na tym systemie bez dotykowego ekranu zrobić, programy nie będą w ogóle działały, nie ma zwykłego pulpitu, itp. itd. To co robi Masakra to jest zwykła edukacja - on nie pisze do ekspertów, tylko do zwykłych użytkowników, którzy też czytają ten blog. Czemu tego nie możecie zrozumieć...

przemor25   14 #61 15.11.2012 18:52
sgj   12 #62 15.11.2012 18:54

@gowain "Czemu tego nie możecie zrozumieć..."

Bo poza obalaniem mitów jest tez próba wmówienia że białe jest czarne a czarne jest białe...

Ale taka rola pracowników Microsoftu. Siać propagandę i przekazywać jedyną "słuszną" prawdę.

Autor edytował komentarz.
Semtex   19 #63 15.11.2012 18:54

@gowain
Wiesz, nikt nikogo nie zmusza ale prawda jest taka że Win 8 jest "wszędzie", dosłownie, poszła taka akcja marketingowa że głowa mała, każdy serwis gada tylko o Win 8, strach żelazko do prądu podłączyć.

Co mnie osobiście strasznie denerwuje w całej promocji Win 8 to dyskredytowanie Win 7, jeszcze pół roku temu to był najlepszy system MS nagle teraz próbuje mi się wmówić że potrzebuję Win 8... A nie potrzebuję :D

Autor edytował komentarz.
przemor25   14 #64 15.11.2012 18:54

Prawdziwa "masakra" w komentarzach :)

Shaki81 MODERATOR BLOGA  38 #65 15.11.2012 18:54

@masakra, aleś się rozpisał chłopie :) Wg. mnie bardzo zdrowe podejście do Windowsa. Zgadzam się z Twoim wpisem w 100% Przypominają mi się czasy wejście Visty na rynek. Krzyku było co nie miara, że Menu Start inne, że to całe Areo to o kant globusa rozbić itr, itd.

Niestety siła przyzwyczajenia użytkowników (zarówno tych zwykłych jak i tych Power) jest na tyle duża, że każde zmiany (czy to duże czy małe) zawsze odbierane są negatywnie. Zauważyłem też, że jak tylko pojawiły się pierwsze wersje testowe Win8 to praktycznie wszystkie teksty na temat nowego systemu były negatywne, a teraz pojawią się coraz więcej opracowań za bardzo pozytywnymi recenzjami.
Widać więc, że albo system ewoluuje w dobrym kierunku, albo w końcu użytkownicy przekonali się do tego systemu.

przemor25   14 #66 15.11.2012 18:57

@Shaki81
"Zauważyłem też, że jak tylko pojawiły się pierwsze wersje testowe Win8 to praktycznie wszystkie teksty na temat nowego systemu były negatywne..."
Był taki jeden co twierdził, że do płynnego działania Win 8 będzie potrzebował 16 GB RAM-u ;]

  #67 15.11.2012 19:08

"Kiedy był robiony XP nie było Internetu prawie,"


(O_O)

Nawet w Polsce to pojechanie po bandzie. Rozumiem nie kazdy pamieta mosaics czy nawet netscape,
ale chyba ostatnim nie "internetowym" windowsem byl wlasnie 3.11.

Co do Win8, to dla tych co komputer kupuja teraz to pozycja obowiazkowa. Z upgradem sam nie mam dobrych wspomnien (kiedys bylo to niemozliwe) i sam bym tego nie polecal.

BTW przy upgrade win7 z hp do professional mialem sporo problemow z kompatybilnoscia i tylko czysta instalacja byla optymalna.

Kazdy nowszy windows (moze z wyjatkiem milenium) jest sporo lepszy od starszej wersji. Czy oplaca sie kupowac nowy win do starego sprzetu? O tym kazdy musi zdecydowac sam.

  #68 15.11.2012 19:09

Ja słyszałem, że MS w Windows 9 planuje pójść o krok dalej i zamienić Desktop GUI na konsolę. W niej można zrobić wszystko, uzyskać to szybciej, a na dodatek to jest trendy, więc warto. Wystarczy się kilku komend nauczyć i przyzwyczaić, że należy je wpisać zamiast wyklikiwać. To nie jest przecież ograniczenie.
Dla konserwatystów zostawią oczywiście MertoUI, aby mogli zaspokoić swoje żądze dotykowe.
No i mamy produkt doskonały i nowoczesny. A i myszki nie trzeba używać w nadmiarze, pożyć stworzeniu dać jeszcze.

Plotki też głoszą, że następne Visual Studio nie będzie obsługiwało klawiatury sprzętowej. Idąc z duchem nowoczesności, jedynym inputem będzie dotykowa klawiatura ekranowa. Jedyną jej wadą tego rozwiązania jest to, że w pierwszej wersji nie będzie obsługiwała kombinacji klawiszy. Ale można to obejść, robiąc skróty w wstążce.

p.dulska   4 #69 15.11.2012 19:09

Skrót na pulpicie do zamknięcia systemu shutdown.exe -s -t 00
Skróty do win 8 http://blogs.msdn.com/b/hyperyash/archive/2012/08/28/windows-8-shortcuts.aspx
Tak na marginesie dla malkontentów "jak się komuś nie chce to gorzej jak by nie mógł"

n33trox   6 #70 15.11.2012 19:15

@gowain
Bugi są po to, żeby je łatać. A MS prędzej innym przysporzy tego problemu, niż go załata - w imię kasy oczywiście.

Jak ja bym chciał, żeby ten świat się zmienił. Żeby ludzie przestali wreszcie żyć, żeby zarabiać, a zaczęli zarabiać, żeby żyć.

  #71 15.11.2012 19:20

@semtex "prawda jest taka że Win 8 jest "wszędzie"" - ale takie prawa marketingu, nowy Windows musi zaistnieć w świadomości potencjalnych klientów. A że Win7 jest dyskredytowane - można popatrzeć na to w taki sposób, że Win7 było dużo lepsze niż XP, a skoro Win8 jest lepsze od Win7 to znaczy, że jest najlepsze :P Porównywanie w reklamach ma miejsce od czasów prehistorycznych :P Oglądałeś kiedyś reklamy Mango? Po miesiącu dowiadujesz się, że urządzenie do czyszczenia parowego, albo urządzenie do ćwiczenia brzuszków jest do niczego! Mamy coś nowego, coś lepszego i w tle 4 przekreślone produkty, o których niedawno mówili to samo :) To jest biznes, liczy się tu i teraz - trzeba sprzedawać, przecież nie będą namawiali do kupna Win7.

  #72 15.11.2012 19:21

@n33trox "A MS prędzej innym przysporzy tego problemu, niż go załata" - nie twórz, to są Twoje wymysły, rozwiązanie tych problemów albo się już ukazało, albo się ukaże lada dzień. Co za interes dla MS byłby gdyby ktoś kupił i u niego nie działało? Wierzysz w to co piszesz?

Semtex   19 #73 15.11.2012 19:30

@gowain
Masz rację, tylko weź pod uwagę (pozostajemy przy porównaniu do Mango) ile ludzi u nich kupuje a ile przełącza na inny kanał bo już patrzeć na to nie może i raczej nigdy nie zostanie ich klientem :D

mikolaj_s   15 #74 15.11.2012 19:41

Nie od razu spodobało mi się Unity w Ubuntu. Teraz jednak uważam, że Canonical miało rację i uważam, że jest znacznie lepsze niż stare GNOME. Ciekaw jestem, czy większość ludzi w końcu powie to samo o Windows 8?
Tyle tylko, że te kafle nie są ładne, Microsoft musi coś wymyślić, żeby to wyglądało nieco lepiej.

  #75 15.11.2012 19:50

@semtex skoro to potrafi lecieć godzinami w telewizji już od X lat... tzn, że kasa na tym jest. Ty nie potrzebujesz, nie wierzysz w jakiś nowy produkt, to nie kupujesz - ale jak ktoś potrzebuje, albo ma 4 urządzenia parowe i widzi, że one faktycznie, tak jak i u niego, nie sprawują się tak dobrze jak to 5, najnowsze urządzenie? :P Są tacy ludzie :)

Jak dla mnie nowy system i tak się przyjmie - rynek powoli, aczkolwiek z coraz większą siłą, zalewają urządzenia dotykowe i to na nie MS liczy. Ktoś kto (Canonical? Apple?) nie podjął się prób stworzenia pełnoprawnego systemu na urządzenia dotykowe może przespać początek ery dotykowej, która się zbliża. MS robi wszystko, żeby zbliżała się jeszcze szybciej - wydając system i stawiając na to, że konkurencja tak szybko się w tym nie połapie. Tak mi się wydaje. Mam obecnie Win7 - zastanawiam się nad Win8, ale właśnie - nikt mnie nie zmusza do niego, nie mam ciśnienia, żeby to zrobić już, teraz, premiera, łał - wolę na spokojnie - przemyśleć, zaobserwować co się dzieje na rynku i może wtedy.

  #76 15.11.2012 20:10

"Czyli ta druga grupa jest w Pana opinii mądrzejsza w tej kwestii od drugiej?"

Wkradł się mały błąd w mojej wypowiedzi.

Powinno być: "w tej kwestii od pierwszej"

tomson66   9 #77 15.11.2012 21:41

Jedna uwaga. Wydaje mi się, że ekran dotykowy jest niezbędny na tablecie ale do pc-ta mam za krótkie ręce.

FadeMind   9 #78 15.11.2012 21:50

@masakra

Microsoft postanowił postawić wszystko na unifikację i wzorowanie się na schemacie zarządzania i PR od Apple. Oczywiście kupno udziałów w Nokii pozwoliło na konkurowanie z Google i Apple na rynku mobilnym. Niestety Modern UI w Windows 8 dla zwykłego użytkownika będzie szokiem. Ja rozumiem, postęp - tablety, ultrabooki z dotykowymi ekranami. Jednakże dla ZWYKŁEGO użytkownika nowy ekran START jest zwyczajnie nieergonomiczny.

Wg mojej teorii było tak:

- Windows XP - super - dopieszczony w 3 SP.
- Windows Vista - reorganizacja prac nad systemami operacyjnymi - musimy wydać cokolwiek, więc wydamy system jaki jest, a dopiero w kolejnej wersji systemu Windows poprawimy kernel. Na osłodę wydłużymy wsparcie do Windowsa XP do 2014 roku, bo firmy by nas podały do sądu za błędy w Windows Vista.
- Windows 7 SP1 - dopieszczona (finalna) Vista z nowymi funkcjami. Wydana pod nową nazwą marketingową, by zrobić dobre wrażenie.
- Windows 8 - Wszystko W Jednym. System do tabletu, telefonu, lodówki, komputera osobistego. Dodane zaktualizowane repozytorium sterowników. Obcięcie kosztów (brak kodeków). Unifikacja: Windows 8 + WMCP oraz Windows 8 Pro. Pozostawienie ekosystemu Aero jako APLIKACJI WIN32 w nowym systemie WINRT tylko po to by nie przerazić nabywców. Sklep z aplikacjami - klon Apple Store. Oczywiście aplikacje z Windows Store są dostępne tylko dla środowiska Modern UI.
Rezygnacja z wersji BOX. Reorganizacja licencjonowania OEM.
Współpraca z Facebookiem i Skype by stworzyć jeden sprawny ekosystem. Coś na wzór (i)rozwiązań.
Rezygnacja z Windows Live na rzecz konta Microsoft.
Mega FAIL ze Skypem w dwóch odsłonach:
- zalecana aktualizacja w Windows Update
- banalny sposób na przejęcie cudzego konta skype znając tylko e-mail ofiary.

Podsumowując:

- MS upodabnia się do Google i Apple.
- MS strzela sobie w stopę nie dając użytkownikowi wyboru środowiska pracy. Pulpit Aero jest niedopracowany oraz co gorsza jest to aplikacja w systemie, NIEZALEŻNA od WinRT.
- Zlekceważenie użytkowników netbooków z rozdzielczością 1024x600 - Aplikacje Modern UI nie będą działać.
- Porozumienie z Adobe (Flash w WU)
- Tymczasowy bat na piratów (nowa metoda aktywacji - brak licencji BOX)
- Niepewna walka na rynku mobilnym

Aż chce się zacytować klasyka:
Microsoft nie idźcie tą drogą...

Autor edytował komentarz.
  #79 15.11.2012 22:34

@FadeMind "Oczywiście kupno udziałów w Nokii" - czy ja o czymś nie wiem?

mistrz1   6 #80 15.11.2012 23:26

@gowain, skoro masz taką ochotę edukować użytkownika to zrób to rzetelnie. Też można za głowę się złapać, co "eksperci" mówią zwykłym użytkownikom na temat Linuksa.

  #81 15.11.2012 23:38

@mistrz1 ale jak najbardziej się z tym zgadzam, że niektórzy "eksperci" jadą Linuksa tylko dlatego, że jest. Też się potworzyło strasznie dużo mitów odnośnie tego systemu. Ale trzeba izolować ze społeczeństwa internetowego takich właśnie "ekspertów". A izolowanie odbywa się m.in. przez rzeczowe artykuły o danym systemie i przez o sprostowania krążących mitów itp.

  #82 16.11.2012 00:08

@FadeMind
widac, ze Win Viste znasz tylko "z internetow" i opini kolegow instalujacych ten system na tosterach, wzglednie laptopach vista ready.

pciproblem   6 #83 16.11.2012 01:05

@gowain
dokładnie jak by to apple wprowadził to by było wielkie WOW i wielka podnieta hipsterów... a prawda jest taka że teraz np. w usa dzieciaki mają do konsumpcji mediów 1 urządzenie np. ipad i do tworzenia 2 urządzenie np. macbook air ( oba te sprzęty to wydatek ponad 10 tys) a MS powiedział takiemu stanu rzeczy nie i zrobił system co można na nim odpalić fejsa i autocada za mniej niż 10 tyś

pciproblem   6 #84 16.11.2012 01:13

@Masakra
to co tu piszesz jest dla mnie śmieszne... jeśli ktoś z użytkowników DP nie potrafi ogarnąć kuwety jak zamknąć system i trzeba to tak łopatologicznie tłumaczyć to sorki podziwiam twoją wytrwałość i cierpliwość
od siebie dodam że do sys win8 przyzwyczaiłem się w hmmm 5min i tyle i nie mam dotykowego ekranu
i jest to dobry sys. i bardzo mnie ciekawi jak będzie wyglądał win9 w którą to pójdzie stronę

M@ster   17 #85 16.11.2012 02:47

Dla mnie osobiście Modern UI jest krokiem wstecz - pierwsze co mi się nasuwa to DOS i brak wielozadaniowości. Wiem że nieco naciągam fakty ale takie mam odczucia - jedna duża aplikacja na całym ekranie. Litości... Na tablecie ok, ale nie na desktopie. Nie wyobrażam sobie programowania mając na wierzchu tylko jedną aplikację.

Tak wiem, jest desktop mode, ale równie dobrze mogę sobie na Win7 odpalić konsole i będę miał modern ui ;)

koneton   6 #86 16.11.2012 08:19

@p.dulska
proponowany skrót jest nieakceptowalny w wielu przypadkach . Jego największą wadą jest konieczność posiadania praw administratora do wykonania akcji...

@pciproblem
to powiedz cwaniaczku jak wyłączyć system (nie uśpić!), bez korzystania z przycisków sprzętowych?

Autor edytował komentarz.
GL1zdA   12 #87 16.11.2012 08:32

Widzę, że ewangelista MS to taki "fan MS", który pracuje tylko do 17, a poza pracą już nie jest fanem produktu.

FadeMind   9 #88 16.11.2012 09:19

@beginners
Dopiero po Service Pack 1 system Windows Vista jest zdatny do użytku.
Vistę znam z osobiście z użytkowania tego systemu. Co nie zmienia faktu, że to BETA Windows 7.
@ gowain
http://www.dobreprogramy.pl/Microsoft-rozwazal-kupno-Nokii-moze-sie-jeszcze-zdec...

IMO to kwestia miesięcy...

@Pangrys

Dzięki ;)

Autor edytował komentarz.
Pangrys WSPÓŁPRACOWNIK  21 #89 16.11.2012 09:42

@FadeMind
Błąd logiczny, pewnie się przejęzyczyłeś. Zdanie winno brzmieć "...Dopiero po Service Pack 1 system Windows Vista jest zdatny do użytku ..." Używałem Visty od marca 2008 bo zaparłem się by poznać system i wbrew opinii wszystkich, polubiłem Vistę. Na służbowym lapku ( z którego piszę ten komentarz ) mam również Vistę i działa . Nie mam żadnych problemów, system działa szybko i stabilnie. Nigdy nie udało mi się na Viście załapać BSOD co już udało mi się na 7 i na 8 :)
Vista miała złą prasę bo ładowano ją do zbyt słabych lapków i domyślnie była źle skonfigurowana. Dopiero SP1 wraz z podmianą części jądra, poprawił działanie Visty i wyleczył ją z większości tzw "chorób dziecięcych".
http://www.dobreprogramy.pl/Pangrys/Vista-najbardziej-niedoceniony-Windows-i-to-...

Autor edytował komentarz.
  #90 16.11.2012 10:33

@FadeMind to po co piszesz nieprawdę: "Oczywiście kupno udziałów w Nokii pozwoliło na konkurowanie z Google i Apple na rynku mobilnym", a gdy ktoś się kapnie dodajesz "to kwestia miesięcy". Te miesiące w Nokii jakoś już trwają i trwają, już mieli ze 3 razy upaść, a oni nadal są... siejesz plotki.

przemor25   14 #91 16.11.2012 10:50

@FadeMind
"- Windows 7 SP1 - dopieszczona (finalna) Vista z nowymi funkcjami. Wydana pod nową nazwą marketingową, by zrobić dobre wrażenie."
Wielokrotnie przy kontakcie z Win 7nigdy nie miałem wrażenia, że to tylko dopieszczona Vista. To że ma podobny układ Menu Start? Równie dobrze mogłeś napisać że Vista to dopieszczony Windows 95

"Jednakże dla ZWYKŁEGO użytkownika nowy ekran START jest zwyczajnie nieergonomiczny."
Zapomniałeś napisać: dla mnie jako zwykłego użytkownika. Znam przykłady ludzi, którzy polubili nowy ekran Start i nie tęsknią za starym Menu Start-em.

Ogólnie uprasza się Szanownych Użytkowników o wypowiadanie się w swoim imieniu, bo z tego co widzę, to wielu uważa siebie za pępek świata :)

Autor edytował komentarz.
masakra   5 #92 16.11.2012 12:04

@GL1zdA (+ pozostali komentujący): "Widzę, że ewangelista MS to taki "fan MS", który pracuje tylko do 17, a poza pracą już nie jest fanem produktu."

Nie wiem czy wiesz, ale ludzie poza pracą mają też życie prywatne, które nie składa się z "siedzenia w Internecie" . A dodatkowo uwierz mi, że w pracy mam też trochę innych obowiązków :) A być może tego nie wiesz, ale odpowiedzenie na 100 komentarzy, gdzie każdy oczekuje, że odpowiem na każdy jego zarzut/pytanie - to nie jest 15 minut :) Nawet nie 60 minut...

Ale wcale nie oznacza to, że teraz schowam uszy i zapadnie cisza :)

GregKoval   8 #93 16.11.2012 12:08

@GL1zdA
>>"Widzę, że ewangelista MS to taki "fan MS", który pracuje tylko do 17, a poza pracą już nie jest fanem produktu."

Zważywszy na fakt, że pierwsze komentarze były już o 14.00 to wpis został napisany jeszcze w ramach pracy. Pewnie jednak pracownicy MS potrafią być obiektywni (zwłaszcza ci pracujący w promocji). Linuksiarze już, ich zdaniem, tacy nie mogą być.

koneton   6 #94 16.11.2012 12:10

@przemor25
myślę, że podobieństwo systemów można określi również poprzez ich środek. Vista to jądro w wersji 6.0 a Windows 7 w wersji 6.1

Draqun   9 #95 16.11.2012 12:45

Ze względu na przyzwyczajenia tymczasowo zostanę pod Win7/Linux Mint. Najbardziej mnie zawsze bolała słaba konfiguracja desktopu Windowsa(Od czasu wejścia gadżetów, pulpit zaczął być bombardowany jakimś dodatkowym syfem jak toolbary w przeglądarkach). Od czasów 7 nawet nie można (albo nie wiem jak) dwoma kliknięciami dorobić się kolejnego paska a taką możliwość dawały mi WinXp/Vista, ponieważ lubię mieć kilka autoukrywalnych paneli, które spełniają proste czynności

Lucyferus_Belias   2 #96 16.11.2012 13:15

Do Pana posługującego się loginem "masakra"
Z Windows 8 jest oprócz wymienionych problemów przez innych użytkowników, problem o którym wielokrotnie pisałem ... mianowicie problem z tzw. "rozmytymi czcionkami " - o ile w Windows 7 można go rozwiązać - powiedzmy w 90% , to w Windows 8 już tak dobrze nie ma ... jeśli Pan zna rozwiązanie i chętnie podzieli się z nami ów wiedzą to nie tylko ja, ale i wiele innych osób zapewne skłoni się do zakupu Windowsa 8 - póki co sam MS odpowiada krótko - nic się nie da zrobić.
Kolejne 2 kwestie wspomniane powyżej - mianowicie brak BOX-a i brak możliwości przeprowadzenia Upgradu na zasadzie tzw. " czystej instalacji " bez dalszych problemów z aktywacją - piraci odkąd istnieli to i tak to dla nich żaden problem, jest sporo osób zainteresowanych kupnem pełnowartościowego BOX-a Windows 8, ale jak widzą TYLKO Upgrade do Win8 przy jednoczesnym braku legalnej możliwości zainstalowania na "czysto" instalacji to delikatnie mówiąc odechciewa im się " zabawy " w tego typu "klocki" .
Osobiście nie wiem dokąd zmierza polityka MS - ale jedno jest pewne - bardziej w kierunku uwstecznienia, aniżeli w strone klienta.

n33trox   6 #97 16.11.2012 13:16

Jak w ogóle można się nazwać ewangelistą? Ewangeliści głosili Słowo Boże, nie propagowali wszem i wobec nowy system Micro$oftu.

Dla mnie ewangelistów było czterech, ewentualnie kilku więcej, których ewangelie odkopano spod gruzów, a o których Pismo Święte nie wspomina. Pan M. Kędziora się do nich niestety nie zalicza. Pan Jezus nie żądał zapłaty za swoje czyny, natomiast MS już żąda.

koneton   6 #98 16.11.2012 13:38

@n33trox
gdybyś rozumiał co to jest ewangelia (dobra nowina), to byś wiedział kim jest ewangelista. Ewangelista Microsoft to osoba, która mówi dobrze o MS i ma za to płacone, po prostu. :-)

  #99 16.11.2012 13:39

A ja używam KDE z Sabayon Linux i większość z atrakcji W8 (podobnie OSX, W7, etc) umiem sobie ustawić w Plasmie. I w dodatku bezpłatnie (@GregKoval). Polecam

masakra   5 #100 16.11.2012 14:09

@GregKoval: Ja Ci mówię tylko, że po mojej krótkiej rozmowie ze zwykłym uzytkownikiem i pokazaniem mu tych 4 elementów (na które najczęściej narzeka) okazuje się, że do tej pory wszyscy mieli raczej pozytywne komentarze.

@kamil_w: Warto sprawdzić sobie system np. na osobnej partycji czy za pomocą wirtualizacji i instalacji do VHD. Sprawdzisz wszystkie interesujące Cię programy i wtedy możesz podjąć decyzję - nie czekając na jakieś zewnętrzne opinie.

@djDziadek: No tego zawsze się niestety obawiam podejmując decyzję o napisaniu posta na bloga, ale jednak staram się w rozsądny sposób zareagować na wszystkie komentarze :)

@Scorpions.B: Jest dokładnie tak jak mówisz - nie pojawiłoby się nic nowego, byłyby narzekania, że brak innowacji, że ciągle to samo i to odgrzewana siódemka. A teraz w drugą stronę poszło - za dużo innowacji i zmian :) Takie życie :)

@JanStefan: Cieszę się, że spróbowałeś sam przesiadki i podszedłeś do tego moim zdaniem rozsądnie (wyłapując też pewne rzeczy, które Ci nie pasują). Jeśli chodzi o przełączanie programów to na tablecie nie masz możliwości "przesunięcia kursora na dół" - dlatego jest ruch ręką od lewej strony ekranu - przełączasz się wtedy między aplikacjami. A dla klawiatury i myszy zostaje Alt+Tab czy Win+Tab

@Gość: Dziękuję za fantastyczną lekcję języka polskiego. Wezmę sobię uwagi językowe do serca i postaram się nie popełniać podobnych błędów w przyszłości. Aczkolwiek mam wrażenie, że piszę poprawnie po polsku, bo jednak ponad 100 osób mnie zrozumiała bez żadnego problemu.

@GL1zdA: Pamiętaj, że ten śmietnik też miałeś w klasycznym Menu Start - możesz ja natomiast na ekranie start usunąć, poza tym to moim zdaniem jeszcze chwila musi minąć zanim programiści wyłapią te zmiany. Switchera nie używam - wolę Alt+Tab i Win+Tab. Czytnik PDF jest w pierwszej wersji i ma najbardziej podstawowe opcje - jeśli oczekujesz więcej masz inne czytniki dostepne nadal. Co do konfiguracji - ja sobię bardzo cenię wyszukiwarkę w Panelu Sterowania - nie muszę teraz pamiętać gdzie co było - wpisuję słowo czy dwa i mam. Aplikacje Metro - ja sobie bardzo chwalę Tubę.FM, Onet, TVN24 - i owszem wiele z nich ma wersję przeglądarkową, ale w trybie tableta dużo wygodniej przegląda mi się na takich aplikacjach niż przez www. Ciekawi mnie jaka aplikacja by Cię interesowała w takim kontekście (w sensie coś czego nie możesz zrobić przez www)... A jakich ficzerów Hyper-V Ci brakuje - ma chyba ponad 90% tego co ma wersja serwerowa...

@koneton: A jak robisz Alt+F4? Tam masz opcję Zamknij. Plus oczywiście przycisk Power lub zamknięcie klapy laptopa można przekonfigurować, bo domyślnie faktycznie jest uśpienie a nie zamknięcie.

@sgj: To przyjmij do wiadomości, że ta Twoja potrzeba (z dwoma oknami i koniecznością uruchomienia 3 programu bez zakrywania na 3 sekundy tych dwóch okien) nie została spełniona w Windows 8.

@automatyk: Przeczytaj jak działają badania telemetryczne, jakie dane są zbierane, kiedy i jak je się wykorzystuje...

@skandyn: Cieszę się, że się podoba :)

@n33trox: Aero Glass - ktoś podjął decyzję o jego usunięciu i wiem oczywiście że iluś użytkownikom może przeszkadzać, innym znowu to odpowiada. Jak zwykle ciężko zadowolić 100% ludzi... Ale zamykanie jest w tylu samo ruchach co w Windows 7 (co opisałem w poście) tylko inaczej sie nazywa. Więc nie trzeba korzystać z Power/klapy. Cieszę się, że sprawdziłeś system i masz konkretne spostrzeżenia (nawet jeśli Ci się nie podobają).

@Paweł921: Nie ma w interfejsie sieci Ad-Hoc, można je tworzyć natomiast za pomocą commandline i polecenia 'net'. Zarządzanie sieciami bezprzewodowymi też jest z commandline.

@mistrz1: Pokaż mi jeden konkretny cytat gdzie zmuszam ludzi do używania Windows? Czasem owszem ich namawiam bo uważam, że to najlepszy system na rynku i tyle (to moje zdanie i mogę je mieć prawda?). Natomiast zawsze uważam, że każdy powinien wybrać to co mu pasuje - wybrałeś Linuxa - super, nie mówię, że jesteś gorszy lub podjąłeś złą decyzję. Ja tym postem starałem się wyjaśnić pewne nieporozumienia, które krążą po Internecie.

@MJTP: Powiedz mi więc jak Twoim zdaniem powinno wyglądać dyktowanie tego co powinno być w systemie przez Klientów? Ankieta ogólnoświatowa? A co jak dana opcja byłaby w 50% wybrana, a inna (odmienna do niej) miała 40% głosów? Naprawdę myślisz, że tak powinien wyglądać sposób tworzenia systemu... Proszę Cię... Już nawet w otwartoźródłowych systemach nie jest tak i też ludzie narzekają, że Ci co panują nad kodem wprowadzają rzeczy nie zawsze zgodne z oczekiwaniami. Zawsze pozostaje Ci też wzięcie jakiejś dystrybucji i skompilowanie sobie jej po swojemu (po dodaniu własnego kodu).

@tomick: Przyznam, że nie mam z tym problemów bo... wolę skróty klawiaturowe - są szybsze, wygodniejsze i bardziej precyzyjne - Win+C, Win+I, Win+K - masz wszystko czego potrzebujesz :) Pamiętaj, że przełączniki aplikacji są dwa Alt+Tab oraz Win+Tab. Nie wiem dlaczego tak jest - podejrzewam, że zostało to opisane na blogu B8 (aczkolwiek nie pamiętam).

@gowain: Dziękuję za wyłapanie i podtrzymanie tego, że nie zmuszam ludzi co niczego :) Cieszę się, ze ktoś czyta ze zrozumieniem moje teksty :)

@semtex: Ale czy bronisz firmie robienia akcji marketingowych? I gdzie widziałeś dyskredytowanie? Ja uważam, że Windows 7 to rewelacyjny system!!!

@Shaki81: Dziękuję :) Zwłaszcza, za zwrócenie uwagi o tych wszystkich krzykach. I tego, że ludzie przekonują się do systemu - jeśli tylko go spróbują ciut dłużej. A jeśli komuś nie pasuje - naprawdę nie ma przymusu zmiany systemu :)

@tomson66: Czytałeś mój post? :) Napisałem, że nie musisz używać ekranów dotykowych :)

@FadeMind: Oczywiście jak najbardziej możesz sobie mieć swoje teorie na temat powstawania systemów operacyjnych, ale mało zbliżone są one do realiów i tego jak powstaje system operacyjny :) Z tym wyborem środowiska - myślisz, że zawsze użytkownik powinien mieć wybór? Pisałem o tym w poprzednich komentarzach - co jak 40% użytkowników chce A, a 60% chce B (i A oraz B są przeciwstawne). Takie a nie inne decyzje zostały podjęte na pdostawie różnych przesłanek.

@RaveStar: O jakiej zabetonowanej tapecie?

@pciproblem: No jednak jakiś we mnie jest duch edukacji :) MImo, że jak widać nie zawsze mi to na dobre wychodzi :)

@M@ster: A czytałeś mój post? Nadal masz desktop i możesz sobie programować mają 5 aplikacji otwartych :)

@koneton: Pisałem - Alt+F4 - powinno zadziałać zawsze i wszędzie :)

@Pangrys: Zgadzam się w 100% z Vistą - sprzęt w czasach Visty nie był na nią gotowy (stąd swoją drogą też kilka decyzji o Surface, żeby nie uzależniać się od producentów - chociaż od czasów Windows 7 jednak się nauczyli). I ja tez bardzo sobie chwaliłem Vistę - a korzystałem z niej od początku...


Na koniec - ciekawe czy przejdzie tak długi komentarz... Pisałem go ponad 1.5 godziny...

Autor edytował komentarz.
masakra   5 #101 16.11.2012 14:22

@konteon: pisząc w ten sposób o numeracji jądra "myślę, że podobieństwo systemów można określi również poprzez ich środek. Vista to jądro w wersji 6.0 a Windows 7 w wersji 6.1" tylko się kompromitujesz brakiem wiedzy dlaczego jest taka a nie inna numeracja. Nie ma ona związku z tym ile zmian zostało wprowadzonych do systemu. Doczytaj proszę...

@Lucyferus_Belias: Ale jeśli ten wspomniany przez Ciebie "Microsoft" (kimkolwiek by nie był) mówi, że nie da się nic zrobić, to czego oczekujesz do pracownika polskiego oddziału Microsoft w tym temacie? :) Brak BOX - owszem, ale czy widziałeś/czytałeś nową licencję OEM dla Windows 8 i tego co możesz zrobić z tym systemem? Jesli nie - to odsyłam do lektury, bo OEM w Windows 7 to nie to samo co w Windows 8. W skrócie - możesz sobie swobodnie przenosić system z jednego komputera na drugi (szczegóły w licencji).

@n33trox: A jeszcze na jakieś inne tematy nie-technologiczne masz ochotę porozmawiać?

@Paszczak1975: No i to jest rozsądne podejście - "mam coś innego i lepszego dla mnie", to tego używam i już... :) Inni jakoś mają chyba wrażenie, że próbuję na siłę im wcisnąć Windows 8... A tak nie jest...

Autor edytował komentarz.
GL1zdA   12 #102 16.11.2012 14:39

@masakra
Co do Hyper-V: już ktoś to ładnie opisał:
http://social.technet.microsoft.com/Forums/en-US/W8ITProPreRel/thread/9e297615-1.../
I ten komentarz trafia w sedno: "Hyper-V comes to the Client, so we can EXPECT client features in Hyper-V!"

Jakich aplikacji szukam na metro? Chociażby zamienników narzędzi, których używam na desktopie (XnView, foobar2000). Niestety te dostarczane z systemem są bardzo ubogie.

Co do wyszukiwania w Panelu Sterowania - da się, jeśli zna się słowo "klucz" - a te znamy zazwyczaj tylko wtedy, jeśli coś często zmieniamy. Dojście w wiele miejsc za pierwszym razem bywa trudne. Przy okazji wychodzi też problem z językami - jak mam na angielskim forum poradę w stylu "kliknij tu tu i tu", to zazwyczaj nie ma problemu z przełożeniem tego na polski. Z porady "wpisz słowo klucz w pole wyszukiwania i naciśnij enter" znacznie trudniej jest skorzystać, szczególnie jeśli tłumaczenie jest nietrywialne.

Semtex   19 #103 16.11.2012 14:40

@masakra
Być może nie udało mi się do końca określić, teraz już nie ważne, jednak nadal twierdzę że kampania Win 8 jest bardzo agresywna i wszechobecna, ale to temat na inną okazję :)

BTW> Taka ciekawostka http://news.softpedia.com/news/Microsoft-Could-Launch-a-Start-Menu-Option-in-Win... ciekaw jestem na ile w tym prawdy a ile to plotka.
W sumie najciekawszy fragment tego "wpisu" to wypowiedź szefa Stardock...

DjLeo MODERATOR BLOGA  18 #104 16.11.2012 14:46

@Masakra

Brawo za włożony trud we wpis i w te wszystkie wyjaśnienia. Ja osobiście jestem userem którego nie trzeba było przekonywać do W8, od razu się na niego przesiadłem. Ale to dlatego, że testowałem go wcześniej i chodził u mnie o wiele lepiej niż poprzednie wersje systemów Windows. Co do zarzutów wobec W8 z częścią się zgadzam z częścią nie. Jednak wiem na pewno, że suma sumarum to W8 jest całkiem udanym systemem. Choć jest IMO brzydszy od W7 :) Ale to akurat nie takie istotne. Dla mnie najważniejsze w systemie są 2 rzeczy: szybkość i stabilność. W8 spełnia te warunki doskonale. Mimo to Modern UI nie zdobył mojego serca jak na razie :)

masakra   5 #105 16.11.2012 15:13

@GL1zdA: Już miałem Ci odpisywać na te rzeczy dot. Hyper-V w Windows 8, ale tam na forum już wszystko zostało powiedzianie. Albo opcja RDP (która ma kilka dodatkowych możliwości) do maszyn wirtualnych albo złe zrozumienie do czego jest Hyper-V w Windows 8 (bo to nie ma być odzworowanie tego z serwera) albo sugestai w stronę twórców jądra Linuxowych dystrybucji.

Jeśli chodzi o aplikacje - te dostarczone z systemem to dopiero pierwsze wersje. O inne aplikacje spokojnie możesz dopytywać producentów oprogramowania o którym mówisz :) I pamiętaj, że nie wszystko pojawi się w wersji Modern UI.

@semtex: No tak, takie dyskusje lubię naajbardziej. Ode mnie oczekuje się konkretnych odpowiedzi, a jak ja proszę o konkrety (kto z Microsoft narzeka na Windows 7) to dostaję odpowiedzi w stylu "Być może nie udało mi się do końca określić, teraz już nie ważne" - podejrzewam, że po prostu rzuciłeś jakiś argument, który później przeczyta x osób i będzie twierdziło to samo co Ty... :/

MaXDemage   19 #106 16.11.2012 15:24

I pękła magiczna setka... chyba napisze coś o Windows 8 jednak. :/ Nie to, żebym się specjalnie chwalił. Ot tak sobie sam notuje.

Semtex   19 #107 16.11.2012 15:31

@masakra
Przepraszam bardzo ale, w którym momencie stwierdziłem że "ktoś z MS narzeka na Win 7", odnosiłem się od początku do reklamy i sposobu promocji, pisałem o Portalach i TV, które to nadają masowo o Win 8.

masakra   5 #108 16.11.2012 15:44

@semtex: Mi chodziło o tą Twoją wypowiedź: "Co mnie osobiście strasznie denerwuje w całej promocji Win 8 to dyskredytowanie Win 7, jeszcze pół roku temu to był najlepszy system MS nagle teraz próbuje mi się wmówić że potrzebuję Win 8" - moje pytanie było gdzie i kiedy Microsoft dyskredytuje Windows 7? Kto konkretnie mówił coś złego na temat Windows 7?

  #109 16.11.2012 16:12

@masakra
Telemetria Ok... to był tylko taki przykład... żartobliwy :) Ważniejszą kwestią jest:

"Nie będzie nigdy opcji wyłączania ModernUI w Windows 8, bo... bo... bo... Bo NIE!

Krótka odpowiedź ? Użytkownicy chcą opcji wyłączania ModernUI a Ms nie da bo ?

P.S. Tak, nie kupie Windows 8 dlatego że... nie podoba mi się kierunek zmian w systemie (kolejne warstwy, zamykanie ekosystemu, licencjonowanie), a nie dlatego że sobie z nim nie radze czy inne tam takie.

masakra   5 #110 16.11.2012 16:30

@automatyk: No ale do tego co piszesz - ja odwołuję się do telemetrii. Popatrz na to tak - Ty mówisz, że chcesz opcji wyłączania Modern UI, nawet Twój kolega to mówi, nawet kolega kolegi... Czy wiesz ile osób tak mówi? Robiłeś ankietę? A nawet jakbyś zrobił ankietę - to co by było jakby drugie tyle osób powiedziało, że chce Modern UI. To nie jest tak, że nagle sobie wybierzesz X osób (nawet jeśli X > 100, 1.000 czy 10.000), które powiedzą chcemy X i teraz Microsoft musi zrobić X. Microsoft podejmuje swoje decyzje na podstawie iluś czynników - niektóre z nich dobrze są opisane na wspominanym przeze mnie blogu (w tym telemetria)!

A jeśli nie kupisz systemu Windows 8 - OK, to Twoja suwerenna decyzja i widocznie ją dobrze przemyślałeś. Więc jak najbardziej życzę szczęścia z innymi systemami (również tymi Microsoft). Naprawdę nie zmuszam nikogo do kupna Windows 8 :)

PS. Ja oczywiście też nie mówię, że wszystkie decyzje są idealne i fantastyczne - to weryfikuje czas :) Ale póki co uważam, że są to dobre i rozsądne decyzje :)

FadeMind   9 #111 16.11.2012 17:07

@ Masakra

Windows 7 SP1 jest na tyle stabilny, że MS rezygnuje z wydania SP2. Będą oczywiście wydawane aktualizacje dla systemu, ale nie ma w planach zbiorczej aktualizacji - Service Pack 2 dla Windows 7.
Windows 8 jest szybszy od W7, kernel jest załatany do tego stopnia, że na nowoczesnym sprzęcie działa wydajniej od poprzednika. Chwała wam za to.

Zgadza się, MS jest prywatną firmą. Może robić co chce ze swoimi produktami. Jednakże lekceważenie opinii konsumentów jest co najmniej nielogiczne.

Po za tym, to co przedstawiłem w poprzednim komentarzu skierowanym do Pana, to nie moje teorie tylko połączenie faktów medialnych w jedną logiczną całość.
Nie muszę znać projektu prac nad OS. Wystarczy mi dostęp do finalnego produktu. Niestety finalny produkt - Windows 8 nie spełnia moich oczekiwań względem kolejnej wersji systemu z Redmond.

Nie odniósł się Pan do kwestii merytorycznie, tylko zbagatelizował zagadnienia...

PS

Windows 8 jest nowatorski, czyli inny od poprzednich OS-ów MS. Wyniki sprzedaży pokażą Wam czy podjęte ryzyko się opłaciło, czy powtórzy się scenariusz z Vistą czy Windows Me.
Po za tym zasłanianie się kreatywną statystyką ("co by było gdyby") jest niepoważne.

Jestem ciekawy na jakiej podstawie niezależni producenci gier i Intel mają POWAŻNE zastrzeżenia do W8... czyżby to była zmowa VALVE, producenta MINECRAFT i Intela :>

PPS

Canonical wprowadzając Unity (wtyczka do Compiza dla środowiska GNOME), porzucił GNOME 2, dostał od społeczności grom zażaleń i pretensji, naprawił błędy. Jednakże w przyrodzie nic nie ginie mamy środowisko MATE i Cinnamon, GNOME 3, KDE, LXDE, XFCE, Fluxbox ... . Wszyscy zadowoleni, burza ucichła.

Ciekawe kiedy burza nad Windows 8 ucichnie...

Pozdrawiam.

bachus   23 #112 16.11.2012 18:52

@masakra: dzisiaj zacząłem pisać o Windows 8 - praktycznie od początku (od momentu instalacji), w najbliższych dniach opiszę jak to też ma się od strony B2B. Będę się starał być jak najbardziej obiektywny (między innymi dzięki produktom firmy Microsoft zarabiam na życie), jednak wstępnie mam pewne obiekcje... dla użytkownika domowego: Windows 8 powinien się sprawdzić. Dla użytkownika zaawansowanego - też sobie poradzi (marudna pierdoła będzie jęczeć, nie nie potrafi sobie utworzyć 'gorących klawiszy' do skrótu CMD, nie wie, że można użyć Alt+F4, czy innych prostych trików). Ja natomiast widzę ogromne zagrożenie dla użytkownika biznesowego... dla firm, które są ogromnym odbiorcą Windowsa.
Na chwilę obecną np. z oficjalnego kanału HP nie zamówię laptopów z Windows 7. Klienci powoli zaczynają się dopominać o W8. Zamówiłem pokazowy laptop z Win8 - w sytuacji, gdy klient mnie prosi o więcej, niż np. 50 sztuk nowych komputerów będę najpierw podłączał ten laptop i niech osoba decyzyja popracuje na nim np. tydzień (zwykłe czynności biurowe, przy których tak radykalna zmiana przyzwyczajeń może być przyczyną sporych frustracji).
Zapomnijmy na chwilę o menu START. Będąc dosadnym - w jakim to chorym umyśle powstał pomysł, aby na siłę zmuszać użytownika do uruchamiania systemu w trybie 'kafelków'? Czemu nie można prosto wybrać, żeby po zalogowaniu przechodził system do Puplitu? Ja rozumiem, że to wszystko ma być pro-tabletowo. Ja rozumiem, że świetnie to się sprzedaje w Androidzie, czy IOS... Ale czy widziałeś, żeby Apple pchało taki intefejs na desktopy?
Postaram się być obiektywny w moich wpisach - ale mam przedziwne wrażenie, że Twojemu szefowi po akcji z licencjonowaniem W2k2012, teraz z Win8 długo utrzyma się na stanowisku... Na pierwszy rzut oka są tylko dwie możliwości:
* bardzo szybko wydany SP1 trochę uspokoi sytuację
* Windows 8 i Pan Ballmer podzielą losy systemów Vista, ME.

  #113 16.11.2012 20:02

@FadeMind
"burza nad Windows 8 ucichnie ... " wtedy kiedy Google zainwestuje 1mld $ i stworzy na bazie Linuksa GoogleDesktopOS na zwykłe klasyczne komputery do pracy.
Microsoft mocno wchodzi na rynek wyszukiwarek (Bing) i rynek mobilny i jest to już ostatnia szansa na przetwanie dla Google.

n33trox   6 #114 16.11.2012 20:15

Dyskredytuje Windows 7 to może niezbyt właściwe określenie. Raczej olewa - to bardziej pasuje. Gdzie DirectX 11.1 dla Windows 7? Gdzie SP2? MS zawsze olewa poprzednie systemy przy okazji premiery nowego. Uważam, że jest to poniekąd próba wymuszenia przejścia na nowsze oprogramowanie. Grasz? Prędzej czy później Win8 zainstalujesz, bo nie masz wyjścia - DX11.1. Trochę brzydkie zagranie, bo Vista DX11 dostała przez Windows Update, to czemu 7 nie może dostać DX 11.1? Mnie tam to zwisa, bo i tak nie mam karty graficznej, która pozwoli na takie bajery, ale co mają powiedzieć inni, którzy niekoniecznie widzą swą przyszłość na Windows 8?

Bardziej mnie wkurza brak SP2. Albo może inaczej - brak jakiegokolwiek zbiorczego pakietu z łatkami, które wyszły do tej pory (po SP1). Generalnie rozchodzi się o to, żeby nie było konieczności instalowania 500MB łatek po instalacji systemu (zakładając, że mamy zintegrowany SP1, bo jeśli nie, to będzie tego znacznie więcej). Uważam, że MS powinien udostępniać na swoich stronach gotowe obrazy iso uaktualnione do najnowszej wersji, np. co miesiąc. Co to dla nich za problem? Taka duża firma, nie poradzi sobie? Fajnie by było, gdyby nie zachodziła konieczność instalowania ton patchy po reinstalacji Windowsa. Tak to bym sobie ściągnął np. ISO z listopada i nie muszę już nic ściągać po instalacji systemu. To nawet Canonical udostępnia co jakiś czas nowsze wersje iso z "długodystansowym" Ubuntu, np. w kwietniu była premiera 12.04 a niedawno wyszedł uaktualniony obraz 12.04.1 - ze wszystkimi patchami, które ujrzały światło dzienne do tego momentu. MS tak nie może z Windowsem? To by naprawdę zaoszczędziło sporo czasu po reinstalacji.

tomson66   9 #115 16.11.2012 20:23

@_spinlock człowieku zbudź się i zmień dilera. MS miota się pomiędzy Google i Apple, z trzeciej strony jest Linux. Po prostu dostali oczopląsu.

masakra   5 #116 16.11.2012 20:43

@FadeMind: Ale Microsoft nie lekceważy opinii Klientów. Owszem można przeczytać w Internecie ileś opinii, że nowy ekran startowy jest BE, ale z drugiej strony jak najbardziej już możesz też przeczytać opinie że jest SUPER (łacznie z kilkoma osobami/blogami na DP).

I powtarzam po raz n-ty - jeśli produkt nie spełnia oczekiwań, to nie ma sensu z niego korzystać i koniec kropka.

Co do poważnych opinii poważnych producentów. Intel - to było z tego co pamiętam jedno zdanie, z którego docelowo Intel się wycofał (czy też wyjaśnił że nie miał na myśli tego co zrozumieli dziennikarze). Valve - tu już ewidentnie jest przykład tego, że po prostu czują oddech zagrożenia dla nich modelu sklepu (bo pojawił się Windows Store). Więc im się nie dziwię, że mają zastrzeżenia :)

@bachus: Czyli swoją opinię o Windows 8 dla użytkowników biznesowych opierach o to, że system startuje w trybie Modern UI? Bo żadnego innego zastrzeżenia w tym temacie nie widziałem chyba? Jeśli tak - dla strasznie upartych pozostają sposoby obejścia tego, ale myślę, że dla tych bardziej ambitnych firm (którzy dbają o rozwój pracowników) wystarczy naprawdę 10 minut szkolenia :)

@n33trox: Ale mój drogi - wsparcie dla podstawowych elementów "starego" systemu jest i będzie dłuższy czas. Ale nie wymagaj od firmy robienia iluś rzeczy dla poprzednich edycji kiedy firma chce iść do przodu i inwestować w nowe systemy. W innym wypadku do tej pory pewnie musielibyśmy zapewniać wiele różnych rzeczy dla XP (bo przecież ludzie korzystają i _chcą_).

Jeśli chodzi o wydawanie uaktualnień to owszem jest to inaczej zorganizowane w wypadku Microsoft. Pojawiają sie własnie Service Packi, a pozostałe aktualizacje są zawsze dostępne. W wypadku pojedyńczego użytkownika całość robi za Ciebie Windows Update - odpalasz, pobiera się i instaluje. W wypadku firm - tam jest potrzebna większa kontrola nad poprawkami + firmy często robią same obrazy świeżych systemów.

Ale oczywiście pomysłu jako takiego nie neguję :) Bo moim skromnym zdaniem jest ciekawy.

masakra   5 #117 16.11.2012 20:45

@GL1zdA: Zapewne jak spojrzysz na godzinę moich ostatnich komentarzy to zobaczysz, że fanem rozwiązań Microsoft jestem też po godzinach pracy ;P

  #118 16.11.2012 21:16

@Masakra - podziwiam twoja wytrwalosc w udzielaniu odpowiedzi, naprawde. 'Szacun', jak to mawiala kiedys mlodziez. ;)
Jesli zas chodzi o problem dostosowywania systemu do uzytkownika, to naturalnie mowie z punktu widzenia uzytkownika. Nie chodzi jednak o to, aby tworzyc system pod jedna osobe [pod kazda osobe]. Chodzi o to, aby nie tworzyc systemu pod jedna osobe dla wszystkich osob ;) dostrzegasz roznice?
Sytuacja idealna byloby dostarczenie zmodularyzowanego rozwiazania, troche na ksztalt [prawdopodobnie porzuconego juz niestety] projektu MinWin, lub wlasnie systemow *NIXowych, gdzie dostajemy kilka "warstw" systemu, a podczas instalacji decydujemy sie ktore [i jakie] chcemy miec, a ktore chcemy usunac. To wymaga jednak [o zgrozo!] uwzglednienia - chocby pobieznego - ogolnych gustow uzytkownikow. Wymaga takze stworzenia przynajmniej dwoch srodowisk graficznych, typow interfejsow, itd. To troche tak, jak z kazda inna dziedzina zycia: motoryzacja, odziez, etc. Producent oferuje wiele modeli gdyz wie, ze kazdy czlowiek ma inny gust. Jesli zaoferowanie wielu jest niemozliwe, to oferuje model bazowy z mozliwoscia rozbudowy [personalizacji, indywidualizacji].

  #119 16.11.2012 21:29

@tomson66
tak na prawdę to nie wierzę że Microsoft stanowi poważne zagrożenie dla Google ale zauważ że Microsoft wchodzi na rynki opanowane przez Google a nie na odwrót.
W tej chwili Microsoft jest *zamroczony* ciosem Google i tym co się stało na rynku mobilnym (zmieciony dawny system Windows Mobile) i uważam że Google powinno iść za ciosem i wejść ostro na rynek Desktop dopóki jeszcze ma na to szanse.
Jeżeli uda się Microsoftowi zbudować spójny ekosystem (Desktop, Mobile, XBox i pełna synchronizacja) to Google może mieć problem jeżeli nie zacznie działać i coś z tym robić.

foreste   16 #120 16.11.2012 22:21

Ja po 1 dniu użytkowania tego badziewnego systemu to polowe dnia musiałem ustawić zeby ten system był do użytku i jestem nie zadowolony z mechanizmu aktualizacji go bo strasznie długo trwa tak jak win 7 , nie zależnie na jakiej konfiguracji tzn samo instalowanie poprawek.
Moderm ui jest mało intubacyjne , a przy przewijaniu stron www w opera i ie często pojawia boczne menu i zakrywa pasek.
Wztazka w exploator systemu jest wręcz kiepskiej jakości i utrudnia poruszanie po exploatorze , w windows xp/7 był bardziej intuicyjny niż tu w win 8 .
Dekoracja okna z czasów windowsa 95/98/me/nt kolorystyką , moim zdaniem na obecna chwile Aero był najbardziej innowacyjnym pulpitem historii microsoftu.
Zauważyłem brak w windows update brak sterownika karty graf laptopa z 2007r ati radeon x200m a powino być bo ten laptop mógł by dobrze pracować z tym systemem jako biorowy czy do starych gier lub do przegladania internetu.

Autor edytował komentarz.
rradek   10 #121 16.11.2012 23:00

@ masakra
Zachowaj się jak facet z jajami i przyznaj że Windows 8 jest porażka!!!
Najwyżej znajdziesz robotę u konkurencji, ale mniej jaja

  #122 16.11.2012 23:15

@rradek to rozumiem, że każdy ma myśleć dokładnie jak Ty, bo inaczej nie jest facetem z jajami? Pff, daj sobie spokój z takimi tekstami.

przemor25   14 #123 17.11.2012 01:53

@rradek
Spam poniżej wszelkiej krytyki.

Autor edytował komentarz.
masakra   5 #124 17.11.2012 09:49

@MJTP: Dzięki - też czasem zastanawiam się ile to cierpliwości mam w sobie, bo wielu znajomych dawno by powiedział - daj sobie spokój :)

Co do modułowości - to pewne elementy zostały tak zbudowane dla Windows Server 2012. Tam po instalacji masz bardzo goły system, a resztę doinstalowujesz na zasadzie ról i ficzerów (np. serwer www, serwer DNS czy serwer plików). Ale to jest specyficzne - bo to system dla specjalistów IT, oni mają dostać goły system i doinstalować to co uważają za słuszne. Windows 8 jest trochę inny - on dociera do setek milionów (a nawet miliardów) ludzi. I jednak najczęściej są to ci "zwykli użytkownicy". Oni naprawdę potrzebują skonfigurowanego systemu. I owszem w systemie jest ileś rzeczy, które możesz skonfigurować bardzo mocno. Ale tak jak kupujesz samochód w wersji podstawowej, to jednak za Ciebie producent zadecydował, że drążek skrzyni biegów jest na dole na podłodze a nie przy kierownicy (choć i takie samochody też są - jak ktoś potrzebuje to wybiera samochód inny, ale ten producent robi tak i już).

@foreste: Cieżko czyta się co napisałeś... Ale spróbuję - poświęciłeś, zeby system ustawić i teraz do tego zastrzeżeń widzę nie masz (a czy z poprzednich systemach też nie musiałeś dopasować systemu do siebie?). Pierwszy raz chyba słyszę natomiast uwagi co do szybkości instalacji poprawek - nigdy na to nie zwróciłem uwagi... Co do intuicyjności - no tu można mieć różne opinie. Do przewijania sugeruję używać kółka myszy - dużo wygodniejsze :) Wstążkę natomiast chwali sobie bardzo dużo osób - jeśli Tobie nie pasuje - kliknij na niej dwa razy - schowa się i nie będzie Ci przeszkadzać :)

@rradek: Ja nie wiem dlaczego myślisz, że piszę coś na siłę? Mi naprawdę bardzo podoba się ten system.

Autor edytował komentarz.
  #125 17.11.2012 13:32

@FadeMind

Service Pack to z założenia zbiór wszystkich wydanych do tej pory aktualizacji (zarówno tych dostępnych w Windows Update, jak i całej masy innych dostępnych normalnie tylko na żądanie, o czym mało kto wie). Pozwala zaoszczędzić czas przeznaczony na aktualizację systemu. Stabilność systemu to zupełnie inna para kaloszy.

Dodatkowo jeszcze twórcy oprogramowania często wspierają Windowsy tylko od któregoś Service Packa wzwyż, np. XP SP2. Brak aktualnego Service Packa będzie zapewne dla nich za kilka lat znacznym utrudnieniem.

  #126 17.11.2012 14:42

@masakra - sek w tym, ze w tym przypadku Microsoft postanowil - jak sadze - zlikwidowac skrzynie biegow, a kierownice zastapic ekranem dotykowym ;) [poslugujac sie naszymi porownaniami]. Trudno sie dziwic, ze wielu ludziom jest to nie w smak.
Odnosze wrazenie, ze nic nie staloby na przeszkodzie, aby Microsoft umiescil w nowym systemie - w trakcie instalacji - kilka "checkboxow" w ktorych wybieramy, czy chcemy instalowac tylko Classic UI, czy tez Modern UI do pary [wiadomo, ze wiele aplikacji wymaga Classic UI, wiec jego instalacja wciaz bedzie koniecznoscia]. Doszedlem jednak do wniosku, ze Microsoftowi - z jakiegos powodu, a byc moze z checi stworzenia zamknietego ekosystemu do sprzedazy wlasnych aplikacji pod Modern UI via Windows Store - zalezalo na tym, aby Modern UI byl "obowiazkowy".
Wciaz jednak uwazac, ze modularnosc bylaby dla wszystkich czyms pozytywnym, a Microsoft wciaz moglby przeciez dystrybuowac aplikacje przeznaczone wylacznie dla Modern UI. Uzytkownik, ktory posiadalby jedynie Classic UI zostalby po prostu przez dana aplikacje poinformowany, ze wymaga ona do dzialania Modern UI i - tak czy inaczej - musialby je doinstalowac. Wszyscy byliby szczesliwi i zadowoleni z obrotu spraw.
Zeby jednak nie pozostawac malkontentem [li tylko i wylacznie ;)] napisze rowniez kilka pozytywnych rzeczy o Windows 8.
1. Windows 8 faktycznie wprowadza innowacje, gdy idzie o interfejs Modern UI
2. Podoba mi sie "plaskosc" interfejsu. Proby "odwzorowywania" swiata 3D w komputerach zawsze wydawaly mi sie niepowazne.
3. Pasek "Charmes' to wg mnie dobry pomysl.

PS z czystej ciekawosci - jesli nie masz ochoty, to nie odpowiadaj - IT evangelist w Microsoft to osoba zatrudniona w firmie Microsoft, czy tez wolontariusz, ktory po prostu "wierzy w sprawe"? ;)

Pozdrawiam!

masakra   5 #127 17.11.2012 16:49

@MJTP: Ja wiem, że ileś decyzji podjętych "za nas" może nam być zawsze nie w smak... I wiem, że czasami dodanie setek przełączników (żeby user miał wybór) to może kusząca propozycja. Ale ktoś dokonuje jednak takich wyborów, żeby pewne rzeczy działały tak a nie inaczej (jak to, że samochód posiada skrzynie automatyczną LUB ręczną czy że ma drzwi otwierane do góry lub klasycznie). No i teraz pozostaje decyzja - czy chcesz sprawdzić czy to jednak nie jest lepsze czy może od razu wybierasz opcję "nie, bo nie". Nie znam oczywiście 100% argumentów, które zapadły za tym, żeby Modern UI był i aby był domyślny i nie konfigurowalny. Ale taka decyzja zapadła, z drugiej strony nie tracąc zupełnie nic z możliwości korzystania z desktopu.

Oczywiście, jeśli finalna decyzja zapada na "nie, nie jestem w stanie za nic znieść istnienie domyślnego Modern UI" - to albo zostajesz ze starszymi systemami, albo wybierasz zupełnie inny system operacyjny.

Cieszę się też, że kilka elementów Ci się podoba :)

PS. Mówisz, że podoba Ci się płaskość interfejsu, a ja już słyszałem, że ileś osób krzyczy "oddajcie moje Aero Glass" :) Gdzieś ktoś podjął taką a nie inną decyzję i jak sam widzisz ciężko dogodzić wszystkim.

PS2. Jak najbardziej odpowiem na pytanie o IT Evangelistę :) Pracuję w firmie Microsoft (jej polskim oddziale) - pisałem o tym zarówno na blogu na DP ( http://www.dobreprogramy.pl/masakra/Czlowiek-z-Microsoft-ten-zly,14334.html ) jak i na firmowym blogu http://ewangelista.it - nie ukrywam tego :)

n33trox   6 #128 17.11.2012 17:23

Moim zdaniem porównywanie systemu operacyjnego do samochodu to raczej chybiony pomysł. Jak wiadomo, jedno i drugie różni się między sobą budową. Stworzenie samochodu wyposażonego w kilka skrzyń biegów byłoby drogie i nieopłacalne, a poza tym wyobraźmy sobie te kilka drążków. Gdzie miejsce dla pasażera? :) Natomiast dodanie iluś tam linijek kodu w celu dania użytkownikowi wyboru pomiędzy Menu Start a ekranem Start podejrzewam, że tak wiele problemów by nie stworzyło, a i zostałoby ciepło przyjęte. Ptaszki ćwierkają tu i tam, że Windows 8 sprzedaje się raczej kiepsko, więc jest tak, jak przypuszczałem. Ludziom się to w większości wypadków nie podoba. Ja rozumiem, można robić promocje, można ich "nawracać" (hehe, dobre, to określenie tutaj nawet pasuje poniekąd), ale prawda jest taka, że spora część populacji po prostu wie swoje i za Chiny Ludowe ich nie przekonasz. Zastanawiam się, jak to się dalej potoczy z Win8. Po premierze XP też był wielki lament, wszyscy moi znajomi przerzucali menu Start w tryb klasyczny znany z Win98, ale teraz Ci znajomi używają Windows 7 i jakoś dają radę. Także możliwe, że ten cały Windows 8 się po jakimś czasie jednak przyjmie. Ale wybór, dajcie ludziom wybór, do jasnej ciasnej!

I jeszcze jedna kwestia. Na świecie zapadają różne decyzje, raz mniej istotne, raz bardziej. Czasem się coś wycofuje na rzecz czegoś innego. Jednak moim zdaniem MS nie powinien robić takich rzeczy bez konsultacji z opinią publiczną. Biorę teraz pod uwagę fakt, że Windows stoi na znacznej większości komputerów na świecie. Coś koło 85% o ile dobrze pamiętam. To jest gigantyczna liczba komputerów. Powinni uważać, bo za gwałtowne wprowadzanie czegoś nowego bez konsultacji, chociażby za pomocą internetowej sondy, z opinią publiczną mogą sobie piekielnie zaszkodzić.

foreste   16 #129 17.11.2012 17:25

@masakra
A mam pytanie z innej beczki , dot windows 7 enterprice , czy jak minie 90 dni po formacie można zainstalować znów i tak co 3 miechy refresh , czy takie coś nie jest karalne ? i czy nie lamie licecji trial ?.

Pan Łukasz   7 #130 17.11.2012 19:20

@ masakra

[[[Nie zainstaluje nigdy Windows 8, bo... bo... bo... Bo TAK!]]]

Nie zainstaluję nigdy Windows 8, bo:
1) Jest niewolnym oprogramowaniem. Zainstaluję tylko wolny system, np. GNU/Linux bądź FreeBSD.
2) Jest brzydki. Ma brzydkie topornie kwadratowe okna na pulpicie. Kafle zaś to prymitywny interfejs, który sugeruje mi, że jestem niedorozwinięty i trzeba mi wyoślać wszystko. Nie potrzebuję prowadzenia za rączkę.
3) Nie ma wygodnego uruchamiacza programów. Taki wygodny uruchamiacz zaś w KDE nazywa się Kickoff. W Windows kiedyś jeszcze był i nazywał się Menu Start. Żeby mieć taki uruchamiacz, trzeba instalować protezę spoza systemu, a to nieeleganckie. W Windows 8 uruchomienie programu wymaga ucieczki z pulpitu, a to sprawia dyskomfort. Nie uczynię zaś kafli głównym interfejsem, bo nie jestem osłem i nie trzeba do mnie mówić za pomocą ogromnych hieroglifów jak do goryla, którego próbuje się nauczyć rozmawiania w jakikolwiek sposób z ludźmi.
4) Załóżmy, że poświęciłbym swoją wolność (a nie zrobiłbym tego) i chciał to zainstalować. Mógłbym znieść szpetny krój okien na pulpicie od biedy. Ale nie zniosę rozdwojenia interfejsu na niekorespondujące ze sobą części. To nieeleganckie, że jedne programy działają tu, inne tam. Co to za bajzel?
5) Windows 8 szpieguje swoich użytkowników. Wysyła info o instalacjach programów. Nie wiadomo, jakie inne info jeszcze wysyła. Nie wiadomo, w jakim celu Microsoft wykorzystuje informacje, które wiadomo, że zbiera. Wierzenie zapewnieniom firmy jest nieodpowiedzialnością. Microsoft może mieć podpisane umowy z RIAA, MPAA i różnymi przedsiębiorstwami o kablowaniu na ludzi, którzy coś ściągają. Ściągnę sobie film bądź muzykę przez torrent albo normalnie przez przeglądarkę i Windows na mnie nakabluje. Jako że Windows jest niewolny, nie mogę sprawdzić, że tego nie robi. Nie mam też wielu niezależnych źródeł informacji o Windows (społeczność uzytkowników przeglądających kod źródłowy), które by mnie w tym upewniły. System operacyjny powinien być moim sługą i stać po mojej stronie, a nie być fałszywym sprzedawczykiem.
6) Nie mógłbym zrobić kopii i rozdać rodzinie oraz znajomym.
7) Nie będę wspierał firmy Microsoft, kupując ten system. Microsoft przeforsował Restricted Boot u producentów większości kompów i chce skrajnie utrudnić instalację innego, niż Windows 8, systemu na komputerach. Restricted Boot utrudnia też uruchamianie kilku systemów na jednym kompie. Mógłbym chcieć mieć Windows 8, GNU/Linux, FreeBSD, OpenBSD, Haiku, OpenIndiana. Z Restricted Boot tego nie zrobię.
8) Nienawidzę upodabniania zwykłego kompa do tabletów i telefonów. Urządzenia przenośne uważam za urządzenia niższe rangą i stojące na niższym szczeblu ewolucji oraz za urządzenia mniej umiejętne i gorsze, za taką kastę pariasów. Upodabnianie kompa do takich urządzeń to poniżanie go. Tradycyjny komputer zawsze był moim marzeniem. Pierwszy system, który widziałem na oczy, to był Windows 95. Interfejs w komputerze nie może mieć absolutnie czegokolwiek z interfejsu tabletów i telefonów, bo to uwłacza jego godności. Moje ideały: KDE 4, KDE 3, GNUstep (Window Maker), XFCE, Aqua w Mac OS X (nie ma nic z tabletu, jest na odwrót, to iOS jest podobny do Mac OS X), GNOME 2. Windows 8 jest szpetny podobnie jak Unity i GNOME 3.
9) Kafle są niewygodne do obsługi myszą.
10) Nie będę mazał paluchami po ekranie, bo mnie rączki rozbolą. Nie będę ich trzymał w powietrzu. I nie będę brudził ekranu, nieraz jem przy komputerze. Umycie ekranu raz na miesiąc i tak sprawia mi trudność, bo jestem leniwy jak cholera.
11) Nie będę kupował Windows 8, bo wsparłbym w ten sposób głupią modę upodabniania kompów do tabletów i telefonów. Potem obudzę się z reką w nocniku i jeszcze laptopy przerobią tak, żeby przypominały tablety. I tak denerwują mnie dotykowe ekrany w laptopach, bo uwłaczają godności laptopów. Jak kiedyś będę szukał laptopa, to będę uważał na to, żeby nie miał Restricted Boot i ekranu dotykowego.

Powinieneś mi być wdzięczny, że daję twojej firemce w ogóle jakieś dobre rady (tak, wiem, że pracujesz (dosłownie) jako ewangelista Microsoftu). Mógłbym machnąć na to ręką, bo Windows 8 mógłby ewentualnie (nigdy nie wiadomo) przeżyć klęskę, a ludzie za ten czas mogliby uciec do GNU/Linux. Ale, pomyślałem sobie, z drugiej strony Windows 8 i ta głupia moda na tabletyzację komputerów stanowi dla mnie zagrożenie, bo w przyszłości mógłbym mieć problem ze znalezieniem prawdziwego komputera. Największym zagrożeniem jest zaś Restricted Boot. Teraz na pewno będę szukał komputera, który tego nie posiada.

Autor edytował komentarz.
foreste   16 #131 17.11.2012 19:33

@Pan Łukasz
Fajnie napisane w sumie tym zgadzam się i dodam ze jak naprawde chce mieć windows obok linuxa to tylko win 7 :D.

n33trox   6 #132 17.11.2012 20:08

@Pan Łukasz
Z wieloma punktami się zgadzam. Wprawdzie nie ze wszystkimi - nie jestem aż tak zapalonym konserwatystą co do wolnego oprogramowania - ale z większością. Dokładnie tak samo się poczułem odpalając pierwszy raz Windows 8. Pierwsza myśli, jaka mi się nasunęła: "Co to k**** jest?" Całość wygląda jak stworzona przez przedszkolaka dla przedszkolaka. Takie to wszystko kolorowe, infantylne. Owszem, można się przyzwyczaić, sprawnie to działa i w ogóle ale jakoś tak... jakby ten, kto to tworzył, uważał mnie za skrajnego idiotę, który z trudnością myszkę w ręku trzyma.

BTW., dziś z rana oglądałem Dzień Dobry TVN i się pewien doktor fizyki wypowiadał o tym, jak przypuszczalnie może wyglądać dalsza ewolucja człowieka, i było tam powiedziane, że jeśli ludzie dalej będą korzystać z elektronicznych "ułatwiaczy" życia zamiast samemu zapamiętywać, generalnie używać więcej swojego mózgu, to mózg ludzki na drodze ewolucji powoli zacznie się kurczyć. Także koledzy i koleżanki - istnieje ryzyko, że po etapie rozwoju technologicznego cofniemy się powoli do epoki kamienia łupanego i to na własne życzenie. Tak więc nie jestem taki pewny, czy te kafelki to dobre rozwiązanie dla naszych główek. A może ten rewers już się rozpoczął? W zasadzie można odnieść takie wrażenie patrząc na ten nowy interfejs. Wszystko uproszczone do bólu, żadnych głębszych opcji, trochę słabo. Zaryzykuję stwierdzenie, że może, ba, że na pewno cofanie w rozwoju mózgu zwykłego człowieka leży w interesie korporacji, ponieważ im człowiek mniej kumaty, tym większy kit można mu sprzedać.

Mam nadzieję, że po tym komentarzu MS nie ześle mi na głowę jakiejś tajnej policji, która mi zamknie gębę za głoszenie takich poglądów :P

Autor edytował komentarz.
Pan Łukasz   7 #133 17.11.2012 21:21

@ n33trox
Niektóre firmy, jak Microsoft, Facebook, może również Google i Apple, chcą stworzyć nowego człowieka, który będzie przyspawany do wiecznie włączonego tabletu i smartfona (Windows 8 chyba nie wyłącza się w zwykły sposób, tylko hibernuje, programy w kaflach zaś przynajmniej nakłaniają do tego, żeby ich nie wyłączać, widać pewną tendencję) i będzie siedział na okrągło na facezboku albo innych pysksięgach i polubiał witryny różnych firm. Człowiek taki będzie myślał tak, jak zechcą firmy, rządy i inne wpływowe podmioty podsuwające mu różne treści. A więc interfejs dla takiego człowieka musi być specyficzny. Prymitywne klienty ściągające treści z konkretnych stron bądź narzędzia w stylu "Znaki drogowe" albo narzędzie do wyświetlania sposobów na spranie jakiejś plamy (autentyczne przykłady ze sklepu Microsoftu) zyskały wielkie miano aplikacji, programów, które się instaluje na komputerze ze sklepu (prawie jak repo w GNU/Linux). Jedną z takich aplikacji, pardon, "appek", stanie się w przyszłości megaprzycisk "Facezbok", który będzie przenosił na tą cudowną witrynę internetową, system operacyjny zaś zostanie zmarginalizowany do programu ładującego facezboka. Taką przyszłość próbuje nam przyszykować Microsoft.

Autor edytował komentarz.
Pan Łukasz   7 #134 17.11.2012 21:50

To, z czym zetknąłem się podczas licznych interakcji z Windowsem 8, było tak przytłaczające, że poczułem się, jakbym wjechał do Korei Północnej. Windows 8 usiłuje zaszczepić w społeczeństwie zupełnie inną kulturę tworzenia, używania i dystrybucji oprogramowania. Kulturę konsumpcji prymitywnych aplikacyjek, które wyświetlają sposoby wywabiania plam albo wyświetlają żarciki z jakiejś strony. Myślę, że decydującym czynnikiem, który spowodował moją niechęć, wręcz nienawiść, do Windows 8 (i to odrębną od już istniejących negatywnych uczuć powodowanych tym, że Windows jest niewolny), była wizyta w Windows Store (czy jak to tam się zowie). Gdy zobaczyłem, co tam się oferuje (w dziale darmowych programów), wiedziałem już, z czym mam do czynienia. Byłem tym przerażony. Nie wiedziałem, czy przypadkiem nie śnię. To było bardzo traumatyczne przeżycie.

  #135 17.11.2012 23:02

@masakra

@Gość: "Dziękuję za fantastyczną lekcję języka polskiego. Wezmę sobię uwagi językowe do serca i postaram się nie popełniać podobnych błędów w przyszłości. Aczkolwiek mam wrażenie, że piszę poprawnie po polsku, bo jednak ponad 100 osób mnie zrozumiała bez żadnego problemu."

Powinno być: "zrozumiało"

A błędy o których pisałem to przede wszystkim interpunkcja. Radzę nad tym popracować.

FadeMind   9 #136 17.11.2012 23:38

Panie i Panowie

Microsoft kopiuje rozwiązania Google i Apple bo myśli, że to mu pomoże nadal panować jako monopolista na rynku IT. W porozumieniu z Intelem ogranicza wolność wyboru dla użytkownika - Secure Boot + UEFI (które jest dziurawe jak ser szwajcarski) .

Polemika z panem ewangelistą MS nie ma merytorycznie żadnego znaczenia, bo MS mu płaci za dobre mówienie o produktach MS.

Nie ma znaczenia, że wypowiecie się krytycznie na temat produktu z MS, ważne by wadę zakryć zaletą, która jest nieistotna dla meritum debaty.

MS posłanie na odsiecz ewangelistę MS na jeden z najpopularniejszy vortali IT był dobrym pomysłem marketingowym.

Niestety wszystko co dobre, szybko się kończy... a "chwyty marketingowe" nie są nam obce.

@ Pan Łukasz

Rację masz w tym co piszesz, ale w tym wszystkim zapominasz o tym, że człowiek ma wybór z jakiego OS będzie korzystać.
Nikt w sklepie nie zmusza Ciebie do korzystania z oprogramowania OEM. Możesz zawsze zażądać zwrotu kosztów licencji i korzystać z wolnego oprogramowania.

PS

Podstawa marketingu: nie ważne jak mówią, ważne że mówią.

Autor edytował komentarz.
Scorpions.B REDAKCJA  23 #137 18.11.2012 00:06

@FadeMind
W porównaniu na Androida to UEFI jest jak szczelnie ;) Dziurowy to właśnie jest jedyny popularny Linux dla max, czyli Android. Czyli mit został obalony ;)

Dla mnie autor tego wpisu pisze mądrze. Patrzy on zdrowo na sprawę, a nie fanatycznie. Od kiedy ktoś komuś płacił za normalne podejście?

Dla mnie obecność użytkownika masakra na tym portalu to jedna z bardziej pozytywnych cech. Jeśli byłaby to akcja Microsoftu to powiem jedno. Udało im się to ;)

@Pan Łukasz |
No właśnie. Niech ludzie przestaną używać produktów Google, Microsoftu, niech przestaną używać Steam, niech przestaną grać w gry, niech usuną konta z portali, niech poinstalują tysiące aplikacji antyszpiegowskich :D Puknij się w głowę.
Dla normalnej osoby bardziej liczy się wolność w życiu, niż jakieś tam wolne oprogramowanie. Każdy chcę wygody i łatwości obsługi, a nie męczenia się z oprogramowanie, które sprawia kłopoty. Ja osobiście mam takie coś gdzieś. Używam Windows, używam Office od Microsoftu, używam wyszukiwarki Google, Google Chrome, mam telefon z Androidem. No i mam konto na facebooku. Mimo tego czuje się człowiek wolniejszym niż obywatel Korei Północnej, który używa Red Star OS ;)

@masakra
Życzę wytrwałości, mocnych nerwów i tolerancji w odpowiadaniu na niektóre posty ;)

Pan Łukasz   7 #138 18.11.2012 00:25

@ Scorpions.B
Wyszukiwarka Google nie stanowi tu problemu, sam jej używam.
Jakie to ciekawe. Twierdzisz, że dla ludzi liczy się wolność w życiu, a zdają się na łaskę i niełaskę dostawców "chmury", np. Microsoftu, trzymając w takim gównie (na obcym komputerze!) swoje dane.
Obserwuję cię od pewnego czasu. Jesteś dziwacznym człowiekiem. Zmieniasz zdanie jak rękawiczki (peany na cześć Ubuntu mieszają się już w idealny roztwór z gnojeniem GNU/Linux) i wchodzisz do tyłka Microsoftowi. Lizusowstwo względem firm nie wychodzi na zdrowie. Żeby zachować kontrolę, społeczeństwo powinno być krytyczne względem koncernów. W tym przypadku (w temacie zagrożeń dla prywatności) krytyka jest na miejscu.

masakra   5 #139 18.11.2012 00:48

@n33trox: Porównania jak zawsze nie oddają dobrze oryginału... A masz jakieś konkrety o sprzedaży Windows 8 czy tylko plotki z portali technologicznych, które żyją z... plotek :) I tak ja piszesz - z każdym systemem przychodzą wątplwiości że "starsze było lepsze" :)

Co do konsultacji publicznych. Chyba żadna znana mi firma technologiczna nie przeprowadza szerokich konsultacji technologicznych. Moim zdaniem to dana firma powinna kreować rozwiązania a ewentualnie konsultować je w małym (choć reprezentatywnym) gronie + na podstawie swoich technik (badań, grup focusowych, telemetrii, itp.) podejmować określone decyzje (biorąc też oczywiście na siebie pewne ryzyko z ich podjęciem). I chyba naprawdę nie wiesz co mówisz sugerując zrobienie "internetowej sondy" na temat każdej wprowadzanej zmiany :) Z tego co wiem to nawet społeczność Linuxowa takich rzeczy nie robi...

@foreste: Jak sama nazwa wskazuje wersja trial służy do sprawdzenia danego systemu i nie powinna być wykorzystywana w środowiskach / działaniu produkcyjnym. Jeśli chcesz kilkukrotnie instalować wersję trial to na pewno nie do testów :)

@Pan Łukasz: Chciałem odpowiedzieć Ci na Twoje pytania/zarzuty punkt po punkcie, ale... Po przeczytaniu punktu (1) Twojej wypowiedzi zdecydowałem, że skoro masz tak precyzyjnie zdefiniowane potrzeby "zainstaluję tylko wolny system", to bez sensu, żebym odnosił się do każdego punktu - bo co bym nie powiedział, to Ty masz sprecyzowane poglądy (czego oczywiście Ci nie bronię i nie zamierzam Cię przekonywać do zmiany zdania). A mimo wszystko mam wrażenie, że systemy Windows nigdy nie będą miały otwartego kodu źródłowego, więc nie zamierzam w tym wypadku tracić dodatkowych 20 minut na odpowiedzi :) Brutalna prawda, ale takie życie...

@FadeMind: Piszesz "Nie ma znaczenia, że wypowiecie się krytycznie na temat produktu z MS, ważne by wadę zakryć zaletą, która jest nieistotna dla meritum debaty". Ale zwróć uwagę, że tematem mojego posta były fakty i mity Windows 8... A w komentarzach to raczej komentujący dodają rzeczy nieistotne dla debaty - gdyby były istotne dyskusja dotyczyłaby ewentualnie tych 4 przykładów, które podałem.

Ale dodałeś jeszcze jedną ważną rzecz - "Rację masz w tym co piszesz, ale w tym wszystkim zapominasz o tym, że człowiek ma wybór z jakiego OS będzie korzystać." - uważam dokładnie tak jak Ty :)

I dodam jeszcze jedną rzecz - to że pojawiłem się na DP to nie jest żadna zaplanowana akcja, ani celowe działanie marketingowe :) Po prostu czasem czytam newsy, znam Redakcję, lubię ciekawe dyskusje i ciekawe komentarze. Poza tym na codzień w pracy zajmuję się zupełnie czymś innym niż ewangelizowanie użytkowników końcowych (a tacy są na DP). Więc de facto robię tu rzeczy niezwiązane bezpośrednio z moimi obowiązkami w pracy :)

Autor edytował komentarz.
Scorpions.B REDAKCJA  23 #140 18.11.2012 00:50

@Pan Łukasz
W jaki sposób zmieniam zdanie ? Czy jako zwolennik Windows na desktopie nie mogę jednocześnie uważać Ubuntu czy innej dystrybucji za fajna ciekawostkę, za jakąś w pewnym sensie alternatywę wobec Windows, czy OS X? Czy trzymanie jakiegoś pliku na dysku online, czy na poczcie odrazu ma się równać z brakiem wolności. Nie mówmy, że używanie produktów od wielkich firm to brak wolności. Wolności jest możliwość wyboru, ją dzięki wolności wybrałem Windows na komputerze. A jedynie co zmieniam jak rękawiczki to zdanie o moim faworycie wśród dystrybucji Linux;)

Twoje zdanie zarzucające, że tylko Linux jest jedyną słuszna, a nic po za tym się nie liczy jest właśnie brakiem wolności wyboru.

Widzę, że dla ciebie ważniejsze jest wolne oprogramowanie, niż życie w wolnym kraju.

Autor edytował komentarz.
Pan Łukasz   7 #141 18.11.2012 01:15

@ Scorpions.B
Brak wolności wyboru występuje tylko wtedy, jeśli wybór wymuszany jest poprzez stworzenie zagrożenia dla życia lub zdrowia bądź inne złamanie Praw Człowieka. Stwierdzenie, że jakaś opcja jest jedyną słuszną, nie jest brakiem wolności wyboru. Trzymanie plików w "chmurze" nie jest brakiem niskopoziomowej wolności, tylko ograniczeniem wysokopoziomowej (która jest skutkiem podjętych decyzyj) i zagrożeniem dla tejże.
[[[Widzę, że dla ciebie ważniejsze jest wolne oprogramowanie, niż życie w wolnym kraju.]]]
Wniosek nie na temat wysnuty z niczego.

@ masakra
Reprezentujesz firmę Microsoft. Firma ta jest odpowiedzialna za poważne naruszenie wysokopoziomowej wolności klientów w dziedzinie instalowania systemów operacyjnych na komputerach, którego to naruszenia dokonała za pomocą Restricted Boot. Przyzwoitość wymagałaby, abyś odniósł się przynajmniej do tej części mojego komentarza, która tego zagadnienia dotyczyła.

masakra   5 #142 18.11.2012 01:41

@Pan Łukasz: Proszę Cię bardzo - poświęcę te dodatkowe 5 minut na te wyjaśnienia.

Po pierwsze jeśli twierdzisz, że " Firma ta jest odpowiedzialna za poważne naruszenie wysokopoziomowej wolności klientów" - naprawdę zapraszam do sądu z tymi stwierdzeniami...

Po drugie Microsoft w swoich wymaganiach sprzętowych dot. Windows 8 ( http://msdn.microsoft.com/library/windows/hardware/hh748188 ) mówi, że producenci komputerów z procesorami x86/x64 muszą zapewnić opcję wyłączenia Secure Boot (poszukaj na 116 stronie PDFa). Więc spokojnie na nich będziesz mógł sobie wyłączyć to i instalować swoje Linuxy.

Jak masz ochotę doczytać więcej (ze zrozumieniem) to zapraszam również do posta z tego tematu - i to wprost od oficjalnych źródeł Microsoft, które wiedzą więcej niż ja: http://blogs.msdn.com/b/b8/archive/2011/09/22/protecting-the-pre-os-environment-...

Autor edytował komentarz.
Pan Łukasz   7 #143 18.11.2012 02:21

@ masakra
Zgadza się. Niestety dla wielu ludzi wyłączenie Restricted Boot może być zbyt trudne. Część ludzi ledwo obsługuje komputer. Prawdą jest to, że ci, którzy ledwo obsługują komputer, nie instalują systemów. Prawdą jest też jednak to, że instalatory niektórych systemów są prostsze w obsłudze, niż np. BIOS. Część ludzi nie będzie chciała wyłączyć Restricted Boot, myśląc, że to zagraża bezpieczeństwu. Podatne na takie lęki będą osoby mające pierwszą styczność z komputerem. To tworzy więc praktyczną barierę, nie formalną. Tworzy również świetne warunki rynkowe dla Microsoftu. Architektura ARM pozostanie zaś zablokowana, co jest naruszeniem wolności klientów.

masakra   5 #144 18.11.2012 02:41

@Pan Łukasz: Ehhh... Proszę więc o nie pisanie najpierw, że Microsoft _skrajnie_ utrudnia instalację innych systemów, a koniec końców stwierdzasz tylko, że "dla wielu ludzi wyłączenie Restricted Boot może być zbyt trudne".

I teraz pisząc jeszcze, że "Prawdą jest to, że ci, którzy ledwo obsługują komputer, nie instalują systemów." - to chyba wprost mówisz, że ludzie, którzy będą im instalować te Twoje Linuxy są bardziej zaawansowani i będą w stanie przestawić _jedną_opcję_ w BIOS/UEFI? Mylę się? Bo już przestaję rozumieć o co Ci chodzi...

Nie zamierzam już więcej z Tobą dyskutować - wyjaśniłem to o co prosiłeś (i pokazałem Ci jak mylisz się w swoich argumentach, lub po prostu powtarzasz zasłyszane gdzieś opinie).

Jak masz ochotę zapraszam do MERYTORYCZNYCH komentarzy dotyczących TEMATU mojego posta a nie dodatkowych 15 tematów nie związanych z nim. A dodatkowo stwierdzasz, że przecież i tak nie będziesz używał tego, bo to zamknięty system - więc naprawdę nie mamy o czym dyskutować - wybierz system, który Ci pasuje do Twoich założeń. Naprawdę średnio mam czas na takie dyskusje...

Autor edytował komentarz.
GregKoval   8 #145 18.11.2012 02:42

@masakra
>>"Co do konsultacji publicznych. Chyba żadna znana mi firma technologiczna nie przeprowadza szerokich konsultacji technologicznych. Moim zdaniem to dana firma powinna kreować rozwiązania a ewentualnie konsultować je w małym (choć reprezentatywnym) gronie + na podstawie swoich technik (badań, grup focusowych, telemetrii, itp.) podejmować określone decyzje (biorąc też oczywiście na siebie pewne ryzyko z ich podjęciem)."

To chyba, że w MS tak tylko robią! Powiem tak: zatrudnijcie innych marketingowców, bo ci są (delikatnie mówiąc) do pupy! Jaka firma nie robi badań publicznych przed wprowadzeniem produktu na rynek?!

>>"Z tego co wiem to nawet społeczność Linuxowa takich rzeczy nie robi... "

Oczywiście, ze się nie robi! Bo produkt jest dostępny do oceny już od początku jego pojawienia się na rynku w postaci źródeł. To właśnie od poparcia publicznego zależy czy zainteresuje innych deweloperów do współpracy i tym samym czy wyjdzie poza wersję beta. Krótko mówiąc jeśli projekt open source nie otrzyma poparcia społeczności to rozwijać go będzie tylko twórca.

>>"A w komentarzach to raczej komentujący dodają rzeczy nieistotne dla debaty - gdyby były istotne dyskusja dotyczyłaby ewentualnie tych 4 przykładów, które podałem. "

Powiem szczerze, że określiłeś się do 4 tematów bo akurat je najłatwiej podważyć. Jak już ktoś ma naprawdę konkretne problemy to chowasz głowę w piasek, albo odsyłasz do BOK.

Co do UEFI to do kogo mam się zgłosić jeśli sprzedawca poczęstuje mnie sprzętem z zablokowanym secure boot?

masakra   5 #146 18.11.2012 09:44

@GregKoval: Ale rozróżniasz badania rynku (o których pisałem w postaci grup focusowych, badań, telemetrii) od proponowanej przez kolegę "sondy internetowej"? Ja nie wyobrażam sobie tworzenia produktu na podstawie sondy internetowej :)

Poza tym system Windows też jest dostępny od wczesnych wersji nawet alfa (dla określonych grup np. producentów sprzętu), później przez bardziej zamknięte bety (np. dla MVP), poprzez bardziej otwarte bety (na stronach TechNet czy Connect) aż do całkiem otwartych bet (dla wszystkich). Później wychodzi RC a dopiero wtedy RTM. Poczytaj proszę więcej o powstawaniu produktów Microsoft. To że nie są dostępne dla wszystkich - to założenie tworzenia tego systemu i tyle. Możesz się oczywiście z tym nie zgadzać i mówić, że kod źródłowy linuxa jest dostępny zawsze i wszędzie. Ale powiedz mi ile % społeczności do niego zagląda? (możesz odpowiedzieć też ile kodu źródłowego miałeś okazję przeanalizować i czego dotyczyła?) Swoją drogą ludzie blisko związani z Microsoft (np. MVP) mają możliwość wglądu w kod źródłowy Windows...

I na koniec - określiłem się do 4 tematów, bo o nich chciałem dyskutować. Ale oczywiście widzę, że jak niektóre bardzo chętne do dyskusji osoby widzą, że pojawia się ktoś z Microsoft to czemu by mu nie zadać 50 pytań dotyczących wszystkiego (od polityki tworzenia produktu, poprzez pojedynczą malutką opcję aż do konkretnego wyspecyfikowanego problemu). Naprawdę myślisz, że znam 100% informacji dotyczących tych pytań (możesz mi powiedzieć gdzie pracujesz - z chęcią zadam Ci 50 pytań nie dotyczących tego co robisz i z chęcią będę oczekiwał odpowiedzi na każde)? A oczekujesz ode mnie wiedzy od A do Z - napiszę o tym posta już po weekendzie... Czy chowam gdziekolwiek głowę w piasek? Albo odpowiadam zgodnie ze stanem mojej wiedzy albo odpowiadam, że nie wiem lub nie znam się lub nie jestem kimś np. kto tworzył produkt/opcję X. A odsyłam do BOK, bo wiem, że tam ludzie po to są zatrudnieni aby odpowiadać na takie pytania na które ja nie znam odpowiedzi.

Co do UEFI - zgłoś się do producenta tego sprzętu i złóż mu zażalenie, niech się wytłumaczy. Dlaczego o to chcesz pytać producenta oprogramowania? Wyjaśniłem i pokazałem jakie wymagania ma Microsoft w tym zakresie. Resztę pytań kieruj do producenta sprzętu.

Autor edytował komentarz.
Scorpions.B REDAKCJA  23 #147 18.11.2012 10:11

@Pan Łukasz
Nie rozumiem twoich poglądów w kwestii Microsoftu. Powiem Ci tak, że jeśli Windows byłby słabym systemem, miałby jakieś ogromne uchybienia to użytkownicy by go nie kupowali. Producenci sprzętu chcą, aby ich urządzenia były kupowane, dlatego wybierają Windowsa. Są pewni współpracy z Microsoft, ta firma ich nie zawiedzie. Idąc dalej, ludzie wybierają sprzęt z Windows, ponieważ ten system jest dla nich najlepszych rozwiązaniem, dlatego producenci aby mieć dobrą sprzedaż wybierają system od Microsoftu. Pisanie o naruszaniu jakich praw człowieka przez Microsoft jest totalną bzdurą. Microsoft jest firmą jak każda inna, no może wyróżnia się tym, że pracują w niej jedni z najlepszych programistów.

Wspomniałeś, że normalny użytkownik nie będzie się bawił w instalacji systemu operacyjnego. Słusznie. Jednak użytkownik ten świadomie wybierze Windows, bo nadal ten system jest najbardziej user friendly. Osoba taka nie będzie bawiła się w czytanie po forach jak zainstalować dany program na Ubuntu lub innej dystrybucji, obsługa terminala dla takiej osoby będzie zgrozą. Niestety, ale nawet w Ubuntu zbyt mało jest przysłowiowego klikania, a zbyt dużo zabawy z interfejsem tekstowym. Mi osobiście zbytnio nie przeszkadza, ale ja lubię bawić się różnymi systemami, sprawdzać różne nowości i tak dalej.

n33trox   6 #148 18.11.2012 10:16

@masakra
http://winsupersite.com/windows-8/windows-8-sales-well-below-projections-plenty-...

Przez jakiś czas rozważałem przesiadkę na Windows 8, ale moja technologiczna intuicja mi mówi, że coś tu jest nie tak i że jeszcze nie pora. Za prosto ten system wygląda, jakby w MS przerwali w pewnym momencie pracę i ktoś stwierdził "dobra, nie będziemy się w tym więcej paprać, jest jak jest, zaklepujemy, poprawimy w następnym wydaniu". Analogiczna sytuacja była z Vistą i 7. Wyszła Vista, niby nie była zła, dało się jej używać, ale sprawiała wrażenie jakby niedokończonego systemu, optymalizowanego w biegu, żeby tylko zdążyć to wydać przed jakimś tam terminem. Dopiero w Windows 7 pokazali, jak powinna wyglądać Vista od początku. Dla mnie 7 to taka lepsza Vista, zresztą pewnie nie tylko dla mnie.

Także poczekam na dalszy rozwój wydarzeń, może dopiero na kolejną wersję Windowsa. Nie chcę kupić systemu, który okaże się być jednym wielkim eksperymentem, a dopiero Windows 9 będzie tym, czym Windows 8 miał być od początku, ale komuś się strasznie spieszyło.

mikolaj_s   15 #149 18.11.2012 10:16

@masakra
Co do UEFI to trudno wierzyć Microsoftowi, bo znany jest on z zakulisowych działań i nacisków na producentów. Nie wierzę, że producent sam z siebie uniemożliwia instalację innego systemu.

Autor edytował komentarz.
Scorpions.B REDAKCJA  23 #150 18.11.2012 10:30

@n33trox
Największą bolączką Visty był nie gotowy na nią sprzęt komputerowy. Zobacz, że wtedy Vista swoimi wymaganiami mogła zaskoczyć. Dużo osób chciało zainstalować ten system na sprzęcie, który radził sobie jako tako z XP, jednak po instalacji okazywało się, że komputer ledwo co chodzi, lub nie chodzi. Kolejnym dużym problemem Visty były sterowniki, dużo producentów nie przygotowało ich pod dany sprzęt, nie wiem czy to wina producentów, czy zbyt późnego udostępnienia im systemu operacyjnego. Na Viscie często zdarzało się, że dany program nie chciał działać, trzeba było czekać na ruch producenta lub próbować uruchomić ten program z nie zawsze dobrze działającym trybem zgodności. Wcześniej wspomniałem już o wymaganiach systemu Vista. Przez ten nagły skok w wymaganiach i brak gotowości producentów system ten instalowany był często na konfiguracjach zbliżonych do minimalnych wymagań Visty. Podsumowując problemem Visty była młodość systemu i brak gotowości na niego.

mikolaj_s   15 #151 18.11.2012 10:31

@Scorpions.B
Mówisz, że używasz Linuksa, a tymczasem wypisujesz o nim głupoty.
Uzywanie systemu niewiele ma wspólnego z jego jakością. OS to głównie platforma do odpalania programów. Wymaga więc wsparcia producentów sprzętu i oprogramowania, a to ma sens gdy system jest popularny. Podobny efekt widzimy teraz z Androidem, który może stać się Windowsem urządzeń mobilnych i nie zmini tego nawet pojawienie się lepszego systemu. Microsoft dobrze wie, że jedyną szansą wejścia na rynek mobilny jest wejście po plecach desktopowego brata. Nie pisz więc bajek marketingowych.

n33trox   6 #152 18.11.2012 10:41

@Scorpions.B
Ja to wszystko o Viście wiem. Chodzi mi raczej o to, że nawet, jeśli komputer jest na nią gotowy, to Windows 7 i tak na nim działa szybciej. To, co mi się najbardziej rzuciło w oczy, to prędkość wyszukiwania aktualizacji na Windows Update. Na Viście potrafi to trwać wieki, na 7 jest o niebo lepiej, o 8 już nie wspominam, bo tam to się robi naprawdę szybko (ale i tak nie przebija prędkości wyszukiwania łatek w Ubuntu, gdzie trwa to góra kilkanaście sekund, niezależnie od ich ilości :P). No i Vista pomimo wszystko ciągnie więcej zasobów systemowych niż 7. A skoro w 7 jest praktycznie to samo co na Viście, tyle, że lepiej, to może sugerować, że MS się trochę z premierą Visty pospieszył. Obawiam się tego samego, tzn. że Windows 9 będzie podobny do 8, tyle, że w jakichś tam aspektach lepszy i to na niego się raczej ludzie przesiądą, niż na 8.

Ten cały Secure Boot mnie trochę śmieszy. Gołym okiem widać, że MS się łapie, czego tylko może :P Początkujący użytkownicy i tak Linuksa instalować nie będą, a zaawansowani, jak np. ja, zapewne wynajdą sposób na pozbycie się Secure Boot, albo jego zablokowanie poprzez modyfikację BIOSu - nie takie rzeczy się robiło :)

masakra   5 #153 18.11.2012 11:02

@n33trox: Nadal podajesz mi jakieś newsy na portalach technologicznych (które jak pisałem żyją z plotek, klików i reklam) a nie jakieś wiarygodne źródła sprzedażowe.

Co do niedokończenia produktu - Vista była skończona. Jedyny problem (moim zdaniem) jaki miała to, że miała zbyt duże wymagania sprzętowe na swoje czasy. Ja w czasach Visty miałem kompa z 4 GB RAM (większość wtedy miała ok. 1 GB albo i mniej) - naprawdę nie mialem żadnych problemów z tym systemem i nie kojarzę rzeczy "niedokończonych".

@mikolaj_s: Ale to rozmawiaj na ten temat z producentem, a nie rzucaj sobie oskarżenia "znany jest on z zakulisowych działań" (niczym nie poparte jak widzę - tylko jakimiś plotkami/zarzutami z palca).

Scorpions.B REDAKCJA  23 #154 18.11.2012 11:03

@mikolaj_s
Nie używam go na co dzień. Bardziej traktuję jako ciekawostkę i bawię się nim po wydaniu nowej wersji Ubuntu i Linuxa Mint. Oczywiście w wersji desktopowej. Przecież mój telefon z Androidem posiada jądro Linux.

Czy można, któryś system nazwać tym najlepszym? Uważam, że takie określenie nie jest możliwe. Ja stwierdziłem, że ludzie wybierają Windowsa, ponieważ z jakiś powodów jest dla nich najlepszym systemem. Ja też jako główny system wybrałem Windowsa, bo nadal na PC jest dla mnie najlepszym.

@n33trox
Tak zgodzę się. Windows 7 jest znacznie lepiej dopracowany od swojego poprzednika, jednak mi chodziło, że Vista nie była jakimś strasznym stworem. Podobnie jest teraz z Windows 8. Komputer chodzi na nim znacznie lepiej, niż na Windows 7.
Kolejnym problem przesiadki na Windows 8 jest to, że ludzie nie lubią zbyt często zmieniać swoich przyzwyczajeń. Nie zmieniają zbyt często komputera w domu, robią to co jakiś czas. Ludzie muszą też przyzwyczaić sie do nowości. Nie wróżę Windows 8 zbyt wysokiej sprzedaży, ludzie pozostaną przy Windows 7. Windows 7 sprzedał się najlepiej w historii, dlatego Windows 8 nie ma teraz szans. Jednak czuję, że Windows 9 pobije rekord Windows 7, ludzie wtedy będą chcieli już zmian, będą chcieli wymienić swoją Siódemkę ;)
Microsoft z pewnością nie chcę powtórzyć problemów Visty, dlatego Windows 8 to bardzo ulepszona Siódemka. Nie ma żadnego problemu z sprzętem, wszystko działa szybciej, a wymagania są nadal takie same. Szkoda, że ludzie mają przekonanie, że co drugi Windows jest dobry. Dla mnie takie coś jest chore. Dlatego każdy przed powiedzeniem czegoś o Windows 8 powinien tydzień pokorzystać z tego systemu, zobacz, że w ponad 90% opinia na temat Windows 8 po przetestowaniu zmieniała się diametralnie.

Autor edytował komentarz.
n33trox   6 #155 18.11.2012 11:20

Dobra, to mam jeszcze jedno pytanko do znawców. Mam jeden komputer z licencją OEM na Windows XP Professional, 32bit. Aktualnie stoi na nim jednak Ubuntu 12.10. Załóżmy, że chciałbym na nim postawić Windows 8. Sprzęt spełnia wymagania tegoż systemu bez problemu, także to nie kłopot. Skoro posiadam licencję na XP, to tak jakby jestem uprawniony do uaktualnienia, tyle, że sprzęt ów ma 4GB RAM, więc chciałbym na nim zainstalować wersję x64.

I teraz uwaga, żeby się w tym nie pogubić:
Załóżmy, że kupię ten Upgrade BOX z Win8. Chcę go zainstalować, ale słyszałem, że upgrade MUSI widzieć, że na dysku jest jakiś poprzedni Windows - inaczej się nie aktywuje. A ja mam na dysku Ubuntu, Windowsa nie. Mam na niego licencję, ale aktualnie go tam nie ma. Czy wobec tego mogę bez instalacji XP, po prostu na czysty dysk po usunięciu Ubuntu zainstalować tam Windows 8 Pro Upgrade i on się bez problemu aktywuje? Do tej pory były z tym problemy, tzn. w przypadku poprzednich wersji Windowsa. Czy coś uległo zmianie, czy nadal trzeba kombinować "na lewo" w rejestrze, żeby system myślał, że faktycznie tam był wcześniejszy Windows?

Autor edytował komentarz.
masakra   5 #156 18.11.2012 12:26

@n33trox: Nie mam pojęcia, ale w BOK na pewno Ci odpowiedzą na te pytania. Wystarczy jeden telefon.

marson1   14 #157 18.11.2012 12:31

No cóż o ile windows 8 mi się podoba ze względu na szybkość działania odczuwalną zwłaszcza na SSD czy jak wspomniano w artykule kilka udogodnień jak nowe okno kopiowania, nowy manager zadań i akurat jak dla mnie nowy schemat kolorów, który jest może na pierwszy rzut oka bardziej toporny niż w windows 7 ale po dłuższym użytkowaniu uważam, że mniej męczy oczy niż aero jednak na litość zgodzę się z innymi komentarzami, problem nie są wprowadzone innowacje ale wciskanie jak za komuny jedynej słusznej wizji co jest właściwe a co ni. Prosty przykład w Win7 instalowałem aplikację, była tworzona jej grupa w menu start i wszystkie jej ikonki były w jednym miejscu po jednym kliknięciu, tu instaluje kilka aplikacji, przechodzę na ekran start i robi mi się groch z kapustą bo w jednym miejscu mam zrzucone ikony od wszelkich aplikacji w tym jakieś readme, deinstalatory itp. Ruchome kafelki? A czym na litość różnią się one od gadżetów znanych z windowsa visty czy 7? Które notabene zostały z 8 usunięte, ja i na win7 miałem pogodę, RSSy itp.i nie zajmowało mi pół ekranu. Na szczęście są geniusze, którzy są w stanie przywrócić oryginalne menu start z win7 ze wszystkimi jego opcjami z win7 i oryginalne "Gadżety" pulpitu także z win7 i działa to naprawde wyśmienicie, pytaniewięc nie dlaczegoms wprowadziło metro czy usunęło menu start bo to może się jednym podobać innym nie tylko dlaczego nie dano możliwości wyboru powrotu do sprawdzonych znanych od lat rozwiązań i wydaje mi się, że to tu ludzie mają największy żal, że nie dano nam możliwości wyboru. Piszesz, że nie pasuje zostań na win7 tylko popatrzmy głębiej na sprawę wsparcia, za jakąś chwilę producenci zapewne ograniczą wydawanie sterowników pod win7 tak jak ma to miejsce teraz z winXP, nie wspominając już o tym, że sam ms ogranicza się już ze wspieraniem windows 7, np. brak nowego DirectX czy podobno brak aplikacji do zarządzania nowym windows phone 8 wiec jak można mówić zostańcie przy win7 skoro na dłuższą metę to nierealne?

Autor edytował komentarz.
mikolaj_s   15 #158 18.11.2012 12:49

@Scorpions.B
Błąd w Twoim rozumowaniu tkwi w stwierdzeniu, że ludzie mają wybór. Nie twierdzę, że Windows jest złym systemem, jednak w tym przypadku decydujące znaczenie ma jego powszechność, dostępność oprogramowania i wsparcie producentów dla sterowników. Android zaczyna dominować w urządzeniach mobilnych, a pewnie znalazłoby się kilka ciekawszych systemów. Samo pojawienie się lepszego systemu niczego nie zmieni. Przykładowo MeeGo uważam za lepszy od Androida, ale jakie to ma znaczenie dla jego popularności?

Scorpions.B REDAKCJA  23 #159 18.11.2012 12:58

@mikolaj_s
No widzisz, ale to wsparcie producentów nie wzięło się z niczego. Kiedyś ludzie wybrali Windows i stwierdzili, że ten system jest idealny dla nich, wolę go. Wraz z wzrostem popularności systemu pojawili się i producenci. Przecież nie widzę większego problemu, abyś kupił sobie sprzęt z OS X. System od Apple ma podobno 9-10% udziałów, więc oprogramowania nie powinno brakować ;)

GregKoval   8 #160 18.11.2012 13:02

@masakra

W zasadzie to każde inne badanie niż sonda podważone będą zbyt małą grupą badanych. O ile się orientuje to większość badanych wypełnia ankiety, które de facto są sondą. Jeśli MS posiada inne sposoby badania opinii publicznej to są one co najmniej dziwne. Być może sonda internetowa (publiczna) mogłaby w tym przypadku podważyć wielką popularność obecnych rozwiązań. Tyle, ze MS miał czas na takie badania jeszcze przed wprowadzeniem produktu. I zareagować odpowiednio na jej wyniki. Jeśli teraz się ich obawia to pozostaje mi współczuć. Natomiast nawet obecny Rząd jest poddawany badaniom popularności wiec ja nie widzę problemu w przeprowadzeniu takiej ankiety.

Co do Linuksa to jego sposób dystrybucji znacznie różni się od tego co prowadzi Microsoft. Otwarte źródła tu nie mają dużego znaczenia, a zwłaszcza grzebanie w nich. Chodzi o to, że produkt jest dostępny na rynku cały czas, a użytkownicy maja wolność wyboru czy go zainstalują czy nie. Dopóki więc ktoś chce używać jakiegoś produktu i wspiera jego pomysł, to produkt będzie cały czas na rynku. Dzięki czemu panuje wolność wyboru rozwiązań i nikt ich sztucznie nie narzuci. Przykładem może być tzw. rewolucja GNOME3 i utrata wielu użytkowników taką polityką. Nie oznacza to jednak, że stare pomysły umarły (vide: MATE Desktop).

Nie wymagam też, aby Pan odpowiadał na wszystkie pytania, jednak na te 4 też nie odpowiedział pan dosadnie. Zwłaszcza ostatnie dotyczące tych co nie lubią kafelków. Na pytanie odpowiedział pan wymijająco, że jednak dotychczasowe aplikacje będą działać tak jak kiedyś i tyle. A co jeśli ktoś uważa, że tamta forma przełączania zadań była wygodniejsza tu ósemka nie ma nic im do zaproponowania. Parafrazując więc Pana, przeniesiono gałkę zmiany biegów za kierownicę, mimo że jest niewygodnie po nią sięgać i nie udostępniono modeli ze starym układem do wyboru. W tym przypadku nie jest to więc dodatek. Dodatek można usunąć, wyłączyć, ale przede wszystkim nie zmienia on core oprogramowania.

masakra   5 #161 18.11.2012 13:03

@marson1: Jeśli chodzi o aplikacje i to jak pojawiają się na ekranie Start - tu owszem jest mały kamyczek do ogródka Microsoft, że może za wolno nauczył tego programistów. Ale to od nich zależy jakie elementy ich aplikacji pojawią się na ekranie startowym - proponuję zgłaszać takie rzeczy do producenta danej aplikacji.

Jak ja lubię te dyskusje o wolności wyboru i możliwości zrobienia "opcji" do wszystkiego (bo oczywiście Ty chcesz opcji do ekranu startowego, ale kolejni chcieliby opcji do X czy Y). Uważam, że pewne decyzje powinien podjąć za nas producent (nie tylko Microsoft - dowolny producent). Inaczej musielibyśmy mieć wszystkie opcje od czasów Windows 3.11, bo kto wie komu byłby potrzebny Menadżer plików z tego systemu (bo jemu się podoba i według niego jest najbardziej intuicyjny) i pewnie dla dobra ogółu powinna nadal być opcja z jakiego manadżera plików chcesz korzystać - z tego z Windows 3.11, z tego z Windows 95 czy może z Windows 7. I teraz pomyśl, że masz to zrobić dla wszystkich opcji systemu operacyjnego...

Przykład (bo tak strasznie mi się też zarzuca, że złego słowa na Microsoft nie powiem): Ja sam nie przepadam za Eksploratorem Windows do zabawy z plikami, dlatego już dawno temu kupiłem sobie licencję na Total Commander i nie narzekam, że teraz Microsoft powinien mi zrobić opcję dwóch okien i nie wiadomo czego. Ale wiem, że osoby (np. z mojej rodziny) krzywią się jak chcę zainstalować sobie Total Commandera i pytają gdzie jest mój Eksplorator.

Utrzymanie systemu operacyjnego ma swoje koszty (wsparcie, poprawki, itp.) dlatego możesz być pewien że nic nie jest wieczne i powstają nowe systemy, a stare w odpowiedni sposób są wycofywane. A i tak wsparcie dla produktów Microsoft jest jednym z najdłuższych na rynku.

dhor   9 #162 18.11.2012 13:05

@Scorpions.B

Chwila, Ty naprawdę wierzysz w to, że np. 10 - 12 lat temu ludzi szli do sklepu i mówili: poproszę komputer z Windowsem albo OS/2 albo BeOS, albo Linux, albo AmigaOS? O jakim wyborze 'najlepszego' systemu rozmawiamy :)

Windows dostawał największe wsparcie producentów, bo był wszędzie. Co z tego, że może 10 - 20% kopii było legalnych. MS postawił na strategię przetrwania na rynku w formie 'bycia wszędzie' i dobrze na tym wyszedł, a nie dlatego, że ich system był najlepszy. Pamiętasz konfigurację sieci w 3.11 lub Win95? Albo zrobienie czegokolwiek ze sterownikami w tych systemach? :)

masakra   5 #163 18.11.2012 13:09

@GrgKoval: Znasz jakiegoś producenta oprogramowania (albo nawet - samochodu), który przeprowadza szeroką ankietę publiczną na temat każdej możliwej opcji systemu (albo nawet wybranych) i na podstawie takiej szerokiej ankiety podejmuje decyzje z tym związane? Już to widzę jak Red Hat pyta o to jaki menadżer plików chcieliby ludzie w najnowszej edycji i robi z tego sondę internetową... Albo jak Mercedes pyta sondą internetową o to jakiego koloru powinny być podświetlenia deski rozdzielczej...

Microsoft ma różne sposoby badania rynku - zachęcam do przeczytania (po raz kolejny) postów na blogu B8, gdzie wiele aspektów było poruszanych. Ja nie zamierzam poświęcać dodatkowego czasu na takie wyjaśnienia jeśli komuś nie chce się zdobyć tej wiedzy.

No i teraz Linux (ps. nie odpowiedziałeś na moje pytanie ile kodu źródłowego widziałeś i ile modułów przeanalizowałeś). W wypadku Microsoft masz dokładnie taką samą wolność wyboru - nie chcesz korzystać z systemu, nie korzystaj, pewnie wtedy Microsoft się zorientuje że coś jest nie tak (jak w tym przypadku o którym piszesz). Z Microsoft masz taką samą wolność wyboru systemu.

A propos wyborów i dawania wszystkiego w postaci "opcji", "przełączników" czy do decyzji użytkownika. przeczytaj mój komentarz do użytkownika marson1 od słów "Jak ja lubię te dyskusje o wolności wyboru..."

Autor edytował komentarz.
GregKoval   8 #164 18.11.2012 13:25

@dhor

Nie było komputerów z W 3.11 i W95. Były za to z DOSem, jeśli nie widzisz różnicy to bardzo mi przykro. Windows stał się popularny bo już wcześniej wszędzie był DOS i tyle.

@masakra

Masakra ja nie mówię o powrocie do przeszłości tylko zachowaniu opcji, które jeszcze są używane, czyli tylko z Windowsa 7, bo Vista jest już trupem, a XP nie posiada nic szczególnego, czego Se7en by nie miał. Myślę, więc, że do czasów wydania Windows Se7en były właśnie wspierane wszystkie te opcje z czasów 3.11.

>>"Ja sam nie przepadam za Eksploratorem Windows do zabawy z plikami, dlatego już dawno temu kupiłem sobie licencję na Total Commander i nie narzekam, że teraz Microsoft powinien mi zrobić opcję dwóch okien i nie wiadomo czego."

Uważam, że akurat pojawienie się tej opcji w explorerze, byłoby świetnym patentem do przyciągnięcia użytkowników MC do siebie. Teraz masz po prostu dwa programy w systemie, z których jednego nie używasz. Jeśli to jest według ciebie ekonomiczne to dziękuję (już wiem dlaczego 8 ma takie wymagania dyskowe). Explorer ma natomiast masę innych niepotrzebnych opcji, które zaśmiecają jego interfejs, ze akurat ten brak split windows jest dla mnie po prostu niezrozumiały.

GregKoval   8 #165 18.11.2012 13:34

@masakra

Oczywiście, że żadna firma nie przeprowadza takich badań - zleca się je firmom w tym się specjalizującym.

Red Hat nie blokuje w ramach systemu instalacji innego środowiska graficznego - nie wiem do czego plujesz. Nautilusa można natomiast spokojnie się pozbyć na rzecz innego menedżera. Windows tego nie potrafi. Wiele dystrybucji jednak przeprowadza ankiety co do domyślnego zestawu oprogramowania wśród użytkowników (Mint i Chakra na przykład). Także w Kubuntu przybyło ostatnio kilka programów zasugerowanych przez społeczność.

masakra   5 #166 18.11.2012 13:41

@GregKoval: Ale zrozum, że z takim podejściem to pojawiłoby się na pewno gron osób chętnych, które chciałyby w Windows 8 zachować coś z Windows XP (bo nadal mnóstwo osób go używa). Pewne decyzje podejmuje producent na podstawie różnych przesłanek (o których nie raz już pisałem), które nie zawsze są zgodne z tym, co myśli krzycząca grupa 3% użytkowników tego systemu. Można to zaakceptować lub nie. I oczywiście Microsoft szanuje opinie swoich Klientów, ale ma ich miliardy... Gdzieś trzeba znaleźć złoty środek. Tu został dobrany tak a nie inaczej (Modern UI jest, ale desktop również jest dostępny!)

Co do TC - uważam, że jestem wyjątkiem, który lubi/woli ten program bardziej niż Eksploratora. I Ty pewnie też jesteś tym wyjątkiem. I pewnie takich wyjątków jest całkiem sporo (tysiące, miliony?). Ale nadal większość (setki milionów? miliard?) korzysta z Eksploratora i lubi go (ja naprawdę mam konkretne przykłady kiedyś ludzie nie chcą słyszeć o podmianie Eksploratora na coś z dwoma oknami). Jakby teraz zrobić w Windows 8 żeby wyrzucić Eksploratora a zastąpić go czymś na wzór TC (bo przecież po co dwa programy, które zaśmiecają system - to według Twoich słów), to już widzę awanturę w tym temacie - 30 razy większą niż tą z kaflami :)

To jest piękno Windows (ale i innych produktów Microsoft), że korzystają z nich miliardy ludzi, ale każdy może z niego korzystać ciut inaczej. . I to słynne stwierdzenie, że 90% użytkowników korzysta z 5% możliwości Office... Zawsze tylko jest problem, że dla każdego te 5% możliwości to może być 1 z 20 części 5% pakietu.

masakra   5 #167 18.11.2012 13:45

@GregKoval: Zadam pytanie jeszcze raz - widziałeś "sondę internetową" do szerokiej grupy ludzi (ponad 100 milionów odpowiedzi na przykład), która mówiłaby "Czy w nowej wersji programu/systemu chcesz mieć opcję X, Y czy Z"?

To że Red Hat potrafi X nie znaczy że będzie potrafił coś co ma Windows. I tak możemy się do końca świata sprzeczać. Są systemy, które potrafią X i takie, które potrafią Y - od Ciebie zależy decyzja o tym, który wybierzesz.

I wiem oczywiście o takich ankietach o których wspominasz. Zwróć uwagę ile osób zabiera głos w takiej dyskusji. Czy jest to 1% użytkowników systemu? A nawet jeśli to jest 5% (w co szczerze wątpię), to czy na tej podstawie uważasz, że powinno się podejmować decyzję dla pozostałych 95% którzy nie wzięli udziału w takiej ankiecie?

I na koniec dodam - Microsoft zbiera opinie w trakcie powstawania produktu (a i oczywiście przed też). Ma na to swoje sposoby... Porozmawiaj sobie np. z kilkoma MVP z Polski, którzy mają rozmowy z grupami produktowymi (np. System Center), gdzie mogą się wypowiadać czego oczekują od systemu. Porozmawiaj z nimi...

Autor edytował komentarz.
GregKoval   8 #168 18.11.2012 14:09

@masakra

To ja pierwszy ci zarzuciłem, że porównujesz dwa całkiem różne sposoby dystrybucji. I to ty ciągle brnąłeś w ten ślepy zaułek porównań, aby udowodnić, że w Linuksie też tego nie ma. Jak ja ci pokazuję, ze to co zarzucasz Linuksowi jest jednak w nim możliwe, to ty odbijasz piłeczkę, ze to jednak różne systemy.

Ja jednak mówiłem o wolności wyboru jaką mieli wcześniej użytkownicy Windowsa, a nie to co jest charakterystyczne dla Linuksa. I w praktyce, każde nowe wydanie tego systemu nie odbierało użytkownikowi kluczowych opcji, które miał w poprzednich edycjach. Dlatego przejście do nowej wersji nie było dla niego takie trudne. Sam musisz przyznać, że pozostawienie starszej wersji pulpitu i możliwość wyłączenia kafelków na stałe, nie wywołałoby takich kontrowersji. A z technicznego punktu widzenia nie jest to niemożliwe.

W przypadku badań Microsoftu to do ostatnich wydań testowych sugerowano pozostawienie menu start, ta opcja znikła tuż przed finałem. Nie wiem więc kiedy MS prowadził jakiekolwiek badania rynku, ale na pewno nie przed protestami związanymi z usunięciem tej opcji.

P.S. Co do kodu Linuksa, to bardzo często korzystam z możliwości kompilacji wersji experymentalnych oprogramowania w celu raportowania błędów. Użytkownicy Linuksa maja też okazję zgłaszania wielu projektów brianstormowych i wishlist, które często są realizowane. Krótko mówiąc: opcja publicznych źródeł jest właśnie tym sposobem aby posłuchać opinii użytkowników co do dalszego rozwoju i kształtu oprogramowania.

mikolaj_s   15 #169 18.11.2012 14:16

@Scorpions.B
Dopiero od niedawna Linux nadaje się dla zwykłego użytkownika i coraz więcej sprzedaje się komputerów z Ubuntu. Windows musiałbyć lepszy gdy miał na początku konkurencję, później jechał na monopolu. Dopiero teraz Microsoft został zmuszony do wysiłku.

  #170 18.11.2012 15:02

@masakra

Tylko skoro tak pochodzisz do sprawy, że przecież producent ma rację to dlaczego są robione wszelkie przeróbki dodające wspomniane gadżety pulpitu, menu start i czy pomijanie ekranu modern? Trzeba by odróżnić pozostawienie opcji bo np. ja chcę niebieski temat luna z XP bo mi się podobał, bo to moduł obecny raptem kilka lat od udostępnienia przycisku start, który był dostępny od kilkunastu lat bo od win95. Co do menadżera plików rodem z win 3.1 to nie wiem jak teraz ale w win 98 było to możliwe i jak ktoś koniecznie chciał to sobie tak to ustawił, ponadto nie przesadzajmy z komputerami mam do czynienia od czasów procesorów 286 i DOSa i jakoś wrzawy o wycofaniu interfejsu Windowsa rodem z 3.11 nie słyszałem a już krytyka o braku przycisku start jest dość głośna więc co tu porównywać?

GregKoval   8 #171 18.11.2012 15:06

@masakra
>>"Zadam pytanie jeszcze raz - widziałeś "sondę internetową" do szerokiej grupy ludzi (ponad 100 milionów odpowiedzi na przykład), która mówiłaby "Czy w nowej wersji programu/systemu chcesz mieć opcję X, Y czy Z"? "

Osobiście nie sądzę, żeby Windows 8 miał aż tylu klientów (uszczypliwości mode). Jednak sond nie robi się dla jak największej liczby osób tylko dla reprezentatywnej liczby osób. Osobiście uważałbym przeprowadzenie takiej sondy wśród użytkowników portalu DP za reprezentatywne. Chyba, ze potrafisz wyjaśnić jakich grup osób korzystających z komputera i Windowsa brakuje na tym portalu. W skrócie, których czytelników MS nie uważa za target swoich produktów i usług.

marson1   14 #172 18.11.2012 15:13

ten anonim to ja ;)

Kpc21   10 #173 18.11.2012 15:25

Gdy wchodził Windows 95, też nie brakowało krytyki ze strony użytkowników Windows 3.11.

GregKoval   8 #174 18.11.2012 16:23

@Kpc21

Tak z ciekawości - czego się wtedy czepiano? Wymagania pomnijmy milczeniem.

  #175 18.11.2012 16:39

Według liczników DP:
Classic Shell - 1531,
W8 Transformation Pack - 11889.

Lud się wypowiedział: zdecydowanie woli zmiany wprowadzone w nowym systemie MS. :D

foreste   16 #176 18.11.2012 17:12

Jako użytkownika systemów linux i windowsa podoba mi się tu podstawa ludzi co wypowiedzieli się o wolności wyboru i traktowaniu ludzi przez ms i to na oficjalne ręce przedstawiciela Polskiego udziału ms ,
bo zawsze ta firma robiła co chciała nigdy nie miała na celu zadowolenia klienta tylko wymóg ze musisz mieć ich system czy office , wykozystajacym przy tym swoj monopol , tam gdzie ich produkty maja konkurencje np xbox czy windows phone dopiero firma wkłada staranosc w wykonanie produktu.

sgj   12 #177 18.11.2012 17:33

@masakra "Ale to od nich zależy jakie elementy ich aplikacji pojawią się na ekranie startowym - proponuję zgłaszać takie rzeczy do producenta danej aplikacji."

Tyle że to nie instalator programu przypina te elementy, tylko system który przypina z automatu wszystko co znajdzie w katalogu menu start. Tak więc autor programu może się dostosować do zmian, jednak odpowiedzialny za przypinanie wszystkiego jest autor systemu.

Autor edytował komentarz.
masakra   5 #178 18.11.2012 17:33

@GregKoval: Piszesz, że "Użytkownicy Linuksa maja też okazję zgłaszania wielu projektów brianstormowych i wishlist, które często są realizowane." ja Ci już pisałem - porozmawiaj chociażby z polskimi MVP o tym jakiego rodzaju spotkania/telekonferencje mają z grupami produktowymi. To, że Ty konkretnie nie masz wpływu na produkt nie oznacza, że inni go nie mają.

@Anonim/marson1: Przeróbki są, bo twórcy oprogramowania mogą to robić :) Czy to, że jest oprogramowanie do edycji zdjęć na miarę Photoshopa znaczy, że teraz Microsoft powinien wprowadzić jego funkcje do systemu... A gdy mówisz, że niebieski temat luna to mało ważny temat, a kafelki już nie - to zaczynasz coś stopniować według _własnej_ oceny. Dla innych to właśnie niebieski temat luna mógł być kluczowy. I jak cały czas nie rozumiem jak Wy mierzycie tą "wielką krytykę" czy "dość głośnych uwagach" - czy to jest liczba wpisów na blogach, liczba komentarzy gdzieś...

@GregKoval: Sam Windows 8 nie ma takiej bazy, ale już sam Windows 7 to ponad 500 milionów kopii/użytkowników, a Windows w całości to ponad 1 miliard! A pisząc o sondzie na DP - coraz bardziej widzę, że nie wiesz o czym mówisz w kontekście procesu powstawania oprogramowania takiego jak system operacyjny. Powiedz mi co by było jakby tak na DP 80% ludzi (nawet jeśli to będzie 10.000 ludzi) chciało przywrócenia menu Start, ale na innym portalu w Chinach 20% ludzi (np. 30.000) by tego nie chciało... Proszę - dorośnij z tymi uwagami dotyczącymi przeprowadzania tego typu sond - zobacz realia biznesowe takich pomysłów...

@foreste: Ale wybór masz cały czas - chcesz korzystać z systemów Microsoft - proszę bardzo, nie chcesz - możesz korzystać z czegokolwiek innego.

masakra   5 #179 18.11.2012 17:35

@sgj: "Tyle że to nie instalator przypina te elementy, tylko system który przypina z automatu wszystko co znajdzie w katalogu menu start. Tak więc autor programu może się dostosować do zmian, jednak odpowiedzialny za przypinanie wszystkiego jest autor systemu." Ośmieszasz się tylko takimi stwierdzeniami... Jakby to Microsoft decydował co ma przypiąć dla danego programu to by zaraz było miliony komentarzy o tym jako to zły Microsoft ingeruje w niezależnych producentów oprogramowania i decyduje (za nich) co pokazać użytkownikom... Jeśli tylko autor programu stwierdzi, że chce coś dać - to się to pojawi, jeśli nie - to się nie pojawi - proste. Odsyłam ponownie do producenta danego oprogramowania.

sgj   12 #180 18.11.2012 17:45

@masakra

Kto się ośmiesza to się ośmiesza i właśnie to zrobiłeś. W kwestii wyjaśnienia. Żaden program instalacyjny nie posiada na tą chwilę api pozwalającego na bezpośrednie przypinanie aplikacji na start screen. Robi to system wychwytując tworzenie skrótów w Menu Start. Przypominam że od 20 lat praktykuje się tworzenie skrótów w folderach w celu zachowania porządku, dzięki czemu można było dodawać skróty do funkcji pomocniczych(pomoc, ustawienia, trym awaryjny aplikacji). Teraz autor systemu postanowił że wszystkie skróty tworzone w OSOBNYCH FOLDERACH będą wrzucane na jeden wspólny ekran. Dodam tylko że na ekranie Start w pełnym widoku aplikacji to nie przeszkadza. Tam są grupy z nazwami oryginalnych folderów, jednak na ekranie głównym system przypina wszystko jak leci bez żadnej segregacji.


Potrafisz coś poza odsyłaniem? Teraz do autorów oprogramowania, wcześniej do obsługi klienta, która rzadko potrafi poradzić cokolwiek na problem, jeśli nie mają wczesniej gotowej regułki...

Autor edytował komentarz.
foreste   16 #181 18.11.2012 17:48

A Z uefi są problemy http://osworld.pl/lenovo-uefi-uruchamia-tylko-systemy-windows-i-rhel/ poczytaj masakra i mniej to na uwadze ze uefi szkodzi niż pomaga :).

masakra   5 #182 18.11.2012 17:59

@sgj: Powiedz mi - czy autor aplikacji ma wpływ na to co pojawi się na ekranie startowym? Moim zdaniem ma - w postaci tego co wrzuci do folderu swojego programu. To właśnie uznaję za wpływ na to. Użytkownik spokojnie może sobie usunąć te elementy jeśli mu przeszkadzają.

@foreste: Ale nie rozumiem - do kogo te uwagi - do Microsoft czy Lenovo? Nie odpowiadamy (jako firm) za to co robią inne firmy... Zresztą w linku przez Ciebie wskazany jest info, ze Lenovo już analizuje problem.

  #183 18.11.2012 18:00

@masakra
Wiem że swoim pytaniem odbiegam od głównego tematu dyskusji ale pisałem do supportu MS i nie dostałem odpowiedzi.
Czy posiadając Windows 7 Professional z MSDNu studenckiego, mogę dokonać aktualizacji do Windows 8 Pro w promocyjnej cenie 129 zł, nie będąc już studentem?
Jeżeli tak czy moge dokonać zamiast aktualizacji czystej instalacji, czy nie będzie wówczas problemów z aktywacją systemu?
Z góry dziękuje za odpowiedź.

sgj   12 #184 18.11.2012 18:06

Powiedz mi czy system nie powinien być przypadkiem w kwestii podstawowych apii zgodny z poprzednimi wersjami? W win3.x były grupy, w win95-7 było menu start z normalnymi folderami, w winxp-7 było przypinanie aplikacji tylko przez użytkownika. Nadszedł Windows 8, dostajemy start screen pełniący tą samą funkcję jednak zamiast segregacji dostajemy pierdolnik bo producent uznał ze tak będzie lepiej.

Może inaczej. Po co system przypina sam cokolwiek skoro i tak dostep do wszystkich aplikacji jest z ekranu Start dostępny i to z zachowaniem grup?

Scorpions.B REDAKCJA  23 #185 18.11.2012 18:49

@sgj
Przecież segregacja jest taka sama jak była ;)

masakra   5 #186 18.11.2012 18:55

@sgj: Oczekujesz ode mnie odpowiedzi na poziomie bardzo głębokich koncepcji i założeń i nie wiem dlaczego zakładasz że mam te informacje? To raz. Dwa to, że wiem to co widzę - w ekranie wszystkich aplikacji masz je poukładane / pogrupowane. Na ekranie startowym możesz sobie usunąć te, których nie potrzebujesz - nikt Ci tego nie broni ani nie utrudnia. Możesz również kilkoma klikami sam sobie stworzyć grupę dla danej aplikacji. Autorowi oprogramowania natomiast możesz zgłosić swoje uwagi. Po co system sam przypina - bo jakby nie przypinał to byłby krzyk, że nie przypina - a przecież do tej pory przypinał :) I tak możemy sobie dyskutować do 2013 roku o jakimś aspekcie, który wyjaśniłem Ci jak działa, a Ty oczekujesz żebym Ci to opisał w sposób, który będzie dla Ciebie rozsądny. Takie decyzje zostały podjęte i ktoś miał ku temu zapewne określone powody, których ja w obecnej chwili nie znam - znam natomiast rozwiązania tych Twoich "problemów".

sgj   12 #187 18.11.2012 18:59

Poprawianie 99% oprogramowania na rynku to nie jest rozwiązanie. Ręczne sprzątanie syfu zrobionego przez system też nim nie jest.

masakra   5 #188 18.11.2012 19:01

@sgj: Tak i na świecie jest wiele innych problemów, które nie mają rozwiązania preferowanego przez Ciebie :) Nie podoba Ci się to - zgłoś to do grupy produktowej (np. za pomocą blogu B8).

marson1   14 #189 18.11.2012 19:15

@masakra

Niczego nie stopniuję, temat luna w żadnym stopniu nie zmieniał przyzwyczajeń użytkowników, bo był to jedynie motyw kolorystyczny, dlatego płacz za jego przywróceniem jest mniej istotny bo czy system będzie niebieski jak w XP, czy przezroczysty jak w win7 to wszystkie czynności wykonasz w sposób identyczny. Zabierając menu start, który znali wszyscy od kilkunastu lat wymusza się zmianę sposobu pracy, zmianę przyzwyczajeń i nawyków kształtowanych latami, temat luna tych nawyków nie zmienia, co najwyżej zmieniają się kolorki interfejsu więc co tu porównujesz? Co do samych kafelków to niech sobie będą, może komuś komputer jest potrzebny do "lajkowania na fejsie" i oglądania fotek z wakacji do tego kafelki są w sam raz ale chodzi o to, żeby można było je wyłączyć, zwłaszcza, ze w Developer Preview dało się to zrobić jednym wpisem w regedit więc technicznie da się? No da ale nie bo Microsoft wie co jest lepsze dla wszystkich, no ale cóż my socjalizm i jedyną słuszną myśl partii mamy już za sobą, Amerykanie tego nie doświadczyli więc nie wiedzą jak to smakuje w praktyce

Przeróbki są głównie dlatego, że jest zapotrzebowanie a nie, że można je robić, gdyby nie było zapotrzebowania to na forach nie byłoby zachwytów typu great works, thanks very much itp. a same przeróbki albo by nie istniały albo nie byłyby wypuszczane publicznie, no i gdyby nie było zapotrzebowania na przywrócenie starych funkcji to i połowy tych komentarzy by nie było.

Porównanie do photoshopa nie wiem skąd wziąłeś, photoshopa ani podobnego programu w windowsie nie ma i pewnie nie będzie (painta nie liczę) ale gdyby był i został on nagle zabrany to też by się podniosła krytyka i krzyki oddajcie mi mojego WinPhotoshopa.

marcin_rom   7 #190 18.11.2012 19:43

@masakra
czy koniecznie musi mój komputer spełniać PAE, NX i SSE2 ??
czy na windows 8 mogę uruchomić programy dosowe??
moim zdaniem windows 8 ma podobne problemy co linux - prawie nikt go nie zna

Autor edytował komentarz.
foreste   16 #191 18.11.2012 19:54

@marcin_rom tak musi mieć sse2 bo jak niema sse2 instalator zakończy działanie na początku procesu instalacyjne , tak jak było 2 miechy umnie na pc win 8 rc

  #192 18.11.2012 20:25

Wkurza mnie argument autora o "Windows 3". No właśnie nie po to zminiłem przywyczajenia na używanie menu głównego (tzw. START) by wracać do nieco unowocześnionego interface z Win 3,x

Pozrawiam

  #193 18.11.2012 20:33

To co dla mnie nie jst do zaakceptowania w win 8 to koniecznosc biegania po ekranie., bo czesc jest w lewym gornym rogu, a cos innego w prawym gornym itd. Mowiac wprost dla przecietnego uzytkownika win 8 poza kafelkami, usunieciem start i wspomnianym bieganiem po ekranie nie wnioslo nic ani nowego ani pozytywnego. O, przepraszam jest cos za co warto kochac win 8 . To szybkosc i ladny start menu, pod warunkiem ze masz w nim choc dwie pozycje, np, safe mode.Zatem przerobilem win8: Mam start slowem mam wszystko co mialo win 7 i win 8 szybkosc i dlatego uwazam ze to swietny system.

  #194 18.11.2012 20:39

@masakra

Pytanie, na które nie mogę znależć odpowiedzi ani na stronie Microsoft and Nokii. Z uwagi na brak innych możliwości muszę używać telefonu Nokia500 jako modemu do łączenia z internetem. Czy w W8 będę mógł zainstalować program Nokia Suite i zainstaluje mi sterowniki do Nokii jako modemu?

masakra   5 #195 18.11.2012 20:46

@marson1: No i tak możemy sobie dyskutować i dyskutować. No taka decyzja została podjęta (nie raz tłumaczyłem ileś elementów, które wpływają na decyzje).

@marcin_rom: Tak, są to wymagania sprzętowe Windows 8 (PAE, NX i SSE2). Z tego co wiem to można uruchamiać programy DOSowe, ale zapewne trzeba by to sprawdzić "case by case". Co do znania Windows 8 - w obecnej chwili (zaledwie kilkanaście dni po premierze) Windows 8 ma już porównywalny zasięg co Linux, z bardzo zwyżkową tendencją. Daj mu czas chociażby do końca roku i jestem pewien, że przeskoczy to co Linux zdobywa od lat.

miisoo   4 #196 18.11.2012 20:58

Widać, że autor tekstu wyuczony zachowań książkowych, który nie robi niczego w sposób spontaniczny nie ma zielonego pojęcia o zachowaniach zwykłego użytkownika.
W sumie to nie dziwi. Tylko czemu przekonuje innych, że jest inaczej?

sgj   12 #197 18.11.2012 21:08

@masakra "Z tego co wiem to można uruchamiać programy DOSowe, ale zapewne trzeba by to sprawdzić "case by case"."


Ta.... Wszystkie 32 bitowe wersje Windows NT posiadają NTVDM. W x64 go nie ma i nie da się odpalić żadnego programu DOS bez "obcego" emulatora.

Autor edytował komentarz.
Lucyferus_Belias   2 #198 18.11.2012 21:12

Aż się obawiam, jaką drogą pójdzie Microsoft do momentu kiedy zaprezentuje nam Windows 9 , generalnie jest tak, że MS jak jest przyparty do muru to tworzy w miare sensowny system czyli generalnie co 2 system - można zatem powiedzieć, że taki powinien powstawać co 6 lat, wiadomo, że MS jeśli Win 8 okaże się klapą nie będzie mógł nie słuchać userów Windows XP, 7 - tylko zbudować coś sensownego - w przypadku Visty było prościej - odchudzić kernel, wprowadzić pare sensownych funcji i będzie OK - z małego szamba zwanego Win 8 będzie już trudniej wyjść - bo ludzie nie lubią być zmuszani do kafelków jeśli im faktycznie nie pasują... tak więc w Win9 - MS musi dać do wyboru używnie bądź nie - Modern UI - inaczej po znienawidzeniu przez większość część userów tej opcji - może się to dla MS okazać porażką nie tylko wizerunkową, ale finansową.

marson1   14 #199 18.11.2012 21:26

@masakra
Nie chodzi o to byś przyznał mi rację, że usunięcie menu start, gadżetów z systemu i brak łatwej możliwości wyłączenia metroUI było błędem i obietnica, że dopilnujesz zrobienia poprawki dodającej taką opcję, bo ani sam tego nie zrobisz bo nie masz do tego uprawnień zapewne ani nie musisz się zgadzać z moimi i innych argumentami, chodzi tylko o to w tej całej dyskusji byś nie usiłował wmawiać wszystkim, że to co zrobił ms jest słuszne bo przecież można się przyzwyczaić bo idąc tym tropem równie dobrze można twierdzić, że po co Windows skoro zawsze można wykuć na blachę DOSowe komendy i zrobić to samo.W końcu do klepania komend też można się przecież przyzwyczaić.

@marcin_rom
Sprawdziem z ciekawości kilka aplikacji DOSowych na Windows 8, w każdym wypadku dostawałem komunikat jak na screenie http://zapodaj.net/dfbdb565fe626.jpg.html więc przynajmniej pod wersją windows 8 pro x64 nici z uruchamiania aplikacji DOSowych być może w wersji 32-bitowej będzie inaczej. Nie wiem nie mam do takowej dostępu ale o ile pamiętam z przeszłości to wersje 32-bitowe Windowsa zawsze lepiej radziły sobie z aplikacjami DOSowymi.

Autor edytował komentarz.
  #200 18.11.2012 21:43

Ten win8 powinien się nazywać 7.2 (7.1 to chyba po sp1 się stał)...
Poza zmianą wyglądu wielu rzeczy (menu start, ekran logowania, kafelki, menadżer zadań, okienko kopiowania plików, itp, itd...) - inne zmiany nie są aż tak dla mnie rewolucyjne.
Mam go z uczelni z MSDN ale jakbym miał kupić to zostałbym przy 7.

  #201 18.11.2012 21:45

Po długim używaniu wersji RC, dziś zakupiłem Windows 8 Pro x2, na lapka i stacjonarke. System jest naprawdę dopracowany i jak za oferowaną cenę w promocji (129zł), wręcz szkoda nie kupić. Z zawodu jestem programistą, który operuje na dużych zbiorach plików w projektach (zwykle ok. 3 tys). Pomijając elementy opisane powyżej w blogu, które naprawdę nie mają znaczenia jak sam autor opisał - wręcz ułatwiają życie (wszystko jest kwestią spróbowania i nawyku), bardzo pozytywnie zaskoczyła mnie elastyczność i wydajność systemu. Zarządzanie pamięcią stoi na najwyższym poziomie i tu naprawdę defetyści mogą ujadać na firmę z Redmond, ale to są fakty Panowie i Panie.

Jeśli chodzi o ergonomię, moja żona chciałem zaznaczyć nie jakiś tam power user, sama na laptopie kupiła po czym zainstalowała windows 8 z asystentem, po czym odkryła system w godzinę, mówiąc - fajny jest!

Jedyne z czym miała realny problem żeby na to wpaść to jak w metro zamykać aplikacje (nie mamy tabletu z wp) - jak się dowiedziała że wystarczy przeciągnąć w dół wpadła w zachwyt.

Windows 8 jest naturalnym pomostem między tradycją a nowoczesnością w podejściu do projektowania interfejsów, i niestety jak wszystko co nowe zawsze napotka na swojej drodze opór materii, ale to wyłącznie przez ludzkie lenistwo, ot co.

Pozdrawiam szczęśliwych posiadaczy nowego systemu.

masakra   5 #202 18.11.2012 22:10

@miisoo: A jakieś konkrety?

@sgj: No to, że miałem na myśli tylko 32-bitowej wersje to chyba normalne... Przynajmniej dla mnie, być może mogłem dodać to co napisałeś - że 32-bitowe systemy powinny sobie poradzić bez problemu, 64-bitowe same z siebie nie dadzą rady (i trzeba korzystać z wirtualizacji albo innych emulatorów).

@Lucyferus_Belias: No to pogdybaliśmy sobie... :)

@marson1: Nie wmawiam, że to jest jedyne słuszne (choć dla mnie jest to rozsądne). Pokazuje pewne schematy myślenia i pokazuje rozwiązania na te "problemy". To moi komentujący lubuja się jak widać w pisaniu komentarzy nie na temat :)

Lucyferus_Belias   2 #203 18.11.2012 22:26

"masakra" , wejdź na aukcje pewnego znanego portalu aukcyjnego ! :) , zobacz jak się prawdziwie kocha system ! , mówię oczywiście o Windows XP :) po mimo upływu czasu jest w dalszym ciągu NA TOPIE :) i ludzie go bardzo chętnie kupują :) a dlaczego ? :) bo jest prosty, szybki, stabilny :) także na leciwych kilkuletnich laptopach/komputerach - śmiga aż miło :) - ja także pokochałbym Windows 8 ojcowsko-matczyną miłością - ale póki co traktuje "8" jako system z nieprawego łoża ;) , ale modle się o Windows 9 - bo w nim pokładam przyszłe nadzieje względem innowacyjności :) , szybkości i stabilności - liczę także, że w "9" kafelki to będzie tylko kwestia opcjonalna :)

dendrytus   5 #204 18.11.2012 22:26

Pytanie 1: Gdzie jest przycisk Start???
Rozwiązanie (3-5 minut). Brawo.
Moje rozwiązanie: 0s - Trzeba było go nie usuwać.

Pytanie 2: Nie mam ekranu dotykowego!!! Co teraz?
Rozwiązanie (2-3 minuty)
Moje rozwiązanie: 0s - Trzeba było dać możliwość wybory czy chce się go mieć czy nie.

Pytanie 3: Jak mam zamknąć komputer???
Rozwiązanie (1-2 minuty)
Moje rozwiązanie: 0s - Trzeba było nie usuwać przycisku start.

Pytanie 4: Ja nie chcę kafelków!!! Co robić, jak żyć?
Rozwiązanie (1-2 minuty)
Moje rozwiązanie: 0s - Trzeba było dać możliwość wybory czy chce się je mieć czy nie.

Jak to jest z tymi szkoleniami?
"I owszem od drobnych szkoleń na pewno nie uda się uciec."

Moje rozwiązanie: 0s i darmowe - Trzeba było dać możliwość wybory czy chce się mieć Metro UI czy nie i nie usuwać przycisku START.

"PS. Jeśli jesteście Power Userami (lub specjalistami IT) - to BARDZO MOCNO zachęcam Was do przeczytania bardzo ciekawego posta (z października 2011 roku) z zespołu Windows, w którym zostało opisane jakie argumenty stały za zmianami z menu Start i ekranem startowym. Długi tekst, trudny tekst, ale bardzo warto go poznać (natomiast odradzam pokazywanie go zwykłym użytkownikom). Rzuca trochę światła na tematykę telemetrii oraz tego jak podejmowane są takie decyzje (i dlaczego!)."

Fajne brednie. Jednym z powód "siłowego" wprowadzenia Metro UI na desktopy, to umoczone ponad 2 000 000 000 $ w windows Phone i nadzieja, że unifikacja interface-ów coś zmieni.

Drugim powodem wprowadzenia metro jest to, że bez niego jest to poprawione win7, a różnicę widać po nowym menadżerze zadań i explorerze.

Prawda jest też taka, że po zainstalowaniu programu, który przywraca przycisk start, nikt już nie musi oglądać Metro UI, no chyba, że niechcący wjedzie kursorem w rogi.
Wtedy wszyscy myślą że jest to zwykłe win7

Tylko kto wtedy wyda 130 zł na win8
Co z tego że system włącza mi się szybciej, skoro później tracę czas na przełączanie się między pulpitem, a Metro UI w którym jest nowy start czy szukajka.


Ps.
Czy autor używał Pulpitu zdalnego w win8? Jest z niego zachwycony? Ja niestety musiałem użyć tego gó**a. Co ciekawe Pulpit zdalny jest raczej dla zaawansowanych użytkowników, więc czemu jest w Metro UI.

Autor edytował komentarz.
Lucyferus_Belias   2 #205 18.11.2012 22:48

@dendrytus generalnie usunięcie przycisku "Start" to tak jakby Apple zmieniło swoje logo z " nadgryzione jabłko " na " banana częściowo obranego " ... , dla większości ludzi systemy z rodziny MS kojarzyły się właśnie ze START-em zawsze umieszczonym w lewym, dolnym rogu - to była swego rodzaju wizytówka - prostoty i pro-userskiego podjeścia - wszystko miało być proste i użytkownik miał się czuć pewnie.
W "8" użytkownik czuje się zagubiony ... najeżdza na lewy, dolny róg ... i ZONK ... nic nie ma ... chce wyłączyć komputer ... też "ZONK" , w przypadku MODERN UI w/g mnie powinno pojawić się opcja " Czy chcesz korzystać z Modern UI " - jeśli wybiorę NIE - to ta opcja jest wyłączona i "szafa gra i pary tanćzą " .
Najbardziej zabawne jest to, że powstało START8 :) , ktoś sprytnie wykorzystał fakt, że MS strzeliło sobie w stopę nie dając menu znane z Win7 - za 4.99$ - jak dobrze pamiętam - znowu mamy to co chcemy mieć :) , tylko typowy "Kowalski " dochodzi do konsternacji - płacę za system i jeszcze raz mam zapłacić, za coś co powinno być standardem ( wspomniany przycisk START ) lub też być kwestią opcjonalną - chociażby znaną z rozwiązania w Windows XP :) .

Scorpions.B REDAKCJA  23 #206 18.11.2012 23:04

@ Lucyferus_Belias
Jedynym słusznym wyborem XP dzisiaj jest komputer nie spełniający wymagań nowszych Windows. Windows 7 i 8 są znacznie stabilnijesze od XP lepiej wykorzystują sprzęt, są bezpieczniejsze i tak dalej można by wymienić, ale nie mam zamiaru teraz tworzyć jakiegoś mini bloga. Windows 7 nigdy nie pokazał mi BSOD, nigdy też nie widziałem tego ekranu u znajomych z 7. Windows 8 póki co od począteku przygody brak jakich kolwiek problemów. Windows 8 chodzi odczuwalnie lepiej od poprzednika.

  #207 18.11.2012 23:11

Ja generalnie widziałbym Windowsa 8 jak KDE4 (gdyby to ode mnie zależało), czyli to samo środowisko, ale inaczej rozmieszczone elementy; ale w 99% człowiek by po 5-10 minutach ogarnął to wszystko [bo tylko interfejs się zmienia] i by używał. Ale ktoś wie lepiej

Co do Windowsa i Linuksa; niestety - Linux się nieźle rozwija i z 2 lat na 2 lata (Ubuntu) widać te zmiany, w Windows są to zazwyczaj zmiany kosmetyczne, po prostu przypuszczam, że nasz @masakra po prostu sam pracuje w Microsoft, reszta na wakacjach jest i sam robi Windowsa, bo do Windowsa dodali z 2 wstążeczki, usunęli parę rzeczy, dodali Metro i tyle - Jak na 3 lata pracy to coś topornie im idzie, osobiście (jako Linuksiarz :D) myślę, że okaże się to dla Windowsa (nie tyle co Microsoftu, bo Microsoft to nie tylko Windows) zgubne, bo zauważam dość ciekawą tendencję - Wine zaczyna wam nieźle deptać po piętach, a tu nic - żadnego odzewu walki, żadnej "ucieczki" - Linux zaczyna ogarniać jeszcze więcej, a tu nic.

sgj   12 #208 18.11.2012 23:38

@dendrytus "Czy autor używał Pulpitu zdalnego w win8? Jest z niego zachwycony? Ja niestety musiałem użyć tego gó**a. Co ciekawe Pulpit zdalny jest raczej dla zaawansowanych użytkowników, więc czemu jest w Metro UI."

Jak już poruszyłeś ten temat to od siebie mogę dodać ze logując się z innego PC nie robi to różnicy. Działą tak samo.

Zabawa się zaczyna logując się np, z tabletu(chociażby z Androidem) mają zainstalowanego klienta RDP z obsługą natywnych gestów Win8 :D

masakra   5 #209 18.11.2012 23:41

@dendrytus: Odniosę się tylko do PS - tak korzystałem z pulpitu zdalnego. Nie ma wszystkich funkcji i możliwości, ale do prostych zadań jest całkowicie wystarczający (zwłaszcza na ekranie dotykowym). Ale jak jesteś specjalistą i potrzebujesz więcej to zapewne spróbowałeś wpisać "mstsc" prawda? A pulpit zdalny wcale nie jest dla zaawansowanych użytkowników :)

@Lucyferus_Belias: A Ty naprawdę najechałeś na lewy dolny róg? Nie pojawiło Ci się nic? :) O dodawaniu iluś tam opcji do wyboru użytkownika pisałem już w komentarzach.

@fervi.doctor: No to skoro uważasz, że zmiany nastąpiły tylko w postaci 2 wstążek i nowego ekranu to gratuluję :) Z takim podejściem do edukacji to... :) Dla chcącego nic trudnego i można znaleźć jak dużo zmieniło się w systemie Windows 8. I jak już pisałem - Windows 8 ma kilkanaście dni (po premierze), a jego udział w rynku jest już zbliżony do Linuxa (który od lat jest na rynku). Sugeruję dać mu czas do końca grudnia i się okaże, że ten miesięczny system ma większy udział w rynku niż sumarycznie wszystkie dystrybucje Linuxa od lat...

Autor edytował komentarz.
Lucyferus_Belias   2 #210 18.11.2012 23:55

@masakra :) , owszem pojawiło się ;) , ale nazwijmy to umownie :) "zmyłka " :) , chciałbym aby można było przeprowadzić eksperyment - 100 osób, o różnym stopniu wykształcenia ... i ocenić jak posługują się systemem Windows 8 i jakie u nich wzbudza emocje - oczwiście mówimy, o osobach, które nie miały styczności z Win8 - ciekaw jestem czy wszystko dla nich będzie tak "oczywiste" jak w poprzednich wersjach systemu Windows ;)

dendrytus   5 #211 19.11.2012 00:00

@masakra Popatrz . Nie wpadłem na to. Aplikacje uruchamiam sobie zawsze poprzez wpisanie pierwszych liter nazwy aplikacji w tym przypadku "pul" Robię tak od czasów Visty. Lub poprzez Programy>akcesoria> itd. Przyzwyczajenie od czasów XP.
Ale dzięki. Kolejna bzdura Made in Microsoft w Win8 rozwiązana.

"że ten miesięczny system ma większy udział w rynku niż sumarycznie wszystkie dystrybucje Linuxa od lat" - oczywiście dotyczy to tylko "desktopów". I o czym to świadczy? Jak na razie akcesje microsoftu od dnia premiery win8, RT i surface-a spadają. Więc jest coś mocno nie tak. Rynek biznesowy powiedział win8 - nie i nie zamierza go wprowadzać.
Ja osobiście czekam na spadek akcji do 22$ i mam je zamiar kupić. A dlaczego? Bo w ciągu najpóźniej pół roku wróci przycisk START i będzie można wyłączyć Metro UI na desktopach.

@masakra skoro byłeś tak miły, to może powiesz mi jak mam wywalić pewien program z autostartu. Do czasów win7 klikałem w programy >autostart. .Teraz nie mam autostartu.

PS.
mstsc - tylko gdzie mam sobie to zapisać żeby nie zapomnieć.

Autor edytował komentarz.
  #212 19.11.2012 00:06

@masakra

A co się na prawdę zmieniło od strony UI (nie mówię od strony kodu źródłowego, czyli kernela i innych bibliotek, ale od strony UI) - No, jeszcze pamiętam, że jest montowanie ISO; w Linuksie chyba od lat 90? Ale co tam, ważne, że coś jest.

Ale tu jest pytanie - Czy Windows 8 (według statystyk) to Windows 8 PC + Windows Phone + Windows RT? Bo jeśli tak, to jest pewien konflikt interesów, bo Androida nie wpisuje się w rynek Linuksowy

@Lucyferus_Belias
Co ty, TV nie masz? Masz super wyczepistą reklamę Nokii, gdzie ludzie mówią, że podoba im się możliwość wysłania SMS'a czy wysłania wiadomości na FaceBook, a ty co hejterze? Na Androidzie grasz?

  #213 19.11.2012 00:17

Używam W8 od dwóch dni i te wszystkie 1 albo 2 minuty to chyba kpina. Owszem jeżeli ktoś ciebie nauczy to 1 albo 2 ale praktycznie to na razie tylko ja w domu potrafię wyłaczyć komputer. Powiem tak historia zatoczyła wielkie koło kiedyś tez był taki system że wystarczyło coś napisać i było ok potem jednak ktos wymyślił Norton Comandera a potem wymyślono Windows żeby ludzie nie musieli wszystkiego pamiętać. Teraz od nowa trzeba się uczyć skrótów i sztuczek, aż ktoś wymysli Windows 8 Comandera. Wydaje sie ze system został stworzony do sterowania dotykowego. Kiedys ludzie tez jadali palcami ale od jakiegos czasu mają noże i widelce bo tak jest wygodniej. A z drugiej strony na ekranie dotykowym to będzie jeszcze większa masakra bo wpisywanie tekstów na takim ekranie to nie o to chodzi. Zresztą, żeby cos napisać trzeba widzieć jak sie to coś nazywa. A skróty klawiaturowe -po to wymyślono menu kontekstowe żeby nie trzeba było ich pamiętać a nawet cokolwiek wiedzieć bo po kliknieciu pojawiały sie opcje będące w połowie instrukcją. Co jest najgorsze. Na razie kiedy jest dużo oprogramowania które jest napisane pod starsze programu może się da wytrzymać ale nie wiem co będzie jak wszystko się skafelkuje. Kiedy każda aplikacja będzie instalowała się tak jak te ze sklepu. Nie będzie ich na pulpicie a w metro mega bałagan bo przecież wszystko musi byc na wierzchu i nie ma jak tego schować, można jedynie usunąć. Kafelki -przecierz tu nie chodzi o to że jest to kwadratowe tylko o to że trudno pozamykać takie pootwierane aplikacje, że nie widać co działa a co nie i że trzeba sprawdzać coś co kiedyś było widać gołym okiem. Metro to wielki bajzel bo jako aplikacje wpisują się wszystkie składowe danej aplikacji czyli d3einstalacja instrukcje ..... W poprzednich programach było to w podfolderach. Okienka są trudno znajdowalne bo kwadrat jak kwadrat każdy podobny i trzeba się naszukać Nie mozna ich porozmieszcać po bokach jak ikon . Dla mnie każda następna wersja windows to coraz większy bajzel a ta przerosła o niebo wszystko co było do tej pory. Niby pod pozorem udogodnień dla zwykłego użytkownika funkcje sa ukrywane coraz dalej a teraz jeszcze trzeba widziec co i jak z jakiego iterfejsu trzeba znaleść. Przerosło to znacznie dotychczasowe "kreatory" które utrudniały prosty dostęp do ustawień. To niedoskonałość sprzętu i oprogramowania zmusiała ludzi do tego, że wielu z nas chcąc funkcjonować musiało łyknąć sporą ilość wiedzy komputerowej. Niestety nie nastapiły aż takie zmiany aby mozna było powierzać bezkrytycznie zarządzanie komputerem producentom oprogramowania którzy w bródnych butach próbuja się dostać jak najdalej w nasze systemy i przejmować rolę Wielkiego Brata. Wszystko powinno być gdzieś samo zapisywane zdjęcia tu a filmy tam a tam dokumenty. Wszystko OK ale jak coś nie zadziała jak trzeba. Zresztą tak postepując dysk nie powinien być dzielony na partycje tyko wszystko na c: itd. Samo menu start do którego wszyscy tak tęsknią to też jest bałagan ale jeszcze jako tako ogarnialny.
A problemy z poprzednimi wersjami - z każda następną zawsze jakieś problemy są i windows 8 na nowo poskładanym sprzęcie instalowałem cały dzień i to raczej nie z winy Microsoftu. Trzeba było upgreadować software. Jakoś w takim świetnym W8 bym chyba tego nie zrobił i co za niespodzianka trzeba było wracać do DOSa

Lucyferus_Belias   2 #214 19.11.2012 00:18

@fervi.doctor , tak jest ;) martketing może zdziałać cuda ;) , ale Win 8 ma przed sobą ciężkie chwile, wiadomo, że Ci co będą chcieli sobie pograć w bardziej wymagające gierki posłusznie przejdą na Win 8 - ciesząc się DX 11.1 , ale jeśli faktycznie tej możliwości zostanie pozbawiona "7" to nie będzie wesoło.
Mam wrażenie, że Ballmer nie pasuje do MS ... , brakuje solidnej ręki "wujka" Billa ... i zmienienie kierunku rozwoju Windows ... bo obecna droga do niczego nie prowadzi - chcieli wprowadzić kafle na siłe - wprowadzili je - to teraz niech pokutują.
Przeglądałem aukcje na znanym portalu aukcyjnym, ale z tego co widzę zainteresowanie "8" jest znacznie mniejsze niż 3 lata temu "7" - to niewątpliwie musi o czymś świadczyć ...

sgj   12 #215 19.11.2012 00:37

@Lucyferus_Belias "Przeglądałem aukcje na znanym portalu aukcyjnym, ale z tego co widzę zainteresowanie "8" jest znacznie mniejsze niż 3 lata temu "7" - to niewątpliwie musi o czymś świadczyć ..."

Tak to świadczy o czymś. O tym że ludzie korzystają z cyfrowej dystrybucji od producenta, gdzie mogą nabyć system za połowę średniej ceny spotykanej na znanym portalu aukcyjnym.

dendrytus   5 #216 19.11.2012 00:37

Pamięta ktoś rewolucyjny telefon microsoftu -Kin? Wywalili na to ponad 500 000 000$, aby po trzech miesiącach wycofać go z rynku.

Autor edytował komentarz.
Lucyferus_Belias   2 #217 19.11.2012 00:50

@sgj , owszem korzystają z cyfrowej dystrybucji :) , ale jest jej jeden wielki mankament :) , mianowicie ów " przecudowny " upgrade musisz "postawić " na obecnej zainstalowanej wersji systemu ( XP, Vista, 7 ) ... i tu jest ciekawostka znana już wielu osobom ... instalując na czysto - czyli format i instalacja - mamy niespodzianke w postaci braku możliwości aktywowania systemu :) , najlepsze jest, że jeśli chcielibyśmy mieć faktycznego BOX-a z 2 wersjami 32-bit, 64-bit to musielibyśmy kupić na aukcji odpowiednio nośniki OEM 32 bit i 64 bit ( zgodnie z nowymi zasadami mają możliwość przenoszenia licencji z 1 komputera na 2 ) czyli wydatek z grubsza od 700zł do 1100zł ( w zależności czy jest wersja PRO lub nie )

dendrytus   5 #218 19.11.2012 00:54

No jak to jest naprawdę z win8, RT i surface dowiemy się w styczniu, kiedy to Microsoft opublikuje obowiązkowe dane dla akcjonariuszy. Co do WP jest pewne, że przychody znów znajdą się w pozycji "INNE"

okokok   12 #219 19.11.2012 01:21

Dokładnie to samo było z Win 7.

sgj   12 #220 19.11.2012 01:29

@Lucyferus_Belias " i tu jest ciekawostka znana już wielu osobom ... instalując na czysto - czyli format i instalacja - mamy niespodzianke w postaci braku możliwości aktywowania systemu :) "

Powiedz to mojemu i setkom innych upgradów, które nie miały problemów z aktywacją...

Ciekawosta znana wielu osobom. Drugi upgrade też się zaktywowal bez problemu...

Autor edytował komentarz.
  #221 19.11.2012 02:11

@Lucyferus_Belias kilku osobom się to przydarzyło, a widzę, że jest to przedstawiane jako pewnik, tak się tworzą miejskie legendy... ktoś gdzieś słyszał, że ktoś widział i tak dalej...

iHusky   8 #222 19.11.2012 03:31

Potwierdzam sam nie miałem problemów z aktywacją systemu, włożyłem płytkę z 64-bitową wersją systemu wpisałem klucz produktu, niestandardowa instalacja + format partycji później instalacja Windows 8 Pro i system aktywowany.

Teraz opłaca się kupić Windowsa 8 249zł w sieci Real jest i w Saturnie

  #223 19.11.2012 08:42

Testuję W8 w wersji ewaluacyjnej 90icio dniowej - ciekawe, czy mnie też liczą jako użytkownika? Bo na co dzień używam czegoś innego i jeśli tak, to te ich statystyki można o kant pewnej części ciała rozbić.

masakra   5 #224 19.11.2012 10:22

@dendrytus: Ale 'mstsc' był w systemach od zawsze chyba. Jeśli preferujesz nazwy to masz "Remote Desktop..." i też dostaniesz tego klienta RDP.

Wywalenie z autostartu (dużo lepsze niż z Programy>Autostart) jest od kiedy pamiętam przez 'msconfig' i zakładkę "Startup", choć w Windows 8 zostało przeniesione w jeszcze wygodniejsze miejsce - do Task Managera do zakładki Startup. Masz tam też od razu kolumnę "Impact", która pokazuje jak duży dany program przy autostarcie ma wpływ na opóźnienie startu.

@fervi.doctor: Zmieniło się naprawdę dużo :) O części pisałem w poście, resztę doczytasz w dokumentach "What's new". Co do mierzenia - na 99% jestem pewien, że Windows Phone nie jest wliczany do "Windows 8".

@Lucyferus_Belias: Jesli miałeś problem z aktywacją - dlaczego nie zadzwoniłeś na infolinię i nie zgłosiłeś tego tylko rozgłaszasz znowu jakieś nieprawdziwe informacje i ktoś kiedyś znowu wróci do tego i powie, że "czytał w Internecie", że nie da się...

Lucyferus_Belias   2 #225 19.11.2012 10:34

@masakra :) - tu nie chodzi o to czy miałem problem z aktywacją czy też nie ... chodzi o inny fakt - mianowicie o to czy dany użytkownik będzie LEGALNIE mógł dokonać czystej instalacji a następnie aktywacji Windows 8 - i w myśl zapisów licencyjnych będzie ok :) , na stronie MS wyraźnie pisało, że można zainstalować Windows 8 na uprzednio zainstalowanej, legalnej wersji Windows ( XP, Vista, 7 ) :)
Proszę zatem rozwiej nasze ( nie tylko moje ) wątpliwości co do tej kwestii :)

Lucyferus_Belias   2 #226 19.11.2012 10:37

oczywiście odnoszę się tutaj do UPGRADE z Win ( XP, Vista bądź 7 ) :) do Win 8

  #227 19.11.2012 10:39

Osobiście bardzo sceptycznie podchodziłem do Win8. Syn namówił mnie do przetestowania tego systemu. Tak więc pobrałem Win8(wersję trial 90 dni) ze strony Microsoftu i zainstalowałem. Już sama instalacja mile mnie zaskoczyła: instaluje się niemal identycznie jak "7" i zdecydowanie szybciej. Ponieważ kafelki mnie denerwowały zmieniłem pulpit na klasyczny. I rzeczywiście kilka rzeczy jak dla mnie jest denerwujących, a raczej innych i trzeba się po prostu przyzwyczaić. Testuję Win8 od 2 tygodni i jak na razie nawet żona(totalny laik) daje radę. Mimo niedogodności(związanych z nieco innym interfejsem) sam system nawet nie przeszkadza mi. Ale co zauważyłem na dzień dobry to szybkość. Jest wyraźnie szybszy(u mnie uruchamia się w 45 s, gdzie WinXP potrzebował blisko 2 min) i jakby płynniejszy(ale to już moje subiektywne odczucie). I co najważniejsze WSZYSTKIE programy ze "starego" systemu działają, mimo nieco zmienionego wyglądu. Dodam, że wszystkiego uczyłem się sam i sam dochodziłem do niektórych podstawowych funkcji. Powyższy artykuł w zasadzie nic mi nie dał poza tym, że zgadzam się z autorem, że wielu krytykuje mimo, iż nawet nie widziało na oczy tego systemu. Minie moje 90 dni testowania i chyba dość poważnie zastanowię się nad przesiadką tym bardziej, że 100-kilka PLN nie jest jakąś ceną zaporową w przeciwieństwie do poprzednich wersji systemu. I co tu ukrywać takie pieniądze są realne dla przeciętnego komputerowca, więc i problem piractwa również nieco się zmniejszy.

masakra   5 #228 19.11.2012 11:22

@Lucyferus_Belias: Wystarczy zadzwonić na infolinię Microsoft i tam otrzymasz wszystkie potrzebne Ci odpowiedzi (nawet na piśmie w postaci maila) :)

masakra   5 #229 19.11.2012 11:24

Wszystkich, którzy mają ochotę jeszcze skomentować ten post z czymś nie na temat, albo oczekują ode mnie nie wiadomo jakich odpowiedzi czy reakcji - zapraszam do przeczytania: http://www.dobreprogramy.pl/masakra/Jak-juz-mamy-pracownika-Microsoft,37335.html

Bo ze względu na ograniczenia czasowe na pewno nie będę w stanie tak aktywnie odpowiadać na wszystkie zarzuty/pytania/przemyślenia :) Proszę się więc nie dziwić, że odpowiem z zaproszeniem do kontaktu z BOK czy nie odpowiem wcale...

command-dos   18 #230 19.11.2012 11:48

Kiedyś jednym z głównych (standardowych) argumentów nieużywania linuksa przez ludzi, było brak chęci/czasu na naukę nowych rzeczy potrzebnych do obsługi tego. Ty teraz chcesz to samo uskutecznić w odniesieniu do win8 - dosłownie, te same rzeczy (które tu opisujesz) wystarczy opanować, aby sprawnie poruszać się po pulpicie, np. unity... i tak jak patrzę sobie co po niektórych komentarzach, to mam wrażenie, że panuje tu jakaś hipokryzja ;)

  #231 19.11.2012 12:16

Wybacz, ale... trochę żenujący tekst. Podobny można napisać o absolutnie każdym systemie... Trudno wręcz podjąć dyskusję, bo jak? Kiedyś do wszystkiego wystarczyła myszka... to był postęp w stosunku do starego DOS. Ale to się zmieniło - co kiedyś mogłem zrobić jedną ręką po ciemku, teraz muszę robić dwoma... i jeszcze dobrze patrzeć na klawiaturę. Sam przytaczasz masę skrótów.... To zresztą nie jest problem wyłącznie W8, ale także Gnome3. Wczoraj mogłem uruchomić program nie tracąc ani na chwilę z oczu równoległej aplikacji, teraz nie jest to możliwe... Ach tak wiem, są sztuczki. To jakby powiedzieć Fiat 126 super samochód, zmień tylko silnik. "Nie lubię kafelków... jest na to rada..." I czyżby MS integrował w swoje nowe kompilatory obsługę "Metro/Modern" tylko z powodu nowego "Menu Start"? To jest tylko pierwszy element zmian, co możesz obejść dzisiaj, jutro już nie obejdziesz. To jest strategia obniżania oczekiwań. W swoim tekście jesteś niewiarygodny... I nie wspominasz słowa o najważniejszym... ale prawda, że mało kto o tym wspomina koncentrując się na kafelkach: Modern ma wymusić nowe podejście marketingowe. Czyli tylko MS STORE itd... Oczywiście... to wynika z troski o wygodę usera. Przecież gdyby w tv miał tylko jeden kanał, to by nie potrzebował pilota, gazety z programem, nie musiałby programować telewizora.... sama wygoda. Napisz przy okazji, co Cię przerastało w Start Menu Windows 7, albo nawet Win3.11, jeśli znasz.

  #232 19.11.2012 12:21

@command-dos, z ust mi to wyjąłeś. Ale mogę coś jeszcze dodać. Pamiętam teksty: nie lubię Linuksa, bo Auto CAD nie pójdzie... Dzisiaj czytam.... Tablet jest cool, już nie potrzebuję PC. No i Auto CAD przestał być argumentem. Wielu, bardzo wielu tutaj... to mistrzowie w okłamywaniu samych siebie. Ja już nie wierzę w to określenie Power User... poziom wiedzy chwilami żenuje.

  #233 19.11.2012 12:33

@command-dos małe nadużycie - argumenty takie były, ale kiedyś, kiedy rzeczywiście sporo rzeczy nie dało się wyklikać w Linuksie, tylko trzeba było zaprzęgnąć do roboty konsolę - Teraz to tylko trolle dalej tak twierdzą.

  #234 19.11.2012 12:36

@Lucyferus_Belias
Chodzi tylko o to, że musisz mieć wcześniej aktywowany XP, Vistę lub Win7 - niektórzy mieli nie wyciągnięte z pudełka i próbowali instalować, a potem aktywować - tak się nie da... ale jak dla mnie to logiczne.

GregKoval   8 #235 19.11.2012 12:46

Z ciekawości @gowain - czego kiedyś się nie dało wyklikać w Linuksie?

  #236 19.11.2012 12:59

@GregKoval a no dużo razy jak "bawiłem się" z Linuksem i czegoś nie dało się zainstalować, czegoś skonfigurować to dostawałem odpowiedź - "wpisz sobie to i to do konsoli, potem jeszcze to i to" itd. Nie mów, że w Linuksie zawsze wszystko było tak jasne i proste jak teraz jest, bo mam też swoje doświadczenia i mówią zupełnie co innego. Tak jak mówię, teraz to jest niebo, a ziemia.

GregKoval   8 #237 19.11.2012 13:30

Weź @gowain nie poniżaj się! Koledzy podali ci nie jedyną tylko najprostszą drogę naprawy jakiegoś problemy. Co mieli ci pisać:" Otwórz program x, w lewym rogu kliknij y, potem wpisz otwórz itp." Jak wszystkie te czynności można załatwić jednym poleceniem i funkcją kopiuj/wklej. Ja cię prosiłem o przykład, który można zrobić tylko za pomocą konsoli. To, że w konsoli są takie same możliwości jakie maja okienka to ja wiem. A i ten "konsolowy problem" nie powinien występować w Windowsie, co jest chyba zrozumiałe!

Są rzeczy, które nawet w Windowsie wymagają wiersza poleceń. Choćby uruchomienie trybu administratora. Tak to też jest konsola, chyba, ze potrafisz wyklikać tę funkcję w Windows.

  #238 19.11.2012 13:50

@GregKoval "podali ci nie jedyną tylko najprostszą drogę naprawy jakiegoś problemy." - a widzisz, czyli jednak dotarcie do problemu drogą "myszkową" było dużo bardziej skomplikowane. To były problemy, które występowały jakieś 4-6 lat temu, więc Ci już raczej nie powiem co to dokładnie było, ale za to mam przykład z około pół roku temu, jak zainstalowałem Ubuntu i jedyną rozdzielczość jaką widziało Ubuntu było 1024x768, na dosyć popularnym GeForce 9600GT i 21'' monitorze, nic nie dało instalowanie sterowników, przeinstalowywanie, edytowanie jakiś plików konfiguracyjnych - nic a nic, przerobiłem mnóstwo rozwiązań z różnych for - nic nie pomogło.

"Jak wszystkie te czynności można załatwić jednym poleceniem i funkcją kopiuj/wklej" - zwłaszcza jak np. nie działa Ci karta wifi, a rozwiązanie problemu czytasz np. u znajomego w domu, na jego kompie...

Błagam, ja jestem świadomy braków Windowsa, ale dopuście do siebie, że z Linuksem też są problemy i nie zawsze wszystko da się rozwiązać w prosty sposób. A co do trybu administratora to nie muszę nic klikać, ani nic wpisywać - mam konto administratorskie.

  #239 19.11.2012 14:13

@gowain

Rozwiązanie podane w konsoli jest szybsze i prostsze, bo jest uniwersalne - po co mam się zastanawiać, czy używasz KDE, GNOME, Fluxboksa, XFCE itd. Każdy może mieć inne środowisko pracy z innym wyglądem i innymi ustawieniami, a konsola u wszystkich działa tak samo.

GregKoval   8 #240 19.11.2012 14:19

@gowain

"Problem" znajduje się na liście FAQ każdej dystrybucji. Tu nawet nie musisz pytać na forum. Nvidia Settings generuje plik xorg.conf w takim przypadku jednym przyciskiem `w opcjach. Jedyny problem w takim przypadku to monitor, który nie znajduje się w bazie NVidii i musisz samemu podać właściwą synchronizację pionową i poziomą, którą podaje zawsze producent w specyfikacji. Jak mniemam miałeś więc problem ze sterownikami NVidii nie z Linuksem. Tak Linux zapewne nie obsłuzy masy sprzętu domyślnie, tyle, że w takim przypadku w Windows nikt ci żadnego rozwiązania nie poda. Nie ma sterownika i kropka.

>>"zwłaszcza jak np. nie działa Ci karta wifi, a rozwiązanie problemu czytasz np. u znajomego w domu, na jego kompie..."

Nadal łatwiej jest przepisać na kartkę jedno polecenie, niż wypracowanie "ile okienek należy otworzyć". Ponadto rozwiązanie możesz zapisać na penie w pliku tekstowym i już potem ... kopiuj/wklej.

>>"Błagam, ja jestem świadomy braków Windowsa, ale dopuście do siebie, że z Linuksem też są problemy i nie zawsze wszystko da się rozwiązać w prosty sposób."

Nigdzie nie napisałem, ze jest ideałem. Nie wiem o czym mówisz.

>>"A co do trybu administratora to nie muszę nic klikać, ani nic wpisywać - mam konto administratorskie."

Powodzenia.

  #241 19.11.2012 14:27

W Windows 8 nie działa polecenie set Devmgr_Show_NonPresent_Devices=1 w wierszu poleceń, a Menedżer Zadań jest mało czytelny i zepsuty.
Dziękuję, zostanęprzy Windows 7.
Chciałbym Windows 98, ale nikt już nie produkuje aktualnego software'u nat to coś.

Lucyferus_Belias   2 #242 19.11.2012 14:54

@gowain - dzięki za odpowiedź :) jeśli jest tak jak piszesz to nie jest aż tak źle ;)

_Realista_   3 #243 19.11.2012 16:20

Nie no, kiedy czytam te komentarze to jest prawdziwa masakra .... hahahaha!
Żeby się nie dublować, odpowiedziałem pod wątkiem: http://tinyurl.com/c4c2x4b
Jeszcze raz dziękuję za ubaw! ;)

  #244 19.11.2012 16:43

@GregKoval ale nie ma sterownika do 4 letniej karty graficznej? W dodatku do jednej z popularniejszych, bo tańszych? No błagam - w takim razie to nie problem sterowników NVidii tylko właśnie Linuksa. Instalując Windowsa jakiegokolwiek od Visty wzwyż karta jest automatycznie wykrywana, na standardowych sterownikach.

Co do kopiowania komend... w Win patrzę, co jak trzeba wyklikać i powtarzam u siebie - zazwyczaj się to ogranicza do 2-3 kroków.

GregKoval   8 #245 19.11.2012 17:25

@gowain

>>"GregKoval ale nie ma sterownika do 4 letniej karty graficznej?"

Zapytaj NVidii?! Sterownik jest, ale twój monitor nie znajduje się w bazie sterownika i tyle. Musisz jego specyfikacje dodać ręcznie. Tak, sporo sprzętu ma pod tym wzgledem problemy z Linuksem, jednak Windows też ma te problemy np. w kwestii starszych laptopów i nowych edycji Windows. Może nie z kartami (choć Intel sie kłania) ale z kamerkami i touchpadami. Ostatnio testowałem Asusa gdzie sterów do Se7en i + trzeba szukać u producenta (te z Visty nie działają), a w Linie wszystko działa już w trybie Live

>>"Co do kopiowania komend... w Win patrzę, co jak trzeba wyklikać i powtarzam u siebie - zazwyczaj się to ogranicza do 2-3 kroków."

No widzisz a w Linie to tylko kopiuj/wklej :P Nadal jednak nie udowodniłeś, że w Linie nie można tego zrobić myszą, bo można? Tak jak z edycją xorg.conf

jaredj   11 #246 19.11.2012 17:34

Miałem kiedyś, w którejś mojej poprzedniej pracy, kumpla linuksiarza. Wyszedł akurat windows xp.
Usiadł do nowo zainstalowanego systemu, posiedział i poklikał może z 5 minut, wstał i jego komentarz - "takie samo dno jak poprzedni system" :) Padłem ;)
Ja rozumiem, że linuksiarzowi windows nie pasuje i w ogóle - ale zmasakrował mnie takim stwierdzeniem po 5 minutach użytkowania. No dzięki.
Dlatego co do Win8 ja się zupełnie nie wypowiadam i wstrzymuję od opinii do czasu przetestowania. I to przez jakiś czas a nie 5 minut ;)

  #247 19.11.2012 17:58

Witam.

Używam systemu Windows 8, począwszy od wersji developerskiej, konsumenckiej. W chwili obecnej posiadam Windows 8 Pro, oczywiście oryginał i nie żałuję że ją zakupiłem.

Świetny artykuł, pozdrawiam :-)

wawik15   3 #248 19.11.2012 19:23

Dokładnie tydzień siedzę na ósemce i z oceną tak pół na pół.
Najlepiej to wrócił bym na poczciwy XP, ale wiem że nie mam już odwrotu, dlatego muszę zgłębiać system kafelkowy i jeśli już tu trafiłem to będę na razie podglądał, podczytywał i wprowadzał w czyn.

  #249 19.11.2012 20:14

Partia kazała przytakiwać...

GregKoval   8 #250 20.11.2012 03:09

@jaredj

Powiem ci w odwrotnej sytuacji jest jeszcze gorzej, słyszałem opnie użytkowników Windowsa, którzy twierdzili, ze Linux to g... chociaż go na oczy nie widzieli.

  #251 20.11.2012 08:22

Problem, że Linuksiarze szanują XP, ale nie mówią, że był fenomenalnym systemem na miarę XXI wieku; (chociaż i linux super wtedy nie był), niemniej jednak jak mówiłem, MS powinien pytać się ludu jak powinien wyglądać Windows 8, a nie na własne widzimisię wydawać go, bo potem dojdzie do takich sytuacji.

Ja tutaj jeszcze raz przytoczę przykład KDE:
http://www.kde.org/announcements/4.2/screenshots/desktop.png
http://www.kde.org/workspaces/plasmanetbook/screenshots/netbook.png

A Windows 8:
http://res1.windows.microsoft.com/resbox/en/Windows/2012-Win8GA/c8d8763d-f1a4-45...

Piję do tego, że Windows mógłby się dostosować interfejsem do danego urządzenia, a nie ustalać odgórny na wszystko. Ale być może chcą podnieść statystyki Linuksowi, bo za długo na rynku są? :)

GregKoval   8 #252 20.11.2012 12:04

@fervi.doctor

XP ideałem nie był. Może był po 10 latach poprawek - to przyznaję, ale po wydaniu jego jedyną zaletą był fakt, że poprzednicy byli jeszcze gorsi. Przykładem jest W'98, który doczekał się aż nowego wydania (Win98SE). Przykładem takiego totalnego błędu XP było zrywanie połączenia z modemami telefonicznymi, który to błąd poprawił się dopiero SP3. W każdym razie dla mnie teksty w stylu Windows jest lepszy, bo Linux jest gorszy - to głupota.

jaredj   11 #253 20.11.2012 12:47

Nie wiem kiedy się to zmieniło w windowsie ale dla mnie najbardziej idiotycznym problemem windowsa było zawieszenie pracy całego systemu gdy był problem z odczytem danych z dyskietki.

masakra   5 #254 20.11.2012 13:08

Dla tych bardziej leniwych osób (bo do bloga twórców Windows odsyłałem nie raz) - informacje o tym dlaczego zostało zmienione menu Start: http://blogs.msdn.com/b/b8/archive/2011/10/11/reflecting-on-your-comments-on-the...

  #255 20.11.2012 16:42

Masakra, spierdzieliliście w Microsofcie, a teraz nie ma winnych, ot co. Ale się nie przyznacie, bo to "zamierzone było".

Scorpions.B REDAKCJA  23 #256 20.11.2012 20:28

Nigdy nie mogłem pojąć, dlaczego zawsze pod tematami o Windows zbierają się żądni walki Linuxiarze, jakoś odwrotnie ciężko zauważyć ten chory precedens. Najgorsze jest to, że Linuxiarze starają się atakować system używając często stereotypów, często pojawia się wpis Windows to najgorszy system bez żadnych argumentów. Niestety, ale dla mnie takie osoby zachowują się jakby czegoś się bali, w głębi czuli, że nie mają racji, mimo to zawzięcie bronią swoich przekonań. Nie wiem o co wam chodzi. Czyżby zazdrość, strach przed czymś lepszym, czy jak? Każdy niech używa takiego systemu jaki mu się podoba i już.

Pozdrawiam normalnych użytkowników systemu Linux na desktopie. Szkoda, że fanatycy tak bardzo psują opinię o przeciętnym użytkowniku pingwina.

  #257 20.11.2012 20:40

@Scorpions.B

Kocham Fanbojów Windowsa, nie dostrzegają u siebie problemów, a u innych tysiące

Metro jest do d*** - masz pierwszy argument

Scorpions.B REDAKCJA  23 #258 20.11.2012 21:01

@fervi.doctor
Oki, fajnie wiedzieć ;) Pozdrawiam i życzę dalszych sukcesów ;)

  #259 20.11.2012 21:03

Dzięki

  #261 21.11.2012 00:06

@Scorpions.B

Nawet nie wiem czy wiesz, ale według Icazy (twórca Gnome) Windows nie jest konkurencją dla Linuksa, Mac za to jest problemem

  #262 21.11.2012 12:06

@masakra

Jesteś niesamowitym ignorantem, przynajmniej w kwestii IT (wnioskuję na podstawie Twoich odpowiedzi), ale jak odniesiesz się do zarzutu, że nawet cenieni w branży eksperci jak Paul Thurrot krytykują merytorycznie Wasz system? (http://www.dobreprogramy.pl/Wiewiorki-donosza-Windows-8-zle-sie-sprzedaje.-Pomoz...).

Pisze on m.in. :

"Sprzedaż komputerów z Windows 8 jest na poziomie znacznie niższym od własnych prognoz Microsoftu, została określona w firmie jako „niezadowalająca”.

Czyli nie udało Wam się zrealizować celu numer 1.

Na dodatek specjalista krytykuje to, że próbowaliście zrobić system i dla tabletów, i dla destkopów.
Co więcej, nie jest to krytyka bezpodstawna, bowiem jak wynika z badań użytkownikom znacznie trudniej się połapać w meandrach nowego systemu. Polecam zapoznanie się z całością (oryg. ang):

http://winsupersite.com/windows-8/windows-8-sales-well-below-projections-plenty-...

Wszystkie błędy w owym artykule zostały wymienione, czekam aż Pan się do tego odniesie.

  #263 21.11.2012 12:22

Obowiązek logowania do Windows Live! to najgorsza rzecz, jaką wprowadziła firma z Redmond.
Po jaką cholerę mam rejestrować konto Microsoftu? Bo inaczej nie będę mógł skorzystać z ich systemu? To jakaś kpina. Od teraz wszystko będzie zsynchronizowane i MS będzie miał możliwość śledzenia każdego mojego ruchu, a przynajmniej tego, z jakich aplikacji korzystam.

  #264 21.11.2012 12:28

@Obiektywny

Będziesz mógł, bo mieć nie musisz, ale różne fajne ficzery cię ominą (głównie integracja plików)

  #265 21.11.2012 12:33

@masakra

Dlaczego firma Microsoft nie zostawiła Menu Start do wyboru - jeżeli chcesz możesz z niego korzystać, jeśli nie - masz możliwość korzystania z systemu bez niego?

  #266 21.11.2012 12:56

@masakra

Dlaczego nazywa Pan siebie ewangelistą? Czy nie zdaje Pan sobie sprawy z tego, że ten termin zarezerwowany jest wyłącznie dla chrześcijan? Innymi słowy mówiąc ; odnosi się on do ludzi wiary.

Ewangeliści to autorzy Ewangelii. Czyżby Pan stworzył jakiś wielki program dla Microsoftu, że ma Pan czelność się z nimi porównywać? Posługując się tym słowem obraża Pan ludzi wierzących.
Osobiście czuję się urażony.

  #267 21.11.2012 13:03

Bardzo przypadł mi do gusty Windows 7. Natomiast w przypadku Windows'a 8 mam bardzo mieszane uczucia. "submenu" START przypadło do gustu wielu osobą i trzymaliście się tego od windows'a 95. Natomiast teraz, chcecie odwrócic swój standard motywujac : "Wiem lepiej, co jest Tobie potrzebne". Prawdę mówiąc, gdyby nie przemysł gier. To windows raczej byłby drugorzędnym sytemem.

Pozdrawiam

masakra   5 #268 21.11.2012 13:50

@fervi.doctor: Dziękuje za jakże analityczną wypowiedź :)

@Ekspert_windowsowy: Tak... Cenieni eksperci (nie mówię, że nie), czyli ludzie spoza firmy, na podstawie jakiś anonimowych informacji piszą o złej sprzedaży. Ja też jako ekspert mogę napisać, że mam anonimowe źródła, że w Google źle się dzieje...

Nie mam niestety czasu po raz n-ty odnosić się do argumentów, do których wkleiłeś linka.

@Obiektywny: Widać od razu, że ANI RAZU nie zainstalowałeś i nie uruchomiłeś Windows 8. Bo gdybyś jednak zainstalował to byś zobaczył na jednym z pierwszych ekranów, że możesz logować się tak jak kiedyś (przez zwykłe, lokalne konto, bez Microsoft Account) albo właśnie z wykorzystaniem Microsoft Account (gdzie dostajesz trochę więcej np. w postaci synchronizacji). Ehhh... No i o takich ludziach piszę w moich postach, którzy nie widzieli a opowiadają o bzdurach...

@Przyszly_menager_IT: A byłbyś łaskaw przeczytać tekst, do którego link podałem w komentarzach (kilka wyżej)? Wtedy możesz wrócić z pytaniami...

@Wierzący: Tja... A chrześcijanie od wieków mają patent na słowo "ewangelista" i na inne słowa jak "wiara", "Jezus" czy "miłość" również? Zapraszam na portale mniej technologiczne z tymi dyskusjami o religii :)

@Q: Również zapraszam do wklejanego przeze mnie linka (z wyjaśnieniem dlaczego menu start tak wygląda).

  #269 21.11.2012 14:24

@masakra

No, ale wiesz - można się logować bez konta MS, ale to jest małą czcionką napisane i można się nie zorientować

No i mam też pytanie co z Overvolume, mam głośniki laptopowe, słuchawki, ale dźwięk jest za cicho - Microsoft to przewidział, czy trzeba stosować zasadę użytkowników - "Umyj uszy"? xD

Autor edytował komentarz.
  #270 21.11.2012 18:18

@masakra

Rozumiem. Jednak niezależnie od wyniku badań przeprowadzonych przez Microsoft - okazuje się, że wyciągnięto błędne wnioski. Bowiem większość użytkowników narzeka na problemy związane z brakiem Menu Start. Gwarantuję Panu, że gdyby Microsoft pozostawił to w spokoju i wprowadził zastrzeżenie, iż menu można usunąć, to byłby i wilk syty i owca cała. Tylko tyle. I aż tyle.

  #271 21.11.2012 18:57

@masakra

Chciałem tylko Panu zwrócić uwagę, że nazywanie siebie Ewangelistą jest zupełnie nie na miejscu. Dlaczego? Niech Pan wyjaśni co to znaczy. Zrozumiem, jeśli napisał Pan ileś programów dla firmy Microsoft, np. brał udział w pracach nad pakietem Office czy też systemem operacyjnym (z których to aplikacji korzystają miliony użytkowników na całym świecie). Jednak, jeśli nie ma Pan takich osiągnięć, to jest to po prostu obraza. Proszę to przemyśleć. Ewangelista bowiem ma za zadanie szerzenie Ewangelii, czyli dobrej nowiny. A Pan tylko obraża osoby, które nie zgadzają się z Pańskim punktem widzenia.

  #272 21.11.2012 19:52

@masakra

Jeżeli miałbyś podać 5 powodów dla których warto przesiąść się na najnowszy system, co by to było?(wystarczy po jednym zdaniu).

AdrianSasquatch   9 #273 21.11.2012 21:17

Wpis przeczytałem już jakiś czas temu i wtedy tu nie było tyle spamu... Mam tylko pytanie, czy powyższy bełkot (przepraszam, ale ponad 270 komentarzy w ciągu niecałego tygodnia inaczej nazwać nie mogę ;p) pobił jakiś rekord ilości komentarzy na DP? :)

masakra   5 #274 22.11.2012 12:56

@fervi.doctor: No ale możliwość jest, więc pisanie, że nie da się inaczej to po prostu znowu szerzenie bzdur :)

@Przyszly_menager_IT: A możesz powiedzieć "Bowiem większość użytkowników narzeka na problemy związane z brakiem Menu Start." jaką to większość masz na myśli? Jakieś konkretne liczby? Bo ja mam wrażenie, że to po prostu jakaś grupa ludzi, owszem może spora w Twoich oczach, ale powiedz mi jak ona się ma do ponad 1.000.000.000 (miliarda!) ludzi, którzy używają Windows? Pamiętaj, że Microsoft robi rozwiązania globalne...

@Wierzący: Ja już proponowałem - zmień portal na bardziej związany z religią. Jesli Cię obrażam tym co piszę - zachęcam do nie czytania już więcej.

@Ciekawski_człowiek: Proszę (mocno subiektywnie - to co mi się podoba, niekoniecznie to co Microsoft opisuje w swoich materiałach, które notabene jakbyś chciał to spokojnie byś znalazł):
1. Idealne sprawdza się na tabletach i urządzeniach klasycznych (ale też na hybrydach) - a mam takie urządzenia i widzę wielką zmianę :)
2. Ma mniejsze wymagania i dużo szybciej się uruchamia, działa również dużo płynniej.
3. Ma w sobie Client Hyper-V, czyli wirtualizację z której nagminnie korzystam (mówiłem, że to moje powody tak?)
4. Mam dostęp do Windows Store - wiele prostych, ale mega wygodnych aplikacji (np. NextGen Reader) czy po prostu banalnie proste znalezienie gier dla mojego syna (i ich odinstalowanie 1 kliknięciem)
5. Ogólnie nowy ekran Start z żywymi kafelkami, powiadomieniami - mi ta koncepcja bardzo się podoba :)

Tak jak pisałem - to mój wybór Top5 zupełnie niezależny od tego co pokazujemy jako Microsoft :) I uważam, że to jest też rewelacyjne, że dla każdego może znaleźć się coś ciekawego.

@AdrianSasquatch: Rekordu pewnie nie pobił, ale fakt - monitorować komentarze i odpowiadać na nie to jedno z większych wyzwań jakie miałem okazję podejmować :)

  #275 22.11.2012 14:56

@maskra

Może pytanie nie do końca związane bezpośrednio z tematem, ale... czy ma Pan zamiar wziąć część (merytorycznych oczywiście) komentarzy pod tym tekstem nie tyle do serca, co po prostu przekazać je do odpowiedniego działu firmy? Myślę, że część sugestii użytkowników przydałaby się, jeżeli chodzi o prace związane z nowym Windowsem. To tylko taka moja propozycja. Rzecz jasna, chodzi tylko o konstruktywne uwagi (konkrety, a nie lanie wody). Dziękuję za odpowiedź. Rozumiem krytykę, lecz wiele komentarzy pisanych jest w myśl logiki: "system mi się nie podoba, to będę pisał, że jest zły/nie ma tego/tego/tego. A jak sam Pan przypomniał; wystarczy zapoznać się z raportem Microsoftu, w którym dokładnie wyjaśniono dlaczego podjęto takie, a nie inne decyzje (np. usunięcie Menu Start, o co wielu się tutaj piekli). Mnie osobiście trudno było przestawić się na Windows 8 i podjąłem decyzję, że na razie zostanę przy 7. Jednak nie jest to spowodowane tym, że nie lubię nowego systemu. Po prostu takie są moje subiektywne (warto to słowo podkreślić) odczucia. Część rozwiązań (np. te które wymieniłeś w 5 zdaniach powyżej) bardzo przypadła mi do gustu. Jedynie zmiana wyglądu (a jestem raczej tradycjonalistą w tym względzie) to coś do czego na razie trudno mi się przyzwyczaić.
Być może popracuję z nowym systemem przez dłuższy okres (głównie w kwestii interfejsu, bo reszta jak dla mnie jest "ok" mówiąc w skrócie) i po jakimś czasie będzie mi się lepiej pracowało.
W końcu z Windowsem XP też tak było - wielu psioczyło, na początku system zbierał fatalne opinie, jednak z biegiem czasu do głosu zaczęły dochodzić osoby racjonalne i do dzisiaj jest on uważany za jeden z milowych kroków w rozwoju Microsoftu w tym segmencie.
Pozdrawiam.

dendrytus   5 #276 22.11.2012 15:16

@masakra
"Tak... Cenieni eksperci (nie mówię, że nie), czyli ludzie spoza firmy, na podstawie jakiś anonimowych informacji piszą o złej sprzedaży. Ja też jako ekspert mogę napisać, że mam anonimowe źródła, że w Google źle się dzieje... "_____________________Sorki ale trochę bredzisz. Każda firma, nawet microsoft, chwali się sukcesami wszędzie i często. Ja nigdzie nie spotkałem info o świetnej sprzedaży. Raczej o przekrętach z zakupem surface i tworzeniem pseudo kolejek za nowym systemem, przez pracowników microsoftu i ich znajomych.


@Wierzący "Proszę to przemyśleć. Ewangelista bowiem ma za zadanie szerzenie Ewangelii, czyli dobrej nowiny. A Pan tylko obraża osoby, które nie zgadzają się z Pańskim punktem widzenia. A Pan tylko obraża osoby, które nie zgadzają się z Pańskim punktem widzenia."_____________________czyli jak w każdej wierze. Zawsze wam coś nie odpowiada.
Kolega @Wierzący pewnie wie, że jedząc Big Maca obraża Hinduistów a wystawiając choinkę muzułmanów.
Jako osoba wierząca przestań brać środki przeciw bólowe i antybiotyki. Chorobę i ból potraktuj jako karę za grzechy. Zamiast szprycować się chemią, odmów różaniec i zdrowaśki, powinno pomóc.

@masakra" Maiłeś dać pięć powodów dla których przeciętny użytkownik, a nie twój brat bliźniak miałby zacząć używać win8

1. Idealne sprawdza się na tabletach i urządzeniach klasycznych (ale też na hybrydach) - a mam takie urządzenia i widzę wielką zmianę :)" _____________________Pytanie dotyczyło win8. Tablety to nie desktopy. Jako pracownik microsoftu powinieneś wiedzieć, że win8 nie ma na tabletach. Tam ma być windows RT, który jest bardziej WP, niż win8. Na klasycznym kompie jak wiadomo są problemy. Dobrze wiesz o czym piszę. Można też spokojnie założyć, że pytający nie ma hybrydy. Pisząc o hybrydach, miałeś na myśli toyotę prius?


2. Ma mniejsze wymagania i dużo szybciej się uruchamia, działa również dużo płynniej.
_____________________" Czy płynniej to nie wiem, ale skaner działający na win7 64, nie działa mi na win8. Jakimś dziwnym trafem żadne testy nie potwierdzają zauważalnego wzrostu płynności pracy. Szybkość uruchamiania, faktycznie wzrosła, ale tracę ją kiedy system przełącza mi się na Metro.
A to w 2012 są jeszcze komputery, które nie spełniają wymagań win7.

3. Ma w sobie Client Hyper-V, czyli wirtualizację z której nagminnie korzystam (mówiłem, że to moje powody tak?)_____________________ czyli żaden argument dla pani Krysi z księgowości i przeciętnego użytkownika
http://technet.microsoft.com/pl-pl/video/wirtualizacja-w-praktyce-porwnanie-hype...
http://www.techrepublic.com/blog/datacenter/microsofts-hyper-v-r2-vs-vmwares-vsp...4. Mam dostęp do Windows Store - wiele prostych, ale mega wygodnych aplikacji (np. NextGen Reader) czy po prostu banalnie proste znalezienie gier dla mojego syna (i ich odinstalowanie 1 kliknięciem)
_____________________ Ja w nim zabłądziłem. A wybór gier praktycznie żaden, jeśli porównać do iPad czy Androiada. Pewnie nie wiesz ale na stronie dobreprogramy pl. znajdziesz wiele prostych, ale mega wygodnych aplikacji na desktopa czy gier dla twojego syna

5. Ogólnie nowy ekran Start z żywymi kafelkami, powiadomieniami - mi ta koncepcja bardzo się podoba :) _____________________ A mi nie . Więc argument raczej słaby. Kontr argumentem jest oczywiście brak Start.

@Normalny_użytkownik
"Może pytanie nie do końca związane bezpośrednio z tematem, ale... czy ma Pan zamiar wziąć część (merytorycznych oczywiście) komentarzy pod tym tekstem nie tyle do serca, co po prostu przekazać je do odpowiedniego działu firmy? _____________________ Poco? Przecież oni o tym doskonale wiedzą. Ale umoczyli 2 mld $ i to jest żałosna próba ratowania tych pieniędzy. O kasie, którą pompują w Nokię nawet nie piszę, bo nie warto.
Dla porównania 2 mld $ to 24 w pełni gotowe z przeszkolonymi załogami naziemnymi i pilotami f16.
Opracowanie F-35 najnowocześniejszego niewidzialnego myśliwca pionowego start i lądowania konszowało - 2 mld $, czyli dużo mniej niż microsoft wydał na reklamę WP7/8 i win8. Ile wywalił kasy i jaki zwrot inwestycji osiągną, dowiemy się w styczniu jak opublikuje obowiązkowe dane o przychodach. Ciekawe czy nadal zyski z WP będą w rubryce inne, jak do tej pory.

"A jak sam Pan przypomniał; wystarczy zapoznać się z raportem Microsoftu, w którym dokładnie wyjaśniono dlaczego podjęto takie, a nie inne decyzje (np. usunięcie Menu Start, o co wielu się tutaj piekli)" _____________________ Microsoft po porostu nie zauważył, że od czasów Visyt nie ma menu START, którego jak zauważył nikt nie używa.Tylko kółko z flagą. Skoro nikt nie używa menu START, to dlaczego powstało Menu Start w Metro? Naprawdę tak gigantycznym problemem na 20" monitorze jest kółeczko o śr. 0,5"?
Druga wersja o używalności menu start jest taka, że dane telemetryczne microsoft pobierał z linuxa i MacOS-a. I tam też o dziwo nikt z menu START nie korzysta.


PS
Z podanego linku o powodach usunięcia START przytoczę tylko dwa akapity"
"Another important aspect of Fences is the spatial arrangement that you can use to organize shortcuts. We know that remembering where something is located is much easier in a 2-dimensional space than in a 1-dimensional list. Our brains are naturally inclined to remember location, in addition to other properties like color and size. So finding an item that you already remember is in the top right of your screen is often faster than scanning through an alphabetical list. Another common critique of Start menu folders is that they all start with the same letter and differentiating requires reading several words in (for example, graphics professionals have a lot of folders starting with "A" for one manufacturer of those tools)."

" Human spatial memory - Your ability to remember where you put something or where something will appear. This also includes taking advantage of spatial relationships, how different items are located in space relative to each other.
Muscle memory - A motor task that becomes automatic and can be performed without conscious effort.
Chunking – Grouping of items to make them easier to recall later.
Signal detection theory – Your ability to identify an item of interest even when there is lots of ”noise” or items which are not of interest."

Które dobitnie pokazują, że twórcy nowego Modern na desktopie i osoby decydujące o o usunięciu START nie odrobiły pracy domowej.
Ja akurat pamiętam, że bardzo ważny przycisk jest w lewym dolnym rogu. Jest tam od 18 lat.

Powyższe cytaty, to spektakularny strzał w stopy i kolana.
A ty @masakra czytałeś to i nie zdziwiło cię, że ktoś pieprzy trzy po trzy i dopasowuje fakty do teorii?

Dlaczego nie usunięto Panelu sterowania, dane telemetryczne wskazują, że jego użycie jest praktycznie zerowe. Dlaczego pod prawym klawiszem myszy na zegarze wyskakuje mi kalendarz?
Dane telemetryczne wskazują że nikt z tego nie korzysta.
Dlaczego pozostawiono tak nieużyteczną funkcję jak regulacja zegarka? Przecież używa się jej może raz, dwa razy w roku. Dane telemetryczne to potwierdzają.
Trochę się zagalopowałem i zapomniałem, że BEZUŻYTECZNE I NIEWYKORZYSTYWANE FUNKCJE microsoft przerabia na Modern UI i dzięki temu każdy z nich korzysta 5-6 razy dziennie w i pieje z zachwytu, co oczywiście potwierdzają dane telemetryczne.. A tego bym chyba nie chciał.

Autor edytował komentarz.
  #277 22.11.2012 17:36

@Dendrytus

A ja proponuję Tobie trochę pokory. I zastanowienia się przed napisaniem kolejnej głupiej uwagi. Powinno pomóc.

  #278 22.11.2012 18:00

@masakra

Ponowię pytanie - jak osiągnąć overvolume pod Windowsem, pod Linuksem wchodzę w Mikser i pogłaśniam, a tutaj nie znalazłem takiej funkcji

masakra   5 #279 23.11.2012 00:00

@Normalny_uzytkownik: Czy mam zamiar wziąć uwagi i przekazać je dalej? Czytając to wszystko co wiele osób pisało - że "większość użytkowników narzeka/powiedziało/zgłosiło", to pewnie w Redmond już dobrze wiedzą o tym wszystkim :)

@dendrytus: No nawet poświęciłem 5 min. na przeczytanie Twoich komentarzy i nawet miałem poświęcić kolejne 5-10 min. na odpowiedzi, ale pomyślałem, że skoro (1) Ty tak dobrze wiesz wszystko i (2) masz swój sztywny punkt widzenia oraz (3) ja nie mam zamiaru nikogo przekonywać na siłę (naprawdę!)... to 1+2+3 = szkoda mi kolejnych 10 min. mojego czasu :) I nie zamierzam więcej odpowiadać na Twoje posty (nawet jeśli stwierdzisz, że "boję się/nie wiem/podkulam ogon/nie mam argumentów" - trudno, na Twojej opinii mi zupełnie nie zależy od tego momentu).

Dodam tylko tyle, że @Ciekawski_czlowiek pytał o 5 powodów (wcale nie dla zwykłego użytkownika). Więc podałem moje 5 powodów.

@fervi.doctor: Nie mam pojęcia czym jest to co pisałeś... W Windows (każdym) też masz mikser - choć być może nie ma tego o co Ci chodzi... Czy to coś było we wcześniejszych wersjach?

dendrytus   5 #280 23.11.2012 00:13

@masakra
"No nawet poświęciłem 5 min. na przeczytanie Twoich komentarzy"---------------------Moje gratulacje. 5 min robi wrażenie.
To może jakiś kurs szybkiego czytania, a później kurs czytania ze zrozumieniem przeczytanej treści.

@Wierzący
"A ja proponuję Tobie trochę pokory. I zastanowienia się przed napisaniem kolejnej głupiej uwagi. Powinno pomóc." ---------------------- Tanie mózgi z przeszczepem za złotówkę znajdziesz na allegro.pl.

PS
Wydaja mi się, że to raczej:
" Ty tak dobrze wiesz wszystko i (2) masz swój sztywny punkt widzenia " i do tego masz dane telemetryczne. W końcu jesteś we wszystkowiedzącej najlepiej, ekipie microsoft.

PS2
A tu panie ekspert 348KB rozwiązujące wszelkie problemy z win8
http://forums.mydigitallife.info/threads/35189-Windows-7-explorer-for-Windows-8

Co najzabawniejsze, te 348 KB i podobne programy przyczyniają się bardziej do popularyzacji win8, niż te wasze brednia o telemetryce i super hiper extra Modern UI. Ja już ma je z głowy.

Te 348 KB pokazuje tylko, że twoje porady, których opanowanie zajmuje aż 12 min, można rozwiązać moim 0sek i tym malutkim programem. To tak żebyś się lepiej poczuł w piątek z rana.

Dodatkową zaletą tych 348KB jest jeszcze szybszy win8.

PS3.
Po instalacji tego programu widać, że win8, to zwykłe win7, a to za co płacimy 130 zł w upgradzie to powinniśmy dostać za darmo w SP do win7.

Autor edytował komentarz.
  #281 23.11.2012 09:49

@masakra

W ogóle tego w Win nie widziałem, od 3 lat jest to w Linuksie (może z 4-5), chodzi o to, że Mixer ma jakieś swoje 100%, którego nie da się przeskoczyć, jednak Linuksowy Pulseaudio może zgłośnić dźwięk ponad to 100% (czyli poza skalą domyślną), więc jest głośniej o kilkanaście decybeli, co się przydaje w laptopie (gdzie chcesz czegoś głośniej posłuchać, a się nie da) - dlatego się pytam, czy jest taka możliwość zgłośnienia "ponad limit", niby niektóre playery (np. VLC) takie cuda mają, ale to wewnątrz aplikacji

masakra   5 #282 23.11.2012 12:48

@fervi.doctor: No to ja o niczym takim nie słyszałem :( Pewnie można by spróbować np. z PulseAudio na Windows 8 :)

  #283 23.11.2012 18:22

@masakra

Albo zgłosić wieloletnią potrzebę do szefostwa, niech coś się ruszy wreszcie

Scorpions.B REDAKCJA  23 #284 23.11.2012 19:27

Witam ;)
Przepraszam, że pisze w tak banalnej sprawie ;)

Czy mógłbyś mi podać jakiś kontakt do Microsoftu, do działu pomocy? Preferowałbym kontakt email, jednak jeśli nie będzie to możliwe to proszę o numer telefonu ;)

  #285 23.11.2012 20:10

@Scorpions.B

http://support.microsoft.com/get-support/windows/

15 sekund szukania, widocznie Bing wam jeszcze nie dodał tej strony

Scorpions.B REDAKCJA  23 #286 23.11.2012 20:23

@fervi.doctor
A.. dzięki za wskazanie Bing jako wyszukiwarki, od razu znalazłem. Ta od Google nie dała rady ;) Dzięki i pozdrawiam ;)

  #287 23.11.2012 20:47

@Scorpions.B

Nooo pewnie, ja używam Google i pierwszy link po wpisaniu "Pomoc techniczna Microsoft" i był

Scorpions.B REDAKCJA  23 #288 23.11.2012 20:49

@fervi.doctor
Niestety jako użytkownik Windows potrafię używać tylko Binga :D

@masakra
Póki co nie musisz mi podawać tego kontaktu. Zadałem pytanie na oficjalnym forum ;)

  #289 23.11.2012 21:38

@Scorpions.B

No i pewnie piszesz frazy po angielsku, bo Microsoft zapomniał dodać języka Polskiego :D Oj tam, oj tam

Scorpions.B REDAKCJA  23 #290 23.11.2012 21:48

@fervi.doctor
Możemy zakończyć tą rozmowę zmierzającą do coraz niższego poziomu. Ty korzystasz z Ubuntu, ja korzystam z Windows i koniec sprawy. Każdy wybiera taki system jaki chcę, korzysta z usług firmy jakiej chcę. Powiem Ci, że ja lubię zarówno Windows jak i Ubuntu, oba systemy mają swoje wady i zalety. Dla mnie klasyczny pulpit z Windows 7/8, Modern UI jak i Unity oraz Gnome to jedne z lepszych rozwiązań na rynku. Jeśli miałbym wybierać jeden system to obecnie bez żadnego zawahania wybrałbym Windows. Jednak ja uważam, że można korzystać z dwóch systemów, dlatego też jako główny system mam Windows 8, a z ciekawości sprawdzam Ubuntu. Ostatnio głównie tylko w trybie LiveCD, jednak zawsze po wyjściu nowej wersji Ubuntu system ten ląduje na moim dysku na kilka tygodni. Z przyjemnością sprawdzam co twórcy wprowadzili nowego ;)

Pozdrawiam i życzę trochę zdrowszego podejścia do kwestii wyboru systemu operacyjnego ;)

  #291 23.11.2012 21:52

Eee tam, po prostu potrzebuję szybkiego komputera, w różnych celach (grach też) - a na Linuksie bez problemu pogram, porobię projekty, pooglądam film; Da się to zrobić oczywiście na Windowsie (nawet lepiej się gra, bo nie trzeba się Winem posiłkować), ale z robieniem projektów Masakra :D Dlatego siedzę ciągle i eksperymentuje ze środowiskami co najwyżej

Scorpions.B REDAKCJA  23 #292 23.11.2012 22:29

@fervi.doctor
A no widzisz każdy system ma swoje wady i zalety. Chociaż brak gier na Ubuntu nie jest wadą systemu, lecz wadą producentów. Widzisz, dlaczego w taki sposób nie możemy prowadzić każdej rozmowy. Sądzę, że jesteś człowiekiem inteligentnym, korzystasz z świetnego systemu i Twoje wypowiedzi mogą też być świetne. Niech każdy korzysta z tego co chcę ;)

Pozdrawiam ;)
Życzę miłego korzystania z Ubuntu i dobrej pracy nad projektami ;)

  #293 23.11.2012 23:50

@dendrytus

Takich użytkowników jak Ty należy lekceważyć. Bo jak na razie zajmujesz się tylko trollowaniem.

@masakra

Nie przejmuj się komentarzami tego typu ludzi. Myślę, że najlepszą odpowiedzą na te wszystkie zarzuty będzie czas, jaki upłynie od premiery systemu. Ci, którzy go nie lubią, bo "x" powodów i tak zdania nie zmienią. Kto chce znaleźć dobre argumenty (w obronie nowego Windowsa) ten znajdzie, a co najważniejsze są to argumenty merytoryczne, m.in. te, jakie wymieniłeś w tym poście i pochodzące z witryny Microsoftu, na której wszystko jest dobrze wytłumaczone. Na marginesie dodam, że nowe dzieło firmy z Redmond posiada lepsze zabezpieczenia niż poprzednik. Proszę więc, aby osoby, które mają zamiar lać wodę - nie wypowiadały się tutaj więcej. Zacznijmy natomiast normalną dyskusję - rzeczową, na argumenty (do przeciwników: najlepiej z danymi, bardzo konkretnymi).

  #294 24.11.2012 17:30

@Windows8_rules!

Znasz zalety Windows 8, a używasz Windows 7? Szacun :D

  #295 24.11.2012 17:44

@fervi.doctor

Gdzie napisałem, że korzystam z Siódemki? Naucz się czytać ze zrozumieniem, zanim coś napiszesz - bo najwyraźniej ta umiejętność jest Ci obca.

  #296 24.11.2012 19:53

@Windows8_rules!

Nie musiałeś pisać, zdradził cię agent przeglądarki

  #297 24.11.2012 20:58

@fervi.doctor

Tak, ponieważ w tym momencie przebywałem (i nadal przebywam) u kuzyna. O tym nie pomyślałeś, co? Lepiej więc już nie pisz i nie kompromituj się więcej (logicznie myślenie coś słabo u Ciebie funkcjonuje).

tfl   8 #298 25.11.2012 11:10

Chcac byc numerem 300...


czy ja dobrze rozumuje, ze fervi.doctor ma pretensje, ze skala glosnosci w windows jest 0% do 100% ?

  #299 25.11.2012 12:31

@tfl

Mniej więcej tak, bo w Linuksie masz od 0% do 100% (domyślnie) i możliwość podkręcenia do 150% [co w teorii daje 100%, nie ważne]

  #300 25.11.2012 15:22

Niestety, mimo dobrej chęci znalazłem poważną wadę w 8. Pytanie tylko czy to wina MS czy Lenovo. Problem polega na tym, iż do laptopów ThinkPad z Windowsem 7 doinstalowało się oficjalny specjalny patch, sterownik oraz aplikację Lenovo Power Manager, dzięki któremu na 6 komorowej baterii można było swobodnie korzystać z laptopa do 7 godzin. Teraz max 2 godziny. Wynika to z tego, iż wyżej wymieniona aplikacja jest napisana wyłącznie dla Metro/ModernUI i podobno zgodnie z "dupną" licencją jest dostępna wyłącznie dla komputerów z preinstalowanym Win8. Ludzie, którzy kupili wersje Pro osobno nie mają możliwości jej zainstalowana (tzw, clean installation), gdyż ww. aplikacje nie jest dostępna na stronie supportu Lenovo ponieważ licencja dla M itd itd.... Jeżeli do końca roku nie pokaże się wersja dla ludu, zamierzam zwrócić wszystkie kopie Win8 na podstawie przepisów niezgodności z umową. Reklamuje się, że komputery pod Windows 8 działają dłużej niż pod Win7. W moim przypadku jest to ponad 3 razy krócej (2 godziny zamiast 7). Lenovo na oficjalnych forach za tę sytuację wini Microsoft. Brak Startu mi jest nawet na rękę ale brak energii już nie.

dendrytus   5 #301 25.11.2012 21:08

@Windows8_rules! "Tak, ponieważ w tym momencie przebywałem (i nadal przebywam) u kuzyna" --------------------------Tylko jakim cudem twój kuzyn nie ma jeszcze win8, mając tak wybitnego eksperta w rodzinie? Szczególnie kiedy:
"Na marginesie dodam, że nowe dzieło firmy z Redmond posiada lepsze zabezpieczenia niż poprzednik." --------------dzięki tym super ekstra zabezpieczeniom, można mieć za darmo win8 pro, w wersji "legalnej" dla serwerów microsoftu, a to oznacza dostęp do wszystkich update-ów. Ciekawe co jeszcze microsoft zrobi, żeby odnieść sukces w wysokości słupka popularności win8.
Ja od kiedy odpaliłem "348 KB szczęścia" nam super system z menu START i bez całego gó*na z metro/modern UI. Wszystko działa i jest super.

A tu link do "348 KB szczęścia"
http://www.startisback.com/

ps.
"a co najważniejsze są to argumenty merytoryczne, m.in. te, jakie wymieniłeś w tym poście i pochodzące z witryny Microsoftu" -------- Do zamiany wspomnianego artykułu na: "Dlaczego pozostawiliśmy menu START w win8" potrzebne jest jakieś15-20 min i znajomość funkcji znajdź i zastąp, oraz sporadycznego użycia klawisza del. Te same argumenty.
Będzie zabawnie jak przy premierze win9 powstanie artykuł dlaczego powróciliśmy do menu STAR, który oczywiście będzie przeróbką powyższego. Przeróbka również15 min. i też głównie znajdź i zastąp.

PS2
A na koniec najzabawniejsze. Na sobotniej imprezie zapytano mnie co to za nowy system ten windows 8." Żeby było zabawniej ludzie kompletnie nie kojarzą, że to "stary, poczciwy windows" z nowym wyglądem. Oni mają to za coś kompletnie nowego, co niestety będzie się wiązało z dodatkowymi kosztami. Skąd taki wniosek? Jedno z pytań brzmiało: Czy uruchomimy na tym Office 2003 i jak będzie działać? Czy będą działać gry ze "starego" windowsa? Możecie złożyć gratulacje "geniuszom inaczej" od marketingu" pracującym dla microsoftu. Wywalić kupę szmalu na reklamę przez miesiąc we wszystkich mediach, aby po miesiącu usłyszeć pytanie czy Office 2003 uruchomi się na nowym laptopie z win8

Autor edytował komentarz.
  #302 25.11.2012 22:08

A moja uwaga odnośnie długości pracy pod Win8 w laptopach ThinkPad nie została wyświetlona... dziwne

  #303 26.11.2012 00:31

@dendrytus

Nie, mój kuzyn wciąż korzysta z Siódemki, ponieważ taka jest jego wola. Ja natomiast staram się go zachęcić do przesiadki na nowy system.
Windows 8 broni się konkretnymi argumentami, które pracownik Microsoftu wymienił w poście i komentarzach do niego. A co do drugiej części Twojego wywodu: takie pytania mogą zadawać jedynie ludzie nie znający się na systemach/zgodności aplikacji, itp.
Firma z Redmond nie musi o tym informować, ponieważ jest to rzecz oczywista.

  #304 26.11.2012 16:43

@Windows8_rules

Nom - "Kto nie instaluje Windowsa 8, ten będzie smażył się w piekle z Linuksiarzami" :D

  #305 16.01.2013 22:00

autor zarzuca przeciwnikowm Osemki to ze jako argumet podają - bo , bo , bo TAK , tym czasem sam tak bardzo nas naklania do przesiadki na 8 -mkę , ze odbieram to jako nakaz: kazdy ma się przeniesc na Win8 - bo TAK :)
Mam XP jak najbardziej legalny i mimo leciwego wieku lapka - nie odczuwam jakiegoś parcia żeby sobie nagle wykafelkowac pulpit :)
Na pewno sa rzeczy które by mi się spodobały , ale wiem że wiecej rzeczy mnie tylko rozdrazni - wiem to z autopsji , bo po dzis dzien korzystam z Widoku klasycznego Windows , a nie z bajeranckiej Luny - bo lubie znajdowac rzeczy tam gdzie powinny być. Wierze że przez poł minuty pracy na Win8 zakochałbym się w kafelkach , ale też i wiem że za kolejne 10 minut już bym je znienawidził. Zeby nie byc gołosłownym - u nas Informatyk az piał z zachwytu kiedy zainstalowal sobie Win8 , a jaki to cwane , a jakie fajne, a jak szybko się konfiguruje i takie tam - poprzedni system Win7 poszedł w zapomnienie , ... po dwóch tygodniach .. zaczelo sie utyskiwanie co jest "glupie" w tym systemie , a po miesiacu , zapadla decyzja o tym by postawic jednak Win7. Czyli ? Nie sądzę aby spowodowane to było z***ą 8 wersji okienek, raczej zdroworozsadkowe podejscie do rzeczy.

  #306 21.02.2013 14:35

Testowałem W8 i nie przypadł mi do gustu, więc @masakra nie przesadzaj z polecaniem W8.
Na dodatek pracujesz w MS, więc im więcej osób kupi W8, tym więcej kasy dostaną wszyscy w MS (w tym ty).

skoruppa   8 #307 30.04.2013 15:09

Wow, ile komentarzy :D ja tu wpadłem w sumie przez przypadek ale skoro jestem to pomarudzę :) Miałem nieprzyjemność używania ósemki przez kilka dni i pomimo próby otwartego podejścia (przeto Modern jest zerżnięte z dobrze mi znanych launcherów jak gnome-do czy gnome-shell więc powinno być wygodnie :) ) szczerze go znienawidziłem ;p być może gdyby była zastosowana pewnego rodzaju konsekwencja zamiast 2 nie do końca ze sobą współpracujących interfejsów miałbym inne odczucia. Uruchomienie jakiejkolwiek aplikacji w Modern pozbawia mnie podglądu całej reszty, sterowniki wariują, Microsoft update uparcie twierdzi, że moje połączenie WiFi nie daje mi internetu więc nici z aktualizacji (sieć była i nie jest w żaden sposób blokowana, po kablu poszło). Zresztą kilka razy zacięła się ta śmieszna aplikacja do zarządzania połączeniami co zasłania 1/5 ekranu ;) Tam gdzie miało być rozłącz, tekst znikł i nie reagował na naciśnięcie ;p od taki suprise. Tak jak "Pobieranie aktualizacja" (czyli jeszcze nie instalacji)->nic od wielu minut się nie dzieje, dam więc anuluj->"anulowanie pobieranie aktualizacji" którego nie da się zamknąć aż do zamknięcie systemu, czyli jeszcze przez 3h :D fun fun fun. O czasie uruchomiania i zamykania w ogóle nie warto wspominać ale ja już nerwicy dostawałem. W8 rozumiem z założenia ma być tylko hibernowany? Zresztą, raz przy uruchamianiu dostałem interesujący komunikat, iż system nie może zostać prawidłowo załączony (czy coś w ten deseń) i zawiesił się na znaczku Windowsa. Co ciekawe twardy reset mu pomógł :) Jako tester oprogramowania nigdy bym mu nie dał zielonego światła :P

  #308 02.05.2013 21:08

Wiesz, w czym problem? Na chwilę obecną nie da się dopieścić windowsa 8 tak jak 7 czy XP. Dlaczego? Nie mam pojęcia, dlaczego - przecież tyle się w to inwestuje. Mam tylko nadzieję, że to kwestia czasu, a nie pieniędzy i za każdą aplikację czy kompozycję będziemy musieli płacić...

  #309 15.09.2013 16:56

@skoruppa
No to robiłeś to na maszynie wirtualnej, albo masz coś nie tak z komputerem.
Używam W8 od pół roku i przy tych samych czynnościach nie miałem żadnych problemów. Może nie zainstalowałeś sterowników np. Do wifi, albo ich nie ma bo komputer jest za stary.

  #310 22.12.2014 07:11

haha Win 10 zmiana Start ;( Pan Evangelista już nie będzie głosił dobrej nowiny i będzie płakać za kafelkami buuu:( czyli Miliard Ludzi jakos sie nie myli:P

  #311 25.06.2015 23:30

bardzo sprytnie operujesz w co drugim zdaniu, taką sztuczką formalną na zasadzie:

"(...) zwykłych użytkowników ", "(...) dla zwykłych użytkowników, to może być trudne, jednak...",

ludzie mają czuć w ten sposób, że "windows 8" to jest coooooś, a jeśli ci się nie podoba, to ad hoc prawdopodobnie nie znasz się na komputerach!


jeśli ktoś jest słaby pojęciowo i jeszcze ma kompleksy, to się przestraszy i nie będzie krytykował, żeby ktoś mu czasem nie wypmniał, że jest "zwykłym użytkownikiem", i 8 będzie się sprzedawać jak świeże bułeczki, ale nie ja:


AKSJOMAT
WSZYSTKO JEST CORAZ BARDZIEJ POMYLONE W WINDOWSIE I MICROSOFT:

OTO MOJE ARGUMENTY PRZECIWKO SEMANTYCE MICROSOFT:


- windows jest z dnia na dzień, z wersji na wersję - niesemantyczny, nie logiczny, nie spójny, nie koherentny, nie logiczny, mało przejrzysty, mało
intuicyjny, na komplikowany niepotrzebnie, niewspółmierny...

- nie można odinstalować IE

- przy instalacji systemu instalują się samoczynnie, czy tego chcemy, czy nie niepotrzebne programy, które zwalniają system, są tą tzw. niekomu do niczego nie potrzbne pierdółki i badziewia

SYSTEM BEZ LOGICZNEJ HIERARCHII WAŻNOŚCI
- nie ma jednego jedynego Pojęcia na szczycie w hierarchii
ważności systemu, do którego równałyby i były logicznie
podporządkowane były już wcześniej wszystkie inne,
wszystko się aktualizuje w swoim własnym niewspółmiernym kierunku...

i nie jest to tylko moja opinia....

CO WAŻNIEJSZE SYSTEM CZY PRACA Z PROGRAMAMI?
microsoft zapomniał o jednej ważnej rzeczy, że system to tylko
system i w hierarchii ważności ma tylko wspierać programy i
aplikację, MA BYĆ STABILNĄ PODSTAWĄ DLA PRACY Z PROGRAMAMI, CZY APLIKACJAMI, A NIE ODWROTNIE, że powinien w takim sensie być semantycznie przezroczysty...

...tymczasem w microsoft system jako taki, z dnia na dzień jest
ważniejszy od esencji, czyli efektywnej pracy na komputerze z programami...

praca z systemem zajmuje więcej czasu niż esencja pracy

żeby się dostać do programu, trzeba wykonać milion rzeczy z systemem...

system wychodzi ponad wszystko inne...

zamiast skracać coś do jednego kroku, microsoft wydłuża te proces do dwóch, po co?

UŻYTKOWNIK I JEGO POTRZEBY NIE MAJĄ ZNACZENIA DLA MICROSOFT
a ja no cóż, jako "zwykły użytkownik:, chciałbym po prostu odpalić jakiś program czy aplikację i się móc "twórczo w nim zapomnieć", chciałbym mieć luksus pracy twórczej.... ale z microsoft to jest prostu drodzy państwo nie możliwe, bo "system operacyjny" zawsze o sobie przypomni przerywając mi mój proces twórczy!


-
dziękuję za uwagę
sądzę, że moje argumenty przeciwko windows są nie do obalenia