Konto PUE ZUS: rejestracja i logowanie na kilka sposobów

Konto PUE ZUS: rejestracja i logowanie na kilka sposobów

ZUS
ZUS
Źródło zdjęć: © Adobe Stock | vivoo
Oskar Ziomek
17.01.2023 09:32

Konto PUE ZUS musi dziś posiadać w Polsce każdy, kto jest płatnikiem składek. Oprócz tego pozostaje też dostępne dla innych, a może się przydać w każdej chwili - do elektronicznej wymiany dokumentów i korespondencji z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych. Tłumaczymy, jak się zarejestrować i zalogować do PUE ZUS.

Konto w PUE ZUS to nic innego jak dostęp do Platformy Usług Elektronicznych, która jest oferowana od lat przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. To portal pozwalający na między innymi na składanie elektronicznych dokumentów i wniosków (w tym na przykład o 500+), kontrolowanie swojego stanu składek oraz wymianę innych dokumentów z ZUS-em, choć część tych operacji można zrealizować także w mobilnej aplikacji mZUS.

Korespondencja drogą elektroniczną przez PUE ZUS jest wygodniejsza i szybsza, a dzięki możliwości udzielenia pełnomocnictwa (co da się zrealizować również elektronicznie), częścią działań w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych może się zająć inna osoba - na przykład księgowy.

PUE ZUS - jak założyć konto?

Rejestracja w PUE ZUS zaczyna się w specjalnym formularzu. Użytkownik musi na wstępie zdecydować, jaki rodzaj konta chce założyć. Do wyboru konto indywidualne, dla przedsiębiorców oraz dla firm, które różnią się oferowanymi funkcjami w PUE. Po tym kroku niezbędne jest utworzenie konta, co można zrobić na 4 sposoby:

  • tradycyjnie, rejestrując się w formularzu, gdzie niezbędne jest podanie części danych osobowych i utworzenie hasła (to jedyna forma, w której potwierdzenie tożsamości wymaga kontaktu z pracownikiem ZUS),
  • przez serwis login.gov.pl, gdzie można wykorzystać profil zaufany, logowanie z e-Dowodem lub usługę MojeID,
  • przez kwalifikowany podpis elektroniczny,
  • bezpośrednio przez uwierzytelnianie z bankowością elektroniczną.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Forma logowania nie ma wpływu na późniejsze możliwości i korzystanie z samego PUE ZUS, więc warto po prostu wybrać taką, która będzie dla użytkownika najwygodniejsza.

Jak zalogować się do PUE ZUS?

Kiedy konto PUE ZUS już istnieje, pozostaje się na nie zalogować. Logowanie do PUE, podobnie jak wcześniejszą rejestrację, rozpoczynamy od wyboru formy. Analogicznie do wyboru pozostają 4 możliwości:

  • przez login i hasło,
  • przez profil zaufany / portal login.gov.pl,
  • przez certyfikat kwalifikowany,
  • przez bankowość elektroniczną
PUE ZUS
PUE ZUS© dobreprogramy, ZUS

Wpisanie odpowiednich danych w formularzu i potwierdzenie logowania kodem z SMS-a, jeśli użytkownik zostanie o to poproszony, doprowadzi do etapu wstępnej konfiguracji konta PUE ZUS, podczas której konieczne jest podanie preferowanej formy kontaktu (e-mail lub telefon). Potem na ekranie zostanie wyświetlony główny widok profilu PUE ZUS.

Oskar Ziomek, redaktor prowadzący dobreprogramy.pl

Jesteś świadkiem próby oszustwa?Poinformuj nas o tym zdarzeniu!

Programy

Zobacz więcej
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (28)