Internetowe Konto Pacjenta: jak się zalogować?

Internetowe Konto Pacjenta: jak się zalogować?

Internetowe Konto Pacjenta
Internetowe Konto Pacjenta
Źródło zdjęć: © dobreprogramy
Oskar Ziomek
01.10.2023 19:30, aktualizacja: 01.10.2023 19:51

Internetowe Konto Pacjenta to serwis, który pozwala śledzić historię swojego leczenia. Aby skorzystać z IKP, konieczne jest logowanie. Można je zrealizować na kilka sposobów, w tym z wykorzystaniem profilu zaufanego lub uwierzytelniania przez bankowość elektroniczną.

Internetowe Konto Pacjenta dostępne jest na stronie pacjent.gov.pl. Aby skorzystać z serwisu, trzeba się w pierwszej kolejności zalogować. Należy kliknąć przycisk "Zaloguj się" w prawej górnej części ekranu, a następnie na środku monitora "Zaloguj się na IKP". Z tego miejsca możliwe jest również przejście do innej strony, która pozwala założyć Profil Zaufany, jeśli pacjent chciałby zalogować się z jego wykorzystaniem, a jeszcze go nie posiada. Nie jest to jednak jedyna możliwość.

Logowanie do IKP
Logowanie do IKP© dobreprogramy

Po kliknięciu przycisku "Zaloguj się do IKP", na ekranie wyświetlona zostanie kolejna strona logowania. To etap, na którym można wybrać konkretną metodę uwierzytelniania. Domyślnie proponowany jest Profil Zaufany, ale nie koniec możliwości. Alternatywnie można skorzystać z aplikacji mObywatel, bankowości elektronicznej lub e-Dowodu. Użytkownicy spoza Polski mogą także wykorzystać eID.

Logowanie do IKP
Logowanie do IKP© dobreprogramy

Wybranie dowolnej metody przeniesie użytkownika na kolejny ekran, gdzie proces logowania przebiega zgodnie z kolejnymi krokami kreatora. W przypadku logowania przez Profil Zaufany będzie to na przykład konieczność podania loginu i hasła (później także kodu uwierzytelniającego z SMS-a) lub wskazania banku, przez który użytkownik chce uwierzytelnić swoją tożsamość. Gotowe, po poprawnym zalogowaniu, na ekranie pokaże się Internetowe Konto Pacjenta.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Internetowe Konto Pacjenta w aplikacji

Internetowe Konto Pacjenta można również obsługiwać w aplikacji mobilnej mojeIKP. Logowanie realizowane jest w analogiczny sposób. Posiadając przy sobie telefon z zainstalowaną aplikacją, użytkownik może między innymi wygodniej realizować e-recepty i mieć bieżący dostęp do wszystkich informacji z Internetowego Konta Pacjenta.

Oskar Ziomek, redaktor prowadzący dobreprogramy.pl

Programy

Aktualizacje
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (13)