Masz profil zaufany? Może być ważny tylko do 31 października

Masz profil zaufany? Może być ważny tylko do 31 października

Dowód osobisty
Dowód osobisty
Źródło zdjęć: © WP
Oskar Ziomek
19.10.2023 12:39, aktualizacja: 19.10.2023 16:22

Profil zaufany co do zasady ważny jest przez trzy lata, ale z powodu pandemii możliwe są wyjątki. Ministerstwo Cyfryzacji apeluje, by zwrócić uwagę, czy ważność profilu zaufanego nie dobiega końca - niektóre profile mogą być aktualne tylko do 31 października 2023 roku.

Ministerstwo Cyfryzacji przypomina, że 31 października skończy się ważność tych profili zaufanych, którym została ona automatycznie przedłużona z powodu trwającej pandemii. W efekcie właściciele takich profili stracą możliwość posługiwania się nimi do uwierzytelniania swojej tożsamości, co jak wiadomo jest przydatne choćby do logowania do serwisu PUE ZUS czy innych rządowych aplikacji z mObywatelem włącznie.

Na szczęście, aby przedłużyć ważność profilu zaufanego, nie trzeba samodzielnie udawać się do urzędu. Cały proces da się przeprowadzić przez internet. Wystarczy wykorzystać trwającą jeszcze ważność danego profilu zaufanego, by zalogować się do serwisu i przedłużyć jego aktualność. Cała operacja zajmie mniej niż minutę i poskutkuje przedłużeniem daty ważności profilu zaufanego o kolejne trzy lata. Alternatywnie aktualność profilu można również odświeżyć podczas wizyty w urzędzie.

Profil zaufany przydaje się do realizowania szeregu działań w internecie, bo pozwala uwierzytelnić swoją tożsamość w aplikacjach rządowych. W praktyce umożliwia więc między innymi zalogowanie do serwisu biznes.gov.pl przydatnego przedsiębiorcom, realizowanie działań w e-Urzędzie Skarbowym, posługiwanie się profilem PUE ZUS czy obsługiwanie Internetowego Konta Pacjenta.

Oskar Ziomek, redaktor prowadzący dobreprogramy.pl

Programy

Aktualizacje
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (19)